3.11. При зупинці (стоянці) автомобіля водій, залишаючи транспортний засіб, повинен вжити всіх заходів проти самовільного його руху: зупинити двигун, встановити важіль перемикання передач у нейтральне положення, загальмувати автомобіль стоянковим гальмом.

3.12. Якщо автомобіль стоїть навіть на незначному уклоні, необхідно додатково підставити під колеса упорні колодки.

3.13. На спусках та підйомах, де спосіб постановки не регламентується засобами регулювання руху, транспортні засоби необхідно ставити під кутом до краю проїжджої частини так, щоб виключити можливість їх самовільного руху.

3.14. Виходячи із кабіни автомобіля, водій повинен попередньо переконатися у стані поверхні (наявність вибоїн, слизькості, сторонніх предметів тощо), а при виході на проїжджу частину дороги - ще й у відсутності руху як у попутному, так і зустрічному напрямках.

3.15. Під час постановки транспортних засобів під вантажно-розвантажувальні роботи водій повинен вжити заходів, що запобігають самовільному руху автомобіля.

3.16. Під час навантаження кузова автомобіля водій повинен слідкувати за порядком навантаження і заповнення кузова. При цьому йому необхідно знати, що:

під час навантаження кузова автомобіля навалочним вантажем він не повинен підійматися над бортами кузова (стандартними або нарощеними) і повинен розміщуватися рівномірно по усій площині кузова і не виступати за бокові габарити автомобіля;

штучні вантажі, що підіймаються над бортами кузова, повинні бути ув'язаними міцним справним такелажем (канатами, мотузками), при цьому не повинні використовуватись металеві канати і дріт;

ящиковий, катно-бочковий та інший штучний вантаж повинен бути укладений так, що під час руху (зрушенні з місця, крутих поворотах, різкому гальмуванні) він не міг переміщуватися по підлозі кузова.

При наявності зазорів між окремими місцями вантажу слід вставляти між ними дерев'яні прокладки і розпірки;

бочки з рідким вантажем установлюють пробкою догори;

скляна тара з рідинами повинна перевозитись тільки у спеціальний упаковці, її необхідно установлювати вертикально (пробкою догори); вантаж у скляній тарі не повинен встановлюватись один на другий (у два ряди) без відповідних прокладок (дошок), що захищають нижній шар від розбивання під час руху;

пильні вантажі дозволяється перевозити на відкритих кузовах автомобілів, які обладнані пологами і ущільнювачами, при цьому повинні бути вжиті заходи, що виключають їх розпилювання під час руху;

вантажі, що перевищують габарити транспортного засобу по довжині на 2м і більше (довгомірні вантажі), повинні перевозитись на автомобілях з причепами - розпусками, до яких вантажі повинні надійно кріпитися, при цьому вантаж не повинен бути вище стояків причепа;

під час навантаження довгомірних вантажів (труб, рейок, деревини тощо) на автомобіль з причепом-розпуском, необхідно залишати зазор між щитом, який установлений за кабіною автомобіля, і торцями вантажу для того, щоб на поворотах та розворотах вантаж не чіпляв за щит, при цьому вантаж повинен бути надійно закріплений;

напівпричепи повинні завантажуватися, починаючи з передньої частини, а розвантажуватися - із задньої.

3.17. Водій повинен оглянути навантажені контейнери з метою визначення правильності навантаження, справності, а також надійності кріплення контейнерів на спеціалізованих напівпричепах або універсальних автомобілях.

3.18. Водій повинен перевірити відповідність укладання, розміщення та надійність кріплення вантажів і тентів на транспортному засобі вимогам безпеки, а у разі виявлення порушень - вимагати від особи, відповідальної за навантажувальні роботи, ліквідувати їх. При цьому операції із навантаження і розвантаження вантажів, кріплення їх тентів на транспортних засобах, а також відкривання та закривання бортів автомобілів, напівпричепів та причепів здійснюється силами і засобами вантажовідправників, вантажоодержувачів або спеціалізованих організацій.

3.19. Навантаження і розвантаження вантажів на автомобілях, обладнаних підіймально-транспортними механізмами, здійснюється водієм.

3.20. Вантажно-розвантажувальні роботи в охоронних зонах повітряних ліній електропередач дозволяється виконувати тільки після проведення цільового інструктажу і оформлення наряду-допуску, що видається організацією, відповідальною за виконання робіт.

3.21. Водіям автомобілів, за їх згодою, дозволяється виконувати роботи з навантаження і розвантаження вантажів масою (одне місце) не більше 20 кг для чоловіків і 7 кг для жінок. При цьому відповідальність за організацію і безпечне проведення водіями цих робіт покладається на вантажовідправника і вантажоодержувача, що повинно обумовлюватись договором.

3.22. Під час транспортування контейнерів водій зобов'язаний додержуватись таких заходів перестороги:

різко не гальмувати;

знижувати швидкість перед поворотами, закругленнями та нерівностями дороги;

звертати особливу увагу на висоту воріт, мостів, контактних мереж, дерев тощо.

3.23. Водій повинен знати, що під час стоянки не дозволяється відпочивати або спати у кабіні, салоні при працюючому двигуні.

3.24. Водію дозволяється виконання будь-яких робіт з обслуговування та ремонту транспортних засобів на відстані більше 5 м від зони дії вантажно-розвантажувальних машин.

3.25. Під час вимушеної зупинки автомобіля на узбіччі або на краю проїжджої частини дороги для проведення ремонту водій зобов'язаний включити аварійну світлову сигналізацію, установити знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар на відстані не ближче 20 м до транспортного засобу у населених пунктах та 40 м - за їх межами.

3.26. Виконання ремонтних робіт під час вимушеної запинки автомобіля водій повинен виконувати за наявності у нього необхідних пристроїв та інструменту для безпечного виконання конкретного виду робіт. Залучати до ремонтних робіт на лінії сторонніх осіб (вантажників, пасажирів тощо) не дозволяється.

3.27. Під час вимушеного ремонту у дорожніх умовах водію необхідно виконувати наступні вимоги безпеки:

при вивішуванні частини автомобіля домкратом, автомобіль необхідно встановити на рівній поверхні, зупинити двигун, включити знижену передачу, загальмувати стоянковим гальмом, підставити під колеса, що не підіймаються, упорні колодки; домкрат необхідно встановити на рівну неслизьку поверхню. У разі неміцного ґрунту під основу домкрата необхідно підкласти міцну дерев'яну підставку площею не менше 0,1 м або дошку;

плунжер домкрата повинен бути встановлений у місце, вказане у керівництві з експлуатації;

підтягувати ремінь вентилятора, перевіряти кріплення водяного насоса та підтягувати сальники слід тільки при непрацюючому двигуні; під час накачування шин на лінії колесо кладуть замковим кільцем до землі; при перегріванні двигуна пробку радіатора можна відкривати тільки тоді, коли температура води (рідини) нижче 100°С, інакше при відкриванні пробки може статися викид киплячої води;

пробку радіатора на гарячому двигуні необхідно відкривати у рукавицях або накривши ії ганчіркою. Пробку слід відкривати обережно, не допускаючи інтенсивного виходу пари у бік відкриваючого;

з метою запобігання випадкам обморожування під час усунення несправностей зимою у дорозі слід працювати тільки у рукавицях, не торкаючись при цьому металевих предметів, деталей та інструменту руками без рукавиць; якщо водій працює під автомобілем, що знаходиться на узбіччі, водій повинен розміститися так, щоб не знаходитися на проїжджій частині дороги; залазити під автомобіль і вилазити з-під цього можна тільки з боку, протилежного проїзду;

працювати під автомобілем, якщо останній стоїть на домкраті, дозволяється за умови наявності страхувальних козлів під рамою автомобіля. - у разі роботи лежачи під автомобілем, необхідно використовувати лежаки, килимки або решіткові візки, які мають для зручності користування підголівники, а також одягнути захисні окуляри.

3.28. Ручний інструмент (молотки, зубила, пробійники, гайкові ключі) повинен бути справним.

3.29. У випадку участі водія у ремонті та технічному обслуговуванні автомобіля у гаражі він повинен бути проінструктований згідно з інструкціями з охорони праці для автослюсаря.

3.30. Буксирування несправних автомобілів допускається тільки на жорсткому буксирі. Відстань між автомобілями повинна бути не більше 4 м. Під час буксирування за кермом автомобіля, що знаходиться на буксирі, повинен бути водій.

3.31. Якщо конструкція жорсткого зчеплення забезпечує слідування автомобіля, що знаходиться на буксирі, траєкторією автомобіля, що буксирує (у тому числі, під час поворотів), перебування водія у автомобілі, що знаходиться на буксирі, не обов'язкове.

3.32. Під час буксирування не допускається перевезення людей, як у першому, так і у другому автомобілі.

3.33. Водій повинен знати, що буксирування автомобілів під час ожеледиці, двох і більше автомобілів одночасно, автомобілів з причепом - не допускається. Як виняток, допускається буксирування автомобіля з одним причепом, але загальна довжина зчеплених автомобілів не повинна перевищувати 22 м.

3.34. Буксирування автомобілів з несправною гальмівною системою дозволяється лише у тих випадках, коли забезпечується слідування автомобіля, що знаходиться на буксирі, слідами того, що буксирує, і виключається самовільне відключення ланки під час руху.

3.35. Водій повинен знати, що робота автомобілів на будівельних майданчиках, території промислових підприємств, у кар'єрах тощо, допускається тільки з дозволу відповідальних осіб вказаних об'єктів та після проведення з водіями цільового інструктажу відповідно до чинних нормативних актів з охорони праці.

3.36. На території стоянки автомобілів не можна користуватися відкритим вогнем, проводити заряд акумуляторних батарей, зберігати паливо або тару з-під нього. Використаний обтиральний матеріал, мастило, розлите паливо треба негайно прибрати.

3.37. При розливанні етильованого бензину залите місце очистити і знешкодити холодним вапном, ужитим у вигляді кашки в пропорції 1 частина хлорного вапна на 3-5 частин води або хлорної води, а на металевій поверхні — гасом.

3.38. У кабіні вантажного автомобіля не дозволяється перевозити етильований бензин. При появі запаху бензину під час руху автомобіля водій зобов'язаний визначити причину появи запаху і усунути ії.

3.39. Додаткові вимоги безпеки під час експлуатації автомобілів, що працюють на газовому паливі:

3.39.1. Запуск двигуна (карбюраторного ) слід проводити на паливі одного виду: на газі або бензині.

3.39.2. Для підігрівання двигуна і системи живлення, усунення льодових утворень та пробок дозволяється застосовувати тільки гарячу воду, повітря або пару.

3.39.3. Витратні та магістральні вентилі необхідно відкривати повільно, щоб уникнути гідравлічного удару, а закривати - не докладаючи великих зусиль, щоб не пошкодити ущільнювачі.

3.39.4. Під час експлуатації автомобілів, що працюють на газовому паливі, водій повинен виконувати наступні вимоги безпеки:

запускати двигун і працювати на автомобілі тільки зі справною газовою апаратурою та за відсутності витоків газу із балона або системи живлення;

працювати тільки на одному виді палива: бензин або газ;

дозаправляти балони або випускати (зливати) газ тільки на безпечній відстані від місць стоянки інших автомобілів, за відсутності джерел вогню та віддаленні від місць знаходження людей;

зупиняти автомобіль тільки на відстані більше 5 м від місця роботи з відкритим вогнем, а також користуватися відкритим вогнем на відстані більше 5 м від автомобіля, враховуючи напрямок вітру (вітер повинен йти з боку автомобіля);

проводити перевірку герметичності систем живлення за допомогою спеціальних приладів, зокрема, мильною емульсією;

перевіряти або регулювати прилади електрообладнання, переконавшись у відсутності газу під капотом двигуна та в інших можливих місцях його накопичення;

експлуатувати автомобіль тільки за наявності газового фільтра;

регулювати або ремонтувати газову апаратуру при непрацюючому двигуні, за виключенням випадків регулювання на холостому ходу;

не ударяти по газовій апаратурі та арматурі, що знаходиться під тиском;

витратні вентилі повинні бути або повністю відкриті або повністю закриті, не допускати випадків знаходження вентилів у проміжному положенні;

закривати або відкривати витратні і наповнювальні вентилі зусиллям рук, не допускаючи випадків застосовування додаткових важелів;

під час експлуатації автомобіля на бензині електромагнітні клапани і витратні магістральні вентилі повинні бути закритими;

запускати двигун тільки при тиску у балонах більше 0,5МПа (5 кгс/см ).

3.39.5. Після постановки автомобіля на тривалу стоянку водію необхідно закрити витратні та магістральні вентилі, випрацювати весь газ із системи живлення, після чого виключити запалювання і відключити "масу".

При зупинці двигуна на короткий час (не більше 10 хв.) магістральний вентиль дозволяється залишати відкритим.

3.39.6. Заправляти автомобілі дозволяється тільки на стаціонарних або пересувних газонаповнювальних станціях.

3.39.7. Перед заправкою автомобіля газовим паливом водію необхідно: висадити пасажирів із кабіни (кузова); зупинити двигун; виключити запалювання; закрити магістральний вентиль, витратні вентилі при цьому повинні бути відкриті.

3.39.8. Під час заправлення газовим паливом водій повинен виконувати наступні вимоги безпеки:

стояти на відстані не менше 3-х метрів від газонаповнювального шланга і балонів; не виконувати будь-які роботи з технічного обслуговування і ремонту автомобіля; працювати тільки у рукавицях;

заправляти балони зрідженим нафтовим газом не більше, ніж на 90% повного об'єму; заправляти тільки ті балони, у яких не закінчився термін огляду, та при герметичності системи живлення.