5.2.18. Не дозволяється використовувати нерозжарювані трубки: рентгенівські для відхилення катодних променів, вакуумні із зіркою, вакуумні із млиночком тощо.

5.2.19. Не допускається пряме потрапляння в очі вчителя та учнів світла від електричної дуги проекційних апаратів, стробоскопа або лазера.

5.2.20. Не дозволяється експлуатувати лазер без захисного заземлення, обмеження екраном поширення променя вздовж демонстраційного стола. Не дозволяється переміщувати лазер вздовж оптичної лави та робити будь-які регулювання якщо знята верхня частина корпусу.

5.3. Вимоги безпеки під час постановки й проведення

лабораторних і практичних робіт

5.3.1. Усі положення щодо захисту від механічних, теплових та інших травмуючих факторів, що викладені в підрозділі 5.2., поширюються на постановку й проведення лабораторних і практичних робіт.

5.3.2. Під час виконання робіт на встановлення теплового балансу воду треба нагрівати не більш як до 70 0С.

5.3.3. Під час виконання постановки лабораторних і практичних робіт учням не дозволяється користуватися приладами з написами на їх панелях (корпусі) “Тільки для проведення дослідів учителем”.

5.3.4. Навчальні прилади й вироби, призначені для лабораторних і практичних робіт учнів, за способом захисту людини від ураження електричним струмом відповідно до ГОСТ 12.2.007.0-75 ”ССБТ. Изделия электротехнические. Общие требования безопасности” повинні задовольняти вимогам ІІ класу (мати подвійну або посилену ізоляцію) або ІІІ класу (приєднуватися безпосередньо до джерел живлення з напругою, не вищою за 42 В).

Примітка. До ІІІ класу належать вироби, призначені для приєднування безпосередньо до джерела живлення з напругою, не вищою за 42 В, у якого за умови холостого ходу вона не перевищує 50 В. Коли за джерело живлення використовують трансформатор або перетворювач, його вхідна й вихідна обмотки не повинні бути електрично зв’язані і між ними має бути подвійна або підсилена ізоляція.

6. ПРАВА, ОБОВ’ЯЗКИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПОСАДОВИХ ОСІБ

6.1. Відповідно до Закону України “Про охорону праці” і Положення про організацію охорони праці та порядок розслідування нещасних випадків у навчально-виховних закладах керівник навчального закладу:

- створює здорові й безпечні умови для проведення занять у кабінеті фізики;

- організовує навчання педагогічних працівників з питань безпеки життєдіяльності з наступною перевіркою знань відповідно до чинних нормативних актів;

- організовує роботу по розробленю інструкцій з безпеки для кабінетів (лабораторій) фізики відповідно до ДНАОП 0.00-4.15-98 “Положення про розробку інструкцій з охорони праці”, а також їх перегляд в міру потреби, але не рідше одного разу на три роки.

6.2. Завідувач кабінетом (лабораторією) фізики :

- несе безпосередню відповідальність за безпечний стан робочих місць, обладнання, приладів, інструментів, інвентаря тощо;

- забороняє використання обладнання, що не передбачено Типовими переліками;

- відповідно до ДНАОП 0.00-4.12-94 “Типове положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці” на початку навчального року здійснює навчання та інструктаж учнів з охорони праці з реєстрацією в журналі обліку навчальних занять

6.3. Вчитель фізики:

- відповідає за безпечне проведення навчально-виховного процесу, проводить вступний та цільові інструктажі з учнями з охорони праці під час навчальних занять;

- несе особисту відповідальність за збереження життя і здоров’я учнів під час навчально-виховного процесу;

- повідомляє керівника навчального закладу про кожний нещасний випадок, організовує надання першої допомоги потерпілому, а під час необхідності - спеціалізованої медичної допомоги;

- організовує евакуацію учнів із приміщення у випадку пожежі та інших аварійних ситуацій.

6.4. Лаборант, який працює під керівництвом завідувача кабінетом (учителя фізики) слідкує за дотриманням учнями правил безпеки і гігієни праці та відповідає за:

- зберігання та експлуатацію обладнання, підготовку його до лабораторних і практичних робіт, демонстраційних дослідів;

- профілактичне обслуговування (видалення вологи і витирання пилу, змащування окремих деталей тощо) приладів та апаратури, пристроїв і приладдя;

- наявність засобів подання першої допомоги і протипожежного інвентаря.

6.5. Завідувачі кабінетами, учителі фізики, керівники гуртків один раз на три роки проходять навчання на курсах підвищення кваліфікації з безпеки життєдіяльності з наступною атестацією і присвоєнням кваліфікаційної групи по електробезпеці не нижче ІІІ, а лаборан-тів - І, згідно ДНАОП 0.00-4.12-94 “Типове положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці”.

Додаток

до пункту 4.1.8 Правил

безпеки під час проведення

навчально- виховного процесу

у кабінетах (лабораторіях)

фізики загальноосвітніх

навчальних закладів

П Е Р Е Л І К

медикаментів, перев’язувальних засобів і приладь

для аптечки кабінету (лабораторії) фізики

1 Бинт стерильний і нестерильний - по 1шт.

2 Серветки стерильні - 1уп.

3 Вата гігроскопічна (у банці з притертою

пробкою) - 50г.

4 Спирт етиловий - 30-50мл.

5 Мазь від опіків (з анестезіном тощо) - 1 уп.

6 Перманганат калію - 15-20г.

7 Розчин йода спиртовий - 1 фл.

8 Розчин борної кислоти 5%-ний спиртовий - 1 фл.

9 Розчин оцтової кислоти 2%-ний - 100-150мл.

10 Розчин аміаку 10%-ний - 1 фл.

11 Валідол - 1 уп.

12 Вазелін борний - 1 уп.

13 Розчин перекису водню 3%-ний - 50мл.

14 Активоване вугілля в таблетках - 4уп.

15 Сульфацил натрію 30%-ний

у тюбиках по 1,5 мл - 5 шт.

16 Сода питна - 1 пачка.

17 Ножиці медичні - 1 шт.

18 Пінцет - 1 шт.

19 Клей БФ-6 (або лейкопластир) - 25мл. (3 пак.)

20 Джгут -1шт.

Комплектування аптечки й складання інструкції з подання першої медичної допомоги роблять за погодженням з персоналом медпункту навчального закладу.

На дверцях аптечки слід записати адресу і телефон найближчої лікувальної установи, де можуть подати першу медичну допомогу.

Відповідальність за наявність медикаментів, перев’язувальних засобів, а також за належний стан аптечки покладається на лаборанта кабінету.

Контроль за станом аптечки здійснює персонал медпункту.