надати першу допомогу потерпiлим згідно з додатком 20.

6.2.2.38. Склади хiмiчних речовин повиннi укомплектовуватися аптечними шафами зi слiдуючими наборами медикаментiв (щонайменше):

- нашатирний спирт;

- ефiрно-валерiановi краплi;

- марганцевокислий калiй;

- двовуглекисла сода;

- очищена крейда;

- перекис водню;

- йодна настойка;

- активоване вугiлля;

- порошки вiд головного болю;

- амiак у 10% розчинi;

- рослинна олія;

- оцтова кислота у 5% розчинi.

6.2.2.39. Робота на складах хiмiчних речовин допускається лише з використанням засобiв iндивiдуального захисту відповідно до вимог розд. 12 ч.1 цих Правил.

6.2.3. Склади балонiв з горючими газами

6.2.3.1. Зберігання балонів з газами повинно проводитись згідно з Правилами будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском.

Склади для зберігання балонiв з горючими газами повиннi бути одноповерхові з безгорищним покриттям легкого типу.

6.2.3.2. При зберіганнi балонiв на вiдкритих площадках необхiдно захистити їх вiд впливу сонячних променiв, атмосферних опадiв та грунтових вод.

6.2.3.3. Розмiщення групових балонних установок без розривiв вiд будiвель допускається лише бiля глухих негорючих стiн виробничих будiвель.

Зберiгати груповi балоннi установки необхiдно в шафах або спецiальних замкнених будках з негорючих матерiалiв. Зовнішня поверхня балонiв повинна бути пофарбована у встановлений для даного газу колір.

6.2.3.4. У приміщеннях складів балонів дозволяється влаштовувати водяне, парове пониженого тиску або повітряне опалення.

Балони з газом, встановлені в примiщеннях, повиннi знаходитись вiд радiаторiв опалення та iнших опалювальних приладів та печей на вiдстанi не менше 1 м, а від джерел тепла з вiдкритим полум'ям - не менше 5 м.

6.2.3.5. Балони з горючими газами (водень, ацетилен, пропан, етилен та інші) повиннi зберiгатись окремо вiд балонiв с киснем, стисненим повiтрям, хлором, фтором та iншими окислювачами, а також вiд токсичних газiв.

6.2.3.6. При зберiганнi та транспортуваннi балонiв з киснем попадання на них жиру та стикання арматури з промасленими матеріалами - недопустимо.

При кантуваннi балонiв з киснем вручну не дозволяється братись за вентилi.

6.2.3.7. При складуваннi не можна допускати співударяння балонів, падiння ковпакiв та балонiв на пiдлогу.

6.2.3.8. Балони з горючими газами, з яких виявлене витiкання, необхiдно термiново видалити зi складу.

6.2.3.9. Обслуговуючий персонал повинен знати пожежну небезпеку газів, які зберігаються на складах, порядок евакуації балонів та правила гасіння горючих газів.

Одяг та взуття працівників на складах балонiв з горючими газами повиннi вiдповiдати вимогам п. 6.1.48 ч.1 цих Правил. На випадок аварій зовні складу повинні бути передбачені комплект спецодягу і протигази.

6.2.3.10. Складськi примiщення для зберiгання балонiв з горючими газами повиннi мати постiйно працюючу механiчну вентиляцiю, яка забезпечує безпечні концентрації газів.

6.2.3.11. У складах балонiв з газами не дозволяється зберiгати iншi речовини, матерiали та предмети.

6.2.3.12. На вiдстанi 10 м навколо складу з балонами не дозволяється зберiгати будь-якi горючi матерiали та проводити роботи з вогнем.

6.2.3.13. Заповненi горючим газом балони, що мають башмаки, повиннi зберiгатись у складах у вертикальному положеннi. Для запобiгання вiд падiння балони необхiдно встановлювати у спецiально обладнанi гнiзда, клiтi або огороджувати бар'єром.

6.2.3.14. Балони, якi не мають башмакiв, повиннi зберiгатись в горизонтальному положеннi на дерев'яних рамах або стелажах. При укладцi балонiв у штабелi висота їх не повинна перевищувати 1.5 м, всi вентилi повиннi бути закритi запобiжними ковпаками та повернутi до однієї сторони.

6.2.3.15. При вантаженнi, розвантаженнi та транспортуваннi балонiв зi стисненим, зрідженим і розчиненим газом повиннi виконуватись такі правила:

- транспортування до мiсця вантаження або розвантаження необхiдно виконувати на спецiальних вiзках, конструкцiя яких повинна забезпечувати перевезення балонiв без тряски та ударiв (вiзки повиннi мати гнiзда за розмiром балонiв, оббитi повстю);

- вентилi балонiв при транспортуваннi повиннi бути закритi ковпаками;

- кузов автомашини для перевезення балонiв повинен бути обладнаний спецiальними контейнерами або стелажами з виїмками за розмiром балонiв, оббитих повстю, колодки повиннi мати запорнi пристрої, якi

охороняють балони, що перевозяться, вiд струсів та ударiв;

- при вантаженнi балонiв у кузов автомашини більше нiж у один ряд необхiдно застосовувати прокладки, якi охороняють балони вiд зiткнення поміж собою.

6.3. Адмiнiстративнi та побутовi будiвлi та примiщення

6.3.1. Загальні вимоги

6.3.1.1. Улаштування адміністративних та побутових приміщеньповинно відповідати вимогам СНиП 2.09.04-87.

6.3.1.2. Галузевi нормативи по забезпеченню санiтарно-побутовими примiщеннями та обладнанням, санiтарнi характеристики процесiвнаведенi у додатку 2.

6.3.1.3. Площі та обладнання санітарно-побутових приміщень(гардеробних, душових, сушіння, обезпилення, обігріву, охолодження,вбиралень, умивальних, пристроїв питного водопостачання тощо) повиннівідповідати вимогам СНиП 2.09.04-87.

6.3.1.4. Геометричнi параметри, мiнiмальнi вiдстанi мiж осямита ширину проходiв мiж рядами обладнання побутових примiщень необхiдно приймати за табл. 6.1.

Таблиця 6.1

(витяг зi СНиП 2.09.04-87, табл. 5)

Розмiщення обладнання побутових примiщень

Найменування

Показник, м

1

2

Розмiри у планi

Кабiни:

 

душових закритi

1.8 х 0.9

душових вiдкритi та з наскрiзним

 

проходом, напiвдушiв

0.9 х 0.9

особистої гiгiєни жiнок

1.8 х 1.2

вбиралень

1.2 х 0.8

Лавки у гардеробних

0.3 х 0.8

Пристрiй питного водопостачання

0.5 х 0.7

Шафи у гардеробних для особистого та

 

домашнього одягу в залежності

 

вiд клiматичних районiв та спецодягу

 

i взуття 1);

 

IIБ, IIВ, IIГ, IIIБ, IIIВ,IV

0.25 х 0.5

IВ, IД, IIА, IIIА

0.33 х 0.5

IА, IБ, IГ

0.4 х 0.5

 

 

Розмiри по висотi

 

Розподiлювальні перегородки:

 

до верху перегородки

1.8

вiд пiдлоги до низу перегородки

0.2

Шафи для зберiгання одягу

1.65

 

 

Вiдстань мiж осями санiтарних приладiв

 

Умивальники одинарні

0.65

Ручнi та ножнi ванни, пісуари

0.7

 

 

Ширина проходiв мiж рядами

 

Кабiни душових закритi, умивальники

 

груповi

1.2

Кабіни душових вiдкритi та вбиральні,

 

пiсуари

1.5

Умивальники одинарні

1.8

Ручнi та ножнi ванни, кабiни особистої

 

гiгiєни жiнок та фотарiї

2

Шафи гардеробних для зберiгання одягу

 

при кiлькостi вiддiлень у ряді :

 

до 18

1.4/1 2)

вiд 18 до 36

2/1.4 2)

1) Надалi - спецодягу. Для звичайного складу спецодягу  (халати, фартухи, легкi комбiнезони) необхiдно передбачатишафи розмiрами у планi 0.25 х 0.5 м, для розширеного складу(звичайний склад плюс натiльна бiлизна, засоби iндивiдуального захисту ) - 0.33 х 0.5 м, для громіздкого спецодягу(розширений склад плюс кожухи, валянки, спецiальнi комбiнезони) - 0.4 х 0.5 м.

2) В знаменнику наведена ширина проходу мiж рядами шаф без лав.

Примітка: 1. Ширину проходу мiж стiною та рядами обладнаннядопускається зменшувати на 40%, при числi одиницьобладнання бiльше 6 у рядi - збiльшувати на 25%.

2. При тупикових проходах між шафами для одягу числовiддiлень у ряді необхiдно зменшувати на 35%.

6.3.2. Санiтарно-побутовi примiщення

6.3.2.1. В гардеробних кiлькiсть вiддiлень в шафах та гачкiввiшалок для домашнього та спецодягу необхiдно приймати рiвною обліковій чисельності працюючих; для вуличного одягу - чисельностi у двохсумiжних змiнах.

6.3.2.2. При обліковій чисельностi працюючих на пiдприємствахдо 50 чоловік допускається передбачати загальнi гардеробнi для всiхгруп виробничих процесiв.

6.3.2.3. При гардеробних, окрiм вiдокремлених гардеробних длявуличного одягу, необхiдно передбачати комори спецодягу, вбиральнi,примiщення для чергового персоналу з мiсцем для прибирального iнвентаря, мiсця для чищення взуття, сушіння волосся.

6.3.2.4. Кiлькiсть душових, умивальникiв та спецiальних побутових улаштувань необхiдно приймати за чисельністю працюючих в змiнiабо частини цiєї змiни, що одночасно закiнчує працю.

6.3.2.5. Душовi обладнуються вiдкритими душовими кабiнами. До20% душових кабiн допускається передбачати закритими. Душовi кабiни з  наскрізним проходом передбачаються при виробничих процесах груп Iв, 3б.

6.3.2.6. Вбиральні у багатоповерхових побутових, адміністративних та виробничих будiвлях повиннi бути на кожному поверсi.

При чисельностi працюючих на двох сумiжних поверхах 30 чоловік або менше вбиральнi слід розмiщувати на одному поверсi знайбiльшою чисельнiстю працюючих.

При чисельностi працюючих на трьох поверхах менше 10 чоловікдопускається передбачати одну вбиральню на три поверхи.

Вбиральні і душові не дозволяється розміщувати над робочимиприміщеннями правлінь, конструкторських бюро, приміщеннями для учбових заннять, громадського харчування, пунктів здоров'я, культурногообслуговування та громадських організацій.

6.3.2.7. Допускається передбачати загальну вбиральню для чоловiкiв i жiнок при чисельностi працюючих в змiні не бiльше 15 чоловік.

6.3.2.8. Вхiд у вбиральню повинен передбачатись через тамбур здверима, якi самозачиняються.

6.3.2.9. Вiдстань вiд робочих мiсць у виробничих будiвлях довбиралень, міст паління, примiщень для обiгрiву або охолодження,напiвдушiв, пристроїв питного водопостачання повинна прийматись небiльше 75 м, а вiд робочих мiсць на промплощадцi пiдприємства – небільше 150 м.

6.3.2.10. Для прання спецодягу при виробничих пiдприємствахабо групі пiдприємств повиннi передбачатись пральнi з вiддiленнямихiмiчного очищення.

6.3.2.11. Для знешкодження спецодягу, забрудненого нелеткимиречовинами, допускається використовувати окрему технологiчну лiнiю впральнях.

6.3.2.12. При пральнях необхiдно передбачати примiщення дляремонту спецодягу з розрахунку 9 кв. м на одне робоче місце. Кiлькiсть робочих мiсць необхiдно приймати з розрахунку одно робоче мiсце з ремонту взуття та два робочих мiсця з ремонту одягу на 1000 чоловік облікової чисельностi.

6.3.3. Примiщення охорони здоров'я

6.3.3.1. Примiщення пунктiв здоров'я, медпунктiв, особистоїгiгiєни жiнок, парильнi (сауни), приміщення для iнгаляторiїв, фотаріїв, ручних та ножних ванн, примiщення для вiдпочинку та психологiчного розвантаження необхiдно приймати вiдповiдно до вимогСНиП 2.09.04-87.

6.3.3.2. На пiдприємствах з обліковою чисельнiстю працюючихбільше 300 чоловік повиннi передбачатись фельдшерськi пункти охорониздоров'я.

6.3.3.3. При обліковiй чисельностi вiд 50 до 300 працюючих повинен бути передбачений медичний пункт.Площу медичного пункту необхiдно приймати: 12 кв.м - при обліковiй чисельностi вiд 50 до 150 працюючих, 18 кв. м - вiд 151 до 300.

6.3.3.4. Пункти здоров'я повинні бути розміщені на першому поверсі адміністративних, побутових або виробничих будівель та забезпечені зручним під'їздом санітарного автомобіля.

6.3.3.5. Розміщення та розміри дверей у приміщенні пункту здоров'я повинні прийматися з урахуванням можливості переміщення хворихна носилках.

6.3.3.6. Приміщення особистої гігієни жінок слід розміщувати увбиральнях із розрахунку 75 працюючих на одну установку. В цих приміщеннях повинні бути передбачені місця для роздягання та умивальник.

6.3.3.7. Примiщення та мiсця вiдпочинку в робочий час i примiщення психологiчного розвантаження необхiдно розмiщувати, як правило,при гардеробних домашнього одягу i пунктах охорони здоров'я. При допустимих параметрах повiтря робочої зони у виробничих примiщеннях та вiдсутностi контакту з речовинами 1 i 2 класiв небезпеки допускається передбачати мiсця вiдпочинку вiдкритого типу у виглядi майданчикiв, що розташовані у цехах на площах, що не використовуються з виробничою метою.

6.3.3.8. В примiщеннях для вiдпочинку та психологiчного розвантаження при обгрунтуваннi можуть бути передбаченi пристрої дляприготування та роздачi спецiальних тонiзуючих напоїв, а також мiсцядля занять фiзичною культурою.

6.3.3.9. Рiвень звукового тиску в примiщеннях i мiсцях длявiдпочинку, а також в примiщеннях психологiчного розвантаження не повинен перевищувати 65 дБА.

6.3.4. Примiщення пiдприємств громадського харчування,торгiвлi, служби побуту

6.3.4.1. При чисельностi працюючих у змiну більше 200 чоловікнеобхідно передбачати їдальню, яка працює, як правило, на напівфабрикатах; до 200 чоловік - їдальню-роздавальню. При чисельності працюючих в зміну менше 30 чоловік замість їдальні-роздавальні допускається передбачати кімнату прийому їжі.

6.3.4.2. Чисельність місць у їдальні необхідно приймати ізрозрахунку одне місце на чотирьох працюючих в зміну або найчисельнішучастину зміни.