бронебійно-трасувальних і підкаліберних, з уставленими в них трасерами.

  1. Правила розбирання реактивних боєприпасів
  2. Зняття мастила з поверхні реактивних боєприпасів на механічних верстатах повинне здійснюватися за температури корпуса не вище ніж 40 °С, капсульні трубки повинні бути замінені технологічними пробками.
  3. Контроль за температурою нагрівання корпуса боєприпасів під час зняття мастила повинен бути постійним.
  4. Під час розбирання реактивних боєприпасів спочатку необхідно вигвинтити засоби висадження (зривники, дистанційні трубки), засоби запалення (капсульні втулки, піропатрони тощо). Роботи необхідно виконувати в бронекабінах, дистанційно. Потім необхідно розпатронувати й розібрати постріли, витягти системи порохових зарядів і інших елементів.
  5. Розгвинчування головної й ракетної частин (або двигунів) реактивних боєприпасів, розгвинчування складових ракетних частин (двигунів) реактивних боєприпасів, відгвинчування соплового блока дозволяється в спеціально обладнаних для цього приміщеннях. Вироби для розгвинчування необхідно надійно закріпити, щоб уникнути їх з’їзду та обладнати пристроєм для відведення газів у разі ініціювання ракетної частини.
  6. Реактивні боєприпаси, що не піддаються розгвинчуванню, підлягають знищенню методом підриву.
  7. Розбирати реактивні боєприпаси із зривниками необхідно тільки в бронекабінах.
  8. Під час вилучення піропатронів, запальників, порохових зарядів ракетна частина повинна бути розташована горизонтально.
  9. Вигвинчування (вилучення) піропатронів, запальників, витягання порохового заряду необхідно робити за захисним екраном, що виключає травмування людей та локалізує наслідки аварії у разі її виникнення.
  10. Пороховий заряд допускається витягати за допомогою пристосування, установленого в канал шашки. Пристосування повинно бути виготовлене з латуні або з неметалевого електропровідного матеріалу і бути заземленим. Не дозволяється механічно впливати на виріб ударами, поштовхами, ривками.
  11. Порохові заряди калібром понад 100 мм необхідно вилучати тільки механізованим шляхом.
  12. Правила безпеки під час розбирання пострілів

Під час розбирання пострілів спочатку необхідно вилучити засоби ініціювання (зривники тощо), потім вилучити засоби запалювання (капсульні втулки, піропа- трони). Після цього необхідно відокремити пороховий заряд від снаряда і вилучити інші елементи. Допускається розпатронування пострілів з невилученими засобами підривання й запалювання проводити дистанційно, у бронекабінах.

  1. Вилучення перехідних втулок, засобів підривання та засобів запалювання
  2. Вигвинчування перехідних втулок, головних і донних зривників, дистанційних трубок, запалювальних стаканів необхідно проводити в кабінах, дистанційно.
  3. Вигвинчування капсульних втулок з пострілів унітарного заряджання і пострілів роздільно-гільзового заряджання допускається проводити на потокових лініях уручну або на механічних верстатах за захисним екраном (локалізатором).
  4. Допускається вигвинчування зривників, дистанційних трубок, засобів запалювання з пострілів дрібних калібрів (до 57 мм включно) проводити в локаліза- торах, установлених безпосередньо на потоці, дистанційно.
  5. Допускається вигвинчування вищезазначених елементів за допомогою пристосувань, що мають передачу на вал ключа. Швидкість обертання ключа не повинна перевищувати 250 об/хв. Дозволяється кріпити пристосування й ключ на одному валу за наявності надійного обмежувача поздовжнього переміщення вала. Не дозволяється механічно впливати на елементи, бити по них.
  6. Дистанційні зривники, які не підлягають кернуванню (зривники типу ВМ-30), дозволено вигвинчувати з боєприпасів в окремій кабіні ручним ключем.
  7. Під час виконання операцій з вигвинчування, переміщення ключа в напрямку осі боєприпасів слід обмежуватися довжиною вкрученої у боєприпаси частини зривника або іншого елемента, що вигвинчується. Конструкція пристосування для вигвинчування зривника повинна виключати захоплення зривника за його крановий отвір.
  8. Під час використання ручного пристосування для вигвинчування вищезазначених елементів працівник повинен перебувати поза зоною бронекабіни (лока- лізатора) і бути захищений у разі аварії.
  9. Робоче місце на операції вигвинчування повинне бути обладнане сіткою, що запобігає падінню вигвинчених елементів на підлогу кабіни (локалізатора).
  10. Постріли з капсульними втулками або зривники, які не піддаються вигвинчуванню, підлягають знищенню методом спалювання або підриву.
  11. У разі, якщо засоби запалювання не вигвинчуються з гільз порохових зарядів, дозволено проводити вилучення зарядів уручну в окремій кабіні. Потім засоби запалювання в гільзі необхідно видаляти методом випалювання або наколом (ударом).
  12. Стопорні (притискні) гвинти, які призначені для закріплення зривника, можна вигвинчувати вручну сталевою викруткою або на механічному верстаті. Притискні гвинти зривників, які не вигвинчуються, дозволяється кернити для наступного їхнього висвердлювання на свердлильному верстаті в окремій кабіні.
  13. Висвердлюють за допомогою свердла, установленого на свердлильному верстаті, місця кернування, гвинти, які не можна вигвинтити, і штифти, які не можна вилучити . На свердлильному верстаті потрібно встановити обмежувачі ходу свердла на глибину, що не перевищує глибини проникнення в корпус одиниці боєприпасів місць кернування гвинтів та штифтів. Перед висвердлюванням свердло повинно бути правильно встановлене і відцентроване. Не припустимі удари по свердлу чи боєприпасу під час їхнього закріплювання на верстаті чи знімання з верстата.
  14. Висвердлювати місця кернування, гвинтів, штифтів з боєприпасів з відкритою поверхнею ВР або пороху не дозволяється.
  15. Розпатронування пострілів унітарного заряджання
  16. Вигвинчування зривників і капсульних втулок з пострілів унітарного заряджання дозволяється проводити одночасно в кабіні, дистанційно. Не дозволяється бити ключем по капсульної втулці.
  17. Розпатронування пострілів унітарного заряджання без засобів запалювання й зривників необхідно виконувати на спеціальних механічних верстатах, установлених у кабіні, дистанційно або за захисним екраном.
  18. Дозволяється розпатронування пострілів унітарного заряджання виконувати за захисним екраном, що виключає травмування людей і локалізує наслідки можливих аварій. Не дозволяється для пострілів калібру більше ніж 57 мм розпатронування шляхом перегину в місцях з’єднання снаряда з гільзою.
  19. Розпатронування пострілів із зривниками унітарного заряджання проводиться в кабінах дистанційно.
  20. Унітарні постріли, що мають запресовану в гільзу запальну трубку, дозволяється розпатроновувати на верстаті з попередньо надягнутою на фланець гільзи скобою.
  21. Вигвинчування та вилучення трасерів, трасерних стаканів, трасер-

них гайок

  1. Вигвинчування (вилучення) трасерів, трасерних гайок, трасерних стаканів з боєприпасів з донним зривником необхідно робити в кабіні. Дозволяється виконувати такі роботи в локалізаторі для боєприпасів калібру до 57 мм включно. При цьому працівник повинен перебувати поза кабіною в безпечній зоні.
  2. Вигвинчування (вилучення) трасерів, трасерних стаканів, трасерних гайок без донних зривників допускається робити за захисним екраном, що виключає травмування персоналу.
  3. Вигвинчувати головки й дно, які можна легко вигвинтити вручну, дозволяється в приміщенні для розбирання. Нарощувати плече ключа не дозволяється.
  4. Розбирання порохових зарядів
  5. Витягати кришки з гільз порохових зарядів необхідно за тасьму. Допускається під час вилучення кришок застосовувати важільні пристосування або стиснене повітря. При цьому тиск повітря повинен бути не більше ніж 0,3 МПа (3 кгс/см ). Під час використання важільних пристосувань або стисненого повітря операцію необхідно проводити за захисним екраном. Перед вилученням кришки гільза повинна бути надійно закріплена.
  6. Обтюрувальну систему, уповільнювачі та полум’ягасники необхідно вилучати з гільзи за допомогою інструмента й пристосувань з кольорового металу.
  7. Порохові заряди в картузах або пучках необхідно витягати з гільзи, перевертаючи її над столом догори дном.
  8. Якщо порохові заряди в картузах не витягаються, необхідно поставити гільзу відкритою стороною вверх, потім розрізати верх картуза, перевернути гільзу й висипати порох у лоток, після чого вийняти картуз з гільзи.
  9. Центральні картонні трубки з пороховими стовпчиками необхідно обережно витрусити з гнізд гільзи. У разі тугої посадки картонні трубки дозволяється виштовхувати їх з гільзи дерев'яним інструментом.
  10. Користуватися металевим інструментом з некольорового металу й завдавати удари по гільзі під час розбирання порохових зарядів не дозволяється.
  11. Витягати з картонних трубок порохові стовпчики треба легким постукуванням трубки об стіл, покритий електропровідною гумою. Картонні трубки з пороховими стовпчиками, які сидять туго, необхідно знищувати спалюванням.
  12. Випресовування запальних трубок
  13. Допускається випресовування запальних трубок з порожньої гільзи.
  14. Випресовування запальних трубок необхідно вести за захисним екраном.
  15. Гільзи із запальними трубками, які не витягаються або погнулися під час випресовування, необхідно утилізувати методом спалювання.
  16. Розбирання касетних боєприпасів
  17. Розбирання касетних боєприпасів і розбирання вкладних елементів касетних боєприпасів повинно виконуватися в різних спорудах.
  18. У приміщенні розбирання вкладних елементів зі зривниками незапо- біжного типу, з одним ступенем запобігання із самоліквідатором, повинен бути ло- калізатор для знищення зривників у разі їх зведення або вкладних елементів.
  19. Під час розбирання касетних боєприпасів або вкладних елементів на конвеєрі останні повинні бути оснащені блокувальними пристроями, які виключають попадання виробу в устаткування поза припустимою технологічною зоною. Не дозволяється виконувати роботи, не передбачені технологічним процесом.
  20. Розбирання касетних боєприпасів різних конструкцій і модифікацій повинно виконуватися в різних приміщеннях.
  21. Вигвинчені зривники повинні поміщатися в дерев'яну тару й передаватися на знищення в установленому порядку.
  22. Вилучення вибухової речовини (ВР)

ВР дозволяється вилучати такими методами: утилізації боєприпасів кріогенним методом;

розрізування корпуса з вибуховою речовиною на частини з наступним вилученням ВР;

виплавки шляхом зовнішнього обігрівання корпусу боєприпасів з ВР водою, парою або іншими теплоносіями;

випалювання ВР з корпусу боєприпасів; висвердлювання ВР з корпусу боєприпасів; виплавки з корпусу ВР з використанням індукційного нагрівання; вимивання ВР струменем води під тиском дією безпосередньо на поверхню ВВ;

вимивання гарячими рідинами (розплавленим тротилом тощо); вимивання пароводяною сумішшю за безпосереднього її впливу на поверхню ВВ.

  1. Виплавка ВР з корпусів боєприпасів
  2. Під час вилучення ВР (тротилу, змішаної литої сполуки, шашки, блоків шашок), уставлених у корпуси боєприпасів на парафіно- церезиновій мастиці, вилучення її з корпусів боєприпасів проводиться методом зовнішнього обігріву корпусу боєприпасів водою, парою або іншими теплоносіями.
  3. Вилучення ВР можна виконувати в установках виплавки (термостатах), які повинні бути теплоізольованими й герметичними.
  4. Вид теплоносія і його робочі й граничні параметри (температура, тиск тощо) повинні визначатися розробником технологічного процесу й зазначені в технологічній документації, погодженій у встановленому порядку.
  5. Установка і фіксація снарядів у камері виплавки повинні забезпечувати їх надійне кріплення, що виключає падіння й зіткнення.
  6. Завантаження й вивантаження боєприпасів у камеру й назад повинні бути максимально механізовані. Дозволяється проводити дану роботу вручну, якщо маса боєприпасів не перевищує 20 кг.
  7. Роботи з виплавляння литих сполук потрібно виконувати дистанційно, крім виплавляння зовнішнім обігріванням тротиловмісного ВР із завантажуванням до 80 кг.
  8. Не дозволяється використовувати виробничі приміщення, у яких виплавляються заряди, які містять тротил або змішану литу сполуку, для зберігання вибухопожежонебезпечної продукції або для проведення інших робіт з виплавки боєприпасів.
  9. У виробничих приміщеннях, у яких виплавляються заряди боєприпасів, що містять тротил, дозволяється виконувати операції з розпаковування боєприпасів, огляду боєприпасів на безпеку в обігу, вилучення боєприпасів з тари, розбирання, зберігання перехідного запасу підготовлених до виплавки боєприпасів, пропарювання корпусів після виплавки..
  10. Виплавка гексоген- і октогеновмісного литого складу повинні виконуватися дистанційно.

2.13.1.10 Під час вилучення шашок і блоків шашок з гексоген-, і окто- геновмісних ВВ, що містяться у корпусах, стаканах, втулках на парафіно- церезиновій мастиці, допускається виконувати технологічні операції в присутності працівників.

  1. Вимивання ВР з корпусів боєприпасів
  2. Видаляють ВР методами вимивання пароводяною сумішшю, гарячими рідинами, струменем води високого тиску в кабіні, дистанційно.
  3. Вода й рідини, які застосовуються для вимивання ВР, повинні перебувати в замкнутому циклі, і їх потрібно очищати від ВР.
  4. Під час технологічного процесу вимивання потрібно контролювати робочі граничнодопустимі параметри: тиск, швидкість обертання виробу, переміщення соплової головки, відстань від соплової головки до зрізу ВР, температуру тощо.
  5. Для вимивання ВР повинні використовуватись рідини, що не містять домішок, які під час вимивання можуть впливати на ВР.
  6. Знімати бронебійний наконечник (сердечник) і привідний пас необхідно після вилучення заряду ВР і візуальної перевірки корпуса снаряда на відсутність ВР. Зазначені дії проводяться в окремому приміщенні, де не можна проводити роботи з вибухо-, і пожежонебезпечними речовинами й виробами, а також не можна розміщувати зазначені речовини й вироби у виробничих приміщеннях, де ведеться утилізація боєприпасів.
  7. Розрізування корпусів із зарядами ВР
  8. Розрізати корпус із зарядом ВР на частини (фрагментація) необхідно на механічних верстатах (фрезою, пилкою) або струменем води високого тиску на верстатах гідрорізання, дистанційно.
  9. Фреза повинна бути правильно встановлена й відцентрована. Правильність установки й центрування фрези потрібно перевіряти перед початком роботи й не менше двох разів за зміну. Під час установки на верстат корпуса із зарядом ВР для різання, а також під час зняття його з верстата необхідно уникати доторкання корпуса боєприпасів до фрези, удару по фрезі.
  10. Розрізати металеві частини корпуса снаряда (без передачі механічного зусилля на заряд ВР) дозволено тільки в окремому приміщенні, у якому не ведуться інші роботи.
  11. Під час розрізання корпуса боєприпасів із зарядом ВР на механічному верстаті його в місці різання необхідно охолоджувати рідиною.
  12. Висвердлювання та випресовування ВР з корпусів