6.6.16Кількість шпал для колій треба приймати такою:

-1680 шт./км для швидкісного трамвая на прямих і кривих ділянках радіусом більше ніж 1200 мта для ліній звичайного трамвая;

  • 1840 шт./км для швидкісного трамвая на кривих ділянках радіусом менше ніж 1200 м, а такожу місцях улаштування переїзду через трамвайну колію дорожніх транспортних засобів;
  • 1520 шт./км для колій, що розташовані на території депо;
  • 1440 шт./км для службових колій та ремонтних майстерень (заводів).

У межах стрілочних переводів і перехрещень число перевідних брусів (шпал) слід приймати за типовими епюрами [3, 8].

  1. Залізобетонні та дерев'яні шпали треба укладати на баластовий шар. Під баластовимшаром можна застосовувати збірні залізобетонні конструкції чи монолітні бетонні плити.
  2. Безбаластові блочні та монолітні залізобетонні конструкції можна застосовувати на мостах,естакадах і шляхопроводах, дорогах загального користування, а також у тунелях.

Заборонено застосовувати в основі колії збірні залізобетонні і бетонні монолітні конструкції на ухилах, якщо вони більше ніж:

  • 60 %о при застосуванні щебеневого баласту;
  • 40 %о при застосуванні гравійного та піщаного баластів.

20

ДБН В.2.3-18:2007

  1. Треба застосовувати трамвайні залізобетонні шпали для колій на щебеневій основі бездорожнього покриття з рейками типу Т 62, Р65, Р50, Р43 на прямих і кривих ділянках з радіусом більшеніж 35 м.
  2. Можна застосовувати залізничні залізобетонні шпали для трамвайних колій на щебене-вій основі без дорожнього покриття з рейками типу Р65 і Р50 на прямих і кривих ділянках радіусомбільше ніж 200 м.
  3. Рейки трамвайного або залізничного типу треба укладати з підкладками й пришиватине менше ніж шістьма костилями (шурупами) до дерев'яних шпал або спеціальними рейковимискріпленнями до залізобетонних шпал. Елементи кріплення рейки до шпали та підкладки повиннівідповідати вимогам таких нормативних документів:
  • шурупи колійні - згідно з ГОСТ 809;
  • болти - згідно з ГОСТ 16016, ГОСТ 16017;
  • шайби - згідно з ГОСТ 21797;
  • гайки - згідно з ГОСТ 16018;
  • костилі - згідно з ГОСТ 5812;
  • підкладки - згідно з ДСТУ 3800, ГОСТ 3280, ГОСТ 8142, ГОСТ 8194, ГОСТ 12135.

6.6.22Для рейок, що укладаються на залізобетонних шпалах чи інших залізобетонних конструкт-ціях, треба застосовувати пружні прокладки, які відповідають технічним умовам заводу-виробника(нормальної чи підвищеної еластичності) і пружні елементи проміжних рейкових скріплень.

У роздільних конструкціях скріплень пружні прокладки повинні бути укладені між підошвою рейки та підкладкою, а також між підкладкою та шпалою; у нероздільних конструкціях - між підошвою рейки та шпалою. Пружне проміжне скріплення рейки до підкладки чи шпали повинно здійснюватися пружинною чи жорсткою клемою.

При застосуванні жорсткої клеми треба використовувати двовиткову шайбу, що відповідає вимогам ГОСТ 21797.

6.6.23Як баласт треба використовувати:

-щебінь із природного каменю, з валунів і гальки, який відповідає вимогам ГОСТ 7392;

  • гравій кар'єрний, який відповідає вимогам ГОСТ 7394;
  • пісок, який відповідає вимогам ГОСТ 8736.

Допускається застосовувати щебінь із природного каменю для будівельних робіт, який відповідає вимогам ГОСТ 8267, щебінь з металургійних шлаків, відходів дробильно-сортувальних установок, а також інших місцевих матеріалів, які відповідають вимогам державних стандартів на баласт.

6.6.24Мінімальну товщину шару баласту в ущільненому стані під шпалою на прямих ділянкахколії треба приймати відповідно до таблиці 6.12.

Таблиця 6.12 - Товщина шару баласту в ущільненому стані, см, не менше

Види трамвайної лінії

Грунти для влаштування земляного полотна

глинисті і недренажні, дрібні та пилуваті піски

скельні, велико-уламкові і дренуючі піщані для всіх видів баласту

щебеневий чи азбестовий баласт

інші види баласту

Швидкісна

25(10)

40

25

Звичайна

20(10)

30

20

У напівжорстких конструкціях з підбаластовою залізобетонною (бетонною) плитою

10

15

Службові, а також ті, що розташовані на території депо та ремонтних майстерень (заводів)

-

І 15(10)

15(10)

Примітка 1. У дужках зазначена товщина підстильного шару з піску, металевого шлаку, піщано-гравійної

суміші чи мушлі.

Примітка 2. Товщина шару піску, що підстеляють під залізобетонну плиту, - від 5 до 10 см.

21

ДБН В.2.3-18:2007

  1. На кривих ділянках баластову призму треба проектувати з урахуванням узвишшя зовнішньоїрейки за умов збереження під внутрішньою рейкою товщини баласту, яка встановлена для прямихділянок.
  2. Укоси баластової призми для колій, розташованих на власному полотні, треба проектуватиз ухилом 1:1,5 для всіх видів баластових матеріалів і 1:2 - для підстильного шару.

Ширина плеча баластової призми (від торця шпали до бровки призми) повинна складати 0,25 м, а на кривих ділянках колій радіусом менше ніж 600 м із зовнішньої сторони - 0,35 м. Верхня площина баластової призми для колій без дорожнього покриття повинна бути на 0,03 м нижче від верхньої постелі дерев'яних шпал і бути в одному рівні з верхом середньої частини залізобетонних шпал.

6.7 Спеціальні частини

6.7.1 Загальні вимоги

6.7.1.1Спецчастини трамвайної колії треба встановлювати на перевідних брусах чи, як виняток,на дерев'яних шпалах, що укладають на щебеневий баласт. Перевідні бруси - згідно з ГОСТ 8816,ГОСТ 8992.

У випадку розташування спецчастин на проїзній частині вулиці їх доцільно укладати на залізобетонних плитах з нефіксованим положенням проміжних кріплень або на підбаластовій збірній чи монолітній залізобетонній плиті.

Для зниження вібрації треба укладати гумову стрічку між підошвою рейки та плитою; до шийки рейки закріпити бокові гумові стрічкові паси.

Стрілочні переводи і перехрещення в місцях примикання треба переважно проектувати поза межами смуг руху безрейкового транспорту.

6.7.1.2У проектах трамвайних колій треба застосовувати литі стрілки, хрестовини та перехре-щення.

Збірні чи збірно-зварні стрілки, хрестовини та перехрещення можна проектувати для службових колій з малою інтенсивністю руху, а також для колій, розташованих на території депо і ремонтних майстерень (заводів).

Температурні компенсатори треба проектувати із рейок, які застосовані в колії.

  1. Стрілки треба застосовувати за типовими епюрами [3], [8] з радіусом кривизни 50 мнезалежно від радіуса або марки хрестовини. Для розворотних кілець, колій депо, майстерень тазаводів можна застосовувати стрілки з радіусом кривизни ЗО м. Перевагу треба надавати дво-вістряковим стрілкам.
  2. Стрілочні переводи повинні мати електричний урухомник переводу вістряків та дис-танційне керування, електропідігріваннята водовідведення.
  3. Стрілочний перевід треба обладнати освітленням, яке забезпечує освітленість не меншеніж 20 лк.
  4. Електрообладнання та електрообігрівання електрифікованих стрілок повинні мати под-війну ізоляцію відносно заземлених частин.
  5. Необхідно забезпечувати відведення води від стрілочних і колійних водоприймальнихкоробок.
  6. Металеві шафи, корпуси, кожухи та пульти електрообладнання стрілок треба встанов-лювати згідно з Правилами улаштування електроустановок [9].

6. 7.2 Автоматизовані стрілки, керовані з відділення водія трамвая

  1. Переведення стрілки може виконуватись за допомогою пристроїв, які треба розташуватина контактному проводі, або системою радіокерування. Повернення стрілки в нормальне положеннятреба здіснювати автоматично.
  2. Пристрої для керування стрілками, що встановлені на контактному проводі, не повинніпорушувати механічної й електричної міцності елементів контактної мережі.
  3. Не можна перемикати секційні ізолятори контактної мережі пристроями електрифікованоїстрілки. Розміщення повітряних контактів і приєднання кола живлення до контактної мережі требавиконувати з одного боку від секційного ізолятора.

22

ДБН В.2.3-18:2007

6.7.2.4Автоматичні стрілки, які розташовані на оборотних кільцях, у вузлах з великою частотоюруху трамвая, потрібно обладнати системою автоматичного блокування, що унеможливлює пере-ведення стрілки під вагоном, що рухається попереду.

  1. На підходах до автоматизованої стрілки, що керується водієм, із правої сторони занапрямком руху трамвая треба встановити покажчик з написом "АВТОМАТ-СТРІЛКА".
  2. Складові частини автоматизованих стрілок, розташованих на опорах контактної мережі,стінах будинків та спеціальних колонах, не повинні заважати руху транспорту та пішоходів і бутинадійно захищені від несанкціонованого доступу.

6.7.3Автоматизовані стрілки, керовані з поста централізованого керування

  1. Розташування та конструкція централізованих постів повинні забезпечувати безпекуособи, що керує стрілками, і не заважати руху транспорту та пішоходів.
  2. Усі централізовано керовані стрілки повинні бути обладнані системою автоматичногоблокування і світлофорною сигналізацією, що унеможливлює переведення стрілок під час рухувагонів.
  3. Пости централізованого керування стрілками треба обладнати пультами зі світловоюсигналізацією, що відображає положення стрілок і роботу системи блокування.

6.7.4Автоматизовані програмно-керовані стрілки

  1. Автоматизовані програмно-керовані стрілки треба переводити в необхідне положеннязалежно від маршруту трамвайного вагона. Вони повинні бути блокованими під час перебуваннявагона або потяга на стрілці.
  2. На випадок можливих несправностей пристрою програмного керування треба передба-чити світлову сигналізацію для водія трамвая.
  3. Живлення складових частин програмно-керованих стрілок треба забезпечити від кон-тактного проводу або від вуличної мережі змінного струму.

6.8 Мости, шляхопроводи, естакади і тунелі

  1. Мости, шляхопроводи й естакади треба проектувати згідно з ДБН В.2.3-14. Тунельну ділянкушвидкісного трамвая треба проектувати згідно з ДБН В.2.3-7.
  2. Місця розташування рейкових температурних компенсаторів на мостах, шляхопроводах іестакадах треба пов'язувати з конструкцією будівлі прольоту моста.

Крайні рейкові компенсатори розташовують за границями стоянів моста, шляхопроводу на перехідній плиті на відстані не менше ніж 2,0 м від деформаційного шва.

Проміжні рейкові температурні компенсатори треба зміщувати з деформаційного шва на суцільну конструкцію будівлі прольоту вперед за напрямком руху.

  1. Підземні ділянки у вигляді двох одноколійних тунелів треба проектувати в разі виконаннятунельних робіт закритим способом, а двоколійні тунелі - для відкритого способу. У проекті требапередбачати можливість подовження тунелів і розвитку підземних станцій, якщо це передбаченогенеральним планом.
  2. Підземні станції швидкісного трамвая треба розміщати в транспортних вузлах і поблизуосновних пасажироутворюючих пунктів. Входи в станції треба сполучати з підземними пішохіднимипереходами.
  3. Платформа для посадки пасажирів, що розташована на мосту, шляхопроводі, естакаді абов тунелі, повинна мати такі розміри:
  • довжина - не менше ніж довжина вагона чи потяга;
  • ширина - не менше ніж 3 м;
  • висота над рівнем головки рейки - (360±60) мм.

6.8.6Треба передбачити встановлення ескалатора та ліфта1 на платформу у випадках, якщозагальна висота сходів має такі значення:

  • від 6 м до 7 м для підйому пасажирів на платформу;
  • більше ніж 7 м для підйому та спуску пасажирів.

1 Ліфт призначений для осіб з обмеженою здатністю до пересування.

23

ДБН В.2.3-18:2007

6.8.7 Для людей з обмеженою здатністю до пересування можна проектувати спеціальні підйомники у разі відсутності ескалатора чи ліфта.

6.9Колійне облаштування

  1. Облаштування трамвайних колій треба виконувати з урахуванням вимог ДБН 360.
  2. Обов'язково треба встановлювати огорожі на ділянках підвищеної небезпеки для пішого-дів: у міжколійному просторі, на зупинних пунктах, у районі шкіл, дитячих установ, великих магази-нів, ринків, підприємств громадського харчування та уздовж швидкісних ліній трамвая або ділянокшвидкісного руху.

Висота такої огорожі повинна бути від 0,8 м до 2,1 м, а відстань від осі колії до огорожі -відповідно до табл.6.З.

  1. За відсутності автомобільної дороги уздовж трамвайної лінії можна проектувати одно-смуговий технологічний проїзд для технічного обслуговування трамвайної колії та контактної мережі,якщо це зазначено в технічному завданні на проектування.
  2. Трамвайні колії в межах забудованої території повинні бути освітлені. Норми освітлення -згідно з ДБН В.2.5-28.

6.9.5Конструкція огорожі трамвайної колії - згідно з ДСТУ 2734, ДСТУ 2735, ДСТУ Б.2.3-12.Можна застосовувати комбіновані або залізобетонні огорожі.

6.10Окремі вимоги до трамвайної колії з блочною конструкцією

  1. Трамвайну колію з блочною конструкцією (далі - блочна колія) треба застосовувати насуміщеному полотні дороги загального користування. Блочну колію не застосовують на кривих ді-лянках колії, якщо їх радіус кривизни менше ніж 25 м, а також в спецчастинах.
  2. Під час проектування поздовжнього профілю блочної колії треба виконувати такі вимоги:
  • прямолінійні елементи профілю колії та проїзної частини вулиць, що мають різницю в ухилахдо 4 %о, необхідно сполучати без вертикальної кривої, при цьому точку перелому поздовжньогопрофілю розміщати на стику плит;
  • прямолінійні елементи профілю колії та проїзної частини вулиць, що мають різницю в ухилахбільше ніж 4 %о, треба сполучати вертикальними кривими з радіусами не менше 500 м.
  • на ділянках колії з ухилами більше ніж 50 %о необхідно передбачати заходи для утримуванняплит від сповзання.