НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ
Захист від пожежі
Споруди та фрагменти будівель
Метод натурних вогневих випробувань
Загальні вимоги
ДСТУ Б В.1.1-18:2007
Київ
Мінрегіонбуд України 2007
ДСТУ Б В.1.1-18:2007
ПЕРЕДМОВА
1РОЗРОБЛЕНО: Український науково-дослідний інститут пожежної безпеки (УкрНДІПБ) МНСУкраїни; Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій (НДІБК); Інституттехнічної теплофізики НАН України; Український зональний науково-дослідний і проектнийінститут з цивільного будівництва (ВАТ "КиївЗНДІЕП")
РОЗРОБНИКИ: О.Абрамов; Ю.Долішній; В.Згуря; П.Круковський, докт. техн. наук; Л.Нефедченко; С.Новак, канд. техн. наук (керівник розробки); В.Поклонський, канд. техн. наук; Г.Поляков, канд. техн. наук; Р.Расюк, В.Тарасюк, канд. техн. наук; О.Фесенко; І.Харченко, канд. техн. наук; Г.Шарапов, канд. техн. наук
Мінрегіонбуд України, 2007
ДСТУ Б В.1.1-18:2007 ЗМІСТ
с.
6Умови випробувань4
7Вимоги до фрагмента5
8Підготовка та проведення випробувань6
ДСТУ Б В. 1.1-18:2007
НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ
Захист від пожежі
СПОРУДИ ТА ФРАГМЕНТИ БУДІВЕЛЬ
Метод натурних вогневих випробувань
Загальні вимоги
Защита от пожара
СООРУЖЕНИЯ И ФРАГМЕНТЫ ЗДАНИЙ
Метод натурных огневых испытаний
Общие требования
Fire protection
CONSTRUCTION WORKS AND FRAGMENTS OF BUILDINGS
Natural fire test method
General requirements
Чинний від 2008-04-01
1СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ
Цей стандарт установлює загальні вимоги до методу натурних вогневих випробувань будівельних об'єктів або їх фрагментів за температурним режимом, наближеним до стандартного за ДСТУ Б В.1.1-4.
Стандарт застосовують для оцінювання вогнестійкості будівельних об'єктів та їх фрагментів, які за результатами лабораторних випробувань на вогнестійкість не можуть бути однозначно класифіковані за певним ступенем вогнестійкості.
2НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ
У цьому стандарті є посилання на такі нормативні документи:
ДБН А.2.2-3:2004 |
Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва |
ДБН В. 1.1-7-2002 |
Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва |
ДСТУ Б В.1.1-4-98* |
Захист від пожежі. Будівельні конструкції. Методи випробувань на вогнестійкість. Загальні вимоги |
ДСТУ Б В.2.6-7-95 (ГОСТ 8829-94) |
Вироби будівельні бетонні та залізобетонні збірні. Методи випробувань навантажуванням. Правила оцінки міцності, жорсткості та тріщиностійкості |
ДСТУ Б В.2.6-10-96 |
Конструкції сталеві будівельні. Методи випробування навантажуванням |
Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять |
|
Система конструкторської документації. Терміни та визначення основних понять |
|
Паливо дизельне. Технічні умови |
|
ДСТУ 4179-2003 (ГОСТ 7502-98) |
Рулетки вимірювальні металеві. Технічні умови |
Штангенциркули. Технические условия (Штангенциркулі. Технічні умови) |
|
Заготовки из древесины хвойных пород. Технические условия (Заготовки з деревини хвойних порід. Технічні умови) |
|
Весы лабораторные. Общие технические требования (Ваги лабораторні. Загальні технічні вимоги) |
|
Влагомеры твердых и сыпучих веществ. Общие технические требования и методы испытаний (Вологоміри твердих і сипких речовин. Загальні технічні вимоги та методи випробувань) |
ДСТУ Б В. 1.1-18:2007
3ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ
У цьому стандарті використано терміни, визначені в ДСТУ Б В.1.1-4 (вогнестійкість конструкції, стандартний температурний режим, межа вогнестійкості конструкції); в ДСТУ 3321 (технічна документація); в ДБН А.2.2-3 (проектна документація), в ДСТУ 2272 (модельне вогнище пожежі, питоме пожежне навантаження).
4СУТНІСТЬ МЕТОДУ ВИПРОБУВАНЬ
Сутність методу натурних вогневих випробувань полягає у визначенні проміжку часу від моменту запалювання модельного вогнища пожежі, яке розташоване в одному з приміщень будівельного об'єкта, до настання нормованих для будівельних конструкцій граничних станів з вогнестійкості в умовах, що регламентуються цим стандартом.
Для випробувань використовують реальний будівельний об'єкт, який відповідає проектній документації на нього. У випадку, якщо реальний будівельний об'єкт випробувати неможливо через технічні або економічні причини, допускається використання фрагмента будівельного об'єкта, який має бути побудований з урахуванням вимог розділу 7 цього стандарту.
5ЗАСОБИ ВИПРОБУВАНЬ
5.1Перелік засобів випробувань:
обладнанн
ДСТУ Б В.1.1-18:2007
5.3Обладнання для статичного навантажування
Обладнання для статичного навантажування зразка має забезпечувати умови навантажування відповідно до 6.2 цього стандарту й відповідати вимогам 5.2 ДСТУ Б В.1.1-4.
5.4Засоби вимірювальної техніки
5.4.1Під час випробувань використовують такі засоби вимірювальної техніки:
-прилади для вимірювання розмірів та маси матеріалів для створення модельного вогнищапожежі.
5.4.2Засоби вимірювальної техніки мають забезпечувати вимірювання параметрів навколиш-нього середовища, температури в об'ємі приміщення з пожежним навантаженням та на будівельнихконструкціях, надлишкового тиску у приміщенні, величини статичного навантаження та деформаційз інструментальною похибкою, значення якої не перевищує вказану в 5.3 ДСТУ Б В.1.1-4. Вимоги доконструкцій термопар наведені у додатку Б ДСТУ Б В.1.1-4; засобів вимірювальної техніки длявимірювання величини навантажень на конструкції, деформацій, ширини розкриття тріщин - уДСТУ Б В.2.6-7.
У разі використання модельного вогнища пожежі зі штабелів з деревини відповідно до 5.2 цього стандарту інструментальна похибка засобів вимірювальної техніки не повинна перевищувати для вимірювання:
Конструкція засобів вимірювальної техніки для вимірювання вологості брусків має відповідати ГОСТ 29027, для вимірювання лінійних розмірів - ДСТУ 4179 та ГОСТ 166, для вимірювання маси -ГОСТ 24104.
5.5 Обладнання для проведення фото- та відеозйомок
Для проведення фото- та відеозйомок можуть застосовуватись відеокамери та фотоапарати.
6 УМОВИ ВИПРОБУВАНЬ
6.1Створення температурного режиму
6.2Навантаження будівельних конструкцій
4
ДСТУ Б В. 1.1 -18:2007
6.3 Умови навколишнього середовища
7 ВИМОГИ ДО ФРАГМЕНТА
7.1 Виготовлення фрагмента
7.1.1 Конструкція та об'ємно-планувальне виконання фрагмента повинні сприяти виявленню найменшої вогнестійкості конструктивної системи будівельного об'єкта. Конструкцію фрагмента, спосіб спирання та конструкцію стиків будівельних конструкцій фрагмента, величину та схему навантаження конструкцій (перекриттів, стін, колон) під час випробувань має визначати замовник випробувань (за участю проектних організацій, базових організацій науково-технічної діяльності центрального органу виконавчої влади з питань будівництва) на основі аналізу роботи фрагмента у складі будівельного об'єкта відповідно до вимог технічної документації на цей об'єкт з урахуванням вимог стандарту до конструкції фрагмента та умов випробування конструкцій фрагмента.
Замовник (за участю проектної організації) розробляє технічну документацію на фрагмент, в якій має бути надано:
У разі виникнення розбіжностей під час розроблення технічної документації на зразок для їх усунення замовник має звернутися до базових організацій науково-технічної діяльності центрального органу виконавчої влади з питань будівництва для прийняття остаточного рішення.
Фрагмент має бути побудований замовником випробувань відповідно до вимог технічної документації на цей фрагмент за технологією, яка відповідає такій, що використовується для виготовлення реального об'єкта.
Фрагмент приймається з технічною документацією на зразок та оформлюється "Актом приймання зразка до вогневих випробувань" за участю представника випробувальної лабораторії, замовника, а також центральних органів державного пожежного нагляду та будівництва.
Випробування фрагмента мають бути проведені не раніше ніж за 28 діб після його побудови.
Копія поданої до випробувальній лабораторії технічної документації на фрагмент має бути обов'язковою складовою протоколу випробувань.
7.1.2 Конструкція фрагмента має задовольняти такі вимоги:
-для багатоповерхових будівельних об'єктів мати не менше трьох поверхів;