7.4.10. У стайні кінних спортивних споруд електропроводка повинна прокладатися на ізоляторах, тросах, у сталевих трубах або кабелях, а електросвітильники повинні бути пилеводонепроникні або вологозахищені. Розподільні щити, вимикачі, запобіжники необхідно встановлювати в тамбурах або на зовнішніх стінах стаєнь у шафах з негорючих матеріалів.

7.4.11. Під час експлуатації електричних мереж у стайні кінних спортивних споруд забороняється:

розташовувати електропроводку над місцями розміщення тварин;

складати під електропроводкою сіно, солому тощо;

прокладати транзитом електромережі через приміщення стаєнь.

7.4.12. Для технічного обслуговування спортивної автомототехніки та інших інженерних систем допускається використовувати переносні світильники, що захищені скляними ковпаками та металевою сіткою. Для таких світильників повинні використовуватись гнучкі кабелі з мідними жилами та гумовою ізоляцією, стійкою до впливу навколишнього середовища. Підвішування таких світильників необхідно передбачати на надійно закріплені поверхні або гачки.

7.4.13. Під час використання для освітлення або ілюмінації у спортивних будинках та спорудах лазерних установок такі установки повинні встановлюватися у спеціально підготовлених місцях, які обладнано підставками з негорючих матеріалів.

7.4.14. У разі необхідності встановлення освітлювальної апаратури на елементи помостів (рингів тощо), виконаних із горючих матеріалів, між конструкціями помостів (рингів тощо) та світильниками повинен бути прокладений негорючий матеріал завтовшки 8-10 мм.

7.4.15. Спортивні будинки та споруди обов’язково захищаються від потрапляння блискавки. Блискавкозахист спортивних будинків та споруд виконується згідно з вимогами ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд (ІЕС 62305:2006 NEQ)".

7.4.16. У спортивних будинках та спорудах забороняється:

підвішувати світильники безпосередньо на проводах;

експлуатувати кабелі і проводи з пошкодженою ізоляцією;

користуватися пошкодженими або несправними розетками, відгалужувальними та з’єднувальними коробами, вимикачами та іншими електровиробами;

застосовувати саморобні некалібровані плавкі вставки та запобіжники;

застосовувати для опалення нестандартні (саморобні) пристрої, лампи розжарювання;

установлювати будь-які місцеві вимикачі або розетки в мережі аварійного евакуаційного освітлення;

застосовувати (крім спеціально відведених місць) електропобутові прилади;

використовувати в освітлювальних прожекторах світлофільтри, виконані з горючих матеріалів;

прокладати у стайнях кінних спортивних споруд електромережі без захисних елементів (металорукавів, коробів тощо).

7.4.17. Для здійснення виробничої діяльності дозволяється використання подовжувачів лише заводського виготовлення. Такі подовжувачі повинні прокладатися в місцях, де вони не матимуть механічного пошкодження.

7.5. Системи опалення, вентиляції, кондиціювання повітря та протидимного захисту

7.5.1. Спортивні будинки та споруди повинні бути обладнані системами опалення, вентиляції, кондиціонування повітря та протидимного захисту відповідно до СНиП 2.04.05-91 "Отопление, вентиляция и кондиционирование воздуха".

7.5.2. Під час експлуатації систем опалення, вентиляції, кондиціонування повітря та протидимного захисту необхідно дотримуватися вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України від 19 жовтня 2004 року № 126, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 листопада 2004 року за № 1410/10009.

VІІI. Вимоги пожежної безпеки перед проведенням спортивних заходів

8.1. Підготовка до спортивних заходів міжнародного, державного та регіонального рівнів здійснюється у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 1998 року № 2025 "Про порядок підготовки спортивних споруд та інших спеціально відведених місць для проведення масових спортивних та культурно-видовищних заходів".

8.2. Власник спортивної споруди (будинку) напередодні проведення спортивного заходу проводить інструктажі щодо дотримання вимог пожежної безпеки та порядку дій у випадку надзвичайної ситуації з працівниками спортивної споруди (будинку), а організатор спортивного заходу - із обслуговувальним персоналом спортивного заходу.

8.3. Усі підтрибунні приміщення, за винятком приміщень обслуговування глядачів та спортсменів, до початку проведення заходу повинні бути закритими.

8.4. У зимовий період року шляхи евакуації і сходи трибун відкритих спортивних будинків та споруд, прилегла до стадіону територія та територія стадіону повинні бути очищені від снігу перед проведенням спортивного заходу.

ІХ. Вимоги пожежної безпеки під час проведення спортивних заходів

9.1. Під час проведення спортивних заходів обов’язково повинна бути присутня особа, відповідальна за пожежну безпеку спортивного будинку та споруди.

9.2. Необхідність залучення підрозділів МНС України для забезпечення пожежної безпеки під час проведення спортивних заходів (інших масових заходів, що проводяться у спортивних будинках та спорудах) визначається організаторами спортивних заходів.

Залучення підрозділів МНС України до проведення спортивних заходів здійснюється на договірній основі в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

У разі залучення під час спортивного заходу підрозділів МНС України повинні бути виділені відповідні приміщення або майданчики для їх розташування.

Х. Вимоги пожежної безпеки в разі проведення культурно-видовищних та інших розважальних заходів у спортивних спорудах (будинках)

10.1. Перед проведенням інших заходів, які не пов’язані з проведенням спортивних заходів (далі - заходи іншого призначення), розміщення спеціальних сцен, їх оформлення, розміщення акустично-світлового та іншого обладнання необхідно узгодити з особою, відповідальною за пожежну безпеку в спортивній споруді (будинку), щодо дотримання вимог пожежної безпеки.

10.2. Під час проведення у спортивних будинках та спорудах заходів іншого призначення, окрім загальних вимог, викладених у цих Правилах, необхідно дотримуватися інших нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки щодо функціонального призначення заходу.

10.3. Про проведення заходу іншого призначення, кількість очікуваних глядачів (учасників заходу) організатор такого заходу завчасно письмово повідомляє органи державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки.

10.4. Кількість людей, що присутні на заходах іншого призначення, не повинна перевищувати кількості людей, на яку розрахована спортивна споруда (будинок).

10.5. Під час розміщення у спортивних спорудах (будинках) тимчасових естрад, сцен необхідно враховувати вимоги ДБН В.2.2-16.

10.6. Обслуговувальний персонал, задіяний під час проведення заходу іншого призначення, повинен бути підготовлений до виконання покладених на нього функцій та ознайомлений з порядком дій у разі виникнення надзвичайної ситуації.

ХІ. Дії працівників спортивної споруди (будинку) та обслуговувального персоналу спортивного заходу на випадок виникнення пожежі. Порядок взаємодії з підрозділами МНС України під час пожежі

11.1. Взаємодія керівника (власника, орендаря) спортивного будинку та споруди з підрозділами МНС України повинна здійснюватися згідно з попередньо розробленими планами взаємодії у разі виникнення надзвичайної ситуації. Такі плани взаємодії, у разі потреби, повинні уточнюватися 1 раз на рік.

11.2. Із числа працівників спортивної споруди (будинку) для взаємодії з підрозділами МНС України під час пожежі призначається особа, яка повинна знати:

порядок взаємодії з підрозділами МНС України в разі виникнення пожежі;

місця розташування гідрантів, водоймищ та первинних засобів пожежогасіння;

місця розташування ключів від входів (виходів), планів і карток пожежогасіння;

порядок оповіщення про пожежу.

11.3. Під час виконання робіт щодо евакуації людей першочергову евакуацію необхідно проводити з приміщень (секторів), де виникла пожежа, а також з приміщень (секторів), яким загрожує небезпека поширення вогню і диму. Організація евакуації людей влаштовується таким чином, щоб шляхи евакуації глядачів не перетиналися зі шляхами пересування учасників спортивних заходів.

Начальник Відділу взаємодії з Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України та з питань координації роботи центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через Міністра

В. Теличко

Додаток 1 до Правил пожежної безпеки для спортивних будинків та споруд

ВИМОГИ до складання плану евакуації людей із спортивних будинків та споруд на випадок пожежі

1. Для всіх спортивних будинків та споруд повинні бути розроблені й вивішені на видимих місцях плани евакуації людей на випадок виникнення пожежі.

Кількість планів визначається керівником (власником) спортивного будинку (споруди), але не менше одного на поверх (сектор).

2. Безпечна евакуація людей і матеріальних цінностей у разі виникнення пожежі повинна забезпечуватися через евакуаційні виходи.

3. До плану евакуації входять графічна (схема) та текстова частини.

3.1. Графічна частина повинна складатися з поверхового або посекторного плану будівлі або споруди.

У ній вказуються евакуаційні виходи (сходові клітки, зовнішні відкриті сходи, виходи безпосередньо назовні), маршрути руху, а також умовні графічні позначення у вигляді символів місць розміщення кнопок ручних пожежних сповіщувачів, телефонних апаратів, первинних засобів пожежогасіння (пожежного інвентарю та інструменту, вогнегасників). Умовні графічні позначення вищезазначених символів наведено в таблиці до цього додатка.

3.2. У текстовій частині описується організація системи оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (зони оповіщення та способи оповіщення, черговість оповіщення людей), порядок та послідовність евакуації людей (евакуаційні маршрути, їх довжина і напрямок, відповідальні за маршрути, порядок руху під час евакуації, обов'язки працівників спортивної споруди (будинку) та додаткових сил, що беруть участь у процесі евакуації), обов'язки відповідальних осіб за евакуацію, з якими необхідно ознайомити всіх працівників, кінцеві пункти проходження (порядок розосередження евакуйованих, надання їм у разі потреби медичної допомоги) можливість використання спеціального обладнання, а також різної техніки та інженерних систем (автоматичних систем пожежогасіння, внутрішнього телефонного зв'язку, радіостанцій тощо) для організації евакуації та її успішного проведення.

Під час розроблення плану евакуації необхідно передбачити декілька варіантів евакуації.

4. Головний та запасний шляхи евакуації вказуються на плані штрихпунктирною лінією зеленого кольору, запасний шлях евакуації наноситься тоншою лінією відповідно до таблиці. Лінії головного шляху евакуації та виходу повинні бути удвічі товщі ліній плану поверху.

5. Головний шлях евакуації на поверсі необхідно зазначати в напрямку сходових кліток, які ведуть з цього поверху на 1-й поверх будівлі. За наявності двох сходових кліток, рівноцінних щодо захищеності від диму та вогню, головний шлях евакуації вказують до найближчих сходів.

Таблиця. Умовні графічні позначення символів

№ з/п

Найменування

Символи відповідно до ГОСТ 28130-89

Символи відповідно до ГОСТ 12.1.114-82

1

2

3

4

6. Лінії, що вказують шляхи евакуації, повинні проводитися з приміщення до виходу в безпечне місце або безпосередньо назовні.

7. З метою поліпшення умов просторової орієнтації при складанні планів евакуації необхідно використовувати знак "Ви знаходитеся тут", вказавши про це в примітці до плану.

8. На плані поверху за допомогою символів позначають місця розташування:

кнопок ручних пожежних сповіщувачів;

переносних вогнегасників;

телефонів;

пожежних кран-комплектів.

9. Символи необхідно наносити так, щоб їх було чітко видно.

10. Розшифровку символів необхідно подавати під планом поверху (у примітці).

11. На плані вказується номер виклику підрозділів МНС України, напис наноситься червоним кольором і так, щоб його було чітко видно.

12. Літери тексту розшифровки символів повинні мати висоту не менше 7 мм, ширину - не менше 5 мм.

13. У разі призначення спортивної споруди (будинку) для проведення на ній міжнародних змагань потрібно дублювати написи на плані евакуації англійською мовою.

14. План евакуації оформляється на аркуші не менше ніж формат А3 та розміщується на видному місці. Оформлення плану евакуації повинно передбачати захист від пошкодження атмосферними опадами. Зразок оформлення плану евакуації показано на рисунку 1; з приміщення спортивного будинку та з трибуни для глядачів спортивної споруди - на рисунку 2.

15. План евакуації повинен поновлюватися у разі зміни об’ємно-планувальних рішень. Також поновлюють план евакуації у разі, якщо текстова та графічна частини зазнали пошкоджень.

Рисунок 1. Приклад оформлення плану евакуації з будинку спортивної споруди.

16. План евакуації на випадок пожежі із спортивних споруд (будинків) підписується розробником та затверджується керівником (власником, орендарем) спортивної споруди (будинку) або особою, яка виконує його обов’язки.

Рисунок 2. Зразок оформлення плану евакуації з трибун спортивної споруди