Для швидкого проведення робіт по локалізації та ліквідації пошкоджень та аварій кожна експлуатуюча організація повинна мати необхідний запас арматури, матеріалів, інструментів та пристосувань

Таблиця 7.7.

Приблизний перелік робіт по поточному і капітальному ремонтах водоводів та трубопровідної арматури

Тривалість періодів між

Характеристика основних робіт

Назви об'єктів

оглядами

поточ-ними ремон-тами, міс.

Капіта-льними ремонтами, років

поточний ремонт

Капітальний ремонт

1

Трубопроводи

2

обхід траси

12

По мірі необхід-ності

Ущільнення окремих місць витікань з постановкою ремонтних муфт, хомутів або зварюванням, опресування труб. Підчеканювання розтрубів. Перевірка на втрати окремих ділянок мережі

Хімічне очищення та гідропневматична промивка мережі.

Ліквідація замулень і забруднень.

Заміна ділянок трубопроводів, що прийшли в незадовільний стан, з одночасною заміною в окремих випадках на інший матеріал. Загальна довжина таких ділянок не повинна перевищувати 50% загальної довжини.

Обстеження мережі на трати на ділянці, що підлягає капітальному ремонту, з застосуванням спеціальних приладів, з опресуванням цієї ділянки водою з наступною ліквідацією виявлених несправностей.

Механічна прочищення від обростання з промивкою водою.

Заміна гідроізоляції та теплоізоляції трубопроводів з заміною та відновленням коробів та футлярів.

Прокладання дублюючих ниток напірних трубопроводів між камерами переключень.

Прокладання тимчасових трубопроводів для випуску води.

2

Пристрої по захисту трубопроводів від корозії блукаючим струмом

2

6

По мірі необхідності

Зняття потенціальних діаграм трубопровід-земля з метою виявлення анодних зон для наступного антикорозійного захисту трубопроводів

Риття контрольних шурфів в місцях найбільшого додатного потенціалу трубопроводу відносно землі для визначення корозійних дефектів.

Встановлення захисту трубопроводів від корозії блукаючим струмом.

Антикорозійний захист ділянок трубопроводів, в тому числі з нанесенням спеціального покриття.

Ремонтно-відновлювальні роботи безтраншейними методами з простягуванням та запресуванням в зношених трубопроводах рукавів та труб з різних матеріалів.

Продовження таблиці 7.7

Тривалість періодів між

Характеристика основних робіт

Назви об'єктів

оглядами

поточними ремонтами, міс.

Капітальними ремонтами, років

поточний ремонт

капітальний ремонт

3

Засувки

6

12

2

Набивка сальників і підтягування фланцевих гайок. Заміна болтів, прокладок.

Фарбування корпусів.

Повна ревізія з розбиранням, очищенням, змащуванням і заміною зношених деталей. Шабрування, розточування або заміна ущільнюючих кілець засувки. Заміна зношених засувок.

4

Пожежні гідранти

6

уточнюється з органами пожежної охорони

12

4

Ремонт кріплення, заміна болтів, прокладок, змащування.

Фарбування корпусів

Ремонт з заміною зношених частин.

Заміна гідрантів.

Врізка нових пожежних підставок з встановленням гідрантів.

5

Водорозбірні колонки

2

12

3

Ремонт на місці несправних колонок з перевіркою роботи ежектора та інших частин корпуса. Фарбування корпуса.

Ремонт і асфальтування майданчиків та відвідних лотків.

Встановлення вказівних табличок.

Ремонт з заміною зношених деталей

Заміна повністю зношених колонок.

Заміна колонок застарілих конструкцій.

Бетонування майданчиків та відвіданих лотків.

6

Вантузи, інша аераційна арматура, за-побіжні та зворотні клапани

6

12

3

Заміна болтів, прокладок, мембран, регулювання роботи.

Фарбування корпусів.

Ремонт з заміною зношених деталей і перевірка роботи.

Заміна повністю зношеної арматури

Настроювання на стенді запобіжних клапанів на заданий тиск спрацювання.

. Таблиця 7.8.

Перелік несправностей на мережах та способи їх усунення

Несправності

Способи усунення

Наявність повздовжніх тріщин в стінках труб.

Наявність свищів в трубах

Наявність поперечних переломів труб

Протікання в місцях з'єднання труб

Для ліквідації невеликих повздовжніх тріщин в стінках труб необхідно встановлювати накладні муфти або сідла. В чавунних трубах попередньо ударом молотка (масою 1 кг) необхідно перевірити, чи не збільшується тріщина в довжину. Для того, щоб тріщина не збільшувалась надалі в довжину, на її кінцях необхідно зробити отвори діаметром 1...3 мм. Між поверхнею труби та муфтою необхідно підкладати еластичну листову гуму, за допомогою якої досягається герметизація дефектного місця.

Тріщини в стальних трубах необхідно заварювати, попередньо звільнивши трубопровід від води. До початку зварювальних робіт необхідно встановити межі тріщин. Для цього необхідно змастити місце тріщини гасом, а через 20...30 хв. ретельно витерти. Потім поверхню необхідно простукати; в тих місцях, де є тріщини, гас виступає на поверхню у вигляді крапель.

Свищі діаметром більше 25 мм необхідно ліквідовувати шляхом розсвердлювання стінок труби з наступною установкою стальної або бронзової пробки, обмотаної клоччям на сурикову замазку або білила.

Грунтові та одинокі свищі діаметром більше 25 мм в стінках чавунних труб необхідно ліквідовувати за допомогою накладних муфт, сідел з хомутами з підкладанням листової гуми для герметизації.

Переломи чавунних труб необхідно ліквідовувати встановленням накладних муфт з гумовими ущільнюючими прокладками. Частина труби у місцях перелому необхідно вирубати, потім поставити нову ділянку труби та кріпити насувною муфтою (або двома муфтами).

Протікання з'єднань труб тимчасово (до виключення пошкодженої ділянки) необхідно усувати заклинюванням отвору, що утворився, невеликими дерев'яними клинками.

У випадку протікання води через прокладку між фланцями необхідно підтягти болти. Якщо протікання не зупиняється, стару прокладку необхідно замінити новою.

При несправності болтового з'єднання необхідно провести його заміну.

Невеликі (волосні) тріщини в стальних трубах необхідно усувати зачеканюванням; якщо зачеканюванням не досягається необхідний ефект, то місце пошкодження необхідно обгорнути тканиною, брезентом, мішковиною, повстю або гумою, потім листовим залізом та стягнути хомутами.

У випадку протікання води через закриті засувки, вентильні та водозабірні крани, необхідно ущільнити набивку в сальниках або замінити сальники.

Тріщини у бронзовій або стальній арматурі необхідно запаяти. В якості припою необхідно використовувати сплав свинцю та олова в пропорції 2:1. Місце пайки попередньо необхідно зачистити та протравити соляною кислотою.

В цих випадках можливе використання автогенного зварювання.

8. ОБЛІК ПОДАЧІ І РЕАЛІЗАЦІЇ ВОДИ, ЛІКВІДАЦІЯ ВТРАТ ВОДИ

8.1. Загальні положення

8.1.1. Одним з головних завдань персоналу при експлуатації систем водопостачання є спланована боротьба з втратами і нераціональним використанням води, облік її забору з джерел та облік подачі і реалізації.

8.1.2. Підприємство (управління) повинно вимагати от промислових підприємств скорочення витрат питної води на виробничі потреби за рахунок використання раціональних технологічних процесів, запровадження систем оборотного і повторного використання води, заміни питної води, що використовується на виробничі потреби, на технічну або очищену стічну.

8.1.3. Підприємство (управління) повинне забезпечувати безперебійне водопостачання абонентів при мінімальному необхідному тиску (для зменшення втрат води), систематично контролювати втрати води абонентом і вимагати від абонентів скорочення втрат води, підтримування фактичних витрат води на рівні місцевих нормативів водоспоживання, затверджених місцевими органами державної влади.

8.1.4. Відомчий контроль використання і охорони вод, наявність і стан приладів обліку води і вчасна їх Державна повірка повинна здійснюватись спеціальними службами підприємства (управління).

Експлуатацію цих приладів повинен здійснювати персонал підприємства (управління) - працівники служби обліку і реалізації води і цеху КВП і автоматики.

8.1.5. Для регулярного проведення заходів по обліку подачі і реалізації води, боротьби з її втратами і нераціональним використанням в складі підприємства (управління) повинна бути організована служба обліку і реалізації води с такими підрозділами :

  • інспекція по реалізації води (абонентська служба);
  • інспекція по боротьбі з втратами води;
  • служба перевірки та ремонту водолічильників.

8.1.6. Служба обліку і реалізації води в практичній діяльності повинна керуватись "Правилами користування системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і населених пунктах України" та іншими законодавчими і нормативними актами по водному господарству і взаємодіяти з місцевими органами Мінекобезпеки України.

8.1.7. Завдання служби обліку і реалізації води:

  • організація обліку і контролю забору води з джерел, її подачі і реалізації;
  • виявлення, облік і оцінка всіх видів втрат води;
  • перевірка і ремонт витратомірів і водолічильників;
  • боротьба з розкраданням води;
  • лімітування водоспоживання промислових і комунально-побутових підприємств;
  • погодження приєднань (врізок) до діючих систем водопостачання з питань водомірних вузлів (тип і калібр водолічильників, місце встановлення і монтажна схема водомірних вузлів);
  • організація пропаганди серед населення і підприємств по скороченню втрат води.

8.2. Технічна документація

8.2.1. В архіві служби обліку і реалізації води повинні зберігатись:

  • технічна документація і паспорти витратомірів і водолічильників;
  • картотека водопровідних вводів з наведенням : номерів вводів і адреси місця установки водолічильників; назв основних абонентів і список субабонентів; діаметр вводу і калібру водолічильника, дати його установки (разом з карткою водолічильника);
  • документація по обгрунтуванню, установці та затвердженню лімітів витрачання води з водопроводу промисловими і комунально-побутовими підприємствами;
  • матеріали звітності абонентів по водоспоживанню і оцінці втрат води.

8.2.2. Додатково до вище перерахованих інструкцій розділу 1 цих Правил служба обліку і реалізації води повинна розробляти, а головний інженер затверджувати інструкції :

  • по обліку подачі і реалізації води, а також по оцінці всіх видів втрат води;
  • по експлуатації, ремонту і повірці витратомірів і водолічильників.

8.2.3. Інструкції повинні розроблятись на основі цих Правил, проекту системи водопостачання, інструкцій заводів-виробників приладів, а також затверджених Держжитлокомунгоспом України "Рекомендацій по покращенню проектування, облаштування і експлуатації внутрішніх систем водопостачання житлових і громадських будівель в містах і населених пунктах України, направлених на скорочення втрат і нераціонального використання води" (РДР 204 УССР 158-84) і "Інструкції по визначенню величин протікання питної води в житлових будинках та стимулювання роботи по їх ліквідації" (РДИ 204 УССР 040-84).

8.2.4. Службою обліку і реалізації води повинне бути розроблене "Положення про порядок визначення лімітів водоспоживання комунально-побутовими і промисловими підприємствами та застосування санкцій до абонентів, які перевищують ліміти". Це Положення обов'язково повинне бути погоджене з місцевими органами Мінекобезпеки України і затверджене Державними органами місцевого самоуправління.

8.3. Організація обліку та контроль подачі і реалізації води

8.3.1. Систематичний облік витрат води з допомогою атестованих приладів, які пройшли державну повірку, повинен бути організований:

  • в місцях забору води з джерел водопостачання або на границі водопровідної мережі підприємства (управління);
  • на всіх насосних станціях, що подають питну воду в водоводи або безпосередньо споживачам;
  • на всіх водопровідних вводах споживачів.

8.3.2. Насосні станції першого підйому з відкритих джерел водопостачання і артезіанські свердловини повинні бути обладнані приладами для обліку забраної води з джерел. На цих об'єктах повинні вестись журнали обліку забору води.

8.3.3. Подача води в водопровідну мережу за звітний період (місяць, квартал, рік) повинна обраховуватись :

  • при водопостачанні з відкритих джерел - на основі показань за звітний період приладів водообліку, встановлених на насосних станціях другого підйому;
  • при водопостачанні з підземних джерел - шляхом підсумовування показань приладів обліку водозабірних вузлів або окремих свердловин;
  • при наявності насосної станції другого підйому - за показаннями приладів обліку, встановлених на цій насосної станції.