влаштовувати тимчасові огородження окремих секторів для глядачів, у тому числі з дверима/хвіртками;

зменшувати ширину шляхів евакуації;

влаштовувати телевізійні камери в проходах між трибунами та рядами між, сидіннями або в інших місцях, що можуть перешкоджати безпечній евакуації людей;

забивати, заварювати, замикати на навісні замки чи болтові з'єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, зовнішні евакуаційні виходи спортивних будинків та споруд;

зберігати горючі гази, легкозаймисті рідини, горючі речовини;

допускати стоянку автомототехніки в підтрибунному просторі спортивних споруд;

курити та використовувати відкритий вогонь, піротехнічні вироби на трибунах;

захаращувати меблями, устаткуванням та іншими предметами люки виходів до трибун спортивних будинків та споруд;

змінювати функціональне призначення приміщень та збільшувати місткість трибун без попередньої експертизи (перевірки) проектної та іншої документації відповідно до нормативних актів з пожежної безпеки;

влаштовувати майстерні та зберігати різні матеріали й обладнання у просторі за електронним табло;

влаштовувати майстерні, де використовуються горючі матеріали, а також інші господарські приміщення, суміжно з приміщеннями спортивних залів і трибунами для глядачів;

допускати заповнення трибун (місць для глядачів) людьми понад установлену норму.

4.2. Вимоги щодо утримання відкритих спортивних споруд

4.2.1. Двері та ворота, що ведуть до трибун відкритих спортивних споруд, повинні відкриватися в обох напрямках з можливістю фіксації в обох положеннях.

4.2.2. Внутрішні поверхні люків виходу до трибун відкритих спортивних споруд повинні мати оздоблення жовтого кольору.

4.2.3. Сходи трибун відкритих спортивних споруд повинні мати пристрої, що унеможливлюють ковзання по них.

Краї сходів трибун відкритих спортивних споруд повинні виділятися смугою жовтого кольору.

4.2.4. Забороняється на шляхах евакуації людей з відкритих спортивних споруд, у тому числі між рядами сидінь для глядачів, використовувати килимове покриття.

4.3. Вимоги щодо утримання приміщень критих спортивних будинків та споруд

4.3.1. У спортивних будинках та спорудах, крім приміщень з масовим перебуванням людей та шляхів евакуації, допускається використовувати килимові покриття з показниками пожежної небезпеки не вище ніж В2, РП2, Т2 відповідно до ДБН В.1.1-7-2002 "Пожежна безпека об’єктів будівництва".

4.3.2. Двері горищ, технічних поверхів, вентиляційних камер, електрощитових, підвалів повинні утримуватися зачиненими. На дверях необхідно зазначати місце зберігання ключів.

4.3.3. Двері на шляхах евакуації мають відкриватися назовні у напрямку виходу з будівлі (приміщення). Допускається встановлювати двері з відкриванням усередину приміщення при одночасному перебуванні не більше 15 осіб, а також у санвузлах, балконах, лоджіях.

4.3.4. Пристрої для самозачинення та ущільнення в притулах у протипожежних дверях, а також у дверях, які повинні бути обладнані такими пристроями згідно з нормативними документами або проектом, необхідно утримувати у справному стані.

4.3.5. У приміщеннях, де перебувають глядачі і спортсмени, ґрати, що розташовані на вікнах на висоті до 2,5 м від підлоги приміщення, повинні відкриватися або розсуватися. Під час проведення спортивних заходів ґрати мають бути відчинені (зняті) або конструкція ґрат повинна передбачати можливість їх відкривання разом з вікнами.

4.3.6. У критих спортивних будинках та спорудах забороняється:

використовувати горища, технічні поверхи й приміщення під виробничі дільниці, а також для зберігання спортивного спорядження та інвентарю, устаткування, техніки та інших матеріалів;

влаштовувати чи встановлювати у сходових клітках будь-які приміщення, обладнання, устаткування (у тому числі тимчасово), а також зберігати речовини та матеріали;

облицьовувати горючими матеріалами, обклеювати горючими плівковими матеріалами, у тому числі рекламною продукцією, шляхи евакуації;

установлювати пристрої, що перешкоджають нормальному зачиненню протипожежних дверей (та інших дверей, які обладнані пристроями для самозачинення), та знімати пристрої для їх самозачинення;

влаштовувати житлові приміщення і допускати проживання в них людей (за винятком спеціально передбачених випадків).

V. Вимоги пожежної безпеки щодо утримання приміщень спортивних будинків та споруд спеціалізованих за окремими видами спорту

5.1. Спортивні зали

5.1.1. Зберігання спортивного інвентарю, виготовленого із застосуванням поролону й інших синтетичних матеріалів, здійснювати в спеціальних приміщеннях.

Мати з наповненням з горючого матеріалу, складені в межах залів у штабелі, повинні вкриватися тканиною з негорючого матеріалу.

5.1.2. У спортивних залах у період між тренуваннями й змаганнями, а також після їх закінчення ями для приземлення з м’яким наповненням із синтетичних та інших горючих матеріалів слід закривати щитами або тканиною з негорючого матеріалу.

5.2. Спортивні споруди (будинки) зі штучним льодом

5.2.1. У спортивних спорудах (будинках) із штучним льодом із трибунами для глядачів передбачаються стоянки льодоочисних машин (на період проведення тренувань, змагань тощо). Стоянки таких машин не повинні влаштовуватися на шляхах евакуації. Після закінчення спортивних заходів льодоочисні машини розташовуються у приміщенні, передбаченому проектом.

5.2.2. Приміщення машинних і апаратних відділень холодильних установок обладнуються не менше ніж двома справними газоаналізаторами парів холодоагенту та повинні блокуватися з припливно-витяжною вентиляцією та пристроями вимикання компресорів.

5.2.3. Балони з холодоагентом (аміаком, фреоном, етиленгліколем тощо) необхідно зберігати у спеціальних складах. Балони з холодоагентом необхідно зберігати не ближче 5 м від опалювальних приладів.

5.2.4. Необхідно встановити систематичний контроль за герметичністю компресорів і газопроводів. У разі виявлення витоку газу компресор повинен бути зупинений для усунення несправності.

За машинними приміщеннями холодильних установок відповідно до наказу закріплюється відповідальна особа, яка повинна знати порядок експлуатації компресорів, місця розташування комунікацій та їх призначення. Така особа повинна бути присутньою у спортивних спорудах (будинках) під час проведення спортивних заходів.

Обслуговування холодильних установок здійснюється особами, які мають спеціальну підготовку. Допуск їх до самостійної роботи здійснюється розпорядженням по спортивній споруді чи будинку.

5.2.5. Під час профілактичного огляду машинних і апаратних відділень холодильних установок дозволяється використовувати для освітлення переносні лампи напругою не більше 36 В у вибухозахищеному виконанні.

5.2.6. Мастильні матеріали в приміщеннях компресорних допускається зберігати в металевій тарі, яка щільно закривається в кількості, що не перевищує змінної потреби.

5.2.7. Зливання масла з апаратів необхідно проводити через маслозбірники після попереднього відсмоктування розчиненого в ньому холодоагенту. Спуск масла з маслозбірника потрібно здійснювати в посудину з водою при працюючій вентиляції.

5.2.8. У місцях можливих механічних пошкоджень трубопроводів з холодоагентом встановлюються захисні кожухи, сітки, містки тощо.

5.2.9. Для теплоізоляції трубопроводів з холодоагентом використовуються негорючі або важкогорючі матеріали згідно з ГОСТ 12.1.044-89 "Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методики их определения".

5.2.10. У спортивних будинках та спорудах із штучним льодом забороняється:

заправлення льодоочисних машин пальним на місцях їх стоянки під час проведення спортивного заходу;

зберігання балонів з холодоагентом у машинних відділеннях та за межами спеціального складу;

ремонт обладнання холодильних систем, що перебуває під тиском;

піддавання тепловому впливу балонів з холодоагентом;

влаштовування підсобних приміщень у приміщеннях машинних відділень холодильних установок;

відігрівання трубопроводів, запірних пристроїв та іншого обладнання за допомогою відкритого вогню;

зміна конструктивних рішень легкоскидних конструкцій.

5.3. Приміщення басейнів

5.3.1. Запаси хлору, гіпохлориду натрію, інших знезаражувальних речовин зберігаються у витратних складах, що відповідають вимогам будівельних норм і правил.

5.3.2. Для знезараження води в басейнах в окремому складському приміщенні допускається зберігати не більше двох балонів газоподібного хлору за умови відокремлення складського приміщення протипожежними перешкодами відповідно до будівельних норм.

5.3.3. На дверях хлораторних і складів зберігання знезаражувальних речовин встановлюються знаки безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 "Знаки безпеки. Форма та колір".

5.3.4. Приміщення для зберігання знезаражувальних речовин захищаються від потрапляння до них сонячного світла та вологи.

5.3.5. Під час зберігання знезаражувальних речовин передбачаються заходи, що унеможливлюють висихання розчинів, їх нагрівання до температур понад 40 С, а також контакту з кислотами та органічними речовинами.

5.3.6. Забороняється зберігання горючих матеріалів у приміщеннях підготовки та зберігання знезаражувальної речовини.

5.4. Тири

5.4.1. У приміщеннях для зберігання спортивної зброї і боєприпасів допускається у віконних прорізах влаштовувати глухі грати.

5.4.2. Речовини для чищення зброї зберігаються в окремих приміщеннях у металевих ящиках та в тарі, що не б’ється. Кількість таких матеріалів та речовин на робочих місцях не повинна перевищувати разової потреби.

5.4.3. У приміщеннях для чищення спортивної зброї встановлювається металевий ящик для збору промаслених матеріалів, що використовувалися для чищення зброї. Після закінчення роботи тиру, цей ящик щодня очищувати, а вміст видаляти в місця загального зберігання сміття у спеціальному металевому контейнері з кришкою.

5.5. Спортивні споруди кінного спорту

5.5.1. Закривати ворота приміщень конюшень дозволяється тільки на запори, що легко відкриваються.

5.5.2. На кожному кінноспортивному комплексі розробляється план евакуації коней на випадок пожежі та закріплюються відповідальні особи для організації процесу евакуації.

5.5.3. У зимову пору року всі майданчики перед воротами та дверима стаєнь систематично очищувати від снігу.

5.5.4. У приміщеннях конюшень передбачаються пристрої, що дозволяють одночасно звільняти і виводити коней з них у разі виникнення пожежі.

5.5.5. Запаси фуражу та підстилки зберігаються у спеціальних складських приміщеннях. Зберігання фуражу та підстилки безпосередньо поблизу стайні допускається у кількості, що не перевищує добового запасу.

5.5.6. Під час зберігання кормів та підстилки у скиртах необхідно виконувати вимоги Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України від 19 жовтня 2004 року № 126, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 листопада 2004 року за № 1410/10009.

5.5.7. Сіно з підвищеною вологістю складується в конусові копиці. У копицях сіна з підвищеною вологістю здійснюється постійний температурний контроль.

5.5.8. У разі зберігання сіна в скиртах у критих неопалюваних складах по периметру передбачається між штабелями та стіною прохід завширшки не менше 1 м, а навпроти дверей - не менше їх ширини. Відстань від верхнього штабеля до конструкцій покриття складу має бути не менше 1 м, а до електричних мереж та світильників - не менше 0,5 м.

5.5.9. У приміщеннях стаєнь забороняється:

влаштовувати майстерні, склади, стоянки автотранспорту, а також здійснювати будь-які роботи, не пов'язані з обслуговуванням тварин;

допускати в'їзд у ці приміщення транспортних засобів із двигунами внутрішнього згоряння, вихлопні труби яких не обладнані іскрогасниками;

установлювати на воротах пружини і блоки для їх автоматичного закривання;

влаштовувати будь-які тимчасові печі та електричні обігрівальні прилади;

зберігати сіно, фураж, підстилку в тамбурах та проходах, на горищах стайні;

курити і застосовувати відкритий вогонь.

5.6. Приміщення для зберігання, ремонту та технічного обслуговування спортивної автомототехніки

5.6.1. Зберігати спортивну автомототехніку необхідно в окремих приміщеннях, під навісами або на спеціальних відкритих стоянках, що відповідають вимогам будівельних норм.

5.6.2. Приміщення та майданчики для зберігання спортивної автомототехніки повинні відповідати вимогам Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України від 19 жовтня 2004 року № 126, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 листопада 2004 року за № 1410/10009, а також Правил пожежної безпеки для підприємств і організацій автомобільного транспорту України, затверджених наказом Мінтранспорту України від 21 грудня 1998 року № 527, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 11 березня 1999 року за № 157/3450.

5.6.3. У гаражах, де зберігається понад 10 одиниць спортивної автомототехніки, для створення умов її евакуації розробляється план розміщення спортивної автомототехніки з описом черговості порядку її евакуації. У плані визначається місце зберігання ключів від замка запалення спортивної автомототехніки. Місця зберігання автомототехніки забезпечуються буксирними пристосуваннями з розрахунку не менше одного на 5 одиниць автомототехніки.

5.6.4. У всіх приміщеннях стоянки, ремонту і технічного обслуговування автомототехніки в кінці робочого дня необхідно робити щодня прибирання сміття та відходів. Розлиті масло та пальне негайно прибирається за допомогою піску та тирси. Використаний пісок або тирса збирається у спеціальні металеві ящики з кришками, установлені за межами приміщення.

5.6.5. Наявність легкозаймистих рідин та горючих рідин (далі - ЛЗР і ГР) у приміщеннях ремонту і технічного огляду спеціальної спортивної автомототехніки допускається в кількості, що не перевищує змінну потребу. Ці рідини зберігаються в закритих шафах або ящиках з негорючих матеріалів у металевій тарі або тарі заводу-виробника, яка повинна бути щільно закрита.