2.19 У складі інвесторської кошторисної документації зазначається загальна кошторисна трудомісткість будівельно-монтажних робіт, яка визначається як сума нормативної та розрахункової трудомісткості цих робіт, що передбачаються:

•у прямих витратах:

  • нормативна кошторисна трудомісткість, визначена на підставі ресурсних елементних кошторисних норм, що враховує трудовитрати робітників-будівельників, монтажників і робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів;
  • розрахункова кошторисна трудомісткість при перевезенні ґрунту, будівельного сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інших), що враховує трудовитрати робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні автотранспорту і тракторів;

•у загальновиробничих витратах – розрахункова кошторисна трудомісткість визначена на підставі усереднених розрахункових показників, що наведені нижче у пункті 2.28 цього ВБН;

•у коштах на зведення та розбирання титульних тимчасових будівель і споруд:

  • розрахункова кошторисна трудомісткість у випадку, якщо кошти на зазначені цілі визначені за усередненим відсотковим показником розраховується у відсотках, за яким обчислюються кошти (п.2.13) від підсумку нормативно-розрахункової трудомісткості в прямих та розрахункової трудомісткості в загальновиробничих витратах;
  • нормативна кошторисна трудомісткість у випадку, якщо кошти на зазначені цілі визначені кошторисом, який складено на підставі проекту організації будівництва та ресурсних елементних кошторисних норм;
  • у додаткових витратах при виконанні будівельно-монтажних робіт у зимовий період – розрахункова кошторисна трудомісткість визначена на підставі усередненого розрахункового показника (0,166) від маси коштів на зимове подорожчання, визначених у гл. 9 гр. 8;
  • у додаткових витратах при виконанні будівельно-монтажних робіт у літній період – розрахункова кошторисна трудомісткість визначена на підставі усередненого розрахункового показника (0,25) від маси коштів на літнє подорожчання, визначених у гл. 9 гр. 8

2.20 При розробці інвесторської документації на виконання дорожніх робіт по об'єктах, що здійснюється з залученням коштів державного або місцевого бюджету, розмір кошторисного прибутку приймається з урахуванням погоджених Держбудом усереднених показників, виражених у гривнях в розрахунку на одну людино-годину загальної кошторисної трудомісткості, наведені у таблиці 1 і позначається у графах 4, 5 та 8 ЗКР.:

Таблиця 1Усереднені показники розміру кошторисного прибутку

Вид робіт

Одиниця виміру

При виконанні дорожніх робіт

Будівництво, реконструкція, капітальний ремонт

грн./люд.-год

4,0

Поточний ремонт

грн./люд.-год

2,13

2.21 До глави 10 "Утримання служби замовника і авторський нагляд" до граф 7 та 8 включаються кошти в поточному рівні цін, призначені на:

-утримання служби замовника (включаючи витрати на технічний нагляд) (2,5% від підсумку графи 8 глав 1-9 ЗКР);

-проведення авторського нагляду проектними організаціями.

До цієї ж глави включаються кошти на проведення геодезичних спостережень за переміщеннями і деформаціями будівель і споруд, витрати замовника на проведення тендерів та введення об'єктів в експлуатацію.

-страховий фонд документації (0,2 % від підсумку глав 1-9 зведеного кошторису, гр. 4-5).

  1. До глави 12 включаються кошти на розроблення проектно-кошторисної документації, які визначаються на підставі положень Правил визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України (ДБН Д.1.1-7-2000), а також пункту 2.8.15 ДБН Д.1 1-1-2000 (з урахуванням доповнень та змін).
  2. Кошти на покриття адміністративних витрат при складанні інвесторської документації призначені на відшкодування адміністративних витрат, що відносяться до будівельно-монтажних робіт, але не включаються до будівельно-монтажних робіт.

Усереднений показник для визначення цих коштів, з урахуванням погодження Держбудом, приймається незалежно від видів робіт в розмірі 0,73 виражений у гривнях в розрахунку на одну людино-годину загальної кошторисної трудомісткості і позначаються у графах 7 та 8 ЗКР:

2.24Кошти на покриття ризику всіх учасників здійснення дорожніх робіт призначені на відшкодування:

  • збільшення вартості обсягів робіт та витрат, характер і методи виконання яких не можуть бути точно визначені при проектуванні і уточнюються при визначенні виконавця робіт (проведенні тендеру) або в процесі будівництва;
  • збільшення вартості будівництва, спричиненого зміною державних стандартів на окремі матеріали, вироби, конструкції, устаткування тощо.

Розмір цих коштів залежить від стадії проектування, виду будівництва та складності будови і визначається відсотком від підсумку глав 1-12 ЗКР, графа 8 та приймаються:

  • при двостадійному проектуванні – 3 %;
  • при одностадійному проектуванні – 3,6 %.

2.25 Кошти на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами, призначені на відшкодування збільшення вартості трудових та матеріально-технічних ресурсів, спричинене інфляцією, яка може відбутися як на початку будівництва, так і впродовж його.

Ці кошти визначаються шляхом експертної оцінки, виходячи з строків будівництва, прогнозного рівня інфляції та відповідних показників щодо змінення вартості трудових та матеріально-технічних ресурсів у будівництві, які надаватимуться Держбудом та Укравтодором щоквартально.

Розрахований таким чином розмір коштів за узгодженням із замовником включається до зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва, графи 7, 8.

  1. Кошти на страхування ризиків замовника включаються до зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва, реконструкції за його рішенням в обґрунтованому розмірі, але не більш ніж два відсотки від загальної кошторисної вартості від підсумку глав 1-12 ЗКР, графа 8, із зазначенням у графах 7, 8.
  2. До зведеного кошторисного розрахунку вартості дорожніх робіт включаються встановлені чинним законодавством податки, збори, обов'язкові платежі, не враховані складовими вартості дорожніх робіт.

Розмір цих витрат визначається виходячи з норм і бази для їх нарахування, встановлених законодавством.

Зазначені витрати (податок на додану вартість тощо) включаються окремими рядками до граф 7, 8 ЗКР.

2.28 Кошти на заробітну плату працівників у загальновиробничих витратах розраховуються виходячи з трудовитрат працівників, зазначених у додатку 19 ДБН Д.1.1-1-2000 (з урахуванням доповнень та змін), і відповідної вартості людино-години.

В інвесторських кошторисах трудовитрати працівників, зазначених у додатку 19, визначаються за формулою:

Тзв = Тнв * К,

де: Тзв = трудовитрати працівників, зазначених у додатку 19 ДБН Д.1.1-1-2000 (з урахуванням доповнень та змін), люд.-год.;

Тнв – нормативно-розрахункова кошторисна трудомісткість робіт, що передбачається в прямих витратах, яка враховує трудовитрати робітників, зайнятих на будівельно-монтажних роботах і на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, а також при перевезенні ґрунту, будівельного сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інше), робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні автотранспортних засобів;

К – усереднений коефіцієнт переходу від нормативно-розрахункової кошторисної трудомісткості робіт, що передбачається в прямих витратах, до трудовитрат працівників:

- усереднений коефіцієнт переходу від нормативно-розрахункової трудомісткості робіт, які передбачаються у прямих витратах, до трудовитрат працівників, заробітна плата яких враховується у загальновиробничих витратах при виконанні дорожніх робіт приймається за таблицею 2:

Усереднені показники трудомісткості робіт, що враховуються в загальновиробничих витратах

Таблиця 2

Вид робіт

Одиниця виміру

При виконанні дорожніх робіт

Будівництво, реконструкція, капітальний ремонт

грн./люд.-год

0,132

Поточний ремонт

грн./люд.-год

0,132

При визначенні коштів на заробітну плату на стадії складання інвесторського кошторису на виконання дорожніх робіт вартість людино-години приймається в розмірі установленому Укравтодором, з урахуванням рівня заробітної плати, наданого Держбудом України і погодженого з Мінекономіки України за шостим нормативним розрядом.

2.29 Відрахування на соціальні заходи визначаються виходячи з норм, установлених законодавством, і кошторисної заробітної плати.

Кошторисна заробітна плата визначається як сума заробітної плати:

- робітників, зайнятих на будівельно-монтажних роботах, керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, а також при перевезенні автотранспортом і тракторами ґрунту, будівельного сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інших);

- працівників, зазначених у додатку 19 ДБН Д.1.1-1-2000 (з урахуванням доповнень та змін).

2.30 На стадії складання інвесторської кошторисної документації кошти на покриття решти статей загальновиробничих витрат (ЗВ) розраховуються виходячи з нормативно-розрахункової кошторисної трудомісткості робіт, що передбачаються у прямих витратах, та усереднених показників для визначення коштів на покриття решти статей ЗВ витрат, обчислених в грошовому виразі на людино-годину зазначеної трудомісткості.

Кошти на покриття решти статей ЗВ витрат визначаються за формулою:

Кр.зв = Тнв * П ,

де : Кр.зв – кошти на покриття решти статей ЗВ витрат, грн;

Тнв – нормативно-розрахункова кошторисна трудомісткість робіт, що передбачається в прямих витратах, яка враховує витрати труда робітників, зайнятих на будівельно-монтажних роботах і на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, а також при перевезенні ґрунту, будівельного сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інших);

П – усереднений показник для визначення коштів на покриття решти статей ЗВ витрат при виконанні дорожніх робіт приймається за таблицею 3:

Усереднені показники для визначення коштів на покриття решти статей загальновиробничих витрат

Таблиця 3

Вид робіт

Одиниця виміру

При виконанні дорожніх робіт

Будівництво, реконструкція, капітальний ремонт

грн./люд.-год

0,98

Поточний ремонт

грн./люд.-год

0,98

2.31Складання договірних цін та проведення взаєморозрахунків здійснюються на підставі положень ДБН Д.1.1-1-2000 підрозділу 3.3 (з урахуванням доповнень та змін).

2.32При складанні договірної ціни та взаєморозрахунках усереднені показники загальновиробничих та адміністративних витрат і прибутку, наведені у таблицях цього ВБН, уточнюються в межах установлених Державною службою автомобільних доріг України (Додаток 3).

2.33Всі розділи і пункти ДБН Д.1.1-1-2000 (з урахуванням доповнень та змін) розповсюджуються на всі види дорожніх робіт при визначенні їх вартості, за виключенням п.п.1.4.3 та 1.4.6 підрозділу 1.4; п. 2.8.4 підрозділу 2.8; п.п.3.1.9, 3.1.10, 3.1.10.1, 3.1.10.2, 3.1.10.5, 3.1.10.6, 3.1.10.7, 3.1.14.4, 3.1.15.1, 3.1.15.3, 3.1.16.7, 3.1.18.2, 3.1.18.4, 3.1.19, 3.1.20, 3.1.21, 3.1.22, підрозділу 3.1; п.3.2.5.1 підрозділу 3.2, п.п.4.2.1.1, 4.2.1.2, 4.2.1.3, 4.2.1.6 підрозділу 4.2 та додатки до них, відповідно № 3 п.12; № 6 п.27; № 12 п.13; № 13 п.1; № 14 п.2 табл.2 та п.1 табл. 3, Б п.1-28.

Додаток 1

МЕТОДИКА

визначення вартості перевезення 1 т дорожньо-будівельних матеріалів

автомобільним транспортом та тракторами з саморозвантажними візками, у

тому числі загальновиробничих, адміністративних витрат і прибутку.

Методика призначена для визначення вартості перевезень дорожньо-будівельних матеріалів автомобільним транспортом та тракторами (як складової технологічного процесу, при виконанні лінійних ремонтно-будівельних робіт на автомобільних дорогах загального користування), розрахункової ресурсної норми витрат машино-годин автотранспортного засобу на перевезення одиниці вантажу, витрат труда, заробітної плати ланки робітників, що керують транспортними засобами та робітників, зайнятих на ремонті і технічному обслуговуванні транспортного засобу. Вартість перевезення вантажів власним транспортом дорожніх організацій розраховується відповідно до листа Держбуду від 14.11.2001 № 7/5-1161 з урахуванням ресурсних норм витрат труда робітників, що керують транспортними засобами та робітників, зайнятих на ремонті і технічному обслуговуванні транспортного засобу (Ресурсні кошторисні норми експлуатації будівельних машин і механізмів ДБН Д.2.7-2000, РКНЕМ).

  1. Розрахунок нормативів машино-годин при транспортуванні 1 т

вантажу на прийняту відстань.

Розрахункова ресурсна норма витрат автотранспортного засобу на перевезення одиниці дорожньо-будівельних матеріалів на відстань за транспортною схемою з нульовим пробігом визначається у машино-годинах за формулою:

де: Т – розрахунковий норматив у машино-годинах (далі – розрахунковий норматив) на перевезення 1 т вантажу на зазначену відстань;

Lтр – відстань транспортування (км) згідно з затвердженою замовником транспортною схемою забезпечення дорожньо-будівельними матеріалами для кошторисної документації;

L0 – відстань (км) нульового пробігу – це сума відстаней: першого рейсу – від місця стоянки (дислокації) до місця навантаження і розвантаження; останнього рейсу від місця розвантаження до місця стоянки (дислокації), зменшена на подвоєну відстань транспортування матеріалу згідно з транспортною схемою за проектом, поділена на 2 і на кількість рейсів, здійснених за зміну (якщо з мінусом, то не враховується);