- передавати керування вагонами, машинами та навiсним обладнанням стороннiм особам;

- вiдволiкатися вiд своїх обов`язкiв, відлучатися та залишати рухомий склад без нагляду;

- стояти на пiдніжках, заходити та виходити на ходу, виглядати з вiкон та дверей;

- порушувати правила дорожнього руху.

7.11.5 Не дозволяється під час роботи на лінiї трамвайних вагонів та автомобiлiв (тракторів) з навісним обладнанням виконувати на ходу будь-який ремонт, огляд, змащування та iншi роботи.

Усi названі роботи, а також замiна деталей (шлiфувальних брускiв, фрез або скребків тощо) повинні виконуватися в депо, на запасних коліях кінцевих пунктів або на магiстральних колiях (вночi) за наявності діючого габаритного, сигнального та загального освiтлення, огорож місць виконання робіт дорожніми знаками, з опущеними струмоприймачами та вимкненими головними електричними вимикачами.

У разі виявлення несправностей роботу спеціальних трамвайних вагонiв та автомобілiв (тракторів) на лiнії слiд припинити. Подальший ремонт повинен виконуватися в стацiонарних умовах.

7.11.6 Для запобігання пожежам необхідно керуватися вимогами НАПБ А.01.001-2004.

7.11.7 Під час спiльної роботи на лінiї вагона-снiгоочисника та притиральної машини мiж ними повинен витримуватись iнтервал не менше 40 м.

7.11.8 Щіткові барабани снiгоочисникiв та притиральної машин слiд опускати в робоче положення плавно, без ривкiв.

Робоче положення щiткових барабанiв фiксується спецiальними пристроями, якi встановлюють барабан на 5 см нижче рiвня торкання щіткою шляхового покриття (головки рейки).

7.11.9 Під час роботи снiгоочисника на лiнiї щiтковi барабани повиннi вимикатися:

- у разі проїзду бiля зупинок, де перебувають пасажири, а також у мiсцях скупчення людей;

- на вузьких вулицях навпроти низько розташованих вікон будинкiв та вiтрин магазинiв;

- під час перетину колій трамвайних стрілок.

За наявності на колії перешкод снігоочисник потрiбно зупинити та прибрати перешкоду.

7.11.10 При великих снiгових заметах снігоочисник з боковим плужним вiдвалом повинен рухатися зі зниженою швидкiстю.

Не дозволяється використовувати боковий плужний вiдвал снігоочисника:

- у вузьких проїздах, якщо житловi будинки розташованi на відстанi менше 3 м вiд колiй;

- за наявності iнтенсивного руху транспортних засобів у безпосереднiй близькості від трамвайних колiй.

7.11.11 Прибиральна машина повинна сповiльнювати руx або припиняти роботу на окремих дiлянках з урахуванням місцевих обставин з таким розрахунком, щоб не забруднювати громадян.

7.11.12 Під час ожеледi та в разі слизького покриття притиральна машина повинна рухатися з меншою швидкістю, не обганяти транспортні засоби, що рухаються попереду, зменшувати швидкiсть на ухилах, на крутих поворотах.

7.11.13 Пропускаючи трамваний вагон, підмiтальна машина повинна з'їжджати з колій тiльки праворуч. У цьому разі водій підмітальної машини повинен стежити за проїжджим трамвайним вагоном та не наближатися до нього на відстань менше 1 м.

7.11.14 Водій пiдмiтальної машини не повинен зупинятися в межах трамвайних колiй, на перетинах, переїздах, на мостах та шляхопроводах.

7.11.15 Очищення щіткового барабана, огляд та ремонт навісних пристосувань необхiдно проводити під час зупинки підмітальної машини в безпечному мiсцi.

Очищення барабана виконується спеціальним iнструментом у рукавичках.

7.11.16 Колiєприбиральна машина під час прибирання листя та смiття з трамвайних колiй не повинна перешкоджати рухові трамвайних вагонів.

7.11.17 Щiткові барабани заряджаються ворсом у майстернi на спеціальному обладнанні відповідно до вимог підприємства-виготівника.

Заряджання проводиться під наглядом моториста, який зобов`язаний у разі необхідності негайно зупинити роботу спеціального обладнання.

Під час заготівлі ворсу треба застосовувати відповідні ЗІЗ.

7.11.18 Під час роботи на трамвайному вагоні, автомобілі (тракторі) з навiсним обладнанням для чищення жолобів та пристроїв для змащування необхiдно:

- не допускати, щоб величина тиску в резервуарах з графітовою сумішшю була більшою за встановлену інструкцією підприємства-виробника;

- не палити та не користуватися вогнем поблизу змащувальних та горючих матеріалiв;

- не допускати стороннiх осiб до органів керування навiсним обладнанням та агрегатами;

- перед заправкою графiтовою сумішшю резервуар не повинен бути пiд тиском.

7.11.19 Конструкція резервуара повинна вiдповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.07-94 щодо його безпечної експлуатації та можливості огляду, очищення, промивання, продування та ремонту.

7.11.20 Шліфувати рейки слiд пiд час нiчної перерви руху за попередньо узгодженим графiком.

Маршрут проїзду рейкошлiфувальникiв до мiсця роботи і випуск їх на лінiю щоразу повинні погоджуватися з центральним диспетчером з відміткою у колійному листі.

7.11.21 Шлiфувати рейки повинна бригада з двох осіб: водiя, який керує вагонами і шліфувальними механiзмами, та слюсаря, що контролює якiсть шліфування, замiнює шлiфувальнi бруски та стежить за їхнім станом і огородженням.

7.11.22 Вагон-колієвимірювач та самохiдний колiєвимiрювальний візок допускаються до роботи на лінії з дозволу центрального диспетчера.

На вагоні-колієвимірюваючі та самохідному колiєвимiрювальному вiзку необхідно передбачати габаритне та сигнальне освiтлення.

7.11.23 Під час зупинок на лінії вночі вагон-колiєвимiрювач та самохідний колiєвимiрювальний вiзок повинні вмикати габаритні та сигнальні вогні та огороджуватися дорожніми знаками відповідно до вимог Правил дорожнього руху України.

У разі проведення контрольних промiрів з боку можливого руху транспортних засобів необхідно виставити сигнальника iз складу бригади.

7.12 Вимоги безпеки під час роботи з хопер-дозаторами

7.12.1 До початку роботи і пiсля завантаження баластним матеріалом (щебінь тощо) обладнання хопер-дозаторів повинне бути оглянуте та перевiрене.

Перевiряються з'єднання повiтряних магiстралей помiж вагонами, справнiсть кранiв, дiя розвантажувальних та дозувальних пристроїв, шарнірних з'єднань, замкiв та люкiв.

7.12.2 Не дозволяється обслуговувальному персоналові під час навантаження та розвантаження хопер-дозатора перебувати в зонi роботи екскаватора або пiд бункером (якщо бункерне завантаження), а також у кузові хопер-дозатора.

7.12.3 Для управлiння хопер-дозатором та регулювання положення розвантажувальних люкiв та кришок необхідно застосовувати тiльки спецiальний iнструмент.

7.12.4 Баластний матеріал (щебінь тощо) вивантажують під час руху хопер-дозаторiв iз швидкiстю 3-5 км/год пiд керiвництвом керівника робіт.

Роботи з розвантаження баластного матеріалу (щебінь тощо) повинна виконувати особа, яка несе вiдповiдальнiсть за безпечну роботу хопер-дозаторів.

7.12.5 Не дозволяється пролазити через вiдкритi люки в бункер хопер-дозатора, регулювати механiзми, а також перебувати в зонi пiдняття та опускання дозаторiв під час подачі стиснутого повiтря.

7.12.6 Не дозволяється розвантажувати баластний матеріал (щебінь тощо) iз хопер-дозаторiв під час руху трамвайних вагонів по сусідніх трамвайних колiях.

7.12.7 Вивантажений баластний матеріал (щебінь тощо) повинен перебувати за межами габариту рухомого складу, а рейки пiсля розвантаження необхідно очистити на обох колiях.

Пiсля розвантаження баластного матеріалу (щебінь тощо) обладнання хопер-дозаторiв слiд закрiпити у транспортному положеннi.

7.12.8 Не дозволяється завантажувати та розвантажувати з хопер-дозаторiв мерзлий баластний матеріал (щебінь тощо) .

7.12.9 Не дозволяється прогрiвати замерзлi крани резервуарiв стиснутого повiтря паяльною лампою або факелом.

Перед подачею повітря у магiстралi крани необхiдно продути.

7.13 Вимоги безпеки під час виконання вантажно-розвантажувальних

і транспортних робіт

7.13.1 Вантажно-розвантажувальнi та транспортнi роботи повиннi виконуватися за допомогою вантажопiдйомних кранів і механiзмiв, засобів малої механізацiї відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.03-02 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказами Міністерства транспорту України від 14.10.97 № 363 та від 23.03.98 № 90 і зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 20.02.98 за № 128/2568 та 14.04.98 за № 242/2682, ДНАОП 0.00-1.28-97 Правила охорони праці на автомобільному транспорті, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 13.01.97 № 5 (далі - ДНАОП 0.00-1.28-97), ДНАОП 0.00-5.03-95 Типова інструкція з безпечного ведення робіт для кранівників (машиністів) стрілових самохідних (автомобільних, гусеничних, залізничних, пневмоколісних) кранів, затвердженої наказом Держнаглядохоронпраці України 25.09.95 № 135 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.10.95 за № 371/907 (далі - ДНАОП 0.00-5.03-95), ГОСТ 12.3.009-76 „ССБТ. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности (СТ СЭВ 3518-81). Изменения: 1982” (далі - ГОСТ 12.3.009-76).

7.13.2 Вантажно-розвантажувальнi роботи повиннi бути обов'язково механiзованi для вантажів масою бiльше 50 кг, а також у разі підняття вантажiв на висоту понад 3 м.

7.13.3 До вантажно-розвантажувальних робіт допускаються особи не молодше 18 років, які не мають медичних протипоказань до виконання даного виду робіт, пройшли інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці у вастновленому порядку.

7.13.4 Не дозволяється розміщувати та працювати автомобiльним, пневмоколісним, гусеничним кранам та кран-екскаваторам на неспланованому, неущiльненому грунті, а також на площадці з ухилом бiльшим за вказаний у паспорті зазначених транспортних засобів.

7.13.5 Для роботи стрілкові самохiдні крани з виносними опорами (аутригерами) необхідно встановлювати на всi опори iз застосуванням iнвентарних прокладок.

Під час установлення крана на робочій площадці його необхiдно загальмувати стоянковим гальмом та вжити заходів для недопущення самовiльного руху.

7.13.6 Маса вантажу, що пiднімається, з урахуванням пристроїв для захоплення вантажів та тари, не повинна перевищувати максимальної (паспортної) вантажопідйомності крана для даного вильоту стрiли.

Не дозволяється пiдіймати вантаж, вага якого невiдома.

Особа, відповідальна за переміщення вантажів, повинна знати масу важких вантажів (рейок, стрілок, хрестовин, перехрещень, шпал, залізобетонних плит тощо) і стежитиза тим, щоб вона не перевищувала вантажопідйомності машин, які застосовуються.

Змінювати виліт стріли крана з пiдвішеним вантажем дозволяється тiльки в межах вантажної характеристики крана.

7.13.7 Не дозволяється пiдтягувати (волочити) вантажі вантажопiдйомними машинами косим натягом канатiв або поворотом стрiли, а також піднiмати елементи та конструкцiї, які защемлені, зачеплені, присипанi землею чи снiгом, або такi, що примерзли до грунту.

7.13.8 Якщо вантаж переміщується горизонтально, то вiн повинен бути пiднятий не менш нiж на 0,5 м вище перепон, що є на його шляху.

Не дозволяється перебування сторонніх осіб у зоні дії крана та в зоні переміщення вантажу.

7.13.9 Під час навантаження та розвантаження рейок, спецчастин, залiзобетонних плит, шпал та iнших вантажів їх необхідно підтримувати легкими баграми або гнучкими чалковими пристроями.

7.13.10 Навантажувати, розвантажувати та розкладати залiзобетонні шпали дозволяється тільки за допомогою механізмів.

Під час укладання залiзобетонних шпал у штабелi необхідно поміж рядами класти прокладки iз дощок. Висота штабелiв не повинна перевищувати 15 рядiв.

7.13.11 Вантажi слiд пiднiмати, опускати та перемiщувати плавно, без ривків та рiзких поворотiв. Пiсля пiдняття вантажу на висоту не більше 0,2-0,3 м необхiдно перевiрити правильнiсть зачеплення та стропування і, тiльки переконавшись у їх надійностi, продовжувати пiдйом.

7.13.12 Під час укладання вантажу краном на транспортнi засоби або на площадку не дозволяється тягнути вантаж руками на себе.

Поправляти вантаж витягнутими руками дозволяється тiльки від себе за умови підняття його на висоту до 1 м над площадкою.

7.13.13 Під час навантаження та розвантаження матерiалiв пакетами (шпали, дошки тощо) необхiдно стежити за станом зв'язаного пакета, рівномiрним закрiпленням строп та рiвновагою вантажу.

7.13.14 Під час підйому краном прямих та кривих рейок та iнших довгомiрних вантажів слiд застосовувати спеціальнi траверси-коромисла, що забезпечують рівновагу вантажу та рiвномiрний розподiл навантаження на кожний бiк траверси.

До довгомірних вантажiв слід вiдносити вантажi довжиною понад 5 м.

7.13.15 Під час пiдйому краном залiзобетонних плит, блоків тощо необхiдно зачіплювати їх тільки в місцях, передбачених проектом робіт.

7.13.16 Експлуатація крана із скошеною стрілою на автомобiлi повинна виконуватися, окрiм водія (машинiста крана), не менш нiж двома працівниками, один з яких повинен бути відповідальним за сигналізацію під час переміщення вантажів.

7.13.17 до початку роботи крана із скошеною стрiлою необхiдно оглянути та перевiрити крiплення стрiли, справність лебiдки та троса, пристрою вiдбору потужностi та коробки реверса.

7.13.18 Під час роботи на кранах iз скошеною стрiлою необхiдно додержуватися таких вимог безпеки:

- стропувати вантажi тільки справними та надiйними тросами;

- перебувати вiд вантажу, що піднімається, на відстані не ближче 2 м;

- направляти вантаж тiльки легкими баграми або гнучкими чалочними пристроями;

- стежити під час навантаження та розвантаження елементiв стрiлкових переводів, коротких рейок, залiзобетонних плит тощо за надiйним зачепленням вантажу, його рівновагою та вiдповiдністю маси вантажу граничнодопустимому навантаженню на кран;

- не допускати підтягування вантажiв тросом крана;

- не допускати руху автомобiлiв або платформ з пiднятим на стрiлi вантажем.

У неробочий час та під час переміщення скошена стрiла повинна бути надiйно закрiплена в транспортному положенні.

7.13.19 Не дозволяється під час роботи краном із скошеною стрілою проводити:

- навантаження та розвантаження у разі несправної стрiли та з несправним автоматичним вимикачем;