Тунелі для транспортування обрізу повинні бути  освітлені  та мати  безпечні  відстані  від  борту  візка або конвеєра до стінки тунелю.

     5.8.7. Скидання порізаного металу з рольгангів після ножиць у приймальні кармани повинно проводитися  за  допомогою  механізмів, конструкція яких виключає необхідність проведення робіт вручну.

     Рольганги біля ножиць повинні мати відбортовку.

     5.8.8. При порізці заготовок не допускаються:

     удари по упору;

     наявність скрапу в супорті ножиць;

     косе положення заготовок відносно ножів.

     5.8.9. Конвеєри для прибирання гарячого обрізу,  що розміщені на рівні підлоги цеху,  повинні бути огороджені щитами або сітками та мати перехідний місток.

     5.8.10. Конструкція   і   стан   ножиць   повинні   виключати можливість спарених ходів (ударів) ножа.

     Пускові пристрої індивідуальних ножиць,  як правило,  повинні бути кнопкового типу.

     На діючих  ножицях,  де  застосовується  педальне  включення, педалі повинні бути закриті зверху запобіжними щитами.

     5.8.11. Підлога  навколо  ножиць  різки  гарячого  металу  не повинна бути слизькою.

     5.8.12. Дискові     ножиці     повинні     бути     обладнані кромкоподрібнювачами  або  кромкомоталками,  що  виключають  ручне підправлення кромки.

     5.8.13. Для   усунення  ручного  підправлення  металу  ножиці гільйотинного   типу   повинні   бути    обладнані    спеціальними направляючими  та  притискними  пристроями,  подавальними роликами тощо.

     За необхідності  дозволяється  ручна  правка металу тільки за допомогою довгих гачків.  При цьому працівник  повинен  перебувати збоку від ножиць.

     5.8.14. Спереду і збоку ножиць при ручному  подаванні  металу повинні   бути  влаштовані  огороджувальні  щити,  які  виключають можливість попадання руки різальника в небезпечну зону.

     5.8.15. Диски  пилок  для різання металу (на випадок розриву) повинні бути закриті кожухами  надійної  конструкції.  До  того  ж розмір відкритої частини диска повинен бути мінімальним.

     Диск пилки повинен кожної зміни оглядатися  і  при  виявленні тріщин негайно замінюватися. Заварювання тріщин на диску та робота пилки з пошкодженими зубцями диска не дозволяються.

     Конструкція пилок  повинна  забезпечувати надійну та безпечну заміну дисків.

     Пилкою, призначеною  для  різання  гарячого металу,  холодний метал різати не дозволяється.

     5.8.16. На   станах,  що  споруджуються  або  знаходяться  на реконструкції,  пилки необхідно розміщувати в окремих  приміщеннях (боксах).

     Розміщення поста  керування  пилками  повинно   забезпечувати операторові належну видимість.

     5.8.17. Рольганги,  які  подають  метал  до  пилок   гарячого різання,  повинні  мати  борти,  що  виключають можливість падіння металу, який подається до пилок.

     Збоку перед   пилками   повинні   бути   встановлені   щільні огороджувальні щити.

     На станах   з  двосторонніми  холодильниками  для  безпечного переходу від однієї пилки до іншої повинні бути влаштовані  містки з міцними огороджувальними щитами з боку подачі металу.

     5.8.18. Маслопроводи,  що  підводять  масло  до   підшипників пилок,  а також до притискних пристроїв, повинні бути захищені від можливого пошкодження їх гарячим металом.

     5.8.19. Для  усунення  ручної  підправки  при  різанні металу пилки  повинні  бути  обладнані  відповідними  направляючими   або притискними пристроями.

     5.8.20. Для зниження рівня шуму необхідно:

     застосовувати пилки з максимальним числом зубців;

     використовувати демпферні    прокладки     при     затисканні розрізаного прокату для зменшення збудження коливань у конструкції опор диска;

     застосовувати демпфірування   коливань   у   диску  пилки  за допомогою прокладок у затискному фланці або притискних роликах;

     використовувати багатошарові пилки;

     застосовувати різноманітні глушителі, які дозволяють зменшити шум  та  вібрацію,  а  ножиці  обладнувати  спеціальними захисними кожухами;

     установлювати звукоізольовані пости керування.

     5.9. Блюмінги та слябінги

     5.9.1. Для захисту від відлітаючих при  прокатці  окалини  та бризок  шлаку  з  боку  кліті  блюмінга  (слябінга) проти отвору у станині та з боку приймальних і робочих  рольгангів  повинні  бути встановлені  запобіжні  щити,  ланцюжне,  сітчасте огородження або спеціальні захисні пристрої висотою не менше 2 м.

     5.9.2. Для  зменшення  небезпеки відривання донних пробок при перекатуванні зливків на блюмінгах необхідно застосовувати  пробки такої конструкції,  при якій вони легко встановлювалися б у отвори або заглиблення в донній частині виливниць, надійно закриваючи їх; легко приварювалися б до зливка і видалялися разом з ним;  надійно захищали дно виливниць під час розливання металу зверху.

     5.9.3. Для  зменшення  окалиноутворення й пиловиділення перед зівом  валків  блюмінга  чи   слябінга   необхідно   встановлювати форсунки, що   забезпечують  подавання  води  під  високим  тиском (1-1,5 МПа/кв.м).

     5.9.4. Покажчик натискного пристрою кліті блюмінга (слябінга) повинен бути доступний для регулювання та добре освітлений.

     При великій  кількості пароутворення для поліпшення видимості повинна бути передбачена вентиляція для здування пари.

     5.9.5. Клеймування  блюмів  і  слябів  після  різання повинно здійснюватися клеймувальною машиною,  керування якої повинно  бути дистанційним і автоматичним.

     5.9.6. При завантаженні  обрізу  в  залізничні  вагони  місця навантаження повинні бути огородженими.

     Під час пересування вагонів для установки під  скидний  жолоб повинна подаватися звукова сигналізація.  На дільниці навантаження повинні вивішуватися попереджувальні плакати.

     5.9.7. Для  спостереження  за  навантаженням  обрізу у вагони пости керування повинні бути обладнані телевізійними  установками, а конвеєр обрізу - дистанційним керуванням.

     5.9.8. При прибиранні обрізу в  короби  переповнювати  їх  не дозволяється.  Прибирання  обрізу  з дна ями або підлоги скрапного прольоту  повинно   бути   механізованим.   Захаращувати   підлогу скрапного прольоту обрізом не дозволяється.

     5.10. Рейкобалкові стани

     5.10.1. Для запобігання ударам і  дотикам  заготовками,  коли вони виходять з калібрів валків,  необхідно:  правильно виконувати калібровку валків і настроювання стана;  не допускати  прокатки  в чистових калібрах заготовки з необрізаними кінцями; передбачати на рольгангах високі борти та перехідні містки.

     5.10.2. Робоча площа пересувних столів повинна огороджуватися поручнями з відбортовкою знизу.

     5.10.3. Не   дозволяється  перебування  працівників  під  час роботи стана всередині огородження.

     5.10.4. Гарячі  стелажі  слід  розташовувати  не більше ніж у двох суміжних прольотах і таким чином,  щоб вони  однією  стороною прилягали до зовнішньої сторони будинку.

     5.10.5. По краях стелажів з гарячим металом і між окремими їх секціями  повинні  бути влаштовані проходи з містками для переходу через рольганги.

     Для переходу  працівників через стелажі над ними повинні бути облаштовані перехідні містки.

     5.10.6. Дільниці   гарячих   стелажів  необхідно  обладнувати витяжною вентиляцією.

     5.10.7. Транспортування рейок, двотаврових балок, швелерів та інших  фасованих  профілів  великих  розмірів  мостовими   кранами повинно здійснюватися за допомогою електромагнітів.

     5.10.8. Подавання прокатного металу  до  обробних  агрегатів, переміщування   його   між   правильними   машинами,   пресами  та верстатами,  а також видавання на склад повинно бути механізованим і, по можливості, автоматизованим.

     5.10.9. З'єднувальні шпинделі  правильних  машин  з  боків  і зверху   повинні   бути   огороджені  суцільними,  ланцюжними  або сітчастими кожухами.  Усі рухомі, а також обертові частини приводу правильних машин повинні мати відповідні огородження.

     Змащування правильних машин повинно бути централізованим.

     5.10.10. Кантування  рейок  у процесі виправлення на пресі та на стелажах повинно здійснюватися механізованими кантувачами.

     Не дозволяється     кантування    вручну.    Підкладки,    що застосовуються при виправленні,  повинні мати довгі  ручки.  Знизу прес   повинен   мати   відповідне  огородження  для  захисту  ніг правильника від падаючих підкладок.

     Отвори для  видавання рейок зі стелажів повинні обладнуватися повітряно-тепловими завісами.

     5.10.11. При  індукційному  гартуванні  головок  кінців рейок повинна забезпечуватися електробезпечність робіт,  а  для  захисту від впливу електромагнітних полів - встановлений захисний екран.

     Стелажі для рейок поблизу кабіни гартівних  апаратів  повинні мати огороджувальні бар'єри.

     5.10.12. Маркірування (клеймування) рейок і  балок  має  бути механізованим.

     5.10.13. Для транспортування на склад готової продукції рейки повинні  бути  сформовані  в  пакети.  Пакетування та обв'язування рейок у пакети повинні бути механізованими.

     5.10.14. На  робочих  місцях  фрезерувальників  повинна  бути встановлена  кнопка  аварійного  відключення  механізмів  поточної лінії.

     5.10.15. Робочі місця,  на яких температура повітря перевищує допустимі значення (майданчики станів,  пилки, холодильники тощо), необхідно  обладнувати  обдувною  вентиляцією   із   зволожуванням повітря розпиленою водою в теплий період року.

     5.10.16. Поряд  з  гідрознепилюванням,  що  відбувається  при збиванні   окалини,   рейкобалкові   стани  повинні  обладнуватися спеціальними відсмоктувачами з очищенням повітря від пилу.

     5.11. Сортопрокатні та дротяні стани

     5.11.1. Для  забезпечення припливу свіжого повітря до робочих місць будинки сортопрокатних цехів необхідно будувати III-образної форми (у плані), ширина розривів між окремими будинками (внутрішні подвір'я) повинна дорівнювати не менше півсуми висоти будинків, що стоять навпроти,  але не менше 20 м. Внутрішні подвір'я не повинні використовуватися для розміщення будь-яких споруд.

     У багатопрольотних  будинках необхідно використовувати отвори в торцевих зовнішніх стінах,  але з таким розрахунком, щоб розриви між джерелами тепловиділення були достатньої ширини.

     5.11.2. Для запобігання  утворенню  петель  при  прокатуванні металу  на  дрібносортних  і  дротяних безперервних станах повинні бути застосовані заходи щодо забезпечення безвідмовного захоплення смуги  валками,  правильного  регулювання колової швидкості валків окремих клітей та запобігання забурюванню переднього кінця  смуги. Відвідні  траси  дротяного  стану  не  повинні  мати  зазорів  між провідниковими приладами вище проектних.

     5.11.3. На останніх групах клітей безперервних дрібно-сортних і дротяних станів повинні встановлюватися  захисні  сітки  з  боку працівників  і  згори,  а з боку приводу - суцільний лист.  Розмір чарунок сіток повинен бути менше перерізу прокатуваного металу,  а міцність огородження повинна виключати можливість пробивання сітки під час удару переднім кінцем смуги металу.

     Для зручності   обслуговування  клітей  при  настроюванні  та ремонті стана секції  суцільного  сітчастого  огородження  повинні легко розсовуватися.

     Петльові столи станів повинні мати огородження висотою 0,9 м. Незалежно  від  огороджень  клітей та петльових столів на дротяних безперервних  станах  усі  проходи  та  перехідні  містки  в  зоні розміщення клітей повинні бути огороджені.

     На дрібносортних безперервних станах перехідні  містки  через рольганги  за  останньою  чистовою  кліткою повинні огороджуватися суцільною зашивкою з теплоізолюючим покриттям.

     Без зазначених огороджень прокатка металу не дозволяється.

     5.11.4. Відвідні рольганги від останньої кліті  дрібносортних станів  повинні бути огороджені бортами висотою не нижче 0,3 м.  З боку проходів указані борти повинні  мати  нахил,  що  перешкоджає викиданню рухомої смуги.

     У випадках,  коли при прокатуванні металу  можливе  утворення петлі,  над  рольгангами повинні бути встановлені огородження,  що знімаються або розсувного типу.

     5.11.5. При  прокатці на станах лінійного типу,  де заготовки подають вручну,  перед валками  необхідно  влаштовувати  запобіжні воронки.

     5.11.6. У разі відсутності між окремими клітями  безперервних сортових  станів  столів  з  направляючими  жолобами,  між клітями повинні влаштовуватися огородження.

     Для захисту  працівників від тепловипромінювання при прокатці металу направляючі жолоби на безперервних станах  і  на  станах  з послідовним розміщенням клітей повинні бути забезпечені екранами з проточною водою.

     5.11.7. Прокатне  поле  на  сортових  станах  лінійного  типу повинно  бути  огороджене  суцільними   бортами,   що   виключають можливість застрявання кінця смуги, утворення петель.

     5.11.8. На  станах  лінійного  типу   за   наявності   довгих заготовок  чи  петель  або  відсутності  біля стана достатніх площ повинні бути влаштовані підвісні жолоби  або  підземні  кармани  з достатнім розширенням устя, а в необхідних випадках - з установкою роликів.

     Щоб не  сталося  викидання  прокатуваного  металу  через борт жолоба устя приймального  жолоба  повинно  закриватися  з  бокових сторін і зверху.

     Листи та плити жолобів і карманів  повинні  щільно  прилягати один до одного.

     Кармани, що розміщені поруч, необхідно розділяти стінами.

     5.11.9. Жолоби,  що  використовуються для передачі металу від однієї лінії клітей до іншої,  для попередження  утворення  петель необхідно накривати кришками.