Визначення витоків газу виконується методом обмилювання чи шахтними інтерферометрами. При визначенні місць витоків газу по трасі трубопроводу необхідно звертати увагу на стан рослинності (пожухлість чи відсутність її), викиди грунту, а в зимовий час звертати увагу на колір снігу (пожовтіння).

3.2. При наближенні грози трубопровідник лінійний повинен віддалитися від трубопроводів, високих дерев, стовпів та інших високих споруд.

3.3. При роботі на відкритому повітрі під час сильних морозів необхідно влаштовувати перерви в роботі для обігрівання. При необхідності розвести відкритий вогонь поза межами охоронної зони трубопроводу.

3.4. Місце для відпочинку при огляді траси трубопроводу вибирається поза межами охоронної зони трубопроводу з доброю оглядовістю місцевості, не в кущах чи високій траві.

3.5. Візуальний огляд цілісності повітряних ліній електропередач виконується тільки із землі і в денний час доби на відстані не менше висоти опори від крайнього (ближнього) проводу. При виявленні обірваного чи провисаючого проводу не дозволяється наближатись до нього ближче 5 метрів при напрузі лінії електропередач (ЛЕП) до 1000 вольт і ближче 10 метрів при напрузі ЛЕП більше 1000 вольт. При цьому необхідно вжити заходів щодо огородження та позначення пошкодженої дільниці ЛЕП.

3.6. При огляді траси трубопроводу трубопровідник лінійний зобов'язаний:

• виявляти порушення охоронної зони і зони мінімальних відстаней від осі трубопроводу, не допускати виконання будь-яких земляних, будівельно-монтажних, гірничих, вибухових, меліоративних і бурових робіт як постійного так і тимчасового характеру без письмової згоди власника, без наявності письмового дозволу на виконання робіт в охоронній зоні трубопроводу, доповідати про виявленні факти порушень диспетчеру та керівництву служби;

• виявляти несправності на обладнанні і спорудах трубопроводу, негерметичність трубопроводу (витоки газу, нафтопродуктів), вживати необхідні заходи щодо локалізації негерметичності, обгороджувати знаками небезпечні зони;

• після повідомлення диспетчера про негерметичність трубопроводу до приїзду аварійної бригади, трубопровідник лінійний зобов'язаний обійти (об'їхати) ділянку дороги, близьку до витоків газу (нафтопродуктів) з трубопроводу, і при необхідності перекрити дорожній рух поблизу найбільш небезпечного місця за допомогою землевласників чи органів місцевого самоврядування; організувати пости для попередження про небезпеку і виключення проникнення в небезпечну зону людей, транспортних засобів і тварин; при загрозі залізничному транспорту вжити заходів щодо тимчасового припинення руху поїздів;

• виконувати профілактичне обслуговування та ремонт запірної, засувної та регулюючої арматури (в межах дозволеного для одноосібного ремонту та обслуговування), контролювати наявність ущільнюючих мастил, сальникової набивки і, при необхідності, виконувати набивку кранів мастилом і підтяжку сальникових ущільнень;

• слідкувати за цілісністю та збереженням майна магістрального трубопроводу.

3.7. При вимірюванні тиску в трубопроводі необхідно звертати увагу на правильність вибору манометра (показання його мають бути в середній третині шкали); продувку вентиля виконувати так, щоб струмінь газу не потрапив в обличчя чи на обладнання.

3.8. Перед перевіркою і зняттям показань приладів станцій катодного і дренажного захисту необхідно перевірити справність захисного заземлення. Виконувати роботи у шафі станцій катодного захисту, підніматися на опори стовпових трансформаторних пунктів, торкатися розрядників та іншого електрообладнання трубопровіднику лінійному забороняється.

3.9. При загідраченні скидних, продувочних і імпульсних ліній забороняється їх відігрівати вогнем. Необхідно користуватись гарячою водою чи парою. При цьому запірна продувочна арматура повинна бути закрита. Після прогрівання місць загідрачення необхідно короткочасно привідкривати запірну арматуру, щоб виключити гідравлічні удари і розрив трубопроводу.

3.10. Заливати метанол-отруту в місткість для зберігання, заправляти метанольниці і бачки, заливати його в газопровід потрібно закритим способом та в необхідному спорядженні і тільки за розпорядженням диспетчера або головного інженера управління з внесенням необхідних записів в журнал обліку метанолу. Ці роботи виконуються бригадою лінійно-експлуатаційної служби за нарядом-допуском на газонебезпечні роботи, до складу якої входить трубопровідник лінійний.

Місткість метанольної установки слід заповнювати повільно, виключаючи її переливання. Метанол-отрута, залита в місткість метанольної установки, повинна бути повністю злита в газопровід. Забороняється залишати метанол-отруту в місткості метанольної установки, за виключенням метанольниць безперервної дії. Після звільнення і перекриття кранів метанольна установка (в неробочому стані) повинна бути під атмосферним тиском.

3.11. Під час продувки конденсатозбірників запірну арматуру необхідно відкривати повільно, щоб уникнути гідравлічного удару і розбризкування конденсату. Конденсат необхідно збирати в місткість. Забороняється виконувати продувку під час грози. При розливанні конденсату або при попаданні інших нафтопродуктів, місце розливу необхідно обгородити знаками і вжити заходів щодо збирання і нейтралізації замазученого грунту. Забороняється курити і розводити вогонь при продуванні конденсатозбірника, поблизу місткостей і котлованів.

3.12. Роботи з усунення витоків газу на фланцевих чи різьбових з'єднаннях забороняється виконувати шляхом підтягнення їх при наявності в комунікаціях надлишкового тиску. Усунення витоків газу через фланцеві чи різьбові з'єднання здійснюються після перекриття запірно-засувної арматури з обох боків місця витоку, випуску газу з відключеної дільниці до атмосферного тиску шляхом відкриття на ній свічного крана (засувки, вентиля) між перекритою запірною арматурою. У разі негерметичності запірної арматури перекривається запірна арматура на суміжних дільницях із випуском газу із них.

3.13. Встановлення і зняття шприца для набивки кранового мастила на крани необхідно виконувати плавно. Для встановлення шприца на кран необхідно вивернути болт, який знаходиться в гнізді, до зворотнього клапана набивочного штуцера. Болт вивертається поступово. Не можна знаходитися навпроти болта, який вивертається. Якщо при вивертанні болта з'ясується, що зворотній клапан пропускає газ чи кранове мастило, то болт необхідно ввернути назад, набивку такого крана під тиском газу виконувати не можна. Після зняття болта встановлюють заповнений мастилом шприц і виконується набивка крана. Крани, які мають двосторонню подачу мастила в кулю, набивають з почерговим відкриттям голкових вентилів. Після набивки крана при зніманні шприца необхідно стояти в стороні від шприца на випадок відмови зворотнього клапана, так як шприц може бути викинутий зворотнім тиском. При виконанні цих робіт необхідно стояти з навітряного боку крану.

3.14. Щоб уникнути гідравлічних ударів, відкривати запірну арматуру необхідно повільно. Забороняється застосовувати ломи і інші важелі для відкривання і закривання кранів і засувок, так як це може призвести до травмування рук, інших частин тіла та викликати іскроутворення.

3.15. Перед закриттям (відкриттям) запірної арматури на трубопроводі необхідно впевнитись в її працездатності і справності (редуктор, насос, мультиплікатор, наявність гідравлічної рідини в балонах тощо). Перестановку кранів (засувок) на трубопроводі трубопровідник лінійний виконує тільки за розпорядженням чи з відому чергового диспетчера при надійному зв'язку з ним та обов'язковому записі в журналі диспетчера.

3.16. При включенні манометра прохідний голчастий вентиль слід відкривати плавно, щоб уникнути різкого удару на прилад. Для заміни манометра необхідно переключити відключаючий вентиль і за допомогою двох ключів обережно відгвинчувати його (одним ключем тримати вентиль, а іншим манометр).

3.17. Огляд колодязів з обладнанням чи запірною арматурою на трасі трубопроводу трубопровідник лінійний проводить в складі бригади за нарядом-допуском на газонебезпечні роботи. Перед опусканням в колодязь проводиться аналіз повітряного середовища в ньому. Опускатись в колодязь одному без 313 органів дихання, страхування та нагляду забороняється. Люки колодязів відкривати і закривати необхідно плавно, без ударів, які можуть утворити іскру. Аварійний вибухобезпечний ліхтар необхідно включати і виключати за межами колодязя.

3.18. Вирубку дерев і чагарників в охоронній зоні трубопроводів, викошування трави і бур'янів, ремонт огорожі кранових вузлів і технологічних майданчиків на трасі, підсипання грунту на зсувах і засипання розмивів на трасі, очищення від іржі і фарбування металевих елементів огорожі і запірної арматури та інші господарчі роботи на трасі трубопроводу необхідно виконувати після перевірки загазованості робочої зони, ліквідації, у разі їх наявності, витоків газу і замазученості, справним інструментом та при дотриманні необхідних правил безпеки, а саме:

• при виконанні робіт необхідно користуватись справним інструментом;

• гайкові ключі повинні відповідати розмірам гайок. На робочих поверхнях ключів не повинно бути збитих скосів, а на рукоятках задирок;

• напилки повинні мати ручки, яки міцно утримують його і кільце;

• черенки штикових, совкових лопат, коси, сапи, вилок, сокир і граблів повинні бути без тріщин, задирок і міцно насаджені на інструмент.

3.19. Кранові майданчики повинні бути загороджені і закриті на замок. На огорожі вивішені попереджуючі плакати. На майданчику не повинно бути рослинності, замазученості, витоків газу, мастил і масла. Рослинність навколо кранових майданчиків, продувочних свічок повинна бути скошена на відстані не менше 3-х метрів.

3.20. Трасу трубопроводу, що проходить по землях лісового фонду, в межах 3-х метрів від осі крайнього трубопроводу в кожну сторону необхідно періодично очищати від чагарників і утримувати в безпечному протипожежному стані.

3.21. Огляд трубопроводів на переходах через струмки, річки і водоймища проводиться при необхідності з човна. В зимовий період вихід на лід дозволяється при товщині льодяного покриву не менше 10 см при температурі нижче -1 С, для моря товщина льоду має бути не менше 15 см.

3.22. Розкопування трубопроводу вручну і звільнення його від старої ізоляції на ділянці, яка не має витоків газу, пошкоджень ізоляції чи виявлених за технічною документацією інших причин зменшення міцності трубопроводу, допускається без зниження тиску в ньому.

3.23. Зняття старої ізоляції і зачищення стінки трубопроводу для огляду чи ремонту необхідно виконувати скребками і металевими щітками.

3.24. При приготуванні грунтовки бітум, розігрітий до температури не більше 100 С, необхідно вливати в бензин, а не навпаки, постійно перемішуючи дерев'яними мішалками. Співвідношення бітуму і бензину має бути 1:3 по об'єму або 1:2 по масі. Грунтовка вважається готовою, якщо в ній відсутні куски бітуму. Під час нанесення грунтовки трубопровідник лінійний повинен знаходитись від трубопроводу з навітряного боку, не допускати куріння чи розведення вогню ближче 10м від місця робіт. Нанесення бітумної ізоляції вручну необхідно виконувати за допомогою спеціальних бачків, ковшів. Бачки необхідно заповнювати бітумом не більше ніж на 3/4 від об'єму. При приготуванні та нанесенні грунтовки і бітумної ізоляції штани спецодягу необхідно випускати поверх чобіт, на руках мати довгі рукавиці, поверх яких зав'язати обшлаги рукавів, надіти захисні окуляри і респіратор. Місце робіт має бути забезпечене протипожежними засобами.

3.25. При виконанні вантажно-розвантажувальних і транспортних робіт необхідно дотримуватись встановлених граничних норм підняття і переносу вантажу вручну: для чоловіків 50 кг, для жінок 10 кг.

3.26. Роботи з огляду, обслуговування, ремонту, земляні, ізоляційні та будь-які інші мають бути припинені при виявленні витоків газу і розливання нафтопродуктів. Роботи, пов'язані з випусканням газу чи продувкою конденсату, мають бути припинені під час грози, інших природних катаклізмів або при виникненні небезпеки їх загорання.

3.27. При виконанні монтажних робіт трубопровідник лінійний повинен бути ознайомлений з видом робіт і терміном їх виконання. Інструмент, пристосування і засоби

захисту для виконання робіт повинні бути справними. Забороняється при центрівці труб та їх складанні у конструкції працювати інструментом, вантажозахоплюючими пристроями, які не відповідають вимогам виконання операції та охорони праці, а також при центрівці труб центратором знаходитись навпроти останнього. При зачищенні країв труби (шліфмашинкою, зубилом тощо) наявність захисного кожуха і захисних окулярів обов'язкова. Забороняється знаходитись під трубою, що утримується краном чи трубоукладачем. При виконанні вогневих і ремонтних робіт у будь-який час року трубопровідник лінійний повинен бути одягнутий у спецодяг. Робота без спецодягу не допускається.

3.28. При виникненні небезпеки екологічного забруднення навколишнього середовища всі роботи необхідно припинити і вжити невідкладних заходів щодо локалізації джерела забруднення та ліквідації його наслідків.

3.29. Вимоги безпеки під час виконання вогневих робіт:

При виконанні вогневих робіт трубопровідник лінійний повинен дотримуватись вимог діючої у підрозділі Інструкції по безпечному виконанню вогневих робіт, зокрема:

3.29.1. До вогневих робіт приступати тільки за вказівкою керівника робіт. Забороняється піднімати тиск у трубопроводах, прокладених паралельно тому, який ремонтується. Всі технічні засоби, автотранспорт і персонал, який не бере участі у виконанні робіт, повинні знаходитись за межами охоронної зони трубопроводу не ближче 150 м від осі трубопроводу.

3.29.2. Під час роботи в котловані повинні знаходитися тільки ті виконавці, які безпосередньо зайняті виконанням робіт.

3.29.3. Ацетиленовий генератор, а також кисневі балони повинні знаходитись за межами котловану на відстані не менше 10м з навітряного боку.