розміщення устаткування з врахуванням його шумових характеристик;

теплоізоляцію гарячих поверхонь технологічного устаткування і трубопрово-дів;

герметизацію технологічного устаткування з метою запобігання виділенню в повітря робочої зони шкідливих парів, газів, пилу, аерозолів;

застосування устаткування з убудованими місцевими відсмоктувачами;

влаштування місцевої витяжної вентиляції в місцях виділення пилу і парів;

влаштування для стоку промивних вод; очисні споруди;

виключення можливості забруднення зовнішнього середовища;

застосування засобів колективного і індивідуального захисту працюючих;

усунення безпосереднього контакту працюючих з шкідливими речовинами (сірчистим ангідридом, аміаком, кислотами, їдким лугом тощо);

зручність і безпечність проведення операцій;

зниження фізичного навантаження до допустимого.

3.17. Працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та робота яких пов`язана з підвищеним нервово-емоційним навантаженням або виконується в умовах підвищеного ризику для здоров`я, надаються щорічні додаткові відпустки у відповідності зі Списками виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та особливий характер праці.

3.18. Забезпечення працюючих безкоштовним санітарним одягом, спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту слід проводити у відповідності з Типовими нормами безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам м`ясної і молочної промисловості і Типовими нормами безплатної видачі спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту робітникам і службовцям скрізних професій та посад усіх галузей народного господарства і окремих виробництв.

4. ВИМОГИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

4.1. Пожежна безпека підприємства повинна відповідати вимогам Закону України "Про пожежну безпеку", Правил пожежної безпеки в Україні, стандартів, будівельних норм і правил (СНиП 2.11.01-85*, СНиП 2.01.02-85*, СНиП 2.09.04-87, СНиП 2.09.02-85*), норм технологічного проектування, Правил улаштування електроустановок (ПУЕ), Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (ПБЕЕС) і цих Правил.

4.2. Забезпечення пожежної безпеки є складовою частиною виробничої і ін-шої діяльності посадових осіб, працівників підприємств. Це повинно бути відобра-жено в трудових договорах (контрактах) і статутах підприємств.

4.3. На кожному підприємстві повинна бути виконана класифікація будівель, приміщень виробничого, складського призначення, лабораторій за вибухопожеж-ною і пожежною небезпекою відповідно до ОНТП 24-86 з встановленням їх категорій за вибухопожежною і пожежною небезпекою, а також класу зони за ПУЕ. Визначену категорію приміщень а також зовнішніх виробничих і складських діль-ниць необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення і на межах зон усередині приміщень та ззовні.

4.4. З метою залучення працівників до проведення заходів щодо запобігання пожежам, організації їх гасіння на підприємствах створюються, при необхідності, за рішенням трудового колективу добровільні пожежні дружини (ДПД) та команди (ДПК).

На підприємствах з кількістю працюючих 50 і більше чоловік за рішенням трудового колективу можуть створюватися пожежно-технічні комісії (ПТК).

Робота цих протипожежних формувань повинна бути організована згідно з Положенням про добровільні пожежні дружини (команди) і Типовим положенням про пожежно-технічну комісію.

4.5. До всіх будівель і споруд, електроустановок, протипожежного інвентаря підприємства має бути забезпечений вільний доступ. Протипожежні розриви між будівлями, спорудами, відкритими майданчиками для зберігання матеріалів, устаткування тощо повинні відповідати вимогам будівельних норм. Не дозволяється використовувати їх для складування матеріалів, устаткування, тари і стоянок автотранспорту.

4.6. Приміщення і майданчики для зберігання легкозаймистих рідин повинні задовольняти вимогам ВБН В.2.2-58.1-94.

4.7. Територія підприємства в темний час доби повинна освітлюватися.

4.8. Автомобільні дороги і проїзди на території підприємства повинні забезпечувати проїзд до пожежних вододжерел і засобів пожежогасіння, а також до будівель і споруд.

4.9. Закриття окремих ділянок доріг дозволяється з дозволу керівника під-приємства після попереднього погодження з місцевим органом державного пожежного нагляду. На період виконання ремонту доріг підприємства у відповідних місцях повинні бути встановлені покажчики напряму об'їзду або влаштовані переїзди через ділянки, що ремонтуються.

4.10. Переїзди через внутрiшньотериторiальні залізничні колії не повинні уск-ладнювати рух пожежних автомобілів і повинні мати суцільні настили на рівні головок ре-йок. Кількість переїздів повинна бути не менше двох. Стоянка вагонів без локомотивів на переїздах забороняється.

4.11. У вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних приміщеннях необхідно вивішувати знаки, які забороняють користування відкритим вогнем, а також знаки, що попереджають про обережність за наявності легкозаймистих та горючих рідин за ГОСТ 12.4.026-76.

4.12. Виробничі приміщення, де установлені камери для термічної обробки виробів, повинні відповідати вимогам пожежобезпеки - за ГОСТ 12.1.004-91* і обладнані засобами пожежної техніки за ГОСТ 12.4.009-83*.

4.13. Біля входу в камери повинні знаходитися засоби пожежогасіння і протипожежний інвентар.

4.14. Люки, отвори для труб, а також димопроводи, що проходять через сті-ни і стелю, повинні бути ізольовані.

4.15. Приміщення, де розміщені топки обжарювальних і коптильних камер, автокоптилень, повинні бути ізольовані від інших приміщень.

Відстань від фронту топок до протилежної стіни повинна складати не менше ніж 2 м; ставити біля топок будь-які предмети, що захаращують проходи і можуть стати причиною пожежі, забороняється.

4.16. Кількість палива в паливному приміщенні не повинна перевищувати потреби однієї зміни; складати його треба в такому місці, щоб воно не заважало проходу.

Металеві ящики для золи повинні мати нетеплопровідні ручки; місце для вивантаження золи відводиться за погодженням з органом державного пожежного нагляду і санітарного нагляду.

4.17. Улаштування і експлуатація топок, а також газових плит, що працюють на газоподібному паливі, повинні відповідати Правилам безпеки систем газопостачання.

4.18. Для запобігання пожежі коптильні і обжарювальні камери, димоходи тощо необхідно піддавати періодичному очищенню. Періодичність очищення і його методи погоджуються з місцевим органом державного пожежного нагляду.

Очищення димоходів повинні проводити спеціалізовані організації.

4.19. Очищення, а також ремонтні роботи камер дозволяється виконувати за температури всередині топок або камер не вище 30оС.

4.20. Покриття підлоги у приміщеннях категорій за вибухопожежонебезпекою А і Б повинно виконуватися з негорючих та таких, що під час ударів не іс-крять, матеріалів. Конструкція вікон та дверей в таких приміщеннях повинна виключати можливість іскроутворення.

4.21. Сміття і виробничі відходи необхідно систематично вивозити на спеці-ально відведені ділянки.

4.22. Не дозволяється спалювати тару і відходи виробництва на території підприємства.

4.23. Курити на території, безпосередньо у виробничих приміщеннях забороняється. Курити дозволяється тільки в спеціально відведених і відповідно обладнаних для цього місцях, позначених і забезпечених первинними засобами пожежогасіння.

На території і в приміщеннях, де курити заборонено, повинні бути вивішені на видних місцях попереджувальні знаки і написи: КУРИТИ ЗАБОРОНЕНО!, де можна курити: МІСЦЕ ДЛЯ КУРІННЯ.

4.24. У виробничих, підсобних і допоміжних приміщеннях не дозволяється:

прибирати із застосуванням бензину, гасу і інших легкозаймистих і горючих рідин;

відігрівати замерзлі труби паяльними лампами та іншими засобами із зас-тосуванням відкритого вогню;

виконувати перепланування приміщень без погодження з органом державного пожежного нагляду.

4.25. Перед початком опалювального сезону котельна, калориферні установки і системи опалення повинні бути перевірені та відремонтовані. Несправні опалювальні прилади не дозволяється експлуатувати.

Очищення димоходів та печей від сажi потрібно проводити перед початком, а також протягом усього опалювального сезону, а саме:

опалювальних печей періодичної дії на твердому та рідкому паливі - не рідше одного разу в три місяці;

печей та осередків вогню безперервної дії - не рідше одного разу в два мі-сяці.

4.26. Необхідність обладнання приміщень засобами автоматичного пожежогасіння і пожежною сигналізацією визначається у відповідності зі СНиП 2.04.09-84, Правилами пожежної безпеки в Україні, Переліком будівель і приміщень об`єктів народного господарства СРСР, які підлягають обладнанню автоматичними засобами пожежогасіння та автоматичною пожежною сигналізацією та Переліком однотипних за призначенням об`єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації.

У складських приміщеннях відстань від сповіщувачів автоматичної пожежної сигналізації до вантажів і тари повинна бути не менше 0,6 м.

Експлуатацію зазначенного обладнання слід проводити у відповідності з Правилами пожежної безпеки в Україні.

4.27. Кожне підприємство повинно бути забезпечене необхідною кількістю води для цілей пожежогасіння. Мережі протипожежного водогону повинні забез-печувати потрібні за нормами витрату та напір води. У разі недостатнього напору на об`єктах необхідно установлювати насоси, які підвищують тиск у мережі.

4.28. У разі наявності на території підприємства або поблизу нього (у радіусі до 200 м) природних або штучних вододжерел - річок, озер, басейнів, градирень тощо - до них повинні бути влаштовані під'їзди з майданчиками (пірсами) для установлення пожежних автомобілів і забирання води будь-якої пори року.

Узимку для забирання води з відкритих вододжерел слід установлювати утеплені ополонки розміром не меншим ніж 0,6 м х 0,6 м.

4.29. Для постійного утримання в справному стані водойм необхідно: не до-пускати їх засмічення; слідкувати за збереженням і справним станом водозабір-них пристроїв; систематично слідкувати за постійною наявністю у водоймах розрахункової кількості води.

4.30. У разі проведення ремонтних робіт чи відключення дільниць водогін-ної мережі, виходу з ладу насосних станцій, несправності спринклерних і дренчерних установок, витоку води з пожежних вододжерел слід негайно повідомляти пожежну охорону.

4.31. Біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм повинні бути встановлені покажчики з нанесеними на них:

для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водогінної мережі (кільцева чи тупикова);

для пожежної водойми - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно установлюватися на майданчику біля водойми.

4.32. Пожежні гідранти і пожежні крани через кожні шість місяців повинні піддаватися технічному обслуговуванню і перевірятися на працездатність шляхом пуску води водопостачальною службою спільно з представниками пожежної охорони і адміністрації підприємства.

4.33. Пожежні крани внутрішнього протипожежного водопостачання в усіх приміщеннях необхідно укомплектовувати пожежними рукавами і стволами, укладати в шафки, що пломбуються.

Пожежні рукави повинні бути сухими, ретельно згорнутими і з'єднаними з кранами і стволами.

На дверцятах пожежних шафок повинні бути вказані після літерного індексу ПК порядковий номер пожежного крана у відповідності з ГОСТ 12.4.026-76* та номер телефону для виклику пожежної охорони.

4.34. Будівлі, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піс-ком, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного полотна, грубововняної тканини, повсті, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом (гаками, ломами, сокирами тощо), які використовуються для локалiзації і ліквідації пожеж в їх початковій стадії розвитку.

Уперше збудовані, після реконструкції, розширення, капітального ремонту об'єкти (будівлі, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння до початку їх експлуатації.

4.35. Оснащення первинними засобами пожежогасіння конкретних об'єктів необхідно здійснювати за нормами технологічного проектування і Правил пожежної безпеки в Україні.

4.36. Використання пожежної техніки, у тому числі пожежного обладнання, інвентаря та інструменту для господарських, виробничих та інших потреб, не пов'язаних з пожежогасінням або навчанням протипожежних формувань, не дозволяється.

4.37. Для зазначення місця знаходження первинних засобів пожежогасіння слід установлювати вказівні знаки за ГОСТ 12.4.026-76*, які вивішуються на видних місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями.

4.38. Для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, допоміжних приміщеннях, будівлях, спорудах, а також на території підприємства повинні установлюватися спеціальні пожежні щити (стенди), на яких слід розміщувати ті первинні засоби гасіння пожежі, які можуть застосовуватися в даному при-міщенні, споруді, установці.

4.39. На пожежних щитах (стендах) необхідно вказувати їх порядкові номери і номер телефону для виклику пожежної охорони.

Порядковий номер пожежного щита вказують після літерного індексу ПЩ.

4.40. Експлуатація і технічне обслуговування вогнегасників повинні здійснюватись у відповідності з паспортами заводiв-виготовлювачів, а також затвердженими у встановленому порядку регламентами технічного обслуговування.