4.9 Приймальний контроль зварних з'єднань (наплавок), у тому числі після усунення дефектів, здійснюють відповідно до технологічної карти контролю (додаток Б).

4.10 Візуальний і вимірювальний контроль якості зварних з'єднань під час експлуатації зварних конструкцій здійснюють при визначенні їх технічного стану з урахуванням виникнення та/чи розвитку дефектів зварних з'єднань у процесі експлуатації. Контроль здійснюють відповідно до технологічної карти контролю, яку розробляють у складі програми технічного діагностування (обстеження, огляду тощо) зварної конструкції (додаток Б).

5 ВИМОГИ ДО ПЕРСОНАЛУ, ЯКИЙ ЗДІЙСНЮЄ ВІЗУАЛЬНИЙ ТА ВИМІРЮВАЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ

Візуальний та вимірювальний контроль зварних з'єднань здійснюють особи, які:

  • пройшли навчання за методом візуально-оптичного контролю (далі - VT);
  • атестовані на право виконання робіт за методом VT згідно з існуючими вимогами відповідного органу із сертифікації персоналу в галузі НК та мають чинний сертифікат і кваліфікаційне посвідчення;
  • мають задовільний зір (гострота зору не нижче 1,0 з корекцією чи без неї) та сприйняття кольорів, що має підтверджуватись щорічно.

Примітка 1. Особи, які здійснюють вимірювання товщини деталей ультразвуковими товщиномірами (6.4), повинні проходити навчання, атестацію та сертифікацію з ультразвукового методу контролю (UT).

Примітка 2. Особи, які атестуються згідно з європейськими нормами, повинні додержуватись вимог EN 473.

6 ВИМОГИ ДО ЗАСОБІВ ВІЗУАЛЬНОГО ТА ВИМІРЮВАЛЬНОГО КОНТРОЛЮ

6.1 При візуальному контролі використовуються оптичні засоби збільшення (лупи), засоби контролю в недоступних місцях (дзеркала, перископи, ендоскопи) та засоби з реєстрацією зображення (фото- та відеоапаратура) згідно з ДСТУ EN 13927.

6.2 Вимірювальний контроль лінійних та кутових величин здійснюється із застосуванням вимірювальних приладів та інструментів, до яких відносяться:

- лупи вимірювальні (ГОСТ 25706);

- лупи бінокулярні БЛ-2, БЛ-2-1;

  • рулетки (ДСТУ 4179-2003);
  • штангенциркулі (ГОСТ 166) і штангенрейсмаси (ГОСТ 164);
  • штангенглибиноміри (ГОСТ 162);
  • косинці перевірні 90° лекальні (ГОСТ 3749);
  • кутоміри з ноніусом (ГОСТ 5378);

-товщиноміри та стінкоміри індикаторні (ГОСТ 11358);

  • мікрометри (ГОСТ 6507);
  • нутроміри мікрометричні (ГОСТ 10) та індикаторні (ГОСТ 868);
  • шаблони, в тому числі універсальні (типу УШС згідно з ТУ 102.338.83);
  • плоскопаралельні кінцеві міри довжини (ГОСТ 9038, з набором приладдя - ГОСТ 4119);
  • міри кутові призматичні (ГОСТ 2875);
  • профілографи-профілометри (ГОСТ 19300 та ТУ 2-034-23-88);
  • зразки (порівняння) шорсткості (ГОСТ 9378).

6.3 Допускається застосування інших стандартних і нестандартних засобів вимірювання лінійних та кутових величин за умови їх офіційного введення в обіг, наявності відповідних інструкцій та методик вимірювання, в тому числі шаблонів та щупів для контролю форми та розмірів розробки кромок, зазорів між деталями в складанні, а також розмірів зварних швів.

Опис оптичних засобів візуального контролю і засобів вимірювального контролю та їх технічні характеристики наведені у додатку Е.

6.4 При односторонньому доступі для вимірювання товщини деталей, напівфабрикатів, виробів або складальних одиниць допускається застосування ультразвукових товщиномірів із безпосереднім покажчиком значень вимірюваної товщини в прийнятих одиницях (ГОСТ 28702).

6.5 Для вимірювання лінійних величин зварних з'єднань застосовують вимірювальні прилади та інструменти, що забезпечують надійні виміри з похибками, не більшими від наведених у таблиці 1, якщо в ПКТД і НД не передбачаються інші вимоги.

Таблиця 1

Діапазон вимірюваної величини, мм

Допустима похибка, мм

До 0,5 включно

0,1

Понад 0,5 до 1 ,0 включно

0,2

» 1,0 » 1,5 »

0,3

» 1,5 » 2,5 »

0,4

» 2,5 » 4,0 »

0,5

» 4,0 » 5,0 »

0,6

» 6,0 » 10,0 »

0,8

» 10,0

1,0

6.5 Вимірювальні прилади та інструменти мають бути повіреними у службі метрологічного контролю відповідно до вимог ДСТУ 2708, ГОСТ 8.113 та ГОСТ 17215. Періодичність метрологічної повірки встановлюється НД на відповідні прилади та інструменти. Нестандартні вимірювальні прилади та інструменти мають бути атестовані в службі метрологічного контролю.

7 ВИМОГИ ДО ВИКОНАННЯ ВІЗУАЛЬНОГО ТА ВИМІРЮВАЛЬНОГО КОНТРОЛЮ

7.1 Загальні вимоги

7.1.1 Візуальний контроль основних матеріалів, виробів, деталей, складань під зварювання та зварних з'єднань (наплавок) при виготовленні зварних конструкцій та під час їх експлуатації здійснюється неозброєним оком або з застосуванням додаткових оптичних засобів зі збільшенням до 10х. У сумнівних випадках, зокрема в процесі оцінювання технічного стану будов та споруд під час експлуатації для контролю допускається використовувати засоби збільшення до 20х.

7.1.2 Усі вимірювання проводять після візуального контролю або одночасно з ним. Вимірювальний контроль складання під зварювання (включаючи контроль розмірів прихваток) та форми зварного з'єднання виконують там, де він передбачений вимогами ПКТД і НД.

7.1.3 Візуальний і вимірювальний контроль основних матеріалів, деталей, складальних одиниць здійснюють перед проведенням будь-якої технологічної операції (контроль основних матеріалів виконується перед обробкою кромок, контроль підготовки деталей під зварювання – перед складанням з'єднання тощо.). Візуальний і вимірювальний контроль зварних з'єднань здійснюють перед проведенням неруйнівного контролю будь-яким іншим методом.

7.1.4 Візуальний та вимірювальний контроль здійснюють як до, так і після термічної обробки зварних з'єднань і наплавлених деталей. При цьому, після термообробки допускається проводити вимірювальний контроль, щоб виявити недопустимі деформації та перевірити взаємне розташування осей зварних деталей).

7.1.5 Якщо деталі і зварні з'єднання підлягають механічній обробці або деформуванню, візуальний та вимірювальний контроль здійснюють до і після зазначених операцій.

7.1.6 При доступності зварних з'єднань для візуального та вимірювального контролю з двох сторін контроль проводять як з зовнішньої, так і з внутрішньої сторони.

7.1.7 Зварні з'єднання (наплавки) підлягають суцільному контролю по всій протяжності (довжині, периметру) зварного шва або по всій площині наплавленої поверхні кожної наплавленої деталі, якщо інше не зазначено в ПКТД і НД.

7.1.8 Протяжність (довжину, периметр) зварного шва визначають за зовнішньою поверхнею деталей біля країв шва (для з'єднань труб, які виконанані кутовим швом, - за зовнішньою поверхнею привареної деталі біля краю кутового шва).

7.1.9 Вибірковий контроль деталей, складань під зварювання, зварних з'єднань, якщо він призначається НД, виконується на окремих ділянках, рівномірно розподілених по довжині (периметру) шва, на прямолінійних та інших незамкнутих зварних з'єднаннях, на кільцевих зварних з'єднаннях діаметром понад і наплавлених деталях. При діаметрі кільцевих зварних з'єднань до контролюють окремі зварні з'єднання.

7.1.10 У разі виявлення дефектів при вибірковому контролі деталей, складань під зварювання, зварних з'єднань проводять додатковий контроль в збільшеному удвічі об'ємі. При виявленні дефектів при додатковому контролі проводять суцільний контроль.

7.1.11 Контроль якості підготовки деталей під зварювання і підготовки зварних з'єднань до неруйнівного контролю виконується по всій ширині зони зачищення.

7.1.12 Зона контролю зварних з'єднань включає всю поверхню шва і прилеглі до неї поверхні деталей в обидві сторони від шва шириною:

1) для стикових з'єднань, виконаних дуговим і електронно-променевим зварюванням за номінальної товщини деталей tH:

  • не менше ніж для tH до включно;
  • не менше ніж tH для tH у діапазоні від до включно;
  • не менше ніж для tH більше ніж ;

2) для кутових, таврових, торцевих, напускних з'єднань, виконаних дуговим і електронно-променевим зварюванням:

- не менше ніж незалежно від tH (для зварних з'єднань вварювання труб у трубні дошки -згідно з ПКТД і НД);

3) для зварних з'єднань, які виконані газовим зварюванням, - не менше ніж незалежно від tH;

4) для зварних з'єднань, які виконані електрошлаковим зварюванням, - не менше ніж незалежно від tH.

7.1.13 При ремонті основного металу та зварних з'єднань із використанням дугового зварювання зона контролю повинна включати в себе всю поверхню відремонтованої ділянки і прилеглі до неї поверхні металу завширшки не менше ніж незалежно від tH.

7.1.14 При виконанні наплавки контролюється поверхня наплавки і прилеглі до неї поверхні металу завширшки не менше ніж незалежно від tH.

7.1.15 Дефекти, виявлені під час візуального та вимірювального контролю, підлягають усуненню до виконання наступної технологічної операції.

Якщо виявлені дефекти зварного з'єднання не перешкоджають проведенню наступних методів неруйнівного контролю, допускається їх усунення після завершення контролю іншими методами.

7.2 Підготовка місць виконання робіт

7.2.1 Візуальний та вимірювальний контроль рекомендовано виконувати на стаціонарних робочих місцях, обладнаних столами, стендами, роликоопорами та іншими засобами, що забезпечують зручність та безпеку виконання робіт.

7.2.2 Освітленість контрольованих поверхонь повинна бути достатньою для надійного виявлення дефектів. Згідно з ДСТУ ISO 17637 мінімальна освітленість - 350 Лк. Рекомендована освітленість - 500 Лк.

Робочі місця для контролю, особливо стаціонарні, рекомендовано розташовувати на найбільш освітлених ділянках цеху, що мають природне освітлення (ДБН В.2.5-28). Для забезпечення потрібної освітленості і створення найкращого контрасту дефектів із фоном у зоні контролю використовують комбіноване освітлення відповідно до ГОСТ 23479 з додатковим переносним джерелом світла.

7.2.3 Фарбування поверхонь стін, стель, робочих столів і стендів на ділянках контролю рекомендовано виконувати у світлих тонах для збільшення контрастності поверхонь, що контролюються, із загальним фоном і зниження втомленості фахівця, який здійснює контроль.

7.2.4 Візуальний та вимірювальний контроль у процесі монтажу, ремонту, реконструкції, а також експлуатації зварних конструкцій здійснюють за місцем розташування зварних з'єднань, що контролюються. У цьому випадку необхідно забезпечити можливість доступу до місця контролю, а також умови безпечного і зручного виконання робіт із контролю - облаштувати робочі місця риштованням, огорожами, підвісними люльками, пересувними вишками й іншими допоміжними засобами та забезпечити можливість підключення ламп місцевого освітлення напругою до 12 В.

7.2.5 Для проведення контролю має бути забезпечена можливість достатнього огляду об'єкта контролю. Згідно з ДСТУ ISO 17637 місцеве візуальне спостереження здійснюється під кутом не менше ніж 30° до поверхні контролю на відстані не більше (рисунок 1).

Рисунок 1 - Умови місцевого візуального контролю

7.3 Підготовка поверхонь

7.3.1 Підготовку поверхонь до контролю проводять підрозділи організації, яка виготовляє зварні конструкції, або служби організації, що здійснює експлуатацію об'єкта.

Підготовка поверхонь до контролю в обов'язки фахівця з контролю не входить.

7.3.2 Перед виконанням візуального та вимірювального контролю поверхня, що контролюється, підлягає зачищенню до чистого металу від іржі, окалини, бруду, масла, шлаків, бризок розплавленого металу, вологи, продуктів корозії та інших забруднень.

7.3.3 Зона зачищення встановлюється вимогами ПКТД і НД на вид робіт або виготовлення виробу. За відсутності вимог у ПКТД і НД зона зачищення деталей і зварних з'єднань повинна включати:

1)при підготовці деталей під зварювання:

а)для деталей, що підлягають зварюванню стиковим швом, - кромки і прилеглі до них поверхні деталей шириною:

  • не менше ніж із лицьової (зовнішньої) і не менше ніж з кореневої (внутрішньої) поверхонь деталей, підготовлених під дугове та газове зварювання;
  • всю зовнішню поверхню підкладного кільця (або пластини) і всю поверхню дротової вставки, що розплавляється;
  • не менше ніж з обох сторін деталей, підготовлених під електрошлакове зварювання;

б)для деталей, що підлягають дуговому та газовому зварюванню кутовим швом, шириною:

-К+ (де К - проектний катет шва);

3) при вварюванні штуцера (труби) в колектор (трубну дошку):

  • поверхню від торця труби (штуцера), яку вварюють в отвір основної деталі (колектора, трубної дошки), шириною не менше ніж ;
  • поверхню отвору під деталь, що вварюється, - на всю глибину;
  • поверхню, прилеглу до отвору основної деталі, шириною не менше ніж (із зовнішньої сторони);

2)при ремонті дефектних ділянок зварного з'єднання або основного металу з використанням дугового зварювання:

  • всю поверхню вибірки і прилеглу до неї поверхню металу завширшки не менше ніж .

Примітка. При підготовці зварного з'єднання під контроль іншими методами неруйнівного контролю зона

зачищення встановлюється вимогами відповідних ПКТД і НД.

7.3.4 Очищення поверхонь деталей і зварного з'єднання виконується способом, зазначеним у ПКТД і НД. За відсутності відповідних вказівок очищення виконують механічним способом, у тому числі ручним і механізованим абразивним інструментом, металевими щітками, і також промиванням, повітряним обдуванням і протиранням поверхонь, що контролюються. Для очищення деталей з аустенітних сталей використовують щітки з загартованої нержавіючої сталі.

7.3.5 Шорсткість поверхонь кромок, підготовлених для зварювання або для наплавки, повинна бути не більше Ra12,5 (Rz 80).