залежать від типу муфт. Кожний із вводів розрахований на підімкнення одного кабеля. Місце вводу кабеля в муфту герметизують за допомогою термоусаджувальних трубок. До комплекту муфти входить касета для розміщення волокон. На касеті можна розмістити від 6 до 12 з'єднань. Передбачена можливість розміщення на касеті різних типів з'єднань ОВ: зварних (з використанням комплекту деталей для захисту місця зварювання ОВ) або виконаних за допомогою механічних з'єднувачів. Максимальна кількість касет у муфтах різних типів може бути від 4 до 16.

Муфти фірми «Ericsson» використовуються для монтажу волоконно-оптичних кабелів різних конструкцій і мають овальний та 2 круглих вводи. Одну з таких муфт зображено на рис. 6.7. Кожний з круглих вводів розрахований на підімкнення одного кабеля. Через овальний ввід можна підімкнути 2 кабелі. Корпус муфти виготовлений з високоміцного пластику. Касет у муфті типу NCD-504 може бути до 6. На касеті можна розмістити до 12 з'єднань.

7. ОРГАНІЗАЦІЯ ТЕХНІЧНОЇ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ВОЛЗ

 

7.1. Загальні положення

 

7.1.1. Основою технічної експлуатації ВОЛЗ є технічне обслуговування. Експлуатаційно-технічне обслуговування ВОЛЗ передбачає виконання експлуатаційним персоналом таких основних функцій: охоронна робота, технічне обслуговування і профілактика, контроль за технічним станом, аварійно-відновлювальні роботи, реконструкція, зміна параметрів, захист ОК з металевими покриттями від зовнішніх впливів.

7.1.2. Технічне обслуговування і профілактика ВОЛЗ необхідні для своєчасного визначення та усунення пошкоджень оптичної лінії зв'язку з метою недопущення порушень дії або погіршення якості зв'язку. Причинами пошкодження ОК у процесі експлуатації крім зовнішніх механічних впливів є ще поверхневі та внутрішні мікротріщини у ОВ. Місця цих дефектів можна визначити методом оптичної рефлектометри, підвищивши достовірність прогнозування надійної роботи ОК.

7.1.3. Основним завданням технічної експлуатації ВОЛЗ є забезпечення якісної та безперервної роботи. Безперервна робота ВОЛЗ досягається постійним технічним наглядом за їх станом, систематичним виконанням профілактичних заходів з попередження пошкоджень і аварій, своєчасним усуненням несправностей та виконанням необхідних додаткових робіт.

7.1.4. Технічна експлуатація ВОЛЗ як складова технічної експлуатації кабельно-каналізаційних споруд міської ТМ є комплексом виробничих завдань (постійних, періодичних, надзвичайного характеру), виконання яких забезпечує надійне функціонування обслуговуваних волоконно-оптичних ліній з додержанням необхідного рівня якості.

7.1.5. Постійні завдання:

- догляд за технічним станом ВОЛЗ та підтримання його на нормативному рівні за рахунок технічного обслуговування, виконання поточних ремонтних робіт і профілактики виникнення можливих пошкоджень;

- технічний нагляд за роботами сторонніх організацій (підприємств) у зоні проходження траси ВОЛЗ;

- фіксація технічного стану обслуговуваних ВОЛЗ;

- поточне та перспективне планування технічного обслуговування, ремонтних і відновлювальних робіт, а також реконструкція ВОЛЗ.

7.1.6. Періодичні завдання:

- нагляд за організаціями (підприємствами), які виконують на мережі підрядні роботи з будівництва, реконструкції та капітального ремонту кабельних ліній, або виконання деяких із цих робіт власними силами;

- приймання в експлуатацію збудованих, реконструйованих або капітально відремонтованих ВОЛЗ.

7.1.7 Завдання надзвичайного характеру:

- усунення пошкоджень та аварійних ситуацій на ВОЛЗ;

- забезпечення тимчасових обхідних каналів зв'язку в аварійних ситуаціях на мережі.

7.1.8. Залежно від порядку закріплення обладнання ВОЛЗ за експлуатаційним персоналом розрізняють такі методи технічного обслуговування;

- відновлювальний, який передбачає виконання робіт після виникнення і виявлення пошкодження ВОЛЗ з метою відновлення її працездатності. Цей метод застосовується при поточному та капітальному ремонтах, а також при усуненні пошкоджень кабеля;

- профілактичний, що передбачає проведення систематичних робіт, спрямованих на попередження пошкоджень та їх виявлення, раніш ніж вони призведуть до погіршення зв'язку або його відказу. Цей метод застосовується при профілактичних оглядах та ремонтах лінійних споруд зв'язку, а також при проведенні планових вимірювань і випробувань. Він надто трудомісткий і потребує великих експлуатаційних витрат;

- контрольно-коригуючий, що передбачає систематичний автоматичний контроль за станом лінійно-кабельного обладнання та проведення відновлювальних робіт на підставі результатів контролю (коригуючі роботи). За цим методом роботи виконуються тільки на обладнанні, що потребує ремонту. Перевага методу — низькі експлуатаційні витрати.

7.1.9. Застосування того чи ншого методу технічного обслуговування визначається специфікою використовуваного обладнання та ступенем автоматизації його експлуатації.

7.1.10. Для забезпечення автоматизованого контролю за станом ВОЛЗ і апаратури у процесі експлуатації в усіх ВОСП передбачається система технічного обслуговування, до складу якої входять:

- система телемеханіки (ТМ), що забезпечує телеметричний контроль якості передавання сигналів і технічного стану проміжного обладнання та ОК з кінцевої станції, відображення результатів контролю, а також дистанційне керування різними пристроями перемикання й комутації;

- система службового зв'язку (СЗ), шо забезпечує ведення службових телефонних переговорів між кінцевими і проміжними пунктами всіх видів у процесі будівництва, ремонту та експлуатації ВОЛЗ;

- система сигналізації.

7.1.11. Деякі з перелічених робіт, що виконуються під час технічної експлуатації ВОЛЗ, не відрізняються від робіт на лініях, споруджених із застосуванням кабелів з металевими провідниками, і регламентуються відповідними діючими нормативно-технічними документами. З огляду на це у пропонованому документі такі роботи (чи їх складові) не розглядаються.

7.2. Організаційна структура служби експлуатації ВОЛЗ

7.2.1. Технічна експлуатація ВОЛЗ МТМ здійснюється централізовано спеціально організованою групою інженерно-технічних фахівців, її кількісний і кваліфікаційний склад залежить від кількості та ємності ОК, шо експлуатуються, та специфічних особливостей побудови конкретної міської телефонної мережі.

7.2.2. Усі фахівці мають набути спеціальної підготовки з монтажу, вимірювань і технічної експлуатації оптичних кабелів зв'язку та отримати відповідне посвідчення.

7.2.3. Група з технічної експлуатації ВОЛЗ входить до складу виробничої лабораторії експлуатаційного підприємства електрозв'язку міської мережі.

7.2.4. Орієнтовний розрахунок кількісного та кваліфікаційного складу групи технічної експлуатації ВОЛЗ міських ТМ наведено в табл. 7.1.

Таблиця 7.1

Розрахунок штату групи обслуговування ВОЛЗ

Посада

Стан мережі ВОЛЗ

Lзаг<350 NРД<50

350<Lзаг<600 50< NРД <100

600< Lзаг <800 100< NРД <150

800< Lзаг <1000 150< NРД <200

1. Провідний інженер (керівник групи)

1

1

1

1

2.   Інженер   1-ї категорії (заступник керівника групи)

1

1

1

1

3. Інженер-вимі-рювач

1

2

3

4.   Кабельник-спаювальник 5-го й 6-го розряду

2

2

2

3

Примітки:

1. Lзаг — загальна довжина експлуатованих OK, км (наведена з розрахунку ОК ємністю 8 ОВ).

2. NРД — загальна кількість регенераційних дільниць, що експлуатуються.

7.2.5. Група, призначена для обслуговування ВОЛЗ, у комплексі заходів з технічної експлуатації ВОЛЗ виконує такі види робіт:

- належним чином оформляє і веде нормативно-довідкову та оперативно-технічну документацію експлуатованої ВОЛЗ;

- складає та подає на затвердження до відділу експлуатації річний план проведення планових вимірювань на ВОЛЗ МТМ;

- разом із відповідальними працівниками ЦСП систематично аналізує стан діючих оптичних трактів (контроль за технічним станом оптичного лінійного тракту ВОСП автоматизований — запроваджено систему телеоб-слуговування, шо дозволяє прогнозувати та запобігати аварійним випадкам на ВОЛЗ);

- збирає статистичні дані про роботу ВОЛЗ, причини та характер станційних і лінійних пошкожень на ВОЛЗ;

- виконує планові вимірювання параметрів ОК;

- за даними вимірювань складає план проведення та визначає обсяги поточного ремонту ОК;

- виконує поточний ремонт ОК;

- забезпечує аварійно-відновлювальні роботи на ВОЛЗ;

- взаємодіє з працівниками ЦСП, котрі обслуговують ВОСП, з метою своєчасного визначення причин і характеру станційних та лінійних пошкоджень на ВОЛЗ;

- здійснює технічний нагляд за додержанням технології монтажу і вимірювання параметрів ОК підрядними будівельними організаціями під час будівництва чи реконструкції ВОЛЗ;

- бере участь у виконанні приймально-здавальних вимірювань параметрів ОК новозбудованих чи реконструйованих ВОЛЗ.

7.2.6. Роботи, пов'язані з експлуатацією лінійно-кабельних споруд ВОЛЗ (крім щойно перелічених), виконують підрозділи МТМ, котрі здійснюють технічну експлуатацію мереж металевих кабелів зв'язку, їх кваліфікаційний склад та функціональні обов'язки визначені Руководством по эксплуатации кабельных сооруженнй ГТС (М.: Связь, 1970).

7.2.7. Монтаж ОК і контрольні вимірювання під час ремонтних робіт на ОК виконуються комплексною бригадою зі штату групи технічної експлуатації ВОЛЗ у такому складі: інженер-вимірювач, технік-вимірювач і два кабельники-спаювальники.

7.3. Матеріально-технічне забезпечення групи технічної експлуатації ВОЛЗ

7.3.1. Працівники групи технічної експлуатації ВОЛЗ мають забезпечуватися матеріалами, інструментами, приладами, спецодягом та устаткуванням для безпечного виконання робіт згідно з технологічними нормативами і вимогами шодо охорони праці.

7.3.2. Для виконання ремонтних і профілактичних робіт під час експлуатації ВОЛЗ потрібно обладнати лабораторію вимірювання і монтажу ОК (ЛВМОК) на базі автомобіля із закритим кузовом і укомплектувати її необхідними пристроями та обладнанням. Всередині кузова має бути встановлений монтажний стіл, обладнаний пристосуванням для закріплення кінців монтованого кабеля та розміщення інструменту, використовуваного у процесі виконання монтажних робіт. У кузові також необхідно передбачити місця для зберігання й транспортування вимірювальних приладів і пристроїв для монтажу ОК. Електроживлення всіх споживачів має здійснюватися від бортової мережі 12 В або бензоелектростанції АБ потужністю не менш як 2 кВт, котра може бути розмішена на закритому причепі автомобіля чи на спеціально обладнаній підставці під захисним дахом на землі. Якщо дозволяє технічне обладнання машини ЛВМОК та умови її роботи, можна використати зовнішню мережу електроживлення 220 або 380 В, застосувавши понижувальні перетворювачі електричного живлення, якими оснащено ЛВМОК .

Під час виконання контрольних вимірювань на ВОЛЗ може використовуватися ще одна монтажно-вимірювальна машина.

7.3.3. Для організації оперативного зв'язку у процесі монтажу і контрольних вимірювань можуть бути використані переносні радіостанції типу

«Льон». «Кактус» і т. ін. Під час виконання робіт на кабелі, де є металеві елементи, оперативний зв'язок може здійснюватися за допомогою двох телефонних апаратів, підімкнених до металевих елементів кабеля за схемою «провід — провід», «провід — земля». Службовий зв'язок також може бути забезпечений переговорними пристроями, що працюють по світловодах оптичного кабеля (оптофони).

7.3.4. Перелік пристроїв, інструментів і приладів, необхідних для належного проведення усіх видів вимірювань та ремонтно-профілактичних робіт на ВОЛЗ, наведено в дод. В.

7.3.5. Для усунення аварій на ВОЛЗ має формуватися аварійний запас не менш як 250 м кожної марки ОК, що експлуатуються на мережі, з максимальною ємністю ОВ та дві з'єднувальні муфти, які зберігаються у вимірювальній машині.

7.3.6. Аварійний запас кабеля витрачається виключно для ліквідації аварій. Використовувати аварійний запас на поточний ремонт або інші роботи заборонено.

7.3.7. Профілактичні вимірювання аварійного запасу ОК виконуються щороку і оформлюються протоколом вхідного контролю. У разі повного використання аварійний запас ОК та муфт відновлюється.

7.3.8. Для капітального ремонту волоконно-оптичних ліній зв'язку на складі має зберігатися експлуатаційний запас використовуваних ОК — від 2 до 4 % загальної довжини ВОЛЗ. До експлуатаційного запасу повинні входити всі марки ОК, які експлуатуються на мережі ВОЛЗ.

7.3.9. Профілактичні вимірювання експлуатаційного запасу ОК провадяться щороку і оформлюються протоколом вхідного контролю.

7.3.10. Експлуатаційний запас ОК поновлюється один раз на 3 роки або в разі повного використання.

7.4. Оперативно-технічна документація

7.4.1. Основним джерелом інформації про надійність роботи ВОЛЗ є збір та аналіз даних про їх пошкодження як з перериванням зв'язку, так і без нього.

З метою систематичного аналізу стану ВОЛЗ міських ТМ, причин та характеру пошкоджень в експлуатаційних підрозділах ведеться нормативно-довідкова, технічна та оперативно-технічна документація.

7.4.2. До нормативно-довідкової документації належать державні та галузеві стандарти, інструкції, технологічні картки та нормативно-технічні документи Держкомзв'язку України.

7.4.3 Технічна документація на ВОЛЗ складається з паспортів регенера-ціних дільниць ВОЛЗ, робочої та монтажної документації, паспортів телефонної каналізації, траси, обладнання, приладів і механізмів, а також інших нормативних документів.