- на кінці сталевого патрубка переходу ПЕ/сталь, що підлягає випробуванню, методом електродугового зварювання електродами типу 342 згідно з ГОСТ 9467 приварюють сталеву заглушку завтовшки не менше ніж ;

- переходи ПЕ/сталь, що підлягають випробуванню, занурюють у водяну ванну.

7.7.3 Порядок проведення випробування:

- поступово протягом (60 ± 10) с піднімають тиск у переході до значення, що наведено у таблиці 2, шляхом подавання стисненого повітря і витримують вводи при цьому тиску не менше 1 год або до моменту втрати герметичності. Під час випробування тиск у вводах повинен дотримуватись у зазначених межах;

- порушення герметичності визначають наявністю бульбашок повітря, які виходять у водяній ванні зі сталевої муфти вводу.

7.7.4 Обробка результатів випробування:

- перехід вважають таким, що витримав випробування, якщо відсутні бульбашки повітря, як виходять зі сталевої муфти переходу ПЕ/сталь.

7.8. Визначення стійкості до дії постійного повздовжнього розтягу згідно з рядком 6 таблиці 2.

Метод випробування заснований на створенні у переході осьового навантаження, величина якого, у Н, визначається за формулою 1 (таблиця 2), з наступним контролюванням герметичності згідно з рядком 3 таблиці 3.

7.8.1 Апаратура, устаткування, матеріали:

- машина для випробування матеріалів на розтяг, стиск і вигин згідно з ГОСТ 28840;

- набір приладів і пристроїв, що використовуються для випробування пластмасових труб на стійкість при постійному внутрішньому тиску згідно з ГОСТ 24157;

- стиснене повітря з тиском не менше (1,0 ± 0,05) МПа.

7.8.2 Порядок підготовки до проведення випробувань:

- на кінець переходу ПЕ/сталь встановлюються заглушки, які повинні забезпечувати герметичне з'єднання з переходом і пристроєм для подачі всередину переходу ПЕ/сталь тиску і одночасно приєднання переходу ПЕ/сталь до затискачів розривної машини;

- якщо випробування проводиться на переходах із величиною номінального діаметра поліетиленової труби dn = і більше – відбираються два зразки, які зварюються між собою кінцями поліетиленових труб, а сталеві кінці переходів ПЕ/сталь закріплюються у випробувальному розривному стенді, здатному створити необхідне осьове навантаження, з метою недопущення ушкодження поліетиленових патрубків переходу ПЕ/сталь при затисканні.

Примітка 1. Допускається застосовувати інші затискні пристрої або розривне обладнання, за умови, що випробувальний зразок не буде пошкоджено та не буде порушено його герметичності.

Примітка 2. У разі якщо випробувальна гірлянда з двох переходів ПЕ/сталь під час випробування втратить герметичність через пошкодження зварного шва між поліетиленовим трубами, випробування необхідно повторити.

Поліетиленові труби переходів ПЕ/сталь перед випробуванням укорочують таким чином, щоб відстань від сталевої муфти переходу ПЕ/сталь до заглушки на кінці поліетиленової труби була не більше 2dn з похибкою (± 10) %. Допускається одночасно випробовувати два переходи ПЕ/сталь, зібрані гірляндою (рисунок 2), в якій поліетиленові патрубки зварюють між собою. Вкорочення поліетиленових патрубків, які з'єднують у гірлянду, виконують у такий спосіб, щоб відстань від сталевих муфт переходів ПЕ/сталь до шва, що отриманий зварюванням встик або терморезисторним способом, дорівнювала двом номінальним зовнішнім діаметрам поліетиленового патрубка з похибкою (±10)%.

Допускається також укорочення сталевих патрубків. Приварювання заглушок завтовшки не менше ніж до сталевих патрубків виконують методом електродугового зварювання електродами типу Э 42 згідно з ГОСТ 9467 з прийняттям (в оригіналі – прйняттям) заходів щодо недопущення перегріву місця з'єднання металевої та поліетиленової частин переходу:

- підготовлений до випробування перехід закріплюють у затискачах розривної машини, яка забезпечує швидкість переміщення рухомого затискача (25 ± 1) мм/хв і може створювати постійне зусилля, що визначене за формулою 1 (таблиця 2), протягом не менше 1 год.

1 – герметична заглушка; 2 – сталева труба; 3 – поліетиленова труба; 4 – стиковий зварний шов; 5 – патрубок для подачі води всередину зразка

Рисунок 2 – Випробувальний зразок для визначення стійкості до осьового розтягу

7.8.3 Порядок проведення випробування:

- увімкнути розривну машину і прикласти постійне осьове навантаження на перехід із величиною F, визначене за формулою 1, протягом не менше 1 год;

- після закінчення випробування вийняти переходи ПЕ/сталь із розривної машини і випробувати їх на герметичність згідно з рядком 3 таблиці 3.

7.8.4 Обробка результатів випробування:

- переходи ПЕ/сталь вважаються такими, що витримали випробування, якщо на жодному із випробуваних зразків не виявлено візуальних ознак повздовжньої деформації чи відокремлення деталі від труби та порушення герметичності з'єднань після зняття навантаження.

7.9 Якість антикорозійного покриття за 7 таблиці 3 контролюють згідно з ГОСТ 9.302 магніто-відривним методом приладом МТА-2М.

7.10 Розбірливість, контрастність, висоту маркування (при нанесенні нагрітим інструментом на поверхню поліетиленової труби) за рядком 2 таблиці 3 визначають згідно з ДСТУ Б В.2.7-73.

Стійкість (в оригіналі – Стыйкысть), розбірливість, контрастність, висоту шрифту маркування контролюють візуально.

7.11 Пакування і комплектність за рядком 5 таблиці 3 перевіряють візуально.

8 ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

8.1 Транспортування переходів ПЕ/сталь здійснюють усіма видами критого транспорту у відповідності з діючими правилами перевезення вантажів для даного виду транспорту. Висота штабеля ящиків із переходами не повинна перевищувати у транспортних засобах .

8.2 Переходи ПЕ/сталь слід зберігати у неопалюваних приміщеннях, захищених від попадання прямих сонячних променів згідно з ГОСТ 15150 (умови 5 – ОЖ4).

Висота штабеля ящиків із переходами під час зберігання не повинна перевищувати . Ящики необхідно встановлювати на підкладки.

8.3 Допускається зберігання переходів ПЕ/сталь в опалюваних приміщеннях на відстані не менше від опалювальних приладів.

8.4 Зберігання сталевих та поліетиленових труб – у відповідності з нормативними документами на ці матеріали.

9 ВКАЗІВКИ З МОНТАЖУ

9.1 Монтаж переходів ПЕ/сталь повинен відповідати вимогам "Інструкції з монтажу переходів ПЕ/сталь для з'єднання сталевих труб з поліетиленовими", яка затверджена виготовлювачем у встановленому порядку та згідно з ДБН В.2.5-20. Порядок застосування переходів ПЕ/сталь при будівництві вводів поліетиленових газопроводів до будинків вказано у додатку Б.

Після монтажу сталева частина переходу ПЕ/сталь повинна бути захищена від корозії у відповідності з вимогами проектної документації на будівництво конкретного газопроводу.

9.2 У разі невиконання споживачем вищевказаних умов транспортування, зберігання і монтажу переходів ПЕ/сталь підприємство-виготовлювач, експлуатуюча та обслуговуючі організації за їх працездатність відповідальність не несуть.

10 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

10.1 Виготовлювач гарантує відповідність переходів ПЕ/сталь вимогам цього стандарту при додержанні умов транспортування і зберігання.

10.2 Гарантійний термін зберігання – два роки від дати виготовлення.

10.3 Після закінчення гарантійного терміну зберігання переходи ПЕ/сталь підлягають перевірці на відповідність вимогам за показниками 4, 5, 6, 7, 8, 9 таблиці 3 для визначення можливості їх застосування за призначенням.

11 ОЦІНКА ВІДПОВІДНОСТІ

11.1 Підтвердження відповідності переходів ПЕ/сталь (далі за текстом цього розділу – виробів) здійснюється шляхом складання виробником виробів або уповноваженою ним особою декларації відповідності виробів вимогам цього стандарту згідно з вимогами Постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 р. № 1764 "Про затвердження Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд".

Декларування відповідності виробів здійснюється з використанням модуля А (внутрішній контроль виробництва) із застосуванням таких процедур: "Випробування органом оцінки виробів певного типу", "Випробування виробником виробу певного типу" та "Здійснення контролю за виробництвом на підприємстві", зазначених у Технічному регламенті будівельних виробів, будівель і споруд та конкретизованих цим стандартом.

а) Виробник або уповноважена ним особа складають технічну документацію на вироби та проект декларації відповідності згідно з додатком до Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд.

Технічна документація на вироби згідно з цим стандартом повинна містити:

- загальний опис виробу;

- затверджену офіційно копію цього стандарту;

- протоколи випробувань виробів на відповідність вимогам цього стандарту, що були проведені в атестованих у встановленому порядку випробувальних лабораторіях з дотриманням періодичності випробувань, установлених цим стандартом;

- сертифікати відповідності та протоколи випробувань сировини, матеріалів, комплектувальних виробів;

- акт постановки виробів на серійне виробництво (для виробів, що випускаються серійно).

б) Орган оцінки проводить аналіз технічної документації та організовує проведення випробувань зразків виробів певного типу на їх відповідність переліку показників властивостей, який узгоджено з виробником або уповноваженою ним особою і який відповідає вимогам цього стандарту. Цей перелік має включати вимоги: до зовнішнього вигляду поверхні; до основних розмірів та їх граничних відхилів; до стійкості впливу постійного внутрішнього тиску (при 20 °С – 1 год та при 80 °С – 165 год); до герметичності (1 год) та вимоги щодо стійкості переходу ПЕ/сталь до впливу постійного повздовжнього розтягу з наступним контролем герметичності.

Відбір зразків виробів для випробувань проводиться представниками органу оцінки за участі представників виробника або уповноваженої ним особи. Випробування зразків виконують у лабораторіях, атестованих у встановленому порядку, в присутності представників органу оцінки. Протокол випробувань підписують представники виробника, випробувальної лабораторії та органу оцінки. Затверджує протокол керівник органу оцінки.

У разі якщо один чи більше перевірених зразків не відповідають вимогам цього стандарту, орган оцінки розробляє план корегувальних дій і контролює їх виконання з боку виробника до приведення виробів у відповідність вимогам цього стандарту.

в) За позитивних результатів аналізу технічної документації та випробувань зразків виробів певного типу виробник або уповноважена ним особа вносять до проекту декларації реквізити органу оцінки та протоколів випробувань зразків виробів певного типу і видають декларацію відповідності вимогам цього стандарту.

Орган оцінки реєструє декларацію відповідності у встановленому порядку.

г) Виробник, який видав декларацію відповідності виробу певного типу вимогам цього стандарту, повинен у процесі виробництва проводити кваліфікаційні, періодичні та приймально-здавальні випробування на відповідність вимогам цього стандарту з дотриманням періодичності випробувань, установлених цим стандартом, в атестованих у встановленому порядку випробувальних лабораторіях та вживати заходів для того, щоб виробничий процес забезпечував відповідність виготовлених виробів вимогам цього стандарту.

д) Орган оцінки проводить перевірку виробів, на які ним зареєстрована декларація відповідності, через довільні інтервали часу, але не менше одного разу на три роки. Для перевірки орган оцінки відбирає на місці виробництва довільні зразки кінцевої продукції, досліджує та випробує їх на відповідність мінімальному переліку вимог згідно з 11.2, б) цього стандарту. У разі отримання негативних результатів випробувань – реєстрація декларації відповідності скасовується і вона втрачає чинність.

11.2 Стандарт придатний для цілей сертифікації.

Оцінка відповідності виробів згідно з цим стандартом може за бажанням виробника або уповноваженої ним особи здійснюватись шляхом проведення органом оцінки їх сертифікації на відповідність узгодженому переліку показників властивостей виробів згідно з цим стандартом, включно із мінімальним переліком вимог згідно з 11.1, б), із використанням модуля В (перевірка виробу певного типу) в комбінації з модулем D (забезпечення належної якості виробництва) або модулем F (перевірка продукції) із застосуванням процедур згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 р. № 1764 "Про затвердження Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд".

11.3 Після одержання та реєстрації в органі оцінки декларації про відповідність виробу або отримання сертифіката відповідності виробник або уповноважена ним особа наносять національний знак відповідності на виріб або на додану до нього етикетку, упаковку чи супроводжувальну документацію відповідно до правил застосування національного знака відповідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599.

11.4 Виробник або уповноважена ним особа зберігають декларацію про відповідність виробу та технічну документацію до неї протягом 10 років після застосування виробу в будинках і спорудах та надають для перевірки в установленому законодавством порядку.

ДОДАТОК А

(обов'язковий)

ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ТА ЗАТВЕРДЖЕННЯ КОНТРОЛЬНИХ ЗРАЗКІВ

ЗОВНІШНЬОГО ВИГЛЯДУ (ЗРАЗКІВ-ЕТАЛОНІВ)

А.1 Контрольний зразок (зразок-еталон)- це перехід ПЕ/сталь із розмірами згідно з розділом 3, з нанесеним на його поверхню маркуванням, затверджений як оригінал для звіряння з ним виготовлених переходів ПЕ/сталь за зовнішнім виглядом (згідно з 4.3 цього стандарту) та іншими ознаками, що визначають органолептичним методом.

А.2 Як контрольний затверджують зразок із установчої партії переходів ПЕ/сталь при їх постановці на серійне виробництво відповідно до вимог ДСТУ Б.А.3.1-6.