- особливу увагу приділяти постелі: замінити подушки з пір'я, ковдри, матраци на синтапонові або ватяні; частіше замінювати постільну білизну, регулярно просушувати постільну білизну на сонці та морозі;

- ванну кімнату тримати сухою, частіше провітрювати;

- використовувати електричні повітроочисні апарати та частіше замінювати фільтри.

 

Директор департаменту державного санітарно-епідеміологічного нагляду 

 А. М. Пономаренко 

 

Таблиці для визначення кліщів, які зустрічаються в побутовому пилу

1. Таблиця для визначення таксономічних груп кліщів, які зустрічаються в побутовому пилу*

____________* Згідно класифікації, прийнятій у вітчизняній науковій літературі, клас павукоподібних (Arachnida) поділяється на два підкласи - павуків (Araneae) та кліщів (Acari)/ Підклас Acari включає три ряди кліщів: Parasitiformes, Acariformes та Opilioacariformes.

1(3) Кліщі великих розмірів (0,5 - ). По боках тіла на рівні III - IV пари кокс, або позаду них, розташовані дихальця (стигми). Трихоботрії та ботридії відсутні.

Ряд Parasitiformes

2(0) Гнатосома різноманітної будови, гіпостом не пристосований для фіксації на покривах. Базальні членики ніг (кокси) вільні, не зростаються з черевною поверхнею тулуба і не утворюють коксостернального скелету. Стигми поєднані з продовгуватими перитремами (Мал. 1-а, б, в).

Когорта Gamasina (Mesostigmata) - гамазові кліщі

3(1) Кліщі дрібних розмірів, часто мікроскопічні. Стигми відкриваються на гнатосомі, в передній частині тулуба, або відсутні. На тулубі часто є сенсорні органи - трихоботрії та ботридії

Ряд Acariformes

4(7) Трахейна система відсутня, іноді у вигляді псевдостигм біля I - III пари ніг. На гомілках ніг I та II є довгі джгутоподібні щетинки.

Підряд Sarcoptiformes

5(6) Кутикулярні покрови дуже склеротизовані у вигляді панцира. На спинній поверхні добре помітні трихоботрії та псевдостігми. Генітальних присосок три пари. Статевий диморфізм не виражений (Мал. 1-г).

Серія Oribatei - панцирні (або ґрунтові) кліщі

6(5) Кутикулярні покриви м'які, панцира немає. Трихоботрії та псевдостигми відсутні. Генітальних присосок 0 - 2 пари. Добре виражений статевий диморфізм (Мал. 1-д).

Серія Acaridiae (Astigmata) - кліщі продуктових запасів

7 (4) Трахейна система відкривається парою стигм на гнатосомі або біля її основи, часто погано помітні. На гомілках ніг I та II джгутоподібних щетинок немає. Хеліцери стилетоподібні, серповидні або клешнеподібні (Мал. 1-ж, з).

Підряд Trombidiformes (Prostigmata)

2. Таблиця для визначення родин гамазових кліщів (Gamasina), які зустрічаються в побутовому пилу

1(2) Спинний щит і все тіло густо, як хутром, вкрите чисельними щетинками. Хеліцери з добре розвинутими клешнями (Мал. 2-а).

родина Haemogamasidae

2(1) Спинний щит і тіло вкрите щетинками не густо. Кількість щетинок на спинному щиті понад 20 пар

3(4) Хеліцери довгі, тонкі, голкоподібні або стилетоподібні з дрібною ножицеподібною клешнею (Мал. 2-б, в).

родина Dermanyssidae

4(3) Хеліцери з добре вираженими зубчиками на внутрішній стороні клешні (Мал. 2-г, д).

родина Laelaptidae

5(2) Кількість щетинок на спинному щиті менше 20 пар (Мал. 2-ж, з).

родина Phytoseiidae

3. Таблиця для визначення родин тромбідіформних кліщів (Trombidiformes), які зустрічаються в побутовому пилу

1(2) Гнатосома маленька, овальна з щільно прилеглими дрібними пальпами. Емподій пастоподібний. Ноги IV у самиць тричленикові. Лапка на верхівці закінчується 2 жгутоподібними щетинками (мал. 3-а).

Родина Tarsonemidae - кліщі тарзонеміди

2(1) Гнатосома добре розвинута, хеліцери великі, клешнеподібні або пристосовані до проколювання; пальпи добре розвинуті і не притиснені до розтруму. Емподій різноманітної форми.

3(6) Гомілка пальп з добре розвиненим кігтем на верхівці або з 1 - 3 паличковидними шипами.

4(5) Базальні членики хеліцер зрощені поміж собою гіпостомом, утворюючи єдиний конус. Пальпи широкі клешнеподібні (мал. 3-б).

Родина Cheyletidae - кліщі хижі

5(4) Базальні членики хеліцер зрощені поміж собою але не з гіпостомом, утворюючи колючий стилофор; дистальні членики довгі, жгутоподібні. Покриви тіла гладенькі. Генітальний отвір поперековий.

Родина Tetranychidae - кліщі павутинні

6(3) Гомілка пальп без кігтика або кігтик редукований і замінений щетинкою. Хеліцери стилетовидні. На проподосомі одна пара трихоботрій. Емподій у вигляді подушечок. Покриви тіла з візерунком у вигляді крапок або сітки (мал. 3-в).

Родина Tideidae - кліщі тідеіди

4. Таблиця для визначення родин кліщів продуктових запасів і житла (Acaridiae), які зустрічаються в побутовому пилу

1(4) Покриви, як правило, зовсім гладенькі, не мають паралельної штриховки, інколи ущільнені. Гомілки I з 2 щетинками на вентральному боці членика. Передлапки II і III у вигляді присосок з емподіальним кігтем.

Надродина Acaroidea - акароідні кліщі

2(3) Тіло завжди розділено на 2 відділи, поперечна борозна, що розділяє тіло, добре виражена на дорзальному боці. Покрови напівпрозорі, гладенькі. Проподосомальний щит добре розвинутий. Лапка типової форми. Присосок претарзуса різного ступеня розвитку, сидячий, кіготь великий або середнього розміру (мал. 4-а, б).

Родина Acaridae - хлібні кліщі

3(2) Тіло цільне, не розділено на відділи. Покриви злегка ущільнені, за правилом, з різним орнаментом. Проподосомальний щит відсутній, або має вигляд вузького проподосомального склерита - киля. Лапка дуже видовжена, вузька. Присосок претарзуса довгий, перетинчастий, стебельчастий, кіготь дуже маленький, інколи погано помітний (мал. 4-в, г).

Родина Glycyphagidae - волосаті кліщі

4(1) Покриви завжди з добре розвинутою паралельною штриховкою. Гомілки I з 1 щетинкою на вентральному боці членика. Передлапка I і II, має присосок (амбулакральний апарат) кіготь відсутній (мал. 4-д, ж).

Надродина Pyroglyphoidea

Родина Pyroglyphidae - алергенні кліщі

5. Таблиця для визначення зернових (хлібних) кліщів родини Acaridae, які зустрічаються в побутовому пилу

Характеристика родини. Великі та дрібні (200 - 800 мк) кліщі з опуклим широкоеліптичним тілом. Проподосома відділена від гістеросоми чіткою поперечною борозною. Шкіра тонка, в більшості гладенька. Проподосомальний щит добре розвинутий. Хеліцери клішнеподібні. Пальпи двочленисті спинні щетинки гладенькі, рідкопірчасті. На проподосомі 1 - 2 пари тім'яних та 2 пари лопаткових (скапулярних) щетинок, а також пара щетинкоподібних або паличкоподібних латерококсальних органів, що розташовані вище основи ніг I; дорзальне - на гістеросомі 1 - 3 пари плечових щетинок (hs), 4 пари спинних (ds), 2 - 3 пари бічних (ls) та 1 - 2 пари крижових (мал. 5-а).

Передлапка м'ясиста або редукована; кігтик сидячий, середнього або великого розміру. Генітальний отвір поміж тазиками III - IV; копулятивний отвір - не має вигляду трубки. Генітальних присосок 2 пари; у самців, крім того, є 1 пара анальних та 1 - 2 пари торзальних копулятивних присосок.

1(10) Щетинки спинної поверхні тіла, у більшості, короткі. Ноги I у самців товсті з виразним конічним зубцем на внутрішній поверхні. Внутрішня щетинка на вершині коліна I в 6 - 10 разів довша зовнішньої. Лопаткові щетинки - зовнішні (sce) та внутрішні (sci) - великі, приблизно однакового розміру (мал. 5-а).

Рід Acarus L. Acarus siro - кліщ борошна

2(1) Більшість щетинок на спині довгі. Всі ноги нормальної будови, відносно однакової товщини.

3(8) Передні бічні щетинки (l1) значно коротші за плечові (hs). Лапки ніг з 3 шипами (мал. 5-б, в).

Рід Tyrophagus Ouds - видовжені кліщі

4(7) d2 в 2 - 4 рази довші за d1.

5(6) Латерококсальний орган ланцетовидний з довгим відростком в проксимальній частині (мал. 5-г).

T. putrescentiae

6(5) Латерококсальний орган вузький з довгими відростками по всій його довжині (мал. 5-д)

T. perniciosus

7(4) d2 не більше ніж в 1,6 рази довші за d1.

T. longior

8(3) Передні бічні щетинки (l1) не коротші, іноді злегка коротші, за плечові (hs). Лапки ніг з 5 добре помітними шипами і 1 великим шипом конічної форми (мал. 5-ж).

Рід Tyrolichus Ouds. T. casei - сирний кліщ

9(1) Внутрішні лопаткові щетинки (sci) в декілька разів коротші за зовнішні (sce). Зовнішні тім'яні щетинки (ve) розташовані лотерально, майже на одній поперечній лінії із внутрішніми (vi), коротші за них у 1,5 - 2 рази (мал. 5-з)

Рід Aleuroglyphus Zachv. A. ovatus - темноногий кліщ

10(11) Дві пари щетинок, розташованих на верхівці лапок I і II, збільшені в розмірах, дугоподібні і дистально сильно розширені у вигляді напівмісячної прозорої пластинки. Великі за розміром: - більше 0,6;  - більше 0,8 (мал. 5-е).

Рід Caloglyphus Berl. C. rodionovi

11(10) Кігтики на лапках ніг масивні, великі. Лапка I має соленідій в середній частині членика.

Рід Rhizoglyphus R. echinopus - кліщ цибулиний кореневий

6. Таблиця для визначення кліщів родини Glycyphagidae (волосаті кліщі), які зустрічаються в побутовому пилу

Характеристика родини. Тіло дорзовентрально сплощене і не розділене на проподосому та гістеросому. Шкіра шорстка, дрібнобугриста, зморщена або штрихована, рідше гладенька, цупка, інколи значно хітинізована і забарвлена в буруваті або червонуваті кольори. Проподосомальний щит не розвинений і має вигляд вузького склериту так званого тім'яного килю (crista metopica). Хеліцери клішнеподібні.

Пальпи двочленисті. На спинній поверхні 15 - 16 пар звичайних пірчастих щетинок: 2 пари тім'яних, 2 - лопаткових, 2 - 3 - плечових, 4 - спинних, 3 - 5 - бічних та 2 - крижових. Лапки ніг звужені в дистальному напрямку і закінчуються довгою передлапкою з кігтиком на верхівці (мал. 6-а). У самців відсутні анальні й дорзальні присоски. Генітальний отвір у самки має вигляд щілини? розташованої поміж тазиками III - IV; копулятивний отвір - термінальне у вигляді вузької або широкої трубки.

1(4) Покриви тіла склеротизовані, щільні, зовсім гладенькі. Усі щетинки тіла короткі, дуже тонкі, ледве помітні.

2(3) Епімери II вільні не з'єднані. У самців лійкоподібні копулятивні присоски (мал. 6-б).

Рід Chortoglyphus Ch. arcuatus - кліщ гладенький

3(2) Епімери II з'єднані (мал. 6-в).

Рід Carpoglyphus

4(1) Покриви тіла м'які, злегка крапчастобугристі. Щетинки тіла довгі тонко опушені.

Рід Glycyphagus

5(8) Тім'яний киль відсутній

6(7) На коліні II у самців і самок дуже маленький соленідій (мал. 6-г).

G. destructor - кліщ волосатий звичайний

7(6) На коліні II у самців соленідій у вигляді великого масивного шипа, довжиною рівного коліну (мал. 6-д).

G. fustiger Ouds.

8(5) Тім'яний киль виразний

9(10) Щетинка va знаходиться на передньому кінці лінійного за формою тім'яного киля (мал. 6-ж).

G. cadaverum Schr

10(9) Щетинка va розміщена в середній частині тім'яного киля (мал. 6-з).

G. domesticus Deg. - кліщ волосяний хатній

7. Таблиця для визначення алергенних кліщів родини Pyrogiyphidae, які зустрічаються в побутовому пилу

Характеристика родини. Дрібні кліщі (дорослі розміром 170 - 500 мкм). Кутикула в тонких зморшках. Лапки з пульвілою і дрібними кігтиками. Вертикальні щетинки відсутні. Жирові залози відкриваються поміж щетинками l2 та l3. Анальний отвір розташований вентрально. Статевий диморфізм виражений. Статевий апарат самки має генітальні: яйцевивідний та копулятивний отвори. Перший у вигляді подовженої щілини знаходиться поміж епімерами III та IV, звичайно, прикритий парою генітальних клапанів, іноді є й третій непарний клапан. У багатьох передній край генітального отвору має склерит півмісячної форми (епігіній). Копулятивний отвір має термінальне положення і дуже різниться за формою бурси. У самців добре розвинуті адональний щит із парою анальних копулятивних присосок (у деяких видів редуковані).

Самці кліщів родини Pyroglyphidae (мал. 7)

1(4) Скапулярні щетинки зовнішні (Sсe) та внутрішні (Sci) невеличкі і довжиною рівні поміж собою. Задній край тіла дволопатевий.

Рід Euroglyphus

2(3) Лопаті заднього краю тіла добре розвинуті, на них є по 3 щетинки; довжина тіла 245 - 265 мкм.

E. longior

3(2) Лопаті заднього краю не великі, без щетинок; довжина тіла 195 - 225 мкм.

E. maynei

4(1) Скапулярні щетинки зовнішні (Sce) в декілька разів довші за внутрішні (Sci). Задній край тіла звичайний.

5(6) На верхівках лапок I відсутні будь-які кігтики.

Рід Hirstia

H. chelidonis

6(5) На верхівках лапок I кігтики присутні.

Рід Dermatophagoides

7(10) Гістеросомальний (задній спиний) щиток довгий, сягає спереду рівня основ ніг IV. Епімери вільні.

8(9) Лапки I з 2 шипиками на верхівці, лапки II з 1 шипиком.

D. evansi.

9(8) Лапки I з 1 шипиком на верхівці, на лапці II шипик відсутній.

D. pteronyssinus

10(7) Гістеросомальний (задній спиний) щиток короткий (довжина його рівна ширині), не досягає рівня основ ніг IV. Ноги I значно потовщені. Епімери з'єднані.

D. farine

Самки кліщів родини Pyroglyphidae (мал. 8)

1(4) Скапулярні (лопаткові) щетинки зовнішні (Sce) та внутрішні (Sci) невеличкі і довжиною рівні поміж собою. Копулятивна бурса відкривається не термінально, а відступивши від заднього краю тіла. Сім'яприйомник булавоподібний простої будови.

Рід Euroglyphus

2(3) Яйцевивідний отвір відкритий широко або частково прикритий двома клапанами; епігіній дуже широкий.

E. maynei

3(2) Яйцевивідний отвір цілком прикритий склератизованою мембраною; епігіній вузький.

E. longior

4(1) Скапулярні (лопаткові) щетинки зовнішні (Sce) у декілька разів довші за внутрішні (Sci). Копулятивна бурса відкривається термінально.

5(6) Гістеросомальний щиток (задній спиний) відсутній.

Рід Hirstia

H. chelidonis

6(5) Гістеросомальний щиток (задній спинний) присутній.

Рід Dermatophagoides

7(8) Щетинки заднього краю тіла - латеральні (ls) та дорзальні (ds) розташовані на пунктуйованих щитах біля основ щетинок; внутрішня склеротизована частина сім'яприйомника бокаловидна (у вигляді рогатки).

D. evansi.

8(7) Щитків біля основ щетинок заднього краю тіла (ls та ds) немає.

9(10) Внутрішня склеротизована частина сім'яприйомника має вигляд квітки (розетки) або півмісяця.

D. pteronyssinus

10(7) Внутрішня склеротизована частина сім'яприйомника глечикоподібна (лійчасторозширена з відігнутими краями).