Час, необхідний для досягнення лампою умов теплової стабілізації

  1. відпал (ageing)

Процес горіння лампи для стабілізації її параметрів

  1. типові випробування (type tests)

Випробування або серія випробувань, яким піддають зразки спеціальної вибірки для перевірки задоволення конструкцією певного виробу вимог відповідного стандарту

  1. вибірка для типових випробувань (type tests sample)

Вибірка, що складається з одного або кількох однакових зразків, сформована виробником або відповідальним продавцем для типових випробувань.

4 МАРКУВАННЯ

  1. .1 Загальні вимоги до маркування

Згідно з цим стандартом виробник або відповідальний продавець (на додаток до обов’язко­вих відомостей, установлених ІЕС 62560) має забезпечувати наочне доведення нижчезазначених даних і розташовувати їх відповідно до 4.2.

  1. .2 Місця маркування (див. таблицю 1)

Таблиця 1 — Місця, де має бути розміщено маркування


(А) Виріб та упаковка1

(В) Лист з параметрами виробів або буклет”

а) Номінальне значення світлового потоку світлодіодної лампи в люменах, а у випадках ламп спрямованого світла зазвичай надають тільки значення сили світла та кута відбивання (згідно з IEC/TR 61341)

+

+

Кінець таблиці 1


(А) Виріб та упаковка11

(В) Лист з параметрами виробів або буклет11

Ь) Код колірності лампи (див. ILCOS* та примітку 1).

Примітка 1. Приклад коду колірності: 830/4А означає — ІКП між 77 та 86, номінальне значення ККТ 3000 К; значення ККТ розсіюються в межах чотиризонного еліпса Мак-Адама і змінюються (максимум на 10 %) протягом проміжку часу, значення якого становить 25 % номі­нального значення тривалості горіння (за максимального значення цього проміжку 6000 год).

Примітка 2. Фактичне значення сили світла (в парі з належним кутом відбивання) не є об’єктом цього стандарту стосовно характери­стик, але відповідний світловий потік (від якого походять сила світла та кут розсіювання пучка) є об’єктом майбутніх перевірок; за допомо­гою розрахунків можна визначити, якою є фактична сила світла в ме­жах кута відбивання, встановленого виробником.

•Доповнення щодо СВД — внесено

+

+

с) Номінальне значення тривалості горіння та відповідний по­казник Lx спаду світлового потоку

+

+

е) Показник Fx інтенсивності відказів відповідно до номінально­го значення тривалості горіння

+

f) Категорія за спадом світлового потоку (від А до Е, див. під­розділ 10.1)

+

д) Номінальне значення корельованої колірної температури разом з категорією за допусками (від 1-ї до 8-ї, див. розділ 9)

+

h) Значення індексу кольоропередачі

+

«+» — потрібно, «-» — не потрібно.

1) Відомості треба надавати згідно з однією з двох колонок. У разі необслуговуваного використання — згідно з ко­лонкою (А), у разі обслуговуваного — згідно з колонкою (В).



  1. РОЗМІРИ

Розміри світлодіодних ламп мають відповідати вимогам, установленим виробником або відпо­відальним продавцем. Розміри світлодіодних ламп не повинні виходити за межі вільних просторів, передбачуваних для замінюваних ламп (див. також ІЕС 60630).

  1. УМОВИ ВИПРОБУВАННЯ

Умови перевірки електричних та світлових параметрів та умови визначення показника спаду світлового потоку та тривалості горіння надано в додатку А.

Усі випробування проводять на п лампах. Число п декларує виробник або відповідальний продавець, і воно має бути не менше ніж 20.

Лампи, призначені для прямої заміни, мають бути облаштовані відповідними засобами охо­лодження.

  1. ПОТУЖНІСТЬ ЛАМПИ

Споживана лампою потужність не повинна перебільшувати її номінальне значення більше ніж на 15 %.

  1. СВІТЛОВИЙ ПОТІК

Початкове значення світлового потоку випробуваної лампи має бути не менше ніж 90 % його номінального значення.

  1. КОРЕЛЬОВАНА КОЛІРНА ТЕМПЕРАТУРА

ТА ІНДЕКС КОЛЬОРОПЕРЕДАЧІ

  1. Корельована колірна температура (ККТ)

Рекомендації надано в додатку D «Координати колірності» стандарту ІЕС 60081. Номіналь­не значення ККТ переважно має бути одним з таких шести:

2700 К; 3000 К; 3500 К; 4000 К; 5000 К або 6500 К.

Стандартизовані значення координат колірності, що відповідають цим значенням ККТ, для довідок надано в таблиці 2 (модифікований додаток D.2 до ІЕС 60081).

Таблиця 2 — Значення корельованої колірної температури та координат колірності

Позначення колірності

ККТ

X

У

F 6500

6400

0,313

0,337

F 5000

5000

0,346

0,359

F 4000

4040

0,380

0,380

F 3500

3450

0,409

0,394

F 3000

2940

0,440

0,403

F 2700

2720

0,463

0,420



Вимірюваннями знаходять початкові значення ККТ та її значення після проміжку часу, значен­ня якого становить 25 % номінального значення тривалості горіння (за максимального значення цього проміжку 6000 год). Фактичні значення ККТ (як початкові, так і після 6000 год) вважають як такі, що потрапляють в одну з шести категорій (див. таблицю 3), які відповідають частковим еліп­сам Мак-Адама, окресленим навколо номінального значення ККТ, оскільки розміри еліпсів (що ви­значають кількістю п зон у них) означають допуски (відхилення) стосовно кожної окремої лампи.

Фактичні значення ККТ світлодіодних ламп (початкове значення та проміжки часу, значення якого становить 25 % номінального значення тривалості горіння (за максимального значення цього проміжку 6000 год) не повинні потрапляти за межі допусків згідно з категорією, встановленою ви­робником або відповідальним продавцем (див. таблицю 1).

Таблиця 3 — Категорії за допусками стосовно номінальних значень ККТ

Еліпси Мак-Адама

Категорії за значеннями ККТ

внутрішній ринок

експорт

Усі знайдені значення потрапляють у межі:



— 1-зонного еліпса

Кат 1

Cat 1

— 2-зонного еліпса

Кат 2

Cat 2

— 3-зонного еліпса

Кат 3

Cat 3

— 4-зонного еліпса

Кат 4

Cat 4

— 5-зонного еліпса

Кат 5

Cat 5

— 6-зонного еліпса

Кат 6

Cat 6

— 7-зонного еліпса

Кат 7

Cat 7

Не всі значення потрапляють у межі 7-зонного еліпса

Кат 8

Cat 8

Примітка. Положення цього стандарту застосовують до світлодіодних ламп, призначених для прямої заміни, для яких важливим є те, щоб значення ККТ, наскільки це можливо, відповідали значенням ККТ замінюваних ламп. Допуски, які базуються на еліпсах Мак-Адама, прийнятих CIE в 1931 р., зазвичай застосовують до люмінесцентних (зокрема компактних) та інших роз­рядних ламп.

  1. Індекс кольоропередачі (ІКП)

Вимірюваннями знаходять початкові значення ІКП і його значення проміжку часу, значення якого становить 25 % номінального значення тривалості горіння (за максимального значення цього проміжку 6000 год). Фактичні значення ІКП (як початкові, так і після 6000 год) не повинні бути мен­ше номінальних значень ІКП більше ніж на 5 одиниць (див. таблицю 1).

  1. ТРИВАЛІСТЬ ГОРІННЯ ЛАМП

Тривалість горіння світлодіодної лампи (див. 3.7) визначають як показником спаду світлового потоку (див. 10.1), так і ресурсом функціювання вмонтованого електронного допоміжного пристрою (див. 10.2) за результатами випробування на надійність та ресурс. Перевіряють обидва чинники.

Критерії ґрунтуються на підрозділах 3.7 та 3.9, в яких визначають відповідні відсоткові кількості випробуваних ламп, що утворюють загальну кількість ламп, які не витримали випробуван­ня згідно з 10.1 та 10.2.

  1. Спад світлового потоку

Якщо характерні значення тривалості горіння світлодіодних ламп є (дуже) великими, вони є незручними з точки зору цього стандарту, оскільки потрібні суттєві витрати часу для визначення фактичного спаду світлового потоку протягом тривалості горіння (І_50 або І_70). Тому цей стандарт спирається на наближені способи визначення очікуваного значення тривалості горіння (L50 та І_70) будь-якої світлодіодної лампи, поєднаної з допоміжним пристроєм.

Поведінки реальних СВД стосовно спаду світлового потоку можуть дуже відрізнятися залежно від їх видів та їх виробників. Неможливо виразити спади потоків усіх СВД за допомогою простих математичних співвідношень. Швидкий початковий спад світлового потоку не означає, що окремий СВД не досягне номінального значення тривалості горіння.

У цьому стандарті встановлюють «категорії за спадом світлового потоку», які визначають по­чатковими спадами світлового потоку протягом проміжку часу, значення якого становить 25 % но­мінального значення тривалості горіння за максимального значення цього проміжку 6000 год. За­лежно від визначення (І_50 та І_70) існує п’ять (у випадку І_50) або три (у випадку І_70) категорії, кож­на з яких означає збільшення спаду світлового потоку на 10 % відносно його початкового значення (див. таблицю 4).

Таблиця 4 — Категорії за спадом світлового потоку після 6000 год

Фактичне значення спаду світлового потоку за 6000 год відносно його початкового значення становить не більше ніж:

Категорії за спадом світлового потоку

внутрішній ринок

експорт

10 %

Кат А

Cat А

20 %

Кат В

Cat В

ЗО %

Кат С

Cat С

40 %

Кат D

Cat D

50 %

Кат Е

Cat Е



Має бути знайдено початкове значення світлового потоку лампи; потім має бути виміряно її світловий потік після проміжку часу, значення якого становить 25 % номінального значення трива­лості горіння (за максимального значення цього проміжку 6000 год). Початкове значення світлово­го потоку приймають за 100 % і використовують як відправну точку у визначенні тривалості горіння. Знайдене значення світлового потоку 6000 год виражають у відсотках початкового значення.

Рекомендовано визначати (виражаючи у відсотках початкового значення) спад світлового потоку через кожні 1000 год протягом 6000 год. Це забезпечить додаткове підтвердження досто­вірності даних.

Світлодіодну лампу, поєднану з допоміжним пристроєм, вважають такою, що пройшла випро­бування, якщо дотримано таких критеріїв:

  1. Фактичне значення світлового потоку після проміжку часу, значення якого становить 25 % номінального значення тривалості горіння (за максимального значення цього проміжку 6000 год),

  2. ніколи не повинно бути менше максимального збереженого значення світлового потоку відносно номінальної тривалості горіння (L50 або І_70), встановленого та забезпечуваного виробником або відповідальним продавцем.

  3. Фактичне значення світлового потоку має відповідати «категорії за спадом світлового по­току», встановленої та забезпечуваної виробником або відповідальним продавцем: від Кат А до Кат Е (від Cat А до Cat Е) у разі І_50 або від Кат А до Кат С (від Cat А до Cat С) у разі L70.

Початкове значення світлового потоку


Фактичне значення світлового потоку за 25 %
номінального значення тривалості горіння ламп
(макс. 6000 год)


Світловий потік
у відсотках
початкового
значення



О Кат С (Cat С)


Кат D (Cat D)


50 %


Кат Е (Cat Е)


Кат A (Cat А)

Кат В (Cat В)

70 %


(*-7о)

Цо


Нижня границя: базовий рівень спаду
світлового потоку протягом тривалості
горіння



1000 25 % або


6000 год


Номінальне значення
тривалості горіння



Рисунок 1 — Спад світлового потоку протягом тривалості горіння

  1. Випробування на надійність вмонтованих допоміжних пристроїв

Якщо світлодіодна лампа, поєднана з допоміжним пристроєм, є виробом, який неможливо розібрати без попереднього руйнування (див. 3.1), вмонтований електронний допоміжний пристрій випробовують у складі лампи. Див. також текст розділу 10 стосовно позначення відсотка випро­буваних ламп усієї партії (F50 та F10), які можуть не задовольняти вимоги випробувань.

  1. Світлодіодну лампу піддають нижчезазначеним циклам теплового удару та режиму вмикання—вимикання:

  1. Циклічні випробування на тепловий удар

Неввімкнену лампу спочатку витримують протягом 1 год за температури мінус 10 °С. Потім лампу швидко переносять до камери з температурою плюс 50 °С (див. 1.2), де витримують про­тягом 1 год. Має бути проведено п’ять таких циклів.