7.1.2 Узгодження ЯП у × Ν багатоадресних пересиланнях

З'єднання 1 × Ν багатоадресних пересилань є спеціальним випадком багаторангових комунікацій, а саме з'єднанням відправника з N одержувачами. В установленні 1 × Ν з'єднання в загальному випадку відбувається взаємодія між узгодженням ЯП і вибором учасників з'єднання. Наприклад, вимога до ЯП, що накладається відправником, може бути поза можливостями постачальника в деякій області, і, отже, деякі одержувачі можуть вилучатися з участі у з'єднанні. Одержувачі можуть самостійно відмовитися від участі з причин, не пов'язаних із ЯП. Загальне обробляння встановлює 1 × Ν з'єднання, що не стосується сфери застосування цього стандарту; цей підрозділ охоплює лише узгодження ЯП (РЕД).

Примітка 1. Механізми групового вибору для транспортних послуг поліпшених комунікацій (ТППК) визначено в ITU-T Rec. X.605 та ISO/IEC 13252.

Примітка 2. Термінологія «відправник» і «одержувач» у 1 × Ν багатоадресних пересиланнях є загальною і базується на типовому застосовуванні, а саме широкомовному пересиланні. Однак це не значить, що одержувачі не можуть відправляти дані відправникові. У загальному випадку можливими режимами пересилання в 1 × Ν багатоадресних пересиланнях є: багатоадресні пересилання відправник—одержувач, однопересилання відправник — одному одержувачеві, і однопересилання одержувач—відправник. Термін «повне дуплексне 1 × Ν багатоадресне пересилання» використовується у випадку використовування всіх цих можливостей.

У разі узгодження ЯП для з'єднань 1 × Ν багатоадресних пересилань необхідно вибрати один із двох типів механізмів узгодження ЯП:

— або механізми узгодження ЯП «широке з'єднання», що погоджують те саме значення характеристики ЯП для відправника, постачальника послуг і всіх одержувачів;

— або механізми узгодження ЯП «обраний одержувач», що погоджують окремі значення характеристики ЯП для кожного одержувача, що представляють угоду між відправником, постачальником послуг і цим конкретним одержувачем.

Різні типи механізму узгодження можна обирати для різних характеристик за встановлення одного з'єднання 1 × Ν багатоадресних пересилань. Вибір конкретної характеристики може залежати від застосовування: він не є необхідною властивістю самої характеристики.

Механізми узгодження «широке з'єднання» можна застосовувати до характеристик ЯП:

— які, за їхнім визначенням застосовуються до з'єднання 1 × Ν багатоадресних пересилань у цілому, наприклад захист (для конфіденційності);

— для яких отримуване одержувачем значення в цілому залежить від поведінки відправника або постачальника послуг, або у зв'язку з особливостями застосовування повинне бути однаковим для всіх одержувачів. Прикладом може бути пропускна спроможність у випадках, коли дані не можуть бути втрачені, або транзитне затримання у випадках, коли потрібно забезпечити синхронізацію серед множинних одержувачів.

Механізми узгодження «обраний одержувач» можна застосовувати до тих характеристик ЯП, для яких немає вимоги застосовувати, погоджувати значення для широкого з'єднання. Прикладами можуть бути транзитне затримання або пропускна здатність, якщо допустима втрата даних.

Узгодження «обраний одержувач» для з'єднання 1 × Ν багатоадресних пересилань виконується для кожного з N одержувачів незалежно. Отже, механізм, визначений у 7.1.1.1 для базового тристороннього узгодження ЯП, можна використовувати для кожного такого узгодження без змін.

Однак для узгодження механізми «широке з'єднання», визначені у 7.1.1.1, повинні бути розширені. Мета розширення полягає у тому, щоб гарантувати обговорення єдиної угоди з ЯП, спільної для всіх одержувачів, і пересвідчитися, що погоджене значення не суперечить будь-яким обмеженням, ідентифікованим під час узгодження (наприклад таким, як межа потужності локального постачальника для одного з одержувачів). Необхідні розширення визначаються нижче у 7.1.2.1, де також описується їхнє можливе застосовування для досягнення тих типів угод, що визначені в основних положеннях із ЯП.

У висновках у 7.1.2.2 обговорюється використовування фільтрів у 1 × Ν багатоадресних пересиланнях.

7.1.2.1 Механізми для узгодження ЯП широких з'єднань у 1 × Ν з'єднаннях

Якщо характеристика ЯП повинна узгоджуватися для широкого з'єднання, то необхідно інформувати всіх учасників про результати узгодження в «потрійному рукостисканні». Це є додатковим кроком для механізмів 7.1.1.1.

Для визначання узгодженого значення ЯП, що не суперечить усім вимогам та обмеженням, які виражено відправником, постачальником і N одержувачами, будуть потрібні інші модифікації механізмів. У деяких випадках узгоджене значення може бути досягнуте лише вилученням інших одержувачів. У цьому випадку значення можуть бути отримані різним способом під час вилучання різних груп одержувачів. Вибір одержувачів, що підлягають вилучанню, у таких випадках перебуває поза сферою застосування цього стандарту.

Примітка 1. Там, де необхідно узгоджувати декілька граничних значень або операційне цільове значення з одним або з кількома граничними значеннями, можна оперувати декількома екземплярами механізмів, визначеними у цьому підрозділі. Однак кращим рішенням може бути визначання нових механізмів для ефективнішого обробляння подібних випадків.

Як і в 7.1.1.1, збільшення і зменшення розуміють як зміну значень відповідно у напрямку покращення або погіршення якості. У 1 × Ν багатоадресних пересиланнях користувачем-ініціатором є відправник багатоадресного пересилання, а одержувачі є користувачі-респонденти.

Нижче визначено процедури для нормального функціювання. У випадках відмови устатковання або в умовах несподіваного перевантаження може змінюватися поведінка.

Примітка 2. У наступних визначеннях механізмів узгодження постачальник послуг розглядається як один учасник, у той час як на практиці це можуть бути декілька постачальників комунікацій.

Визначені такі п'ять механізмів:

— узгодження одного параметра, що є узгодженням зверху-вниз від верхніх меж, що по черзі постачають сторони, без обмеження знизу;

— обмежене узгодження нижнього граничного значення або нижнього порога;

— обмежене узгодження верхнього граничного значення або верхнього порога;

— обмежене узгодження операційного цільового значення;

— комбіноване узгодження верхніх і нижніх граничних значень.

Термін «обмежене» використовують для того, щоб охарактеризувати механізм узгодження, який обмежує відхили значень від запропонованих. У деяких випадках функціювання механізму залежить від рівня бажаної угоди.

Пороги можуть часто узгоджуватися лише між одним користувачем і постачальником, якщо цей користувач бажає бути поінформованим про досягнення ЯП певного рівня, однак беруть до уваги також можливості постачальника.

а) Узгодження одного параметра — Широке з'єднання

1) Користувач-ініціатор повідомляє запропоноване значення Р.

2) Постачальник може відкинути запит. Якщо запит не відкинуто, то для кожного користувача-респондента постачальник може вибрати нове запропоноване значення Р´i, що не краще ніж значення, запропоноване ініціатором. (Ці нові значення можуть розрізнятися для різних користувачів-респондентів, тому що можливості постачальника можуть змінюватися від одного користувача-респондента до іншого). Таким чином, для всіх користувачів-респондентів Постачальник повідомляє запропоновані значення користувачам-респондентам.

3) Кожен користувач-респондент може відкинути запит, у такому випадку він не бере участь у подальшому узгодженні. Якщо користувач-респондент не відкидає запит, то він може обрати нове значення Vh що не краще ніж запропоноване постачальником значення. Таким чином, для всіх користувачів-респондентів

4) Постачальник повинен обрати найменше зі значень, що повертаються користувачам-респондентам, V = min Vi.

5) Обране значення V повертається користувачеві-ініціаторові і всім користувачам-респондентам. Воно стає погодженим значенням, таким, що

Механізм ілюструється на рисунку 7.2.

b) Обмежене узгодження нижнього граничного значення або нижнього порога — Широке з'єднання

1) Користувач-ініціатор визначає бажане операційне цільове значення, повідомляючи нижню межу L і верхню межу U, де . L є пропонованим нижнім граничним значенням або значенням нижнього порога.

2) Постачальник може відкинути запит, якщо він знає, що не зможе його задовольнити, тобто якщо він не може забезпечити щонайменше нижнє граничне значення L Якщо постачальник не відкидає запит, але не може оперувати з повним діапазоном значень, запропонованих користувачем-ініціатором, то він може визначити нове нижче значеннядля верхньої межі кожному користувачеві-респондентові індивідуально: це нижче значення не може бути гірше ніж нижня межа. Таким чином,для всіх i. (Також постачальник може обрати для внутрішнього функціювання вищу якість, але не повідомляти цей факт користувачу-респонденту.)

Примітка 3. Для постачальника може бути доцільно запропонувати різні верхні межі різним користувачам-респондентам, оскільки можливості постачальника різні в різних регіонах. Від нього не вимагається виконувати початковий арбітраж із визначання однієї загальної верхньої межі для всіх користувачів-респондентів, оскільки на цьому етапі невідомо, хто з них бажає брати участь у з'єднанні і які значення вони можуть запропонувати у відповідь.

Рисунок 7.2 — Узгодження одного параметра (широке з'єднання)

Постачальник не може змінювати нижню межу L. Нова верхня межа U´i і нижня межа L повідомляються кожному користувачеві-респондентові Ri.

3) Кожен користувач-респондент може відкинути запит, у такому випадку він не бере участь у подальшому узгодженні. Якщо запит прийнятий, то користувач може збільшити значення нижньої межі до нового значення L´i у межах діапазону значень, обмежених верхньою межею U´i, що постачає постачальник.

Таким чином, для кожного користувача-респондента

Нові значення нижньої і верхньої межі повертаються користувачеві.

4) Постачальник вивчає значення, що повертаються від кожного користувача-респондента. Його поведінка залежить від рівня оброблюваної угоди.

Обов'язковий або гарантований рівень угоди

Постачальник повинен обрати кінцеве значення ЯП широкого з'єднання не гірше ніж найвища нижня межа користувачів-респондентіві повинен бути здатний функціювати з цим значенням для всіх користувачів-респондентів. Може статися, що ця найвища нижня межа буде більша ніж функційні можливості постачальника, виражені верхньою межею U´i для одного або кількох користувачів-респондентів; у такому випадку деякі користувачі-респонденти повинні вилучатися так, щоб залишалася здійсненна операційна область значень між найвищою нижньою межею решти користувачів-респондентів і їхньою мінімальною верхньою межею.

Таким чином, ця вимога для можливої області значеньтак, що може бути необхідно видалити із з'єднання користувачів-респондентів доти, поки це обмеження не буде задовольнятися.

Тоді постачальник обирає значення V широкого з'єднання в межах діапазону значень, тобто такого, що Зазвичай V буде близько до

Угода рівня «найкращі зусилля»

Постачальник намагається задовольнити ті самі обмеження, що й у випадках обов'язкового або гарантованого рівнів угоди, але він не вилучає користувачів-респондентів, якщо всі обмеження не можуть бути задоволені. Якщо існує відповідна область, тобто колито значення V широкого з'єднання, вибране постачальником, буде задовольняти умову і зазвичай буде близьким до L'max.

5) Обране значення V повертається користувачеві-ініціаторові й усім (що залишились) користу-вачам-респондентам. Воно стає узгодженим значенням. За винятком узгодження рівня «найкращі зусилля», воно задовольняє вимоги всіх (що залишились) сторін, оскільки для всіх користувачів-респондентів, що залишилися,

Механізм проілюстровано на рисунку 7.3.

Рисунок 7.3 — Обмежене узгодження нижнього значення (широке з'єднання)

с) Обмежене узгодження верхнього граничного значення або верхнього порога — Широке з'єднання

1)Користувач-ініціатор визначає бажаний діапазон значень, пропонуючи нижню межу L і верхню межу є запропонованим ним верхнім граничним значенням або значенням верхнього порога.

2) Постачальник може відкинути запит, якщо знає, що не зможе його виконати, тобто якщо він не може підтримати найнижче значення межі L Якщо постачальник не відкидає запит, але не може оперувати в межах повного діапазону значень, запропонованих користувачем-ініціатором, то він може визначити нове нижче значення верхньої межі для кожного користувача-респондента індивідуально: це нижче значення не може бути гірше ніж нижня межа. Таким чином, для всіх i. (Також постачальник може вибрати внутрішнє функціювання з вищою якістю, але не повідомляти цього факту користувачу-респонденту.)

Примітка 4. Для постачальника може бути доцільним запропонувати різні верхні межі різним користувачам-респондентам, оскільки він може мати різні можливості в різних регіонах. Від постачальника не вимагається виконувати початковий арбітраж із визначання однієї загальної верхньої межі для всіх користувачів-респондентів, оскільки на цьому етапі невідомо, які користувачі-респонденти побажають брати участь у з'єднанні і які ними будуть запропоновані величини.

Постачальник не може змінювати нижню межу L. Нова верхня межа і нижня межа L повідомляються кожному користувачеві-респондентові

3) Кожен користувач-респондент може відкинути запит, у такому випадку він не бере участь у подальшому узгодженні. Якщо запит приймається, то користувач може знизити верхню межу до нового значення у межах меж , запропонованих постачальником.

Таким чином, для кожного користувача-респондента

Нижня й нові верхні значення межповертаються постачальникові.