1. Додаткові вимоги для призначення EX-позначки

    1. Сховища, двері сховищ і сейфи

      1. Для призначення EX-позначки сейфам за результатами випробувань згідно з розді­лом 9 мають бути досягнуті мінімальні величини післядетонаційного опору, наведені в таблиці 1.

Для призначення EX-позначки сховищам (з дверима чи без) і дверям сховищ за результа­тами випробувань згідно з розділом 9 мають бути досягнуті мінімальні величини післядетона- ційного опору, наведені в таблиці 2.

  1. Отвори для введення кабелів у сховищах (з дверима чи без), дверях сховищ і сей­фах повинні мати таку конструкцію, що не допускає введення вибухових речовин (наприклад, запалів чи зарядів) під час випробовування згідно з розділом 9.

Національна примітка

Ця вимога поширюється також на отвори для приладдя сховищ.

  1. АТМ-сейфи

Для призначення EX-позначки АТМ-сейфам за результатами випробувань згідно з розділом 9 мають бути досягнуті мінімальні величини післядетонаційного опору, наведені в таблиці 3.

  1. Вимоги щодо призначення CD-позначки

Для призначення CD-позначки сховищам (з дверима чи без) і дверям сховищ класів від V до XIII за результатами випробувань згідно з розділом 10 мають бути виконані вимоги таблиці 4. CD-позначку треба надавати лише сховищам (з дверима чи без) і дверям сховищ, випробува­ним і класифікованим згідно з таблицею 2.

Примітка 1. CD-позначка не застосовна до дверей сховищ та сховищ класів від 0 до IV.

Примітка 2. CD-позначка не застосовна до сейфів та АТМ-сейфів.

Таблиця 4 — Мінімальні вимоги для призначення CD-позначки сховищам і дверям сховищ за резул ьтатами випробування алмазним свердлінням

Клас опору

Величина опору для повного доступу, одержаного алмазним свердлінням, RU

V CD

1 800

VI CD

2 000

VII CD

2 300

VIII CD

2 500

IX CD

3 500

X CD

4 500

XI CD

6 000

XII CD

7 500

XIII CD

9 000

Примітка. CD-позначка не застосовна для класів від 0 до IV.



  1. ТЕХНІЧНА ДОКУМЕНТАЦІЯ

Технічна документація має містити наведену нижче інформацію.

  1. Дату випуску та назву виробника або ім’я заявника, який замовив випробовування, які слід зазначити на кожній сторінці.

  2. Визначення типу продукції — сховище (з дверима чи без), двері сховища, автономний сейф, умонтований сейф (у підлозі, в стіні тощо) або АТМ-сейф — разом з переліком типорозмірів тієї самої конструкції.

  3. Кресленик випробного зразка, де показані:

  1. вага, зовнішні і внутрішні розміри, а також граничні відхили розмірів виготовлення;

  2. горизонтальний та вертикальний перерізи;

  3. кількість, розташування та характеристики замків, ригельного механізму і переблокову- вальних пристроїв;

  4. кіл ькість, крок і розташування дверних засувів, їхні розміри (наприклад, у перерізі), хід і зачеплення та їх тип (наприклад, рухомі або фіксовані);

  5. розташування і конструкція будь-яких локальних ділянок із спеціальним захисним мате­ріалом;

  6. детальний опис з’єднання і/або припасовування або анкерного кріплення усіх елементів, пов’язаних із фізичною безпекою; наприклад, конструкція та розташування кріплень і з’єднань, способи, за допомогою яких двері та/або рама дверей кріпляться до стін, та способи з’єднання блоків заводського виготовлення;

  7. розмітка, розташування, конфігурація та розміри будь-яких отворів, які проходять крізь захисний матеріал, з детальним зазначенням місць із спеціальним захистом;

  8. детальний опис додаткового обладнання, наприклад, замикання за допомогою годинни­кового механізму і замикання із затримкою за допомогою годинникового механізму;

  9. для АТМ-сейфів: АТМ-база, за наявності, має бути ідентифікована виробником.

  1. Перелік усіх замків, придатних для встановлення, із зазначенням виробника та номера моделі.

  2. Специфікацію конструкційних матеріалів, якщо вони не наведені в креслениках.

  3. Детальну інформацію щодо будь-яких матеріалів або пристрою(-їв), призначених для виділення газу, диму, сажі тощо у випадку фізичного руйнування або таких, що можуть виділяти шкідливі речовини під час проведення випробовувань.

  4. Інформацію щодо особливостей і розташування будь-яких кабелів і/або обладнання для систем охорон ної, пожежної та тривожної сигналізації, монтажу електромеханічних захисних пристроїв, сигнальних пристроїв тощо.

  5. Інструкції з монтажу, які мають щонайменше надавати інформацію щодо:

  1. способу анкерного кріплення автономних сейфів вагою менше 1 000 кг;

  2. способу вбудовування вмонтованих сейфів, у тому числі визначення пропорційної частини корпусу, призначеної для вбудовуван ня, мінімальних розмірів і товщини оболон ки в перерізі; мінімальних вимог щодо якості матеріалу, що використовується під час вбудовування; типів та пропорцій наповнювачів, цементу та інших складових, рухли вості свіжо приготованої маси та міцності її куба на стискання через 28 днів, а також відповідних методів випробовувань для виз­начання цих характеристик; будь-яких елементів підсилення або анкерного кріплення, які ма­ють бути включені до маси оболонки;

  3. способу споруджен ня монол ітного сховища, у тому числі: мінімальні вимоги до якості бетону, типи та пропорції наповнювачів, цементу та інших складових, рухливості свіжо пригото­ваної маси і міцності її куба на стискання через 28 днів, а також відповідні методи випробову­вань для визначення цих характеристик; будь-які елементи підсилення , що повинні бути вклю­чені до сховища, засоби кріплення дверей та рам до стін, засоби, за допомогою яких арматура й анкерні кріплення з’єднуються з елементами підсилення;

  4. способів монтажу сховища з елементів заводського виготовлення;

  5. способу анкерного кріплення АТМ-сейфа або АТМ-сейфа з АТМ-базою до підлоги чи іншої поверхні.

Національна примітка

Технічна документація та кресленик мають відповідати вимогам чинних в Україні стандартів системи ЕСКД.

  1. ВИПРОБНИЙ ЗРАЗОК

    1. Випробними зразками мають бути сховище (з дверима чи без), двері сховища або сейф. Випробний зразок сховища має містити елементи, які зображують усі з’єднання і вузли, суттєві для проведення випробовування.

Випробний зразок АТМ-сейфа має містити АТМ-базу, якщо вона потрібна для будь-якого спо­собу його встановлення.

Випробний зразок має містити додаткове обладнання (відповідно до 5.3, позиція h) пере­ліку), яке може зменшити величину опору до злому. На час випробовування приладдя сховища та додаткове обладнання (відповідно до 5.3, позиція h) переліку), які могли б під час випробову­вання інструментом зламування збільшити величину опору до злому, мають бути вилучені або переведені в неробочий стан.

    1. Випробний зразок має містити зазначені в документації вводи для приладдя і/або вводи кабелів для систем охоронної, пожежної та тривожної сигналізації.

    2. Монтаж випробних зразків умонтованих сейфів і монолітних сховищ треба виконувати згідно з інструкцією з монтажу (відповідно до 5.8) та з конструктивних компонентів виробника.

  1. ВИПРОБОВУВАННЯ ІНСТРУМЕНТОМ ЗЛАМУВАННЯ

    1. Загальні положення

Випробовування зразка проводять, щоб установити мінімальні величини опору щодо повного доступу, а для сейфів — також і мінімальні величини опору щодо часткового доступу.

Група випробувачів (див. 7.2) досліджує випробний зразок (див. розділ 6) разом з техніч­ною документацією (див. розділ 5) і розробляє програму випробовувань випробного зразка. Група випробувачів проводить зламування випробного зразка. Проміжок часу, витрачений на досягнення часткового або повного доступу, оцінюють введенням жорсткого випробувального шаблону, реє­струють і використовують для розраховування величини опору.

Інструменти і програма випробовування, застосовані під час проведення випробовування, мають бути такими, що з найбільшою ймовірністю, на думку групи випробувачів, у результаті дадуть мінімальну величину опору. Можуть бути проведені дослідні випробовування.

Національна примітка

Програма випробовувань встановлює обсяг випробовувань певного засобу безпечного зберігання відповідно до підроз­ділу 7.5.

Дослідне випробовування — випробовування інструментом зламування, результати якого не враховуються під час розраховування величини опору, яке виконується з метою дослідження властивостей використаних матеріалів, уточнення конструктивних рішень, оцінювання явних та прихованих відхилень і дефектів, а також підбору інструментів зламування з метою встановлення під час проведення випробовувань мінімальних величин опору злому для випробного зразка .

Примітка 1. Доступ до випробних зразків, до технічної документації, до спостереження за проведенням випробовувань дозволений тільки уповноваженим особам випробувальної лабораторії. Ці ос оби не повинні розголошувати інформацію не- уповноваженим особам.

Примітка 2. Спостерігачами на випробовуваннях можуть бути представники заявника, представники органу сертифі­кації, наприклад, інспектори, представники керівництва випробувальної лабораторії та, за узгоджен ням із замовником, інші особи. Кількість спостерігачів може бути обмежена випробувальною лабораторією, а їх повноваження мають бути узгоджені між випробувальною лабораторією та заявником до початку випробовування.

Примітка 3. Оскільки деякі випробовування, наведені в цьому стандарті, пов’язані з використанням процесів, небез­печних для згаданих вище осіб, ви п робовуван ня м ають проводитися тільки підготованим персоналом та із забезпеченням відповідного нагляду.

  1. Група випробувачів

До складу групи випробувачів мають входити:

  1. керівник групи випробувачів, який несе персональну відповідальність за проведення ви­пробовування, до обов’язків якого входить планування, керування і нагляд за проведенням ви­пробовувань;

  2. хронометрист, до обов’язків якого входить хронометраж і занесення результатів до про­токолу;

  3. кваліфіковані випробувачі, до обов’язків яких входить проведення над випробним зраз­ком планових зломів інструментом, і якими керує керівник групи.

Примітка. П роведен ня випробування має відповідати сучасному рівню техніки. Для одержання вірогідних результатів випробування випробувальна лабораторія повинна дотримуватися стандарту EN 45001, а також регулярно брати участь в аудитах, спільних випробуваннях, обміні досвідом та в інших відповідних заходах із підвищення кваліфікації.

Національна примітка

В Україні чинний ДСТУ ISO/IEC 17025-2001 [2], який виданий на заміну ДСТУ EN 45001-98.

  1. Обладнання

    1. Інструменти зламування

Будь-якому інструменту, який застосовують у випробовуваннях, треба надати коефіцієнт і базисну величину згідно з додатком А.

Категорія інструментів В містить інструменти категорії А.

Категорія інструментів C містить інструменти категорій А і B.

Категорія інструментів D містить інструменти категорій А, B і C.

Категорія інструментів S містить і нструменти категорій А, B, C і D.

Інструменти, за винятком «спеціально виготовлені інструменти», не повинні піддаватися будь- якому змінюванню, наприклад, заборонено збільшувати ширину мундштуків, довжину електродів, прутів або важелів тощо.

Примітка 1. Заборонено знімати або переробляти запобіжні пристрої інструментів, такі як запобіжники, плавкі запобіжники та інші деталі, які обмежують силу струму, а також (або) регулятори максимальної швидкості.

У разі комбінованого застосування ручних ударних інструментів і зубила можна для захисту випробувача (випробувачів) використовувати держак зубила спеціальної конструкції. Він має бути віднесений до ручних захватних інструментів (таблиця А.2).

Примітка 2. Випробувальні лабораторії мають вести перелік інструментів, що використовуються ними на поточний момент, із зазначенням їх категорії згідно з додатком А.

  1. Хронометр

Хронометр повинен забезпечувати вимірювання часу з абсолютною похибкою не більше за 0,05 хв за кожні 10 хв вимірюваного часу з ціною поділки щонайбільше 0,01 хв.

Хронометри мають бути видимі усім спостерігачам, початок і закінчення кожного операцій­ного часу мають супроводжуватися звуковим або світловим сигналом.

  1. Жорсткі випробувальні шаблони

Жорсткі випробувальні шаблони мають бути виконані з твердого матеріалу.

  1. Жорсткі випробувальні шаблони для визначення часткового доступу

Три жорсткі випробувальні шаблони кожен завдовжки 150 мм із такими поперечними пере­різами:

  1. коло діаметром 125 мм;

  2. квадрат зі стороною 112 мм; краї і кути закруглені з радіусом 5 мм;

  3. прямокутник зі сторонами 100 мм х 125 мм; краї і кути закруглені з радіусом 5 мм.

Допустимі граничні відхили для всіх розмірів від 0 мм до +2 мм.

  1. Жорсткі випробувальні шаблони для визначення повного доступу