Для цих видів продукції в разі необхідності порівняння її з аналогами у додатку до технічного завдання наводиться порівняльна таблиця значень показників якості.

4.3.5Технічне завдання узгоджується із замовником (при його наявності) та органами державного нагляду (на розсуд розробника) відповідно до положень щодо цих органів.

В разі ініціативної розробки технічне завдання узгодженню не підлягає, але на розсуд розробника воно може бути узгоджено із органами державного нагляду.

Строк узгодження технічного завдання - 15 діб зі дня одержання.

Технічне завдання затверджує керівник підприємства-розробника продукції.

4.3.6Техніко-економічний розрахунок ефективності застосування продукції не здійснює ться і може бути виконаний за вимогою замовника (споживача), а в разі ініціативної розробки— на розсуд розробника.

Лімітну ціну продукції в технічному завданні не вказують.

4.3.7Дія технічного завдання на серійну продукцію поширюється включно до затвердження акту приймання дослідного (головного) зразка (дослідної партії) і коригування документації за результатами випробувань, а на одиничну продукцію — на виконання усього замовлення.

Якщо технічне завдання на одиничну продукцію містить вимоги до підготовки і освоєння виробництва продукції, то воно діє до закінчення цих робіт.

З припиненням дії технічного завдання документом на виготовлення, приймання і постачання продукції буде нормативно-технічний документ (технічні умови, стандарт або інший документ, що його замінює).

4.4 Розробка конструкторської документації

4.4.1Предбачається така послідовність розробки конструкторської документації (КД);

ескізна конструкторська документація, яка виконується у відповідності з вимогами ГОСТ 2.125-88;

робоча конструкторська документація.

4.4.2     Ескізна конструкторська документація

4.4.2.1   Необхідність розробки ескізної КД визначається спільним рішенням розробника і замовника (договір, протокол та ін.).

4.4.2.2   Ескізна КД розроблюється в таких випадках:

 

1)    при розробці загальниих рішень конструкції виробу або його складових частин, які дозволяють прийняти та перевірити їх принцип роботи на виготовленому експериментальному зразку (зразках);

2)    на етапі серійного виробництва при здійсненні робіт по удосконаленню виробу для перевірки його окремих складових частин на виготовленому експериментальному зразку;

3)для виготовлення і випробування макетів, моделей (на розсуд розробника).

Проробка варіантів рішень повинна бути достатньою для порівняльного аналізу показників якості виробу і прийняття оптимального варіанту.

4.4.2.3   На документації повинен бути проставлений штамп "Ескіз".

4.4.2.4   Комплектність ескізної КД встановлює розробник.

4.4.3 Робоча конструкторська документація

4.4.3.1   Робоча КД розроблюється на підставі здійсненої ескізної документації (якщо її розробка передбачена технічним завданням або договором) і затвердженого технічного завдан ня на розробку продукції.

4.4.3.2   Номенклатура КД на цьому етапі встановлюється ГОСТ 2.102-68 і в загальному випадку повинна складатися з:

а)робочих креслень, які виконуються відповідно до вимог стандартів ЕСКД;

б)схем (в разі необхідності) за ГОСТ 2.701-84;

в)специфікацій за ГОСТ 2.108-68;

г)відомостей купованих виробів за ГОСТ 2.106-68;

д)технічних умов (в разі самостійної поставки виробів) за ГОСТ 2.114-70, ДСТУ 1.3-93 і КНД 50-009-93;

е)програми та методики випробувань за ДБН В.2.8-2-95;

ж)розрахунків (при необхідності) за ГОСТ 2.106-68; и) документів експлуатаційних за ГОСТ 2.601-68.

Допускається вказаний перелік документів доповнювати іншими документами, об'єднувати або виключати наведені.

Номенклатуру КД визначає розробник, узгоджує із замовником і наводить її в договорі або технічному завданні.

4.4.3.3Для одиничної продукції та продукції одиничного і дрібносерійного виробництва, які складаються на місці експлуатації і які виконуються за індивідуальним (разовим) замовлен ням, документом до розробки, виготовлення, приймання і постачання є технічне завдання, в яке включають положення розділів технічних умов і програми та методики випробувань.

У цьому випадку технічні умови і програму та методику випробувань, як окремих документів, не складають.

Конструкторській документації літера "І" може не присвоюватися. Рішення щодо літери приймає приймальна комісія за результатами доводки і випробувань виробу (партії) і коригування конструкторської документації.

В разі необхідності повторення кількох замовлень однієї і тієї самої продукції виготовлювач розроблює технічні умови, які узгоджує приймальна комісія у встановленому порядку на підставі розгляду результатів приймання та експлуатації раніш виготовленої одиничної продукції. При цьому документації присвоюють літеру "О1" або "А" і усі обмеження, які зв'язані з виконанням індивідуального (разового) замовлення, знімаються.

4.4.3.4До повторного одиничного виробництва слід відносити окремі екземпляри виробів, які виробляють епізодично по мірі виникнення потреби.

Відмінність цієї продукції від серійної в тому, що на весь період, аж до зняття з виробництва, присвоюється літера "О1", установочну серію не виготовляють, кваліфікаційні та періодичні випробування не здійснюють.

4.4.3.5Для найпростіших виробів у випадку відсутності стандарту на випуск конкретної продукції виготовлення, приймання і поставку здійснюють за документом, який містить у собі необхідну інформацію щодо випуску продукції.

Таким документом можуть бути технічні умови, технічний опис або робоче креслення.

У випадку поставки виробу одному замовникові роль нормативного документа може виконувати договір, який містить необхідні вимоги вказаного характеру.

4.4.3.6   При виробництві продукції за технічною документацією іноземних фірм здійс нюється підготовка документації в обсязі, необхідному для її виробництва, з урахуванням вимог розділу 2 ГОСТ 15.311-90.

4.4.3.7   При виробництві продукції, раніш освоєної на іншому підприємстві, повинна бути передана технічна документація підприємству, що освоює цю продукцію, за договором.

Договір повинен містити;

відомості щодо комплекту документації, який передається; стадію розробки, на якій повинна передаватися документація; вид документації, яка передається (дублікати або копії); необхідність коригування документації; необхідність передачі актів та протоколів випробувань.

Примітка. При передачі документації державні стандарти, а також технічні умови, які пройшли державну реєстрацію і на які є посилання в переданій документації, до комплекту не включаються.

4.4.3.7.1    В документи, що передаються, повинні бути внесені усі зміни відповідно до ГОСТ 2.503-90.

4.4.3.7.2    Підприємство, яке передає документацію, ставить на абонентський облік у себе підприємство, яке одержує її.

4.4.3.7.3    Передачу документації оформлюють приймально-здавальним актом (додаток В).

 

4.4.4    Власником оригіналів документації у всіх випадках є розробник продукції або за мовник за домовленістю між ними.

4.4.5    Робоча конструкторська документація підлягає нормоконтролю і технологічному контролю у встановленому стандартами порядку.

4.5 Авторський нагляд за виготовленням дослідного (експериментального) зразка

4.5.1   Авторський нагляд, якщо його проведення передбачено договором або технічним завданням, здійснює організація (підрозділ)-розробник (основний) конструкторської докумен тації.

4.5.2   Метою авторського нагляду є забезпечення виготовлювачем реалізації технічних рішень, які передбачені конструкторською документацією, і оперативного вирішення технічних питань, які виникають під час виготовлення дослідного (експериментального) зразка.

4.5.3   Авторський нагляд здійснює група фахівців, яка виділена розробником, або окремий фахівець.

Допускається при проведенні авторського нагляду залучення представників служби технічного контролю і метрологічної служби виготовлювача, а також представників замовника до вирішення питань, які входять до їх компетенції.

4.5.4При авторському нагляді здійснюється;

аналіз додержання виготовлювачем вимог конструкторської, технологічної та іншої документації;

аналіз дефектів, що виявлені під час виготовлення і випробувань продукції;

вирішення питань в частині поліпшення конструкції виробу, зниження витрат матеріалів, енергії тощо і оперативного внесення змін до документації.

4.5.5При здійсненні вказаних робіт особи (особа), що здійснюють нагляд, мають право:

вести нагляд за виготовленням виробу, операціями контролю і випробувань;

вивчати документи служби технічного контролю підприємства-виготовлювача, що пов'язані з якістю даного виробу;

вивчати стан метрологічного забезпечення виробництва продукції;

вимагати виготовлення окремих складових частин, проведення контролю і випробувань в присутності осіб (особи), що здійснюють авторський нагляд;

вимагати демонтажу виробів або їх складових частин і здійснення необхідних вимірювань;

вимагати здійснення аналізу використаних матеріалів, речовин та ін.

4.5.6Відхилення від технічної документації, що виявлені при авторському нагляді, а також пропозиції щодо їх ліквідації фіксуються у журналі авторського нагляду для подальшої реа лізації виготовлювачем.

 

4.5.7Після закінчення авторського нагляду складається акт, в якому наводять дані щодо робіт, які виконані або підлягають виконанню.

Форма акту надана у додатку Г.

Акт підписують особи, які здійснюють авторський нагляд, і представник виготовлювача.

Затверджує акт керівник підприємства-розробника.

4.5.8Про закінчення робіт, що передбачені актом, виготовлювач повідомляє розробника. 4.6  Порядок   здійснення   випробувань   і   приймання   зразків

продукції

В цьому підрозділі розглядається порядок здійснення випробувань і приймання зразків:

а)виробів серійного виготовлення;

б)несерійної продукції (одиничної, разового виготовлення та одиничного повторного виробництва);

в)виробів одиничного і дрібносерійного виробництва, що складаються на місці експлуа тації;

г)продукції при її модернізації, модифікуванні та удосконаленні;

д)продукції, яка виготовлюється за технічною документацією іноземних фірм (за ліцензією);

е)продукції, яка раніш освоєна на інших підприємствах;

ж)найпростіших виробів.

4.6.1     Вироби серійного виробництва

4.6.1.1 Вироби серійного виробництва на стадії розробки і виготовлення можуть бути піддані попереднім, приймальним, кваліфікаційним, приймально-здавальним, періодичним, типовим, сертифікаційним випробуванням.

Порядок здійснення та зміст випробувань - згідно з ДБН В.2.8-2-95.

4.6.2  Несерійна   продукція  (одинична разового виготовлення і одиничного ви робництва, яка повторюється).

4.6.2.1 До одиничної продукції разового виготовлення належать окремі вироби або партія встановленого обсягу, призначені одному замовникові і не передбачені до повторного виготовлення.

Приймання та випробування виробів здійснюються за технічним завданням, яке містить у собі інформацію з цього приводу.

В ньому вказується кількість виготовлюваних виробів або обсяг замовленої партії.

Однак це не виключає, у випадку необхідності, розробки технічних умов (без державної реєстрації), програми та методики випробувань та ін.

Цей вид продукції підлягає приймальним випробуванням приймальною комісією.

Випробуванням підлягає головний зразок, інші екземпляри продукції проходять приймально-здавальні випробування (приймальний контроль),

За згодою із замовником цю продукцію допускається приймати без приймальної комісії з урахуванням результатів приймально-здавальних випробувань.

Порядок здійснення і зміст приймальних та приймально-здавальних випробувань — згідно з ДБН В.2.8-2-95

За результатами приймальних випробувань головного зразка або приймального контролю в разі наявності змін коригується робоча конструкторська документація.

Зміни вносяться в усі екземпляри продукції, незалежно від того, чи знаходяться вони у виробництві, чи передані замовникові (споживачеві).

4.6.2.1.1В разі повторення разового замовлення продукцію виготовляють за раніш розробленою документацією.

Вироби піддають приймально-здавальним випробуванням (приймальному контролю) на відповідність технічним вимогам, які можуть бути викладені в технічній документації, в тех-

нічних умовах (при їх наявності), програмі та методиці випробувань або документі, який замінює вказані.

4.6.2.1.2 У випадку одночасного повторення кількох замовлень однієї і тієї самої продукції виготовлювач повинен розробити технічні умови, які узгоджує приймальна комісія, яка розглядає матеріал щодо приймання раніш розробленої продукції.

Документації надається літера "О1" або "А", при цьому усі обмеження, властиві разовому замовленню, знімаються.

4.6.2.2 До продукції одиничного виробництва, що повторюється, відносяться окремі екземпляри виробів, виготовлені по мірі потреби. При цьому період між випуском попереднього і наступного виробу не повинен перевищувати виробничий цикл його виготовлення.

Документації присвоюється літера "О1"за результатами коригування її після приймальних випробувань, установочну серію не виробляють, періодичні випробування не здійснюють, а в решті порядок розробки виробів ідентичний порядку розробки серійної продукції.

Технічні умови на цей вид продукції підлягають державній реєстрації тільки у випадку поставки виробів різним замовникам.

4.6.3      Вироби   одиничного  і  дрібносерійного  виробництва,  які складаються на місці експлуатації

4.6.3.1Для цих виробів може бути розроблена ескізна і робоча конструкторська доку ментація.