2.4. При виявленні під час огляду устаткування, приладів, пристроїв систем (освітлення, вентиляції тощо) несправностей чи недоліків, які перешкоджають безпечній роботі, і неможливості їх усунення своїми силами акумуляторник, не приступаючи до роботи, повинен доповісти про це майстру (бригадиру) іншому керівникові в установленому на підприємстві порядку.

2.5. Акумуляторник не повинен приступати до роботи за відсутності (несправності) вентиляції, достатнього освітлення на робочому місці, а також передбачених технологічною документацією устаткування, приладів, інструментів.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПГД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1. Роботи по заряджанню акумуляторних батарей повинні виконуватися в окремих приміщеннях, які оснащені устаткуванням, приладами, пристроями та інструментом згідно з нормативно-технічною документацією.

3.2. Роботи в акумуляторних приміщеннях виконуються за нарядом, розпорядженням та у порядку поточної експлуатації.

3.3. Зарядження і розрядження акумуляторних батарей, а також рівняння зарядження, повинні виконуватись у денну зміну акумуляторником.

3.4. Огляд акумуляторних батарей повинен виконуватися: черговим персоналом у вечірній і нічний час 1 раз за зміну; акумуляторником - щоденно;

інженером служби енерговодопостачання - 2 рази у місяць.

3.5. Роботи по заряджанню акумуляторних батарей повинні виконуватись при включеній припливно-витяжній і місцевій вентиляціях.

Припливно-витяжна вентиляція зарядної повинна вмикатись перед початком заряджання батарей і вимикатись після повного видалення газів, але не раніше, ніж через 1,5 години після закінчення заряджання.

Вентиляція зарядного відділення блокується із зарядним пристроєм; зарядний струм не подається до акумуляторних батарей при непрацюючій вентиляції.

3.6. Приплив повітря із вентиляційних каналів не повинен бути направленим безпосередньо на поверхню електроліту акумуляторів.

3.7. Для переміщення акумуляторних батарей по території та у приміщеннях підприємства необхідно користуватися спеціальними візками, платформа яких виключає можливість падіння батарей.

3.8. Під час перенесення вручну малогабаритних акумуляторних батарей необхідно використовувати пристрої (захвати) і дотримуватись застережних заходів, щоб уникнути проливання електроліту.

3.9. Перед постановкою акумуляторних батарей на заряджання необхідно прочистити вентиляційні отвори і вивернути пробки, щоб не допустити накопичення усередині елементів великої кількості "гримучого газу", що може призвести до розриву кришок акумуляторів. Заряджання акумуляторних батарей необхідно проводити в окремому відділені тільки при працюючій витяжній вентиляції, яка відсмоктує небезпечні та вибухонебезпечні речовини і гази від місця заряджання батарей.

У разі одночасного заряджання не більше 10 батарей, як виняток, дозволяється здійснювати їх заряджання у приміщеннях для ремонту, у витяжних шафах з індивідуальною витяжкою, включення якої зблоковано із зарядним пристроєм.

Під час кожного технічного обслуговування акумулятора необхідно прочистити вентиляційні отвори в його пробках або кришках.

3.10. Розбирання пластин акумуляторних батарей повинно приводитися тільки після їх промивання.

3.11. Травити і паяти необхідно тільки біля відсмоктувача витяжної вентиляції.

3.12. Під час плавлення свинцю окисли, що утворюються на його поверхні, необхідно видаляти сухим металевим черпаком в ящик із кришкою, яка щільно закривається. Відкривати кришку слід тільки під час скидання окислу.

Під час відливання свинцевих деталей охолоджувати їх водою забороняється, так як вода, що попадає у розплавлений свинець, інтенсивно випаровується і захоплює за собою частинки свинцю, які при попаданні на шкіру можуть спричинити опіки.

Під час приготування свинцево-сурм'яного сплаву для відливання деталей необхідно засипати його поверхню деревним вугіллям для зменшення виділення пари свинцю.

3.13. Заливати розплавлений свинець необхідно сухим черпаком у сухі і прогріті форми.

3.14. Для захисту тіла від можливих опіків під час роботи з розплавленим свинцем, під час виконання паяльних робіт, під час приготування заливної мастики і роботі з нею акумуляторник повинен одягати передбачені засоби індивідуального захисту.

3.15. Видалення сульфату зі свинцевих пластин щітками, ганчірками, правлення пластин повинно виконуватись з місцевим відсмоктуванням, у гумових рукавицях і захисних окулярах.

3.16. Будь-які роботи, що виконуються ремонтною бригадою, а також роботи, що виконуються акумуляторником і вимагають розриву ланцюга (вирізання із батарей окремих елементів батареї чи паяння) повинні виконуватись за нарядом.

Включати акумуляторну батарею після закінчення ремонтних робіт дозволяється тільки після закриття наряду і отримання дозволу на включення від особи, яка видала наряд.

3.17. Паяти пластини в акумуляторному приміщенні допускається за таких умов:

роботи необхідно виконувати за нарядом;

роботи необхідно виконувати акумуляторником під наглядом технічного персоналу з групою допуску не нижче IV (визначається нарядом);

паяння дозволяється не раніше, ніж через 2 години після закінчення зарядки;

батареї, що працюють за методом постійної підзарядки, необхідно за 2 години до початку

робіт перевести у режим розряджання;

до початку робіт приміщення слід провентилювати протягом 2 годин;

під час паяння приміщення має безперервно вентилюватися;

місце для паянні слід відгородити від решти батареї вогнестійкими щитами;

для запобігання отруєнню свинцем та його сполуками слід вжити спеціальних застережливих заходів і визначити режим роботи відповідно з експлуатації і ремонту акумуляторних батарей .

3.18. Готувати кислотний електроліт необхідно у спеціальних посудинах із спеціальних матеріалів (керамічних, фаянсових тощо). Не дозволяється для приготування електроліту користуватися скляною посудиною, так як вона від розігріву може лопнути.

3.19. Для змішування кислоти з водою необхідно спочатку налити у місткість дистильовану воду, а потім до неї лити кислоту тонким струменем, періодично перемішуючи розчин скляною або ебонітовою паличкою.

Забороняється наливати у місткість спочатку кислоту, а потім воду, так як при цьому станеться закипання і бурхливе розбризкування гарячої кислоти, що може призвести до опіків.

3.20. Під час приготування, заливання та доливання кислотного електроліту у батареї необхідно обов'язково користуватись засобами індивідуального захисту (захисними окулярами, гумовими рукавицями тощо).

3.21. Перед приготуванням лужного електроліту і під час роботи з ним необхідно одягати захисні окуляри, гумові рукавиці. Брати сухий луг необхідно щипцями або пінцетом. Дроблення сухого їдкого лугу необхідно проводити із застосуванням спеціального совка і мішковини. Для розчинення лугу використовувати тільки холодну воду.

3.22. Переливати кислоту із бутлів у місткість необхідно за допомогою спеціальних пристроїв (качалок, сифонів тощо). Не дозволяється переливати кислоту вручну.

3.23. Під час роботи біля баку з електролітом не дозволяється перемішувати його шляхом вдування повітря через гумовий шланг.

3.24. Проводити заміну електроліту або доливання його в акумулятори слід за допомогою спеціального обладнання, гумової груші, скляної кружки тощо.

3.25. За умови роботи акумуляторної батареї по методу безперервного підзаряджання доливання дистильованої води в елементи повинна виконуватися тільки у нижню (придонну) частину посудини за допомогою пластмасової трубки з воронкою

3.26. Бутлі з кислотою і електролітом необхідно переносити на спеціальних носилках, або перевозити на візках міцно закріпивши їх, що виключає падіння бутлів, і тільки у спеціальних обрешітках. Перед підійманням бутлів необхідно переконатися у справності обрешітки, звернувши особливу увагу на міцність кріплення її днища.

Відчиняти скляні бутлі з кислотою, лугом необхідно обережно, без застосування великих зусиль; при відчинені попередньо прогріти горловину бутлів ганчіркою, змоченою у гарячій воді.

При зберіганні і транспортуванні бутлів пробки на них повинні бути щільно закриті. Кислоту і рідкий луг необхідно зберігати тільки в окремих приміщеннях, що провітрюються, у бутлях з обрешітками, встановленими на підлозі в один ряд. Порожні бутлі в аналогічних умовах.

Усі посудини з кислотою, лугом та електролітом повинні мати відповідні написи з вказанням вмісту.

Не допускається зберігати кислоту в металевому посуді.

3.29. Акумуляторні батареї, що встановлюються для зарядження, повинні з'єднуватись між собою тільки проводами з наконечниками, які щільно прилягають до клем батарей і виключають можливість іскріння. З'єднувати наконечники акумуляторних батарей дротом «закруткою» забороняється, так як іскра, що може утворитись внаслідок поганого контакту, може викликати вибух газів, що виділилися під час заряджання батарей.

3.30. Приєднання акумуляторних батарей до зарядного пристрою і з'єднання акумуляторів між собою необхідно виконувати у гумових рукавицях.

3.31. Не дозволяється торкатися руками без гумових рукавиць до струмоведучих частин (клем, контактів, електропроводів). У разі необхідності застосування інструменту, користуватися тільки інструментом з ізольованими рукоятками.

3.32. Перевірка стану полюсних затискачів повинна виконуватися тільки у гумових рукавицях. Під час підтягування болтів, які з'єднують акумулятори один з одним, працювати гайковим ключем необхідно обережно, вживши заходів, які упереджують можливість випадкового торкання ключа до пластин акумуляторів різної полярності.

3.33. Контроль за ходом заряджання повинен здійснюватись за допомогою спеціальних приладів (термометра, навантажувальної вилки, ареометра тощо).

Не дозволяється перевіряти акумуляторну батарею коротким замиканням. Під час роботи з навантажувальною вилкою для уникнення опіку не слід торкатися до опору (резистора) вилки.

3.34. Під час заряджання батарей не нахилятись близько до акумуляторів, щоб уникнути опіку бризками кислоти, яка вилітає з його отворів.

3.35. Для огляду акумуляторних батарей необхідно використовувати переносні світильники у вибухонебезпечному виконанні напругою не більше 42В.

3.36. Під час проведення акумуляторних робіт не дозволяється:

курити, входити у зарядну з відкритим вогнем (запаленим сірником, цигаркою тощо);

користуватись у зарядній електронагрівальними приладами;

зберігати в акумуляторному приміщенні бутлі із сірчаною кислотою і флакони із їдким калієм більше добової потреби, а також порожню посуду. їх необхідно зберігати у спеціальному приміщенні;

спільно зберігати та заряджати кислотні та лужні акумуляторні батареї в одному приміщенні;

перебування людей у приміщенні для зарядження акумуляторних батарей, крім обслуговуючого персоналу;

проводити будь-які сторонні роботи у приміщенні заряджання акумуляторних батарей.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Припинити заряджання акумуляторів і відключити зарядне обладнання за 1,5 години до закінчення роботи.

4.2. Привести у порядок робоче місце, інструмент і пристосування протерти і скласти на відведене для них місце.

4.3. Повідомити майстра про всі несправності та недоліки, виявлені під час роботи, і про заходи, вжиті щодо їх усунення.

4.4. Зняти і здати на зберігання у встановленому порядку засоби індивідуального захисту.

4.5. Відключити споживачі електроенергії у всіх приміщеннях акумуляторного відділення..

4.6. Вимити обличчя і руки теплою водою з милом, прийняти душ.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. При появі небезпеки, акумуляторник зобов'язаний припинити роботу, відключити подачу електроенергії, зняти клеми з акумуляторів, не допускати сторонніх осіб у небезпечну зону. Повідомити про ситуацію майстру або іншій посадовій особі і діяти згідно з Планом локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.

5.2. Якщо є потерпілі, надати їм першу медичну допомогу, а у разі необхідності викликати лікаря.

5.3. У разі несправності електрообладнання, виходу з ладу місцевої або загальної припливно-витяжної вентиляції необхідно негайно припинити роботу, відключити обладнання від джерел живлення і доповісти про несправності безпосередньому керівникові або звернутись в установленому порядку до відповідної служби.

5.4. Акумуляторник, який помітив пожежу або задимлення та інші явища, які можуть привести до виникнення пожежі, зобов'язаний:

знеструмити обладнання;

негайно викликати пожежну охорону по телефону або пожежному сповіщувачу;

викликати до місця пожежі майстра, виконроба або начальника дільниці;

вжити заходів щодо обмеження розповсюдження вогню і ліквідації пожежі.

5.5. У випадку попадання кислоти на шкіру слід терміново обмити ушкоджені дільниці шкіри великою кількістю проточної води (протягом 25-20 хвилин), а також обмити нейтралізуючим розчином (5-10%) питної соди, при попаданні кислоти у очі слід негайно промити їх нейтралізуючим розчином (2-3 %) питної соди.

5.6. У випадку попадання лугів на шкіру як нейтралізуючий розчин застосовується 5-10% розчин борної кислоти для промивання шкіри тіла та 2-3% розчин борної кислоти для промивання очей.

5.7. Електроліт, пролитий на стелаж, верстат тощо необхідно витерти ганчіркою, змоченою у 10%-ному нейтралізуючому розчині, а пролитий на підлогу - спочатку посипати тирсою, зібрати її, а потім це місце змочити нейтралізуючим розчином і протерти насухо.

5.8.Послідовність надання першої допомоги:

припинити дію на організм факторів, що спричинили нещасний випадок, які загрожують здоров'ю чи життю потерпілого (звільнити від дії електричного струму, винести з зараженої зони, загасити одяг, що спалахнув) і оцінити його стан;