— перевозити або переміщувати насосну станцію з працюючим двигуном;

— розміщувати насосну станцію ближче 1,5м від краю берега водозабору;

— транспортувати насосну станцію, не обладнану гальмами, при швидкості більше 15 км/год.;

— зберігати безпосередньо біля станції паливо, мастильні матеріали та інші предмети, що не мають відношення до її обслуговування;

— проводити полив ділянок, які розташовані відносно дощу-вальної машини з протилежного боку лінії електропередач напругою вище 1000 В.

4.11.19. На ділянках, що розміщені коло полів, оброблених пестицидами, роботи належить проводити з навітряного боку.

При зміні напряму вітру, що викликає попадання парів пестицидів або продуктів їх розпаду в робочу зону, необхідно застосовувати засоби захисту відповідно до вимог розділу 9 частини 1 або припинити роботу.

4.12. Вимоги до землеробства у гірських, передгірських зонах і на схилах.

4.12.1. В кожному підприємстві проводиться паспортизація оброблюваних крутосхилих земельних ділянок з зазначенням крутості поздовжніх і поперечних схилів, перешкод, небезпечних місць тощо.

Небезпечні місця на ділянках повинні бути позначені попереджувальними знаками "Обережно! Інші небезпеки" згідно з ГОСТ 12.4.026.

4.12.2. Згідно з вимогами Правил дорожнього руху України (розділ 28) мобільну сільськогосподарську техніку, призначену для роботи в гірських умовах, потрібно забезпечувати противідкатними упорами (башмаками).

4.12.3. Під час роботи на схилах необхідно стежити за покажчиком крену.

4.12.4. Перед початком робіт на крутих схилах слід додатково перевірити справність гальм, рульового управління, ходової частини і муфти зчеплення, креноміра, рівень масла в картері двигуна, у гідравлічній системі і гідросистемі коробки переміни передач.

4.12.5. Для вимушеної зупинки машини (трактора) повинна бути вибрана ділянка з найменшим нахилом. При тривалій зупинці на схилі після заглушення двигуна машину потрібно поставити на стоянкове гальмо, педалі робочих гальм поставити на защіпку, включити І або задню передачу, навісне знаряддя опустити або заглибити робочі органи, а під колеса або гусениці підкласти противідкатні упори (башмаки).

4.12.6. При роботах на схилах ширина розворотної смуги має бути не менше подвійної ширини захоплення машинно-тракторного агрегату.

4.12.7. При роботі на схилах двері кабіни з боку верхньої частини схилу повинні бути закріплені у відкритому положенні. Не допускається перебування в кабіні трактора сторонніх осіб.

4.12.8. При одночасному русі двох тракторів і більше по схилу відстань між ними має становити не менше 50м, при зустрічному роз'їзді — не менше 2 м.

4.12.9. Під час подолання крутих і слизьких підйомів (спусків) в складі колони машина, що рухається ззаду, не повинна починати рух доти, поки передня машина не подолає підйом (спуск). Підйом необхідно долати на нижчій передачі без зупинок і переключення передач.

4.12.10. Розбивати загінки і прокладати перші борозни на схилах потрібно під керівництвом відповідальних осіб, призначених власником.

4.12.11. Працювати стогокладом дозволяється на схилі не більше 6° і при швидкості вітру до 10 м/сек.

Частина 3

ВИМОГИ ОХОРОНИ ПРАЦІ У ТВАРИННИЦТВІ

1. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ

1.1. Безпека процесів, пов'язаних з виробництвом продукції тваринництва, повинна відповідати вимогам державних стандартів, технологічної та експлуатаційної документації, інструкцій з вимог безпеки до технологічних процесів, вимогам 1 та 3 частин цих Правил.

1.2. У виробництві продукції тваринництва на працюючих можуть діяти небезпечні й шкідливі виробничі фактори, викладені в розділі 1.1 частини 1 цих Правил, а також нижченаведені:

— біологічна небезпека (мікроорганізми: бактерії, віруси, рикетсії, спірохети, гриби, актиноміцети, найпростіші та продукти їхньої життєдіяльності і макроорганізми: тварини, рослини, люди й продукти їхньої життєдіяльності, а також культури кліток і тканин);

— спільні хвороби для людей і тварин: бруцельоз, туберкульоз,ящур, сибірка, сап, сказ, Ку-гарячка, лептоспіроз, туляремія і деякі гельмінтози (бичачий і свинячий солітер, трихінельоз, ехінококоз).

На підприємствах із виробництва продукції тваринництва повинні бути передбачені заходи щодо захисту працюючих від дії цих факторів.

1.3. Мікроклімат виробничого середовища не повинен чинити несприятливого впливу на працівників. У виробничих приміщеннях, де неможливо встановити допустимі нормативні показники мікроклімату через технологічні вимоги до виробничого процесу, повинен бути забезпечений колективний або індивідуальний захист працівників згідно з вимогами розділу 9 частини 1 цих Правил. В інших виробничих та підсобних приміщеннях мікроклімат повинен відповідати ГОСТ 12.1.005.

1.4. Рівень шуму на робочому місці повинен бути не більше 80 дБА відповідно до ГОСТ 12.1.003.

У разі відсутності технічної можливості зниження шуму на робочих місцях до гранично допустимих величин працівники допускаються до роботи лише при наявності засобів індивідуального захисту.

1.5. Біологічна безпека повинна забезпечуватися мінімальним часом контакту працівників із тваринами, кормовими сумішами, продукцією тваринництва, екскрементами тварин і відходами виробництва; ефективною роботою вентиляції, систематичним проведенням дезінфекційних робіт та прибиранням приміщень, застосуванням дезодорантів, встановленням бактерицидних ламп та ін.

1.6. Температура поверхонь, що оточують постійне робоче місце, не повинна перевищувати 35 °С.

1.7. Небезпечні місця та зони на фермах необхідно позначати попереджувальними знаками згідно з ГОСТ 12.4.026. Знаки, безпеки повинні бути розміщені на видному місці.

1.8. Сигнальні пристрої, які попереджують про небезпеку, розміщують таким чином, щоб сигнали були помітними або добре прослуховувались під час виконання виробничого процесу.

1.9. Поводження з тваринами має бути спокійним, упевненим, але не грубим.

1.10. Над стійлами агресивних тварин слід вивішувати попереджувальні знаки відповідно до ГОСТ 12.4.026 з пояснювальним написом типу "Обережно! Корова б'ється!" тощо.

1.11. Конструкція станків, секцій, стійл для тварин повинна відповідати вимогам ОНТП 1-89, ОНТП 2-85, ОНТП 3-85, ОНТП 4-85, ВНТП-СГіП-46-1.94, ДБН В.2.2-1-95.

1.12. Працівники по догляду за тваринами, які мають незначні рани, садна, захворювання шкіри, допускаються до роботи лише з дозволу медпрацівників і за умови виконання ними потрібних захисних заходів.

2. ВИМОГИ ДО ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ

2.1. При проектуванні, організації ї впровадженні виробничих процесів у тваринництві необхідно виконувати вимоги:

— утримання тварин;

— зменшення часу безпосереднього контакту працівників з тваринами за рахунок заміни ручної праці на механізовану та автоматизовану;

— виключення шкідливої дії на працівників продуктів життєдіяльності тварин, а також матеріалів, які мають шкідливі властивості;

— використання засобів колективного та індивідуального захисту;

— заміни виробничих процесів і операцій, пов'язаних з виникненням небезпечних і шкідливих виробничих факторів, процесами і операціями, за яких зазначені фактори відсутні, а вміст шкідливих речовин не перевищує гранично допустимих концентрацій та рівнів;

— дотримання правил експлуатації машин і обладнання, викладених в експлуатаційній документації;

— забезпечення заходів, направлених на запобігання проявленню небезпечних і щкідливих виробничих факторів у разі аварії;

— використання сигнальних пристроїв, кольорів і знаків безпеки згідно з ГОСТ 12.4.026;

— своєчасного прибирання, знешкодження і знезараження виробничих відходів, які є джерелом шкідливих виробничих факторів.

2.2. Виробничі процеси, які супроводжуються забрудненням навколишнього середовища (повітря, ґрунту, водойм) і розповсюдженням шкідливих речовин у концентраціях, що перевищують гранично допустимі норми, встановлені відповідно до чин-них стандартів та інших нормативних документів, проводити не дозволяється.

2.3. Для виробничих процесів, пов'язаних з виділенням і накопиченням шкідливих речовин та хвороботворних мікроорганізмів, потрібно передбачати устаткування для механічного очищення місць їх накопичення (доїльна апаратура, трубопроводи, виробничі приміщення, транспортні засоби тощо) з подальшим їх знешкодженням та знезараженням.

2.4. В місцях встановлення машин, механізмів, обладнання необхідно вивішувати інструкції по їх безпечному обслуговуванню і експлуатації.

3. ВИМОГИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ ВИРОБНИЧИХ ПРОЦЕСІВ

3.1. Вимоги до території, майданчиків та приміщень

3.1.1. Територія тваринницьких ферм, розміри санітарних захисних зон повинні відповідати вимогам ВНТП-СГіП-46-1.94, ДБН Б.2.4-3-95, ДБН 360-92, Правил пожежної безпеки в Україні.

3.1.2. Освітлення території ферм, робочих місць виробничих приміщень, проходів, проїздів, входів, виходів і споруд повинно відповідати вимогам галузевих норм освітлення згідно зі СНиП ЇІ-4-79.

3.1.3. При розміщенні будівель і споруд на тваринницьких фермах не допускається перехрещення шляхів переміщення сировини і готової продукції, відходів виробництва та харчової продукції, хворої або підозрюваної на захворювання худоби із здоровою.

3.1.4. Дороги, проїзди і пішохідні проходи повинні бути вільними для руху, вирівняні, очищені від снігу і грязі, під час ожеледиці — посилані матеріалами, що запобігають сковзанню,а в темну пору — освітлені. Швидкість руху на території ферм має бути до 10 км/год., у виробничих приміщеннях — не більше 2 км/год.

3.1.5. Під'їзні шляхи до кормоцехів і майданчиків для прийому та вантаження кормів повинні мати тверде покриття.

3.1.6. Схему руху транспорту на території ферми з зазначенням дозволених і заборонених напрямків, поворотів, стоянок, виїздів і в'їздів після затвердження її власником підприємства доводять до відома всіх працівників і вивішують при в'їзді, а також на складних ділянках і у виробничих приміщеннях.

3.1.7. Для відведення виробничих стічних вод (стоків від миття обладнання, коренебульбоплодів, цехів переробки продукції, пунктів утримання худоби перед забоєм, санітарного блоку тощо), а також господарсько-побутових стічних вод підприємство потрібно обладнувати каналізацією. Кількість та типи систем каналізації повинні визначатися з урахуванням забезпечення повного знезараження стоків.

3.1.8. Ділянка території тваринницького комплексу (ферми) для приготування робочих рідин пестицидів, проведення обробки тварин, знезараження та знешкодження використаної тари, технічних засобів повинна бути заасфальтована або зацементована і мати ухил в бік бетонованого резервуара для збирання відпрацьованих рідин.

3.1.9. Прибирання території на великих тваринницьких підприємствах повинно бути механізоване і здійснюватись систематично за допомогою мобільних сміттєзбірників, мийних автомобілів, інших машин та агрегатів.

3.1.10. Ветеринарні служби (за винятком ветсанпропускників), котельні, гноєсховища відкритого типу розміщуються на фермах з навітряного боку відносно рози вітрів.

3.1.11. На території ферми потрібно влаштовувати спеціальні місця для відпочинку і окремо — для куріння.

3.1.12. Біля водойм, басейнів, градирень, що знаходяться на території ферм і комплексів, належить встановлювати плакати, які не дозволяють купання і використання їх не за призначенням.

3.1.13. Виробничі приміщення для утримання і доїння тварин, первинної обробки і зберігання молока повинні відповідати вимогам пункту 7.9.6 Правил пожежної безпеки в Україні, нормам технологічного проектування згідно з ОНТП 1-89 та ВНТП-СГіП-46-1.94.

3.1.14. У виробничих приміщеннях передбачаються місця для вогнегасників, аптечок першої допомоги, плакатів із безпеки праці, пожежної безпеки і виробничої санітарії, а також плану безпечної евакуації людей і тварин під час пожежі.

3.1.15. Решітки зливних отворів і каналів у приміщеннях повинні бути на одному рівні з підлогою.

3.1.16. Двері або ворота у приміщеннях мають легко відкриватися назовні на всю ширину отвору і мати пристрої для фіксування дверних полотен у відкритому та закритому положеннях.

3.1.17. Віконні рами повинні мати легко керовані ручні або механізовані пристрої для відкриття й фіксації їх з підлоги у потрібному положенні.

3.1.18. Центральні пункти управління технологічними процесами та устаткуванням повинні розміщуватися в окремих приміщеннях.

Умови праці операторів повинні відповідати ГОСТ 12.1.005, ГОСТ 12.1.003, ГОСТ 12.1.007, ГОСТ 12.1.008, ГОСТ 12.1.012, ГОСТ 12.2.032, ГОСТ 12.2.033 і СНиП ІІ-4-79.

3.1.19. Отвори у стінах, по яких транспортуються сипучі корми на кормороздавальні установки, обладнуються пристроями (підвісні щитки, фартухи тощо), що виключають протяги у приміщеннях.

3.1.20. Підлога у виробничих приміщеннях, доїльних залах, молочарнях, мийних, вакуум-насосних повинна бути водонепроникною, без щілин, вибоїн, із стоками для води і відповідати ДБН В.2.2-1-95.

3.1.21. Підлога станків доїльних установок повинна бути рівною з твердим покриттям і мати ухили для стікання води від станків до 0,5° (1 %).

3.1.22. Оброблення стін, стелі і поверхонь конструкцій виробничих приміщень повинно попереджувати сорбцію шкідливих речовин і дозволяти миття та дезінфекцію.

Доїльний зал, молочне відділення після закінчення робіт потрібно ретельно прибирати, мити та провітрювати.

Двічі на місяць їх слід дезінфікувати розчином гіпохлориду кальцію (натрію) з вмістом 3 % -ного активного хлору до висоти не менше ніж 1,8 м. Заштукатурені стіни приміщення належить дезінфікувати суспензією свіжогашеного вапна. Внутрішню поверхню стін приміщень доїльних залів, молочних та мийних відділень і лабораторій потрібно мити і дезінфікувати до висоти не менше 1,8м.

Фарбування стін, стелі, обладнання кормоцехів, кормокухонь, складів повинне відповідати вимогам санітарії.

3.1.23. Вакуум-насоси і компресори слід розміщувати в окремих звукоізольованих приміщеннях з виводом глушників у звукопоглинаючі колодязі.