8.18 При муруванні стін із внутрішніх риштувань по периметру споруди обов'язково потрібно встановити зовнішні захисні козирки - суцільного настилу шириною по кронштейнах з ухилом від стінки вверх під кутом 20°. Перший ряд козирків закріплюють на період до закінчення мурування стіни висотою 6...7 м від землі, а другий і наступні переставляють через кожні 6...7 м по ходу мурування. Козирки розраховують на зосереджене навантаження 1600 Н, яке прикладене посередині прогону з урахуванням динамічного коефіцієнта. Над входами в споруду пам'ятки слід влаштовувати навіс розміром у плані х .

8.19 Кожний ярус стіни слід мурувати так, щоб після влаштування риштування або міжповерхового перекриття він був вище рівня робочого місця муляра на два-три ряди мурування.

Робочий настил риштування слід обгороджувати інвентарними ґратчастими щитами, а саме риштування - поручнями висотою не менше , яке складається з самого поручня, проміжної та бортової дощок висотою не менше 150мм. Проміжок між стіною та робочим настилом риштування повинен бути не більшим . Настил риштування слід регулярно очищати від сміття, а взимку від снігу, ожеледі та посипати піском.

8.20 До початку мурування на нижчому поверсі повинні бути встановлені сходи та площадки, балкони з привареною огорожею.

Всі отвори в стінах, розташованих на рівні настилу або не вище від його поверхні, необхідно закривати щитами огорожі.

8.21 Розбирати конструктивні елементи споруд при реставрації пам'яток потрібно під постійним наглядом інженерно-технічного працівника, при цьому необхідно суворо дотримуватися послідовності робіт, яка унеможливлює завалення інших конструкцій будівлі.

Ділянки, на яких проводять роботи, необхідно обгороджувати з відповідними попереджувальними написами.

Під час розбирання кам'яних конструкцій необхідно поливати водою мурування та щебінь з метою видалення пилу.

8.22 При підсиленні та підведенні фундаментів інженерно-технічні працівники повинні вести нагляд за станом кріплення основи ям та стін, а також поведінкою гіпсових марок на тріщинах.

8.23 При складанні стін з дерев'яних конструкцій риштування потрібно влаштовувати через кожні по висоті. Укладання верхньої обв'язки та балок перекриття дозволяється тоді, коли стояки або рами каркаса закріплені підкосами у двох взаємно

перпендикулярних напрямках. До початку монтажу каркаса наступного поверху слід закріпити розкосами жорсткості всі стояки попереднього поверху.

8.24 Дерев'яні балки міжповерхових та горищного перекриття, елементи стель та накат потрібно укладати з риштувань. Для монтажу перегородок, будівельних конструкцій та інших частин будівлі пам'ятки з перекриттями по балках потрібно влаштовувати настил шириною не менше із закріпленням щитів на опорах. Ходіння робітників та розміщення матеріалів на підшивці, прибитій знизу до балок, або по накатах, що укладені на череп'яні бруски, забороняється.

8.25 Робітники, які антисептують конструкції, повинні забезпечуватися спецодягом та захисними засобами. Після роботи інструмент та пристосування необхідно промити водою, просушити і покласти у захищене місце для зберігання. Антисептування дозволяється виконувати тільки на спеціально призначених ділянках. Після закінчення робіт це місце потрібно очистити, а робітники повинні старанно вимити відкриті частини тіла теплою водою з милом.

8.26 Приступати до влаштування покрівлі дозволяється тільки після перевірки надійності несучих і огороджувальних конструкцій даху. Робітники забезпечуються спецодягом, неслизьким взуттям та захисними поясами.

8.27 При роботі на мокрій покрівлі незалежно від ухилу, а на сухій покрівлі при ухилах більше 25° робітники повинні мати надійно закріплені переносні трапи шириною з набитими планками. Ходити по покрівлі з штучних матеріалів дозволяється тільки по таких трапах.

8.28 Навішувати водостічні труби потрібно тільки з риштувань або люльок, зонти на димових трубах при похилих покрівлях слід улаштовувати з риштувань.

Забороняється виконувати покрівельні роботи при вітрі, що досягає шести і більше балів, при густому тумані, ожеледиці, зливі та сильному снігопаді.

8.29 При виконанні гідроізоляційних робіт слід дотримуватися заходів для безпечного приготування та укладання гарячих бітумних мастик.

Верх котлів для варіння мастик та асфальтової маси повинен бути на висоті 1...1,2м від поверхні землі. Розігріту мастику та асфальтову масу потрібно доставляти до робочих місць в баках, щільно закритих кришками та заповнених не більше 3/4 об'єму. Підіймати баки з гарячою мастикою по вертикалі вручну забороняється.

8.30 Робітники, зайняті приготуванням мастик та влаштуванням ізоляції, повинні бути спеціально проінструктовані про способи завантаження матеріалів в котли, про варку мастик, небезпеку попадання води в котли та прийоми їх розвантаження і перенесення гарячої мастики або асфальтової маси. Робітники повинні мати спеціальне взуття та відповідний спецодяг.

8.31 Виконання антикорозійних робіт пов'язано з застосуванням легкозаймистих та інших горючих речовин, що здатні в суміші з повітрям утворювати вибухонебезпечні суміші. Зберігати такі матеріали потрібно в окремих приміщеннях, спеціально призначених для таких цілей.

8.32 При опоряджувальних роботах використовують комплекти машин з електроприводами. Металеві частини машин, які працюють при напрузі більше 36 В, слід заземлювати, а вимикачі розташовувати в закритих ящиках. Повинна бути передбачена можливість відключення всього електроустаткування в межах об'єкта.

8.33 Пневматичні апарати перед включенням слід випробувати на тиск, що перевищує в 1,5 раза робочий. Манометри цих апаратів повинні бути опломбовані.

8.34 Опоряджувати фасади з риштувань дозволяється в тому випадку, коли ці риштування мають паспорт заводу-виготовлювача.

Ширина настилу на риштуваннях при штукатурних роботах повинна бути , а при пофарбуванні - . Настили з двох сторін потрібно прибивати цвяхами. Висота проходів має бути не менше . Проміжок між стіною та настилом риштування не повинен перевищувати , його потрібно закривати дошками, які знімаються. Поруччя на риштуваннях висотою слід улаштовувати з поручня, однієї проміжної та бортової дощок.

8.35 При влаштуванні риштування електричні проводи, що розташовані ближче , повинні бути знеструмлені та зняті.

8.36 У приміщеннях, де проводиться фарбування водними фарбами, електропроводка повинна бути знеструмлена.

8.37 Всі внутрішні малярні роботи та настилання підлог із пластиків з використанням композицій, що виділяють шкідливі леткі пари, дозволяється виконувати тільки при відчинених вікнах.

8.38 Для зменшення пилу в приміщенні, який утворюється під час зняття старого набілу, поверхню потрібно змочити водою. Набіл зі стелі знімають тільки в захисних окулярах.

8.39 Робота з приставних драбин дозволяється при невеликій площині фарбування та на висоті не більше від підлоги до настилу.

8.40 Пневматичне фарбування поверхні потрібно обов'язково виконувати в респіраторах і захисних окулярах.

8.41 Зовнішні поверхні глухих віконних рам рекомендується фарбувати у приміщенні (до навішування їх) або з зовнішніх риштувань.

8.42 При фарбуванні внутрішніх поверхонь неводними сумішами потрібно забезпечити штучну або природну вентиляцію приміщень, але без протягів.

8.43 Рами ліхтарів верхнього світла та скляних дахів потрібно фарбувати зі спеціальних драбин. Ставати на раму забороняється.

8.44 При фарбуванні покрівлі треба прив'язуватись запобіжними поясами до стійкої та міцної частини будинку. У разі крутого схилу покрівлю слід фарбувати з драбини, закріпленої за гребінь даху.

8.45 При використанні будівельних або хімічних розчинів, розчинників і фарб потрібно дотримуватись правил і вимог, що викладені у інструкціях і паспортах виробника при роботі з цими матеріалами.

ДОДАТОК А (довідковий)

ПЕРЕЛІК НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ ТА НОРМАТИВНИХ ДОКУМЕНТІВ, НА ЯКІ Є ПОСИЛАННЯ В ЦИХ НОРМАХ

Закон України від 8.06.2000

№ 1805-ІІІ

Про охорону культурної спадщини

Закон України від 18.03,2004

№ 1626-ІV

Про охорону археологічної спадщини

Закон України від 1.06.2000

№1775-ІІІ

Про ліцензування певних видів господарської діяльності

Закон України від 14.10.94

№ 208-ВР

Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування

ДСТУ 3008-95

Документація. Звіти у сфері науки і техніки

ДСТУ Б А.2.4-4-99

(ГОСТ 21.101-97)

СПДБ. Основні вимоги до проектної та робочої документації

ДСТУ Б А.2.4-5-95

(ГОСТ 21.001-93)

СПДБ. Загальні положення

ДСТУ Б А.2.4-7-95

(ГОСТ 21.501-93)

СПДБ. Правила виконання архітектурно-будівельних креслень

ДСТУ Б А.2.4-10-95

(ГОСТ 21.110-95)

СПДБ. Правила виконання специфікації обладнання, виробів і матеріалів

СТ СЭВ 4409-83

ЕСКД. Чертежи строительные. Правила выполнения чертежей деревянных конструкций

СТ СЭВ 4937-84

ЕСКД. Чертежи строительные. Каменные конструкции

ДБН А.2.2-3-2004

Проектування. Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва

РНиП 102-84

Временная инструкция о составе, порядке разработки, согласования и утверждения научно-проектной документации по памятникам истории и культуры

ДБН В.1.1-3-97

Захист від небезпечних геологічних процесів. Інженерний захист територій, будинків і споруд від зсувів і обвалів. Основні положення

ДБН В.2.6-14-97

Конструкції будинків та споруд. Покриття будівель та споруд

ДСТУ ISO-9000-1-95

Стандарти з управління якістю та забезпеченням якості. Частина 1. Настанови щодо вибору та застосування

ДСТУ ISO-9001-2001

Системи управління якістю. Вимоги

ДСТУ ISO-9004-2001

Системи управління якістю. Настанови щодо поліпшення діяльності

ГОСТ 5802-86

Растворы строительные. Методы испытаний

ДСТУ Б.В.2.7-23-95

Розчини будівельні. Загальні технічні умови

ГОСТ 20022.0-93 Межгосударственный стандарт

Защита древесины. Параметры защищенности

ГОСТ 20022.6-93 Межгосударственный стандарт

Защита древесины. Способы пропитки

ГОСТ 28815-96 Межгосударственный стандарт

Растворы водные защитных средств для древесины. Технические условия

ГОСТ 30028.1-93 Межгосударственный стандарт

Средства защитные для древесины. Повидовой метод испытания защищающей способности антисептиков

ГОСТ 30219-95 Межгосударственный стандарт

Древесина огнезащищенная. Общие технические требования

ГОСТ 11052-74

Цемент гипсоглиноземистый расширяющийся

СНиП ІІІ-4-80

Техника безопасности в строительстве

СНиП 3.02.01 -87

Земляные сооружения, основания и фундаменты

СНиП 2.02.03-85

Свайные фундаменты

ВБН В.2.1-1-97

Основи і фундаменти будівель та споруд. Підсилення фундаментів будівель та споруд, побудованих на лесових ґрунтах, буроін'єкційними палями

Протокол Вченої ради ІА HAH України № 6 від 27.05.04

Положення про кваліфікаційний документ ("Відкритий лист") на право проведення наукового дослідження археологічної спадщини

Міжнародні документи, ратифіковані Україною

ЮНЕСКО, XVII сесія; Париж, 1972 р.

Конвенція з охорони всесвітньої культурної і природної спадщини

Сторони Європейської культурної конвенції, 1992 р.

Європейська конвенція з охорони археологічної спадщини

ДОДАТОК Б (рекомендований)

ПЕРЕЛІК МІЖНАРОДНИХ ДОКУМЕНТІВ,

ПОЛОЖЕННЯ ЯКИХ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ ВРАХОВУВАТИ

ПРИ ВИКОНАННІ НАУКОВО-РЕСТАВРАЦІЙНИХ РОБІТ НА ПАМ'ЯТКАХ

Рекомендація з охорони на національному рівні культурної та природної спадщини

XVII сесія ЮНЕСКО; Париж, 1972 р.

Рекомендації із збереження і сучасної ролі історичних ансамблів

XIX сесія ЮНЕСКО; Найробі, 1976 р.

Конвенція з охорони архітектурної спадщини Європи

Рада Європи, Гранада, 1985 р.

Міжнародна хартія з охорони і реставрації нерухомих пам'яток і визначних місць (Венеціанська хартія)

II Конгрес архітекторів і технічних спеціалістів в царині нерухомих історичних пам'яток, Венеція, 1964 р.

Міжнародна хартія з охорони історичних садів (Флорентійська хартія)

Міжнародний Комітет з історичних садів, Флоренція, 1981 р.

Міжнародна хартія з охорони історичних міст (Вашингтонська хартія)

Міжнародна рада з охорони пам'яток і визначних місць (ICOMOS), Вашингтон, 1987 р.

Міжнародна хартія з охорони археологічної спадщини (Лозаннська хартія)

Лозанна,1990 р.

Кодекс етичних принципів охорони й реставрації пам'яток, ансамблів та визначних місць

Генеральна Асамблея Міжнародної ради з охорони пам'яток і визначних місць (ICOMOS), Коломбо, 1993 р.

Міжнародна хартія з охорони традиційної архітектурної спадщини (Стокгольмська хартія)

Стокгольм, 1998 р.

Міжнародна хартія з охорони та реставрації архітектурно-містобудівної спадщини (Краківська хартія)

Міжнародна пам'яткоохоронна конференція, Краків, 2000 р.

Ризька хартія з автентичності та реконструкції історичних об'єктів у контексті збереження культурної спадщини

Регіональна конференція "Культурна спадщина: автентичність і історична реконструкція",

Рига, 2000 р.