Рисунок 2

-пішохода, що наближається до наземного пішохідного переходу (рис. 3, табл. 5);

-велосипедиста, який рухається у бік перехрестя по виділеній на проїзній частині доріжці або по відокремленій велосипедній доріжці (рис. 3, табл. 5).

Водій, який знаходиться на другорядній дорозі (Д) на відстані Lз від проїзної частини головної дороги повинен бачити транспортний засіб, що рухається по головній дорозі (Г) на відстані не менше ніж lт до осі дороги Д (рис.2, табл. 3, 4). Якщо наведені умови не можуть бути виконані, на другорядній дорозі повинен бути встановлений дорожній знак 2.2 згідно з ДСТУ 4100 і з місця його встановлення, але на відстані, не меншій ніж Lз від проїзної частини головної дороги (останній рядок табл. 4), водій повинен бачити транспортний засіб, який рухається до перехрестя по цій дорозі на відстані яка не менше ніж lт.

Рисунок 3

Таблиця 5 Відстані оглядовості пішохода і велосипедистаУ метрах

Відстані оглядовості

Категорія дороги

І, II

III, IV

V

Відстань від пішохода до пішохідного переходу (Lк не менше)

10

6

3

Відстань від велосипедиста до проїзної частини (Lp)

20

10...20

3...10

  1. Пішохід та велосипедист до виходу чи виїзду на перехрестя повинні мати можливість побачити один одного і транспортні засоби, які наближаються до перехрестя, до місця пересічення ними проїзної частини.
  2. У разі неможливості виконання вимог оглядовості для водіїв транспортних засобів на перехресті, воно підлягає перепроектуванню або перенесенню в інше місце.

2.3.7Якщо неможливо забезпечити вимоги оглядовості пішоходів (табл. 5) на перехресті необхідно передбачити встановлення світлофорів згідно з ДСТУ 4092 або розташувати пішохідний перехід у іншому місці.

2.3.8При відсутності можливості здійснення вимог оглядовості для велосипедистів (табл. 5), необхідно заборонити рух на велосипедах, з тим, щоб дорогу пересікали пішоходи, які ведуть велосипед.

2.3.9На примиканнях, де підхід другорядної дороги виконаний опуклою вертикальною кривою і через відсутність видимості всієї проїзної частини головної дороги існує небезпека руху транспортних засобів у прямому напрямку, необхідно установлювати знак 1.4.3 на висоті від до згідно з п. 10.3.8 ДСТУ 4100.

3 МЕТОДИКА ПРОЕКТУВАННЯ ПЕРЕХРЕСТЬ

3.1Вибір виду перехрестя, основні вимоги до проектування

  1. Вибір класу, типу і схеми перехрестя з урахуванням умов його розташування здійснюється на основі техніко-економічного порівняння варіантів згідно з ДБН В.2.3-4 та ДБН В.2.3-5.
  2. У разі неможливості виконання вимоги ДБН В.2.3-4 щодо кута перехрещення існуючої дороги з дорогою, що проектується, перехрещення слід замінити двома примиканнями.

3.1.3Проектування перехрестя необхідно починати з визначення головної і другорядної дороги, висотної ув'язки проїзних частин з урахуванням вимог ДБН В.2.3-4 та контролю виконання вимог ВБН В.2.3-218-007.

3.1.4З'їзди з прилеглих до дороги територій проектують аналогічно примиканню автомобільних доріг. На окремому виїзді та окремому в'їзді на прилеглу територію необхідно передбачати тільки ті елементи перехрестя, які необхідні для виконання відповідних маневрів РТЗ. Радіус закруглення гострих кутів проїзної частини та напрямних острівців повинен бути від до .

  1. Ширина узбіччя на всій протяжності дуги мінімального радіуса (R) перехрестя повинна дорівнювати ширині узбіччя головної дороги. Зміну ширини узбіччя, за потреби, слід передбачати на другорядній дорозі, на відстані не менш ніж .
  2. При побудові гострих кутів примикання країв проїзних частин та напрямних острівців, кут між віссю і дотичною повинен бути 45 ° та 135 °.

3.2Методика проектування плану перехресть

3.2.1 Після вибору належного виду (варіантів) перехрестя необхідно визначитись щодо розподілу інтенсивності руху в часи "пік" за напрямками руху (рис.4, інтенсивність руху на схемі або поруч зі схемою може бути надана у вигляді епюри). Окремо зазначається наявність у поворотних транспортних потоках, крім легкових і вантажних автомобілів, автопоїздів та маршрутних автобусів.

Рисунок 4

  1. Залежно від інтенсивності руху та складу поворотного транспортного потоку для кожного напрямку призначають відповідну смугу за динамічним габаритом розрахункового транспортного засобу згідно з 2.2.4 та 2.2.5.
  2. Після визначення загальної схеми перехрестя і вирішення питань організації руху пішоходів, велосипедистів необхідно скласти (у масштабі не менше 1:1000 ) план перехрестя разом з навколишньою обстановкою, перевірити графічним способом забезпечення оглядовості транспортних засобів згідно з 2.3.4 та визначити межі площі, на якій не повинно бути перешкод видимості.

3.3 Детальне планування елементів перехресть

3.3.1Окреслення примикання країв проїзної частини на перехресті виду А передбачено: для А-О – по одній коловій кривій радіусом R (мінімальним радіусом повороту РТЗ видів На або Ка, табл. 2 ); А-1 – за двома складеними коловими кривими радіусами R-10R (10R на виході з перехрестя, R – мінімальний радіус повороту РТЗ видів La, Кар); А-2 – за трьома складеними кривими радіусами 3R-R-6R. На рисунках Б1, Б2, БЗ додатку Б наведені детальні плани перехресть виду А (кут примикання (повороту) прийнятий в межах від 80 ° до 120 °).

Побудова примикання країв проїзних частин доріг складеними коловими кривими наведена в додатку Г.

3.3.2Перехрестя виду В являють собою різновиди перехрестя А-2 з розташованим на другорядній дорозі напрямним острівцем довжиною (В-1); (В-2) або острівцем "стоп" (В-0). Побудова плану перехресть виду В-1 та В-2 наведена на рисунках В1, В2.

3.3.3Основою проектування перехрестя виду С є перехрестя виду В-1 і В-2, у яких розширена проїзна частина головної дороги (С-1) або на ній крім цього влаштовані напрямні острівці (С-2). Перехрестя В-2 застосовують у разі необхідності влаштування смуги гальмування для лівоповоротного транспортного потоку головної дороги. Довжина острівця з смугою гальмування повинна дорівнювати довжині смуги плюс третина довжини відгону смуги гальмування. Мінімальна ширина острівця (ширина його вздовж смуги гальмування) – , максимальна – ; радіус закруглення – .

3.3.4Розміри і конфігурація напрямних острівців, що розділяють транспортні потоки протилежних напрямків, для перехресть виду В і С, у разі позначення другорядної дороги знаком 2.1 згідно з ДСТУ 4100, наведені на рисунках 5, 6. Острівці повинні бути обрамлені бордюрами або блоками згідно з вимогами ДСТУ Б В.2.3-9.

3.3.5При встановленні на другорядній дорозі перехрещення доріг (перехресть виду В і С) дорожнього знака 2.2 згідно з ДСТУ 4100 на ній повинен бути застосований разом з смугою розгону напрямний острівець "стоп", наведений на рисунку 7. Острівець повинен бути обрамлений бортом або бордюром згідно з ДСТУ Б В.2.3-9. Варіанти розміщення напрямного острівця "стоп" на перехрестях В-1 та В-2 наведено на рис. 8.

Рисунок 5 Острівець розділювальний для перехрестя виду В-1

Рисунок 6 Острівець розділювальний для перехрестя виду В-2

Рисунок 7 Напрямний острівець для перехресть виду В-0

Рисунок 8 Варіанти проектування перехресть виду В-0

3.3.6 Типові рішення перехресть виду С-1 з розширенням проїзної частини головної дороги і обладнанням автобусної зупинки наведені на рис. 9.

Рисунок 9 Проектні рішення плану перехресть виду С-1 з розширенням проїзної частини і обладнанням автобусних зупинок

Рисунок 10 Варіанти проектування перехресть виду С-2

  1. Варіанти проектування перехрестя виду С-2, з розширеною проїзною частиною головної дороги (b) та з напрямними острівцями на головній дорозі наведені на рис. 10. На перехрестях доріг П категорії, при наявності на другорядній дорозі смуги гальмування, може бути застосоване окреслення виїзду без смуги розгону на головну дорогу по складеній коловій кривій 4R...R...6R, із смугою розгону – по кривій R1...4R1 (додаток Д, R1 = ).
  2. На перехресті виду D-1 примикання дороги V категорії до дороги І категорії виконують аналогічно перехрестям виду А залежно від наявності перехідно-швидкісних смуг на головній дорозі.

На головній дорозі звуження розділювальної смуги для гальмування лівоповоротного потоку виконують аналогічно перехрестям виду С-2.

3.3.9При проектуванні перехрестя виду D-2, примикання дороги IV категорії до дороги І категорії, необхідно застосовувати віднесені лівоповоротні з'їзди шляхом побудови динамічного габариту розрахункового транспортного засобу (додаток Ж, де R1 = R + w =12,0 м + = ).

3.4 Проектування пішохідних переходів

3.4.1 Наземний пішохідний перехід (далі – перехід) слід проектувати безпосередньо біля межі перехрестя, перед початком дуги мінімального радіуса (рис. 11). При наявності напрямного острівця на даному з'їзді пішохідний перехід може бути передбачений з використанням його у будь-якому місці.

Рисунок 11

3.4.2 Підходи до переходу слід розташовувати з урахуванням найкоротшого шляху до них та раціонального використання території смуги відведення дороги.

3.4.3Перехід необхідно розташовувати, як правило, перпендикулярно осі дороги або під гострим кутом більшим ніж 70 °. У разі необхідності, між проїзною частиною і пішохідною доріжкою треба передбачити стримувальне огородження для пішоходів, розташоване на відстані від межі пішохідної доріжки.

3.4.4Ширина пішохідного переходу (розмітки 1.14.1... 1.14.3 на нерегульованих перехрестях згідно з ДСТУ 2587) повинна бути не менше . З боків переходу на узбіччі повинні бути площадки з твердим покриттям розмірами не менше ніж х . Ширину пішохідного переходу в населеному пункті необхідно встановлювати залежно від інтенсивності руху пішоходів згідно з п. 3.2.16 ДСТУ 2587.

3.4.5При проектуванні переходу через напрямний острівець, розділювальну смугу, а також при ширині переходу понад , ділянки проїзної частини необхідно облаштувати острівцем безпеки у відповідності з ДСТУ Б В.2.3-9.

4 ОРГАНІЗАЦІЯ ДОРОЖНЬОГО РУХУ

4.1Способи організації дорожнього руху

4.1.1На перехрестях можуть бути прийняті способи організації дорожнього руху, які застосовують на:

  • нерегульованих перехрестях нерівнозначних доріг;
  • регульованих перехрестях.
  1. Умови призначення світлофорного регулювання рухом транспорту і пішоходів на перехрестях визначені ДСТУ 4092.
  2. Розміщення дорожніх світлофорів відносно меж перехрестя, напрямних острівців, розмітки, вимоги до їх видимості водіями транспортних засобів та пішоходами – згідно пп. 7.15...7.19 ДСТУ 4092.
  3. Транспортні світлофори повинні дублюватись знаками пріоритету 2.3 по головній дорозі і 2.1 або 2.2 згідно з ДСТУ 4100 – по другорядній.
  4. Для світлофорних об'єктів необхідно виконати попередній розрахунок режиму роботи, який підлягає уточненню після їх експлуатації протягом не менше ніж 20 діб.

4.1.6Організація дорожнього руху на нерегульованих перехрестях здійснюється за допомогою дорожніх знаків згідно з ДСТУ 4100 та дорожньої розмітки згідно з ДСТУ 2587.

4.1.7На підходах до перехрестя повинні бути передбачені дорожні знаки маршрутного орієнтування (знаки індивідуального проектування відповідно до розділу 4 ДСТУ 4100).

4.2Нерегульовані перехрестя нерівнозначних доріг

4.2.1 Призначення автомобільної дороги головною дорогою на перехресті здійснюють за такими критеріями:

- вона має вищу категорію ніж інша (інші);

-якщо дорога, що примикає або дороги, що перехрещуються однієї категорії, за головну приймають ту, інтенсивність руху якої в напрямку від перехрестя більша;

- якщо дороги однакові по категорії і близькі по інтенсивності руху, за головну приймають ту, яка має на перехресті прямий напрямок.

4.2.2На обох підходах до кожного перехрестя головна дорога повинна бути позначена дорожніми знаками: в населеному пункті 2.3 або 1.23.1...1.23.4; за його межами – знаками 1.22, 1.23.1...1.23.4, усі другорядні – знаками 2.1 або 2.2 відповідного типорозміру згідно з ДСТУ 4100.

4.2.3Місце встановлення дорожніх знаків пріоритету визначають у відповідності до вимог ДСТУ 4100. Для знаків 2.1 рекомендується призначати місце встановлення на початку закруглення але не далі відстані видимості Lз згідно з таблицею 4.

  1. Знаки 1.22, 1.23.1...1.23.4 рекомендується встановлювати на відстані від перехрестя, яку транспортний засіб подолає з дозволеною швидкістю за 3,5 с...5,0 с.
  2. Дорожні знаки 2.2 повинні бути встановлені на відстані від до від проїзної частини головної дороги у місці, з якого для водія транспортного засобу, що зупинився, забезпечена видимість транспортних засобів, які рухаються по головній дорозі. На перехрестях видів В-0 знаки 2.2 повинні бути дубльовані на спеціальному напрямному острівці (рис. 12).

На острівці встановлюють також знаки 4.7. Вздовж правого боку острівця з кроком необхідно розмістити вставки розмічальні ВРД-2 згідно з ДСТУ 4036.

Рисунок 12

4.2.6 На проїзній частині головної дороги перехрестя виду А, при відсутності пішохідного переходу, продовжують розмітку осьової лінії (1.1, 1.5, 1.6 згідно з ДСТУ 2587), видів В і С – з обох боків перехрестя наносять розмітку 1.1 або 1.11 (яка дозволяє обгін після перехрестя) довжиною не менше ніж 40 (20) м з кожного боку, залишивши розрив для виконання лівих поворотів. Межу проїзної частини другорядної дороги позначають розміткою 1.7 або 1.11.