MIHICTEPCTBO ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНІ
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ 3 ОХОРОНИ ПРАЦІ
під час роботи з ручним пневматичним інструментом
м. КИЇВ
УЗГОДЖЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО
Національний НДІ охорони праці Наказ Міністерства промислової
Лист від 05.05.04 політики України
№248 від 14.05.04 № 230
ПІ 1.4.72-296-2004
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ 3 ОХОРОНИ ПРАЦІ
під час роботи з ручним пневматичним інструментом
м. КИЇВ
ВСТУП
- Ця Примірна інструкція з охорони праці під час роботи з ручним пневматичним інструментом (далі - Інструкція) розроблена відповідно до вимог ДНАОП 0.00-4.15-98 "Положення про розробку інструкцій з охорони праці" та з урахуванням досвіду передових підприємств галузі, вимог галузевих правил і норм з техніки безпеки, санітарних норм і правил проектування промислових підприємств, вимог до допоміжних матеріалів, виробничого устаткування і організації робочих місць, засобів індивідуального захисту працюючих з ручним пневматичним інструментом, з врахуванням інструкцій з охорони праці передових підприємств галузі.
- Інструкції про охорону праці на підприємствах розробляти на основі цієї Інструкції, а також з урахуванням чинних державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів та технологічної документації, що діє на підприємстві.
1. Загальні положення
- Ця Інструкція поширюється на працівників, які виконують роботи із застосуванням ручних пневматичних інструментів (РПІ) у виробничому процесі в цехових та позацехових умовах, на підприємствах, організаціях по виробництву авіаційної і оборонної техніки, незалежно від форми власності.
- До виконання робіт допускаються працівники у віці не молодше 18 років, що пройшли:
- медичний огляд відповідно до вимог встановленого на підприємстві порядку;
- навчання та атестацію в закладах освіти на право виконання робіт;
- вступний, первинний інструктажі з охорони праці та пожежної безпеки праці, а також інструктаж з промислової санітарії.
- До самостійної роботи допускаються працівники після отримання вступного та первинного інструктажів, стажування безпосередньо на робочому місці протягом 2-15 змін (залежно від стажу, досвіду і характеру робіт) під керівництвом досвідченого кваліфікованого працівника.
- У виробничому процесі в якості РПІ слід застосовувати: пневмодриль для свердління, молотки пневматичні, пневмоскоби, пневмогідропідсилювачі, пневмофарборозпилювачі, шліфувальні машини і ряд інших, які працюють від центральної мережі стиснутого повітря підприємства або від пересувного компресору (робочий тиск 0,5-0,8 МПа).
- Технологічний процес робіт ручними механізованими пневматичними машинами повинен включати:
- ознайомлення з технологічним маршрутом виготовлення деталі або збиральної одиниці;
- комплектування вхідних деталей, технологічного оснащення (типу машини, ріжучий інструмент, технологічне оснащення );
- наладку машини;
- перевірку роботи машини з інструментом на холостому ходу;
- виконання технологічних операцій. 1.6 Небезпечні і шкідливі виробничі фактори:
- обертові деталі машин і механізмів;
- вихід стружки при обробці отворів;
- локальна вібрація;
- підвищений рівень шуму на робочому місці;
- значна м'язова напруга та охолодження рук;
- розташування робочого місця на значній висоті (більш ніж 1,3 м) щодо підлоги ( перекриття, дока і т.д.);
- підвищена запиленість робочої зони;
- можливий розрив шланга стиснутого повітря і струмінь вихідного стиснутого повітря;
- аерозолі шкідливих речовин, їхня токсичність при роботі з герметиками (зокрема гермоклепка), чи лакофарбовими матеріалами при роботі з пневмофарборозпилювачами.
- Працівник на робочому місці в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння несе відповідальність відповідно до правил внутрішнього розпорядку підприємства.
- Виробничі приміщення, в яких виконуються роботи з пневматичним інструментом, слід приймати до експлуатації у відповідності з діючим в Україні законодавством.
- Працівнику слід приступати до виконання робіт у виробничих приміщеннях, що прийняті до експлуатації у відповідності з діючим в Україні законодавством.
- Робоче місце при роботі з РПІ слід освітлювати відповідно до вимог розряду виконуваних робіт; приміщення опалювати відповідно до санітарних норм, але температура не повинна бути нижче +18°С. Контроль параметрів освітлення, температури, шуму та ін. слід здійснювати промисловими лабораторіями згідно затвердженого графіку на підприємстві.
- Працівник, який виконує роботи з ручним пневматичним інструментом, повинен:
- знати конструкцію технологічного оснащення і принцип його роботи, а так само правила включення і відключення пневматичного інструмента, на якому він буде працювати;
- вміти надавати першу (долікарняну) допомогу потерпілому;
- виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства;
- виконувати вимоги інструкції з охорони праці і промислової санітарії в обсязі виконуємих робіт;
- уживати посильних заходів до усунення будь-якої виробничої ситуації, що створює погрозу життю чи здоров'ю безпосередньо йому або оточуючим і природному середовищу, повідомляти про небезпеку керівнику робіт або іншій посадовій особі.
- утримувати робоче місце в чистоті протягом усього робочого дня, не захаращувати його деталями, заготовками, металевими відходами, сміттям і т.п.;
- бути уважним і обережним, не відволікатися самому і не відволікати інших сторонніми справами і розмовами;
- не допускати на своє робоче місце осіб, що не мають відношення до дорученої роботи.
1.11 Застосовувати тільки інвентарний ручний пневматичний інструмент, який відповідає вимогам нормативної документації, а також має:
- вібропоглинаючий пристрій;
- пристрій для глушіння шуму вихлопу стиснутого повітря, що відповідає вимогам по шуму;
- клапан включення для легкого і швидкого відкривання і закривання і не пропускання повітря в закритому положенні;
- з'єднання гнучких шлангів між собою за допомогою ніпелів, штуцерів та хомутів, і ні в якому разі із застосуванням для цього дроту для їх скрутки;
- гарантовану герметичність в місцях з'єднання шлангів між собою з пневматичним інструментом і магістраллю подачі стиснутого повітря;
- документи про проведену інвентаризацію; порядковий номер у спеціальному журналі, в якому відзначено його періодичні огляди, поточний або капітальний ремонти у терміни, відповідно до інструкції заводу-виробника;
- пристрої для запобігання вильоту ріжучого інструменту з патрону;
- огородження ріжучого інструменту;
- пристрої для уловлення пилу, мілкої стружки, особливо необхідні при обробці композиційних матеріалів на основі вуглепластиків та інше;
- вихлопні отвори для зменшення шуму і запобіганню його впливу на працюючого.
- При експлуатації РПІ і після його ремонту контролювати, що його вібраційні параметри і шумові характеристики занесені в паспорт машини і що періодичність перевірки становить один раз на шість місяців.
- При роботі з РПІ необхідно надягати спецодяг, спецвзуття і засоби індивідуального захисту (ЗІЗ), виготовлених і виданих відповідно до державних стандартів, галузевих норм та виконуваного виду робіт, в т.ч.: напівкомбінезон бавовняний,
рукавички бавовняні чи віброзахисні (при клепальних роботах), захисні окуляри, вушні заглушки, протишумові навушники,
верхолазний запобіжний пояс (при роботі на висоті), згідно "Типовым отраслевым нормам бесплатной выдачи рабочим и служащим специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной зашиты".
Колективним договором по підприємству може бути передбачена видача спецодягу і інших ЗІЗ понад встановлених норм.
1.16 Під час роботи з ручним пневматичним інструментом працівник
повинен дотримуватись санітарних норм і правил особистої гігієни:
переодягатися і залишати особисті речі та одяг в побутових приміщеннях;
- питну воду вживати у спеціально обладнаних місцях;
прийом їжі проводити в спеціально обладнаному приміщенні, обов'язково
помивши перед цим руки з милом. 1.17 Працівник, що порушує вимоги
цієї інструкції несе дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або
кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
- Одягти та привести в порядок спецодяг: застебнути ґудзики на куртці чи комбінезоні, підв'язати обшлаги рукавів куртки чи комбінезона, надягти головний убір і підібрати під нього волосся, підготувати до роботи інші ЗІЗ: рукавиці (рукавички), "Беруши", протишумні навушники, окуляри або прозорий захисний щиток, згідно з виконуваною роботою; вибір захисних окуляр проводити керуючись вимогами діючих стандартів.
- Не слід працювати в легкому взутті (тапочках, сандаліях і т.п.).
- Одержати від керівника робіт денне завдання й інструктаж з безпечного ведення робіт.
- Вивчити необхідну для виконання роботи технічну і технологічну документацію.
- Користуватися слід гумовими, повстяними чи стьобаними матами, щоб уникати позитивного контакту з вібруючим виробом, які періодично очищати від пилу.
- При роботі РПІ ударної або ударно-свердлильної дії слід використовувати м'які рукавиці з подвійною підкладкою з боку долоні.
- Перевірити справність устаткування і РШ, на якому треба бути працювати.
- Підготувати робоче місце до безпечної роботи.
- Про виявлені несправності устаткування, інструмента, вихідних матеріалів і деталей, РПІ, ЗІЗ повідомити керівника робіт і до усунення невідповідності до роботи не приступати.
- Перед приєднанням гнучкого шланга до РПІ повітряну магістраль слід продувати, а після приєднання шланга до магістралі продувати також і гнучкий шланг, вільний кінець якого до продувки необхідно закріпляти; інструмент приєднувати до шланга після прочищення сітки на футорці; при цьому струмінь повітря не направляти на людей, підлогу і устаткування.
- Включити і відрегулювати місцеве освітлення так, щоб світло не сліпило очі.
- Перевірити з'єднання шлангу з ніпелем чи штуцером розподільної магістралі стислого повітря та РПІ на герметичність, надійність, а також цілісність стяжних хомутів; забороняти проводити з'єднання за допомогою дроту або ін.
- Перевірити відстань від робочого місця до розташування запірного пристрою стислого повітря магістрального трубопроводу і при потребі встановити її не меншою ніж 3 м.
- Перевірити вільність підходу до робочого місця.
- Перед кожним включанням РПІ та устаткування переконатися, що їх пуск є безпечним.
- Провести випробування інструменту та обладнання для нього на холостому ходу:
- перевірити справність органів керування устаткування: механізмів плавного руху, подачі, пускових, гальмових пристроїв і ін.;
- перевірити справність фіксації важелів включення і переключення;
- переконатися, що можливість мимовільного переключення устаткування з холостого ходу на робочий хід виключена;
- переконатися, що немає заїдань чи змін слабини в рухомих частинах устаткування, особливо в шпинделі.
- Приєднання шланга до магістралі і до інструмента, а так само його від'єднання повинні виконуватися при перекритій запірній арматурі, установленій на повітропровідному трубопроводі.
- Гнучкий шланг слід розміщати так, щоб виключалася можливість його випадкового ушкодження чи наїзду на нього транспорту.
- Повітря до РПІ слід подавати тільки після установки його в робоче положення.
- Натискування на працюючий РПІ слід здійснювати плавним поступовим зусиллям.
- Під час перерви у роботі, при обриві шлангів і при виникненні інших несправностей слід негайно перекрити запірну арматуру, тим самим здійснивши перекриття доступу стиснутого повітря до РПІ.
- Клепальні роботи з застосуванням РПІ необхідно організовувати так, щоб вони чергувалися протягом робочої зміни з іншими видами робіт: свердління, зенкування, опиловка, клепання та ін.
3. Вимоги безпеки під час виконання роботи
- Роботу виконувати відповідно до технічної і технологічної документації.
- Клепальні роботи на стелі, а також фрезерування, різання, опиловку виробів слід виконувати тільки в захисних окулярах; при роботі РПІ тримати двома руками.
- При установці в патрон РПІ свердла, або якого іншого інструмента, необхідно користуватися спеціальним ключем; кріплення інструмента повинне бути надійним; повітря до РПІ подавати тільки після установки його в робоче положення; натискування на працюючий РПІ здійснювати плавним поступовим зусиллям. Під час перерви у роботі, при обриві шлангів і при виникненні інших несправностей слід негайно перекрити запірну арматуру і тим самим здійснити перекриття доступу стиснутого повітря до РПІ.
- Вироби при виконанні отворів необхідно закріпляти в тисках чи спецзажимах, переконавшись в надійності закріплення.
- При застосуванні подовжених чи наварних свердл слід обов'язково застосовувати технологічне оснащення типу кондукторів з направляючими втулками.
- Перед початком полірування слід установити захисний кожух на машину, що зараз використовується.
- При установці на РПІ абразивного круга слід застосовувати картонні прокладки або інші еластичні матеріали, вони встановлюються між крепіжними деталями та абразивним кругом.
- Закріплювати абразивні круги на оправці слід двома ключами; забороняти закріплювати абразивні круги, затискуючи РПІ в слюсарні тиски;.
- Не слід знімати захисні кожухи з РПІ при роботі з абразивними кругами, шліфувальними головками та ін.
ЗЛО Шліфувальні головки, наклеєні на металеві оправки, повинні мати радіальне биття не більш 0,2 мм.
- Вибір потрібного діаметру шліфувальних кругів, дисків і головок слід провадити відповідно до вимог діючої нормативно-технічної документації.
- Не дозволяти:
- працювати боковою стороною абразивного круга, щоб уникати його руйнування;
- перевищувати (більше 15Н) радіальне навантаження на шліфувальні головки;
- працювати нерівномірно зношеним абразивним кругом;
- правити абразивний круг при незакріпленій машині;
- користуватися для сидіння на робочому місці випадковими предметами;
- очищати устаткування, вироби і спецодяг струменем стиснутого повітря;
- гальмувати руками обертову частину ріжучого інструмента чи машини;
- перегинати шланг для припинення подачі повітря;
- вводити руки в зону обертання абразивних кругів (чи іншого обертового інструмента);
- працювати РПІ з приставних стрем'янок і драбин;
- робити зміну інструмента при тиску в повітряній магістралі;
- кидати РПІ;
- залишати РПІ включеним у повітряну мережу без нагляду;
- роботу з РПІ на висоті більш 1,3 м без застосування запобіжного поясу і настилу з огорожею;
- подавати будь-які предмети працюючому на висоті без мотузки, або металевого тросу. Предмет, який подається, слід приєднувати до середини мотузки або тросу; для запобігання розгойдування предмету мотузку або трос слід тримати з обох кінців;
- піднімати на висоту дрібні предмети в незакритій тарі;
- переносити пневмоінструмент, утримуючи його за шланг чи вставний інструмент;