Дихальні шланги повинні бути гнучкі і стійкі до скручування. Дихальні шланги повинні давати змогу вільно рухати головою і не обмежувати або перекривати подавання повітря за рахунок тиску підборіддя або передпліччя протягом експлуатаційних випробовувань.

Шланг не повинен перегинатися.

Випробовування проводять відповідно до 6.2.

  1. З’єднувальна трубка середнього тиску

Трубки до дозувального клапана (включаючи з’єднання) повинні протягом 15 хв витримувати тиск, що удвічі перевищує тиск спрацювання запобіжного клапана для зниження тиску, або тиск, що не менше ніж на ЗО бар перевищує найвищий робочий тиск.

  1. Легеневий автомат

Випробовування проводять відповідно до 6.1, 6.6 і 6.7.

  1. Подавання дихального повітря

Подавання дихального повітря повинно бути достатнім для створення синусоїдального потоку 40x2,5 дм3/хв, якщо усі значення тиску в балоні вище ніж 20 бар і 25x2 дм3/хв за тиску нижче ніж 10 бар.

  1. Апарат без надлишкового тиску

Негативний тиск відкривання легеневого автомата повинен бути в межах від 0,5 до 3,5 мбар у разі випробовування постійним потоком 10 дм3/хв в межах тиску від максимального до 10 бар.

Недопустиме самовідкривання легеневого автомата у разі негативного тиску нижче ніж 0,5 мбар.

Негативний тиск у разі синусоїдального потоку 40x2,5 дм3/хв не повинен перевищувати 10 мбар для усіх значень тиску від максимального до 20 бар.

  1. Апарат з надлишковим тиском

Легеневий автомат для апарата з надлишковим тиском потрібно споряджати ручним або авто­матичним перемикачем.

  1. Додаткове подавання повітря

Апарат без надлишкового тиску потрібно комплектувати керованими вручну засобами забезпе­чення подавання повітря зі швидкістю потоку не менше ніж 60 дм3/хв за будь-якого тиску у балоні, що перевищує 50 бар.

Апарат з надлишковим тиском також можна комплектувати таким пристроєм.

  1. Герметичність

Складений апарат потрібно проектувати і конструювати так, щоб попередити надходження зов­нішнього повітря, а також значне зниження ефективної тривалості роботи.

  1. Апарат без надлишкового тиску

Герметичність складеного апарата за винятком лицевої частини випробовують за негативного і надлишковому тиску 7,5 мбар. Після досягнення стабільного значення тиску змінювання тиску не повинно перевищувати 0,3 бар за 1 хв.

Випробовування проводять відповідно до 6.7.1.

Під час випробовування відповідно до 6.7.2 змінювання тиску не повинно перевищувати 10 бар за 1 хв.

  1. Апарат з надлишковим тиском

Під час випробовування, відповідно до 6.7.2, змінювання тиску не повинно перевищувати 20 бар за 1 хв.

  1. Регулювальні вузли

Усі вузли, що потребують регулювання користувачем, повинні бути легкодосяжними і відрізня­тися один від одного на дотик. Усі регулювальні вузли і контролювальні засоби конструюють так, щоб попередити випадкове зміщення їх регулювання під час експлуатації.

Випробовування проводять відповідно до 6.1.

  1. Лицева частина

Дозволено використання з апаратом маски відповідно до EN 136 або мундштучного пристрою відповідно до EN 142.

Випробовування проводять відповідно до 6.1.

  1. Опір диханню

Випробовування проводять відповідно до 6.6.

  1. Опір вдиху

    1. Апарат без надлишкового тиску

Опір вдиху апарата без лицевої частини під час синусоїдального потоку 25x2 дм3/хв не пови­нен перевищувати 4,5 мбар за будь-якого значення тиску у балоні від максимального до 10 бар.

Якщо до лицевої частини приєднано легеневий автомат, негативний тиск не повинен переви­щувати 7 мбар.

  1. Апарат з надлишковим тиском

Апарат розроблюють так, щоб в порожнині маски, що прилягає до обличчя, підтримувався над­лишковий тиск. Тиск повинен бути позитивний, але не перевищувати 5 мбар.

Цю вимогу потрібно задовольняти у разі синусоїдального потоку 40x2,5 дм3/хв за будь-якого значення тиску у балоні від максимального до 20 бар і у разі синусоїдального потоку 25x2,0 дм3/хв за будь-якого значення тиску у балоні від максимального до 10 бар.

Якщо апарат споряджений з’єднувальним вузлом з нарізкою відповідно до EN 148-3, викорис­товують випробовувальне устатковання, описане в додатку А.2.

  1. Опір видиху

Цю вимогу застосовують тільки до апаратів, укомплектованих лицевою частиною.

  1. Апарат без надлишкового тиску

Опір видиху не повинен перевищувати 3,0 мбар.

  1. Апарат з надлишковим тиском

Опір відкриванню видихального клапана не повинен перевищувати 6 мбар у разі постійного потоку 10 дм3/хв, 7 мбар — у разі синусоїдального потоку 25x2 дм3/хв і 10 мбар — у разі синусоїдального потоку 40x2,5 дм3/хв.

  1. Статичний тиск

Статичний тиск в порожнині маски в умовах рівноваги не повинен перевищувати 5 мбар.

  1. ВИПРОБОВУВАННЯ

Якщо не визначені спеціальні засоби вимірювання і методи вимірювання, застосовують загаль­новживані методи і засоби.

Апарат з надлишковим тиском випробовують разом з лицевою частиною, наданою заявником.

  1. Візуальне перевіряння

Випробовувальна лабораторія проводить візуальне перевіряння апаратів до лабораторних або експлуатаційних випробовувань. Перевіряють марковання і вказівки з експлуатації.

  1. Експлуатаційні випробовування

Випробовують два апарата із залученням чотирьох випробовувачів.

  1. Випробовувані

Апарати випробовують із залученням випробовувачів, що мають досвід роботи з дихальними апаратами і задовільне медичне посвідчення. Випробовувані повинні пройти медичний огляд і бути придатні для проведення випробовування. Необхідність в медичному перевірянні безпосередньо до випробовування і в процесі випробовування визначає відповідальний за випробовування.

  1. Апарати для випробовування

Випробовують тільки апарати, які попередньо пройшли лабораторні випробовування.

  1. Підготовлення апаратів до випробовування

Перед початком кожного випробовування перевіряють герметичність апарата і тиск відкриван­ня дозувального клапана (легеневого автомата). Тиск в балоні повинен відповідати вказаному тиску наповнення.

  1. Порядок проведення випробовування

Усі випробовування проводять за кімнатної температури. Температуру і вологість повітря під час випробовування заносять до звіту.

Під час випробовування випробовувач суб'єктивно оцінює апарат. Після випробовування до звіту заносять зауваження користувача та інформацію щодо:

  1. зручності підвісної системи;

  2. надійності кріплень і муфт;

  3. доступності манометра і засобів керування;

  4. бачення через панорамне скло лицевої частини (у відповідному випадку);

  5. допоміжного подавання (за наявності);

  6. легкості передавання мови;

д) попереджувального пристою;

h) інших зауважень випробовувана (за бажанням).

  1. Ходіння

Два випробовувані у звичайному робочому одязі і з одягнутими апаратами переміщуються з постійною швидкістю 6 км/год по горизонтальній поверхні. Випробовування повинно бути безперерв­ним, без знімання апарата, протягом періоду, рівного тривалості роботи апарата або протягом ЗО хв, якщо період тривалості роботи апарата менше.

Примітка. Якщо попереджувальний пристрій не спрацював в межах 30-хвилинного періоду випробовування, тиск у балоні необхідно знизити до рівня попередження вручну для перевіряння ефективності попереджувального пристрою і відповідності його вимогам 5.18.

  1. Моделювання процесу роботи

Апарати випробовують за умов, які очікують під час нормальної експлуатації. В процесі випро­бовування виконують вправи, що моделюють практичне застосування апарата. Випробовування виконано в межах загального робочого часу ЗО хв.

Послідовність операцій випробовування обирає відповідальний за випробовування.

Індивідуальні дії кожного випробовувана упорядковують так, щоб було достатньо часу для за­уважень.

  1. ЗО поштовхів на робочій машині, кожен поштовх масою 25 кг з висоти 1,8 м в напрямку підлоги, що створює загальну робочу навантагу 13500 Нм;

  2. рух по горизонтальній площині в приміщенні без обмежень за висотою (загальна відстань 125 м)1;

  3. рух по горизонтальній площині в приміщенні з габаритною висотою (1,3 ±0,2) м (загальна відстань 200 м)1);

  4. плазування по горизонтальній площині в приміщенні з габаритною висотою (0,7 ± 0,05) м (за­гальна відстань 100 м)1};

  5. лазіння вверх і вниз по драбині з проходженням один раз в обох напрямках, квадратного отвору зі стороною 460 мм (загальна вертикальна відстань 20 м)1);

  6. лазіння через вузький прохід (довжиною 4 м), який є настільки вузьким, що випробовувач по­винен зняти апарат і штовхати його перед собою або тягнути за собою, продовжуючи в цей час здійснювати дихання через апарат;

  7. розкладання пожежного шланга довжиною не менше ніж 15 м і згортання його.

Випробовування повинно бути безперервним, без знімання апарата, протягом початкового пе­ріоду 15 хв. Потім випробовувач відпочиває протягом 5 хв, під час яких проводять його медичне об­стеження і змінюють балон, якщо відповідальний за випробовування вважає, що повітря в балоні недостатньо для завершення випробовування.

Друга частина продовжується до досягнення загального робочого періоду випробовування ЗО хв. У випадку, якщо операції виконані за час, менший за ЗО хв, випробовувач повинен ходити зі швид­кістю 6 км/год у залишений час.

  1. Стійкість до температури і займання

    1. Лабораторні випробовування з дихальною машиною

      1. Випробовування за низької температури

Апарат, включаючи балон(и) зі стисненим повітрям і лицеву частину, згідно з EN 136 або EN 142, охолоджують до температури навколишнього середовища (-30 ± 3) °С протягом 4 год.

Якщо балони вкриті композитним матеріалом, час охолодження повинен бути не менше ніж 12 год. Зразу після закінчення періоду охолодження апарат приєднують до дихальної машини, роз­міщеної ззовні охолоджувальної системи.

За допомогою дихальної машини створюють легеневу вентиляцію 50 дм3 (25 циклів/хв, 2 дм3/цикл) і робота дихальної машини продовжується до вичерпання подавання стисненого повітря (до досяг­нення тиску 20 бар).

Випробовування повторюють з тим самим охолодженим апаратом після заміни порожнього балона(-ів) повним балоном(-ами), які попередньо зберігалися в умовах кімнатної температури.

  1. Випробовування за високої температури

Апарат, зокрема балон(и) зі стисненим повітрям (тиск наповнення: 100 бар), і лицеву частину, згідно з EN 136 або EN 142, зберігають у камері за температури (60 ± 3) °С і відносної вологості по­вітря 50 % протягом 4 год.

  1. Апарат без надлишкового тиску

Апарат випробовують з використанням дихальної машини, встановленої на 25 циклів/хв і 2 дм3/хід, яка працює до вичерпання подавання стисненого повітря (до досягнення тиску 20 бар).

  1. Апарат з надлишковим тиском

Апарат випробовують з використанням дихальної машини, встановленої на 40 циклів/хв і 2,5 дм3/хід, яка працює до вичерпання подавання стисненого повітря (до досягнення тиску 20 бар).

  1. Стійкість до займання

Стійкість до займання зразка випробовують протягом короткого періоду з використанням ви- пробовувального устатковання, показаного на рисунках 1 і 2. Випробовувальне устатковання скла­дається, головним чином, із балона з пропаном, спорядженого регулювальним пристроєм і мано­метром; із обмежувача полум’я; шести пропанових пальників, здатних регулюватися по висоті.

Випробовувальне устатковання відрегульовують так:

Відстань між зразком і вершиною пальника встановлюють 250 мм.

Повністю відкривають регулювальний вентиль подавання пропану на кожному із пальників. Закривають регулювальний вентиль подавання повітря на кожному із пальників. Встановлюють ре­гулятор тиску2) пропанового балона так, щоб потокомір в головній магістралі подавання пропану по­казував загальний потік пропану до усіх 6 пальників (21 ± 0,5) дм3/хв.

Температура полум’я на висоті 250 мм над вершинами пальників в центрі сформованого паль­никами трикутника повинна становити (950 ± 50) °С.

Для досягнення правильної температури може виникнути необхідність у регулюванні вентилів подавання повітря кожного із пальників і захищенні усього випробовувального устатковання від впливів зовнішніх повітряних потоків.

Період дії полум’я на зразок повинен складати 5 с.