100

40

50

10

Яловичина вищого, першого сорту, односортна. .адабасна; свинина нежирна, напівжирна, жирна, односортна, ковбасна: конина вищого, першого сорту; лошатина вищого сортуїм'ясо птиці; сало ковбасне хребтове та бокове; фудиика свиняча, %, не менше ніж зокрема:

  • яловичини першого сорту, односортноТ, ковбасної. %. не більше ніж
  • свинини жирної, ковбасної: сала ковбасного хребтового та бокового, ФУДИНКИ свинячої, %, не більше ніж
  • .м'яса птиці, %, не більше ніж

85

Яловичина першого, другого сорту, односортна. ковбасна; свинина нежирна, напівжирна, жирна, односортна, ковбасна; конина першого сорту, односортна: лошатина вищого сорту: баранина однЬсортна: м’ясо іттиці; сало ковбасне хребтове та бокове, фудинка свиняча: жир-сирець, %, не менше ніж зокрема:

  • свинини жирної, сала ковбасного хребтового та бокового, фудинки свинячої, жиру-сирцю. %, не більше ніж
  • м'яса птиці, %, не більше ніж

Яловичина другого сорту: свинина напівжирна, жирна, конина другого сорту, односортна; баранина односортна: м'ясо пгиці: сало ковбасне хребтове та бокове: фудинка саиняча: жир-сирець: баки (щоковина) свиняча; м'ясо яловичих та свинячих голів, субпродукти м'ясні оброблені. %. не менше ніж

Борсшно пшеничне; крохмаль, продукти білкові пдратовані (соєві, молочні) та ІНШІ види сировини, %. не більше між

40

20

75

Не дозволено

(Продовження зміни див стоо. 90)

Зміна N9 1 ДСТУ 4435.200J

}

Сторінка 4

Підпункт 5.2.3 викласти в новій редакції;

«5.2.3 Не дозволено виробляти ковбаси із м’яса, що помітно змінило колір на поверхні; замороже-}

ного більше одного разу; свинини замороженої, яку зберігали більше трьох місяців; яловичини замороженої, яку зберігали більше шести місяців; сала — з ознаками пожовтіння та осалювання».

  • доповнити підпунктом 5.2.3а;

«5.2.3а Для виробництва ковбас традиційного асортименту не дозволено використовувати харчові добавки, фім;

  • для вищого сорту — нітриту натрію, аскорбінової кислоти та її похідних, коптильних препаратів;
  • для першого та другого сортів — нітриту натрію, аскорбіновоТ кислоти та її похідних, харчових фосфатів, глутамату натрію, коптильних препаратів.

Для виробництва ковбас традиційного асортименту дозволено використовувати добавки композиційні (комплексні, комбіновані), що містять:V

  • для вищого сорту — прянощі (суміші, екстракти прянощів і їх композиції) в кільюсному складіf відповідно до рецептури, зазначеної в технологічній інструкції, і аскорбінову кислоту та її похідні;
  • для першого та другого сортів — прянощі (суміші, екстракти прянощів і Тх композиції) в кількісному складі відповідно до рецептури, зазначеної в технологічній інструкції, і харчові фосфати, аскорбінову кислоту та її похідні, глутамат натрію».

Пункти 6.3, 6.4 та 7.1:

  • після слова «відповідати» доповнити словом: «вимогам».

Пункт 8.1:

  • вилучити слова: «із зазначанням маси тари».

Пункт 8.3 та 8.5, першу позицію переліку викласти в новій редакції;

«— назви та повної адреси і телефону виробника, адреси потужностей виробництва».

Пункт 8.6, перший абзац, першу і другу позицію переліку викласти в новій редакції;

«8.6 Маркована оболонка коабас та(або) етикетка, та(або) бандероль, яку прикріплюють на батон,

повинні мати такі познаки:

  • назву та повну адресу і телефон виробника, адресу потужностей виробництва»;
  • третю позицію переліку доповнити словами; «(крім ковбасок)».

Пункт 9.2, друга позиція переліку:

  • значення «100» замінити на «50».

Пункт 9.3, таблиця 6, боковик, перший рядок значення «100» замінити на «50».

Пункт 9.5 викласти в новій редакції:

«9.5 Спожиткове паковання можна оформлювати у вигляді наборів з пакуванням 2—5 назв ковбас цілими батонами або по половині, або сервірувальним нарізанням. У цьому разі строк придатності набору зазначають згідно з найменшим строком придатності ковбаси, яка входить до набору».

Пункт 9.6, слова «(дерев»яну та полімерну)» вилучити.

Пункт 10.2, замінити слова «Строк придатності» на «Рекомендований строк придагтності».

Підпункт 10.2.6 викласти в новій редакції:і

«10.2.6 Рекомендований строк придатності ковбас, які упаїювані в плівку під вакуумом або в моди- м фікованому газовому середовищі цілими батонами, за температури не вище ніж 6 “С — не б'льше 25 діб».

Доповнити підпунктом 10.2.9;

«10.2.9 Строки придатності напівкопчених ковбас може встановлювати виробник самостійно (залежно ВІД якості сировини, рівня технології виробництва, технічних характеристик устатковання, умов фасування, властивостей оболонок і пакувальних матеріалів) за умови погодження цих строків Центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я та відповідності ковбас вимогам цього стандарту за показниками якості і безпечності».

ї

Пункт 11.3 доповнити абзацом:

«Масову частку загального фосфору визначають згідно з ГОСТ 9794 (з урахуванням примітки З підпункту 5.1.3) або ДСТ ISO 5553, масову частку кісткових вкраплень — згідно з методикою, наведеною у додатку Д».

Пункт 12.5, друге речення викласти в новій редакцГї:

«Масову частку загального фосфору та кісткових включень — не рідше одного разу на ЗО діб, масову частку білка та жиру — не рідше одного разу на квартал».

(Продоажеин* ЗМІНИ диа. стор. 91)

Сторінка 5

Пункт 12.7 викласти в новій редакції:

«12.7 Дослідження на наявність патогенних мікроорганізмів, зокрема Salmonella, Staphylococcus aureus та L Monocytogenes, проводять у порядку державного санітарного нагляду санітарно-епідеміологічними станціями з періодичністю, затвердженою у встановленому порядку».

Додаток В:

  • таблиця В. 1а;
  • норму показника «Масова частка вологи. %, не більше ніж»: для ковбаси Дрогобицька «60» замінити на «64»;
  • норму показника «Масова частка кухонної солі. %, не більше ніж» для ковбаси Прикарпатська «3,5» замінити на «4,5»;
  • таблиця В. 16:
  • норму показника «Масова частка вологи. %, не більше ніж»: для ковбаси Краківська «42» замінити на «44»;
  • таблиця В.2:
  • норму показника «Масова частка кухонної солі, %, не більше ніж» для ковбас Буковинська, Яловича та Черкаська «3,5» замінити на «4,5».
  • таблиці В.2 та В.З;
  • показник «Форма, розмір і товарна відмітка (в»язання) батонів» для ковбас Яловича, Придніпровська субпрсдуктова, Тростянецька та Закусочна слова «в черевах — відкручені батончики» замінити на «в черевах та штучній оболонці — відкручені батончики», для ковбаси Одеська слова «в черевах — кільця» замінити на «в черевах та штучній оболонці — відкручені кільця»;

Додаток Г, пункти 5 та 12 викласти в новій редакції;

«5 ГН 6.6.1.1-130-2006 Допустимі рівні вмісту радіонуклідів і “Sr у продуктах харчування та питній воді, затверджені МОЗ України 03.05.2006 N2 256

12 МВ Організація контролю і методи виявлення бактерій Listeria monocytogenes у харчових продуктах та продовольчій сировині, затверджені МОЗ України від 11.08.2006 № 559».

Стандарт доповнити додатком Д:

ДОДАТОК д (обов'язкввий)

ВИЗНАЧАННЯ МАСОВОЇ ЧАСТКИ КІСТКОВИХ ВКРАПЛЕНЬ

Д.1 Апаратура, матеріали та реактиви

Для визначання масової частки кісткових вкраплень використовують таку апаратуру, матеріали і реактиви: вато лабораторні загальної призначеності — згідно з ГОСТ 24104; вато лабораторні технічні —

)

згідно з чинними нормативними документами; електроплитку — згідно з чинними нормативними документами; шафу сушильну лабораторну електричну з терморегулятором — згідно з чинними нормативними документами; баню водяну — згідно з чинними нормативними документами; стакани хімічні місткістю 500 см® — згідно з ГОСТ 25336, лійку скляну діаметром від 4 см до 5 см — згідно з ГОСТ 25336; воду здистильовану — згідно з ГОСТ 6709; ексикатори — згідно з ГОСТ 25336; паличку скляну — згідно з чинними нормативними документами; папір фільтрувальний лабораторний — згідно з ГОСТ 12026; стаканчики для зважування (бюкси) скляні або алюмінієві з кришками діаметром 5 см, висотою від 4 см до 5 см — згідно з ГОСТ 25336; гідроксид калію — згідно з ГОСТ 24363.

Д.2 Проведення випробовувань

Зразок ковбаси подрібнюють на м'ясорубці з діаметром отворів решітки 2 мм. Беруть наважку масою 100 г з похибкою не більшою ніж 0,05 г розміщують у хімічному стакані місткістю 500 см®.

До наважки доливають 300 см® 2-відсоткового розчину гідроксиду калію і нагрівають на киплячій водяній бані, періодично їх перемішуючи скляною паличкою. Одержаний лужний розчин зі шматснками

(Продовжеиня зміни див стор. 92)

Зміна N41 ДСТУ 4435.2005

Сторінка 6

м’якушевих тканин, які плавають, зливають (декантацією). Процес повторюють до повного розчинення м’якушевих тканин. Після цього розчин фільтрують через паперовий фільтр (заздалегідь висушений разом з бюксом до постійної маси). Осад переносять на фільтр, розміщують разом з фільтром в бюкс і висушують до постійної маси за температури (103 ± 2) °С.

Д.З Опрацювання результатів

Масову частку кісткових вкраплень (X), у відсотках, обчислюють за формулою:

т

де т, — маса бюкса з висушеним фільтром і кістковими вкрапленнями, г;Y

ПІ2 — маса бюкса з фільтром, г;Л

т — маса наважки, г;

100 —коефіцієнт перераховування.

За остаточний результат випробовувань беруть середнє арифметичне результатів трьох паралельних визначень, дозволена розбіжність яких не повинна перевищувати ± 5 % відносно абсолютного значення.

Обчислювання проводять до 0,01 %.

(ІПС № 10-2007)

Micue поправки

Надруковано

Повинно бути

С 4, пункт 4 2

... заборонено присвоювати новим видам ковбас традиційні назви, а також використовувати Гх назви 3 додаванням окремих СЛІВ (наприклад, .Нова", .Екстра", "Прима". JIkjkc" тощо).

Примітка. ...відносять загальновідомі назви ковбас, які виготовляють за державними та міждержавними стандартами.

...заборонено присвоювати ковбасам нового асортименту традиційні назви, утворювати похідні слова від традиційних назв або використовувати ці назви у словосполученнях з іншими словами.

Примітка. ...відносять ковбаси з загальновідомими назвами, які виготовляли за державними та міждержавними стандартами

(ІПС Ns 2-2007)

)