8.3.4. Підіймати цеглу на риштування необхiдно, як правило, пакетами на піддонах за допомогою чотири- або тристiнних футляріВ. В останньому випадку пакет підіймають з відхиленням від вертикалі вбік задньої (огородженої) стінки на 15-18о, причому після пiднiмання на висоту 500-1000 мм слід оглянути відкриту сторону пакету та усунути цеглу, що лежить нестійко і виступає.

Допускається пiднiмання цегли в контейнерах, а також в пакетах без піддонів за допомогою спеціальних захватів, що забезпечують безпеку пiднiмання.

Забороняється пiднiмання на помісти цегли пакетами, укладеними із перехресною перев'язкою і "в ялинку", без спеціальних огороджуючих пристроїв (футлярів).

8.3.5. Футляри, захвати і контейнери для цегли, дрібних блоків та інших матеріалів і виробів повинні бути обладнані приладами, що не допускають розкриття бокових огорож і випадіння матеріалів, що транспортуються, через стінки або днища цих огорож під час пiднiмання і переміщування.

8.3.6. Опускання порожнiх піддонів із помістів виконують заздалегідь підготовленими, добре зв'язаними пачками або в контейнерах. Забороняється скидати піддони із помістів і транспортних засобіВ. 

8.3.7. Цеглу, розчин і інші матеріали на помістях необхідно розміщати в спеціально передбачених місцях згідно з ПВР.

На помістях між стінкою, укладеними матеріалами і встановленим iнвентарем необхiдно залишати прохід шириною не менше 600 мм.

8.3.8. Мурування стіни на висоті понад 1,2 м повинно виконуватися із помістів, міцність і стійкість яких повинні бути гарантовані заводом-виготiвником.

Забороняється виконувати мурування, стоячи на стіні.

8.3.9. Не дозволяється мурування стін будiвель на висоті понад два поверхи без обладнання мiжповерхових перекрить чи тимчасового настилу по балках цих перекрить, а також без обладнання майданчиків, сходових маршiв і їх огорож в сходових клітках.

8.3.10. Висота кожного ярусу стіни повинна бути такою, щоб рівень кладки після кожного переміщування був не менше, як на 700 мм вище рівня робочого настилу. До встановлення столярних виробів в прорізи стін, що викладуються, прорізи необхідно огородити.

8.3.11. Мурування бортика на рівні встановлення плити перекриття треба виконувати із помістів нижнього поверху.

8.3.12. Розшиття зовнішніх швів виконується із помістів або перекрить після укладення кожного ряду.

8.3.13. Ділянка спорудження будiвлi повинна огороджуватись сигнальними огорожами на відстані не менше 1,5 м від стіни. При висоті кладки понад 7 м, паркан оснащується із зовнішньої сторони захисним козирком. Висота огорожi повинна складати: при захисно-охоронному варiантi — 2 м, при захисному 1,6м, а при наявностi козирка при будь-якому варiантi — 2 м.

8.3.14. Над входами на сходові клітки при муруваннi стiн з внутрішніх риштувань влаштовуються навіси, ширина яких не менше ширини входу в будiвлю i довжиною не меншою 2 м.

8.3.15. Перерва в муруванні, що виконується одночасно із зовнішнiм облицюванням, допускається після викладення стін (опор) до рівня верхньої кромки облицювальних плит.

8.3.16. Забороняється знімати тимчасові кріплення плит облицювання і елементів карнизу до повного затвердiння розчину і доведення його до проектної міцностi.

8.3.17. При виконанні мурованої кладки взимку необхідно:

очищати робоче місце від снігу і льоду;

застосовувати при використанні способу заморожування більш тривкі розчини, приготовлені з підігрітою водою;

улаштовувати карнизи способом заморожування лише в тому випадку, якщо товщина їх винесення менше товщини стіни;

з настанням відлиги встановлювати постійне спостереження за станом кладки, виконаної методом заморожування, і в разі нерівномірного осідання вжити заходів проти її обвалення.

8.3.18. Мурування цегляних карнизів, стін, що виступають з площини більше ніж на 300 мм, необхідно вести із зовнішнього риштування.

8.3.19. Конструкція опалубки цегляних мурованих склепінь і арок повинна забезпечувати можливість її рівномірного опускання при розкружалюваннi.

8.3.20. Обробляти камені (плити) в межах будівельного майданчика дозволяється в спеціально відведених для цього і огороджених місцях.

8.3.21. Відстань між робочими місцями каменярів повинна бути не менше 3 м; в iншому випадку між ними повинні бути поставленi захисні екрани.

Каменяри повинні працювати в захисних окулярах і рукавицях.

8.3.22. Влаштовувати облицювальні плити із риштувань одночасно на декількох ярусах в одній вертикалі забороняється. Захватки, що знаходяться в різних ярусах, зміщують по горизонталі не менше нiж на 6м.

8.3.23. При перерві в муруванні матеріали, інструменти і будівельне сміття на стінах повинні бути прибрані.

8.4. Залізобетонні та бетонні роботи

8.4.1. Положення цього підрозділу поширюються тільки на залізобетонні роботи, що виконуються на об'єктах дорожнього будівництва.

8.4.2. Складувати арматуру необхiдно в спеціально призначених для цього місцях, в районі виготовлення арматурних каркасів і сіток. Забороняється в'язати або зварювати каркас, що влаштовується прямовисно, стоячи на його стержнях.

8.4.3. В разі монтажу арматури поблизу електропроводів останні повинні бути обов'язково без струму.

8.4.4. Забороняється знаходитися в блоках, що утворюються опалубкою, в момент монтажу арматурного каркасу.

8.4.5. Ходити над укладеною арматурою дозволяється тільки по спеціальних містках шириною не менше 600 мм, що спираються на опалубку.

8.4.6. Перед початком укладення бетонної сумішi виконавець робіт чи майстер зобов'язаний перевірити правильність встановлення і надійність кріплення опалубки, підтримуючого риштування, робочих настилів і укладеної арматури.

8.4.7. Забороняється розташування і рух людей на естакадах і пересувних містках під час подачi бетонної сумішi в автомобілі-самоскиди. Містки можна пересувати тільки за відсутнiстю людей і транспорту на шляху його пересування.

8.4.8. При подаваннi бетонної сумішi верхній кінець стрічкового конвеєра слід розташовувати над вантажоприймальним майданчиком на висоті не менше 500 мм.

8.4.9. Під час роботи конвеєра необхідно слідкувати за його стікістю, а також за справністю захисних навiсів, огороджуючих транспортер знизу над проходами і проїздами.

8.4.10. До початку пiднiмання краном чи підіймачем бетонної сумішi, укладеної в баддi або бункери, необхiдно перевірити стан і справність тари. Вона повинна мати спеціальні пристрої, що не допускають випадкового вивантаження сумішi, і відповідати ГОСТ 21807-76"Бункеры (бадьи) переносные вместимостью до 2 м для бетонной смеси. Общие технические условия" і ГОСТ 12.3.010-82 "Тара производственная. Требования безопасности при эксплуатации".

Відстань від споду баддi (або контейнеру) до поверхні, на яку вивантажують суміш, в момент вивантаження не повинна перевищувати 1000 мм.

8.4.11. Для доставлення бетонної сумішi в тачках (візках) по перекриттях, риштуваннях і естакадах улаштовують ходи або настили шириною не менше 1,2 м. Якщо настили розташовані на висоті понад 1000 мм над опалубкою, то влаштовується огорожа з поручнями висотою 1000 мм, бортовою дошкою шириною не менше 100 мм і промiжною в'яззю.

Отвори в настилi для подачi бетонної сумішi під час перерви в роботі повинні бути закритими.

8.4.12. При укладенні бетонної суміші із неогороджених майданчиків на висоті понад 1,3 м, а також при бетонуванні конструкцій, що мають ухил понад 30о, робітники повиннi працювати з запобіжними поясами, що прикріплені до надійних опор.

8.4.13. Подавати бетонну суміш у важкодоступні місця, розміщені нижче рівня її подачi на 1,5 м, допускається по лотiкам, ланковим хоботом або вiброхоботом, а до 1,5 м — за допомогою крану в баддях.

8.4.14. Електропроводи від електродвигунів вiброхоботів і вiброживильникiв до рубильника повинні бути укладені в гумові шланги, металеві чи пластмасові труби.

8.4.15. Не допускається бетонування із зовнішніх риштувань при силі вітру 6балів і бiльше, під час грози, а також при недостатньому освітленні робочого місця.

8.4.16. Лотіки, ланкові хоботи і вiброхоботи для подачi бетонної сумішi в опалубку, а також завантажувальні вирви повинні бути мiцно прикріплені до надійних опор.

Для попередження падіння бетонної сумішi необхідно на рівні верху завантажувального бункеру по периметру улаштовувати захисний настил або козирки.

Забороняється доступ людей в місця можливого падіння бетонної сумішi під час бетонування.

8.4.17. При виконаннi бетонних робіт з застосуванням хімічних добавок всі працюючі повинні пройти спеціальний iнструктаж по безпечному поводженню із хiмікатами.

8.4.18. При використанні хлористого кальцію у вигляді прискорювача тверднення бетону необхідно виконувати такi застереження:

хлоровану воду приготовляти в окремому приміщенні, розміщеному на відстані не менше 500 м від житлових будiвель;

працювати із хлористим кальцієм або хлорним вапном необхідно в респiраторах або протигазах (марки А), гумових рукавичках і фартухах.

8.5. Опалубочні робот

8.5.1. Приступаючи до теслярської роботи, необхідно перевірити готовність робочого місця, справність інструменту і устаткування, а також переконатися, що в матеріалі, який обробляється, нема цвяхів і інших металевих предметів.

8.5.2. Теслярські роботи повинні виконуватися в одязі, який не має кінців, що розвіваються і звисають.

8.5.3. Забороняється при перепилюваннi деревин або дошок держати руку в безпосередній близькості до полотна пили і направляти її рукою.

8.5.4. Обробляючи лісоматерiал сокирою, слід розташуватися так, щоб не поранити себе; ногу, що знаходиться з боку деталі, яка обробляється, необхiдно відставляти якомога далі вбік; на матеріалі, що обробляється, необхідно робити надрубки.

8.5.5. Підіймати колоди на велику висоту слід за допомогою механізмів, на незначну — вручну за допомогою канатіВ. 

8.5.6. Щити опалубки колон, прогонiв, балок, ригелiв, а також елементи пiдтримуючого риштування, встановлені за допомогою кранів, повинні мати достатню жорсткість і стійкість.

8.5.7. При встановленнi елементів опалубки в кілька ярусів кожний наступний ярус повинен установлюватися після закріплення попереднього. Проведення робіт одночасно в двох чи бiльше ярусах по одній вертикалі без захисних улаштувань забороняється.

8.5.8. Елементи опалубки (стійки, підкладки) необхідно влаштовувати на надійній основі, що виключає можливість їх руйнування під час виконання робіт.

8.5.9. Встановлення щитової опалубки за допомогою пересувних драбин-стрем'янок з огородженими робочими майданчиками допускається тільки при висоті над рівнем землі чи нижчележачого перекриття не більше 5,5 м. Роботи на висоті від 5,5до 8 м слід вести тільки iз застосуванням тимчасових помістів, що мають огорожу і ширину не менше 700 мм.

8.5.10. Монтаж підвісної опалубки і встановлення її на висоті понад 8 м виконується навченими робiтниками-верхолазами iз застосуванням запобіжних поясів, що прикріплені до надійних опор.

8.5.11. При встановленнi опалубки монолiтних залізобетонних конструкцій, риштування з огорожами необхiдно розташовувати на консолях або на горизонтальних зв'язках стійок риштування, що підтримується на відстані від опалубки по вертикалі не менше 1,5 м. При похилiй опалубцi робочі настили повинні мати уступи висотою не більш 400 мм.

8.5.12. При зведенні залізобетонних стін в розбiрно-пересувнiй опалубці, з обох сторін улаштовуються помісти шириною 700 мм з огорожами висотою не менше 1000 мм.

8.5.13. Розбирання опалубки може виконуватись з дозволу виконавця робіт чи майстра, а в особливих випадках (наприклад, при прогонах понад 6м) — з дозволу головного інженера організації.

8.5.14. При розбираннi опалубки необхідно вживати заходів проти випадкового падіння її елементів, обвалення риштувань або конструкцій, що її підтримують. Розбирання великих кружал арок і склепінь здійснюють згідно з проектом виконання робіт.

Отвори в залізобетонних перекриттях, що залишились після розпалубки, повинні бути огородженi або закритi щитами, що надiйно закрiплені.

8.5.15. Матеріали після розбирання опалубки необхiдно опускати на землю, сортувати (вилучивши цвяхи або скоби, що стирчать) і укладати в штабелi. Забороняється укладати на помістах або робочій підлозі елементи опалубки (або матеріали), що розбирається, а також скидати їх із споруд.

8.6. Пальовi роботи

8.6.1. Монтаж копра (збирання, пiднiмання, вивішування і переміщування), а також його демонтаж необхiдно виконувати за існуючою в паспорті схемою чи за проектом, затвердженим головним інженером будiвельної організації під безпосереднім наглядом майстра, механіка чи виконробу.

8.6.2. Із вежі копра перед її пiднiманням (опусканням) повинні бути усунені всі незакрiпленi деталі, інструмент та інші предмети.

При пiднiманнi (опусканнi) копра, зібраного в горизонтальному положенні, повиннi бути припиненi всі роботи в радіусі, рівному довжині пiдiймальної конструкції плюс 5 м.

8.6.3. Якщо з тих чи інших причин треба припинити піднімання копра, то останній встановлюється на підведені під нього шпальні клітi, а лебідка розвантажується. Забороняється довго утримувати пiднiмальну ферму копра гальмом лебідки.

8.6.4. Гранична маса молоту і маса палі для даного копра зазначаються на фермі копра або його рамі. Забороняється перевищувати граничні маси і вимикати обмежувач вантажопідйомності.

8.6.5. Підтягання палі виконується тільки через відвідний блок, що закріплений бiля основи копра, по прямiй лінії в межах видимості моториста лебідки.

8.6.6. Для забивання похилих паль дозволяється застосовувати тільки універсальні чи спеціально пристосовані копри.

8.6.7. Робочі майданчики копра і сходів для пiднiмання з ухилом до 75о повинні мати поручнi висотою не менше 1000 мм.

На прямовисних сходах, а також на сходах з кутом нахилу до обрію понад 75о при висоті понад 5 м улаштовуються, починаючи із 3 м, огорожi у вигляді дуг (кілець) на відстані один від одного не більше 1000 мм з поздовжнiми зв'язками (стрiчками).