4. Зберігання та транспортування сироваток

Повне збереження властивостей сироваток забезпечується в умовах зберігання їх у замороженому (-35 град. С) або ліофільно висушеному стані.

Позитивні або з сумнівними результатами сироватки зберігаються на протязі 7-14 діб при температурі +4 град. С в ампулах або пробірках під гумовими корками (можливо ватними, залитими парафіном для запобігання їх висихання).

Більш тривалий термін зберігання сироваток забезпечує температура -20 град. С з подальшим розморожуванням при температурі +37 град. С.

Можливо зберігання сироваток (для серологічної діагностики) висушеними на фільтровальному папері при +18-37 град. С до 45 діб. Транспортування їх здійснюється поштою у подвійних конвертах.

Рідкі сироватки в ампулах або ліофільно висушені пакують у паперові серветки або вату, розміщують в металевий контейнер та транспортують в сумці-холодильнику нарочним.

Супроводжувальна документація оформлюється відповідно до "Положение о порядке хранения, учета, хранения, отпуска и пересылки культур бактерий, вирусов, риккетсий, грибов, простейших, микоплазм, бактерийных токсинов, ядов биологического происхождения", затв. МОЗ СРСР 18.05.79 р.

В розробці Інструкції приймали участь:

- від Міністерства охорони здоров'я: Л.М.Мухарська, Е.А.Лауген;

- від Львівського НДІ епідеміології та гігієни МОЗ України: І.Н.Безкопильний, М.Д.Клімчук, І.І.Курганова, З.Г.Кушнір, Н.І.Басараб, Н.Г.Бек, М.С.Кіцара;

- від Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України: Л.В.Третьякова, І.В.Присяжнюк, Н.Б.Видайко, І.М.Капітанова;

- від Київської міської санітарно-епідеміологічної станції: Ж.А.Клімова, Е.Д.Нижня, Т.В.Белозерова.