при піднiманні ковша як механічної лопати не допускати упирання блока ковша у блок стріли;

при опусканні стріли чи ковша не допускати ударів їх по рамі чи гусениці, а також ударів ковша по грунту;

слідкувати за правильною намоткою канатів на барабани лебідок, не допускаючи їх перехрещення на барабані;

ні в якому випадку не направляти рукою канати, що намотуються.

4.3.2.23. При пробиванні екскаватором пiонерної траншеї необхідно стежити, щоб при повороті на розвантаження хвостова частина не чіпляла за бокову стінку вибою.

4.3.2.24. При роботі драглайна не можна допускати значних відхилень ковша від осі стріли.

4.3.2.25. Якщо у напрямку руху ковша при його заповненні зустрічається перешкода, її необхідно обминути шляхом піднiмання ковша; забороняється долати перешкоду різким ривком ковша.

4.3.3. Бульдозери

4.3.3.1. Під час роботи бульдозерів всіх типів необхідно дотримуватися таких вимог:

уважно слідкувати за ріжучою кромкою відвалу і при виявленні перешкод спиняти машину;

не переміщувати грунт бульдозером на пiдйом чи спуск з кутом нахилу більше зазначеного в паспорті машини;

при переміщенні грунту бульдозером на пiдйом не допускається врізування відвалу в грунт;

скидаючи грунт під укіс, не виводити відвал за бровку укосу насипу (виїмки);

не повертати бульдозер із завантаженим чи заглибленим відвалом;

не працювати у глинястих грунтах в дощову погоду;

не допускати переїзду бульдозера заднiм ходом з одного місця на інше із спущеним відвалом;

при будь-якому припиненні роботи бульдозера відвал повинен бути опущений на землю.

4.3.3.2. При роботі на пересіченій місцевості чи перегоні бульдозера своїм ходом по необладнаній дорозі його швидкість не повинна бути більше швидкості, що досягається на першій чи другій передачах трактора.

4.3.3.3. Монтувати навісне устаткування на трактор і демонтувати його слід під керівництвом механіка.

4.3.3.4. Забороняється під час роботи двигуна знаходитися в просторі між трактором і рамою бульдозера, між трактором і відвалом або під трактором.

4.3.3.5. Підіймати важкі частини бульдозера необхідно тільки справними домкратами і талями. Забороняється застосовувати важелi й інші засоби, що не забезпечують необхідної стійкостi I небезпечні для людей.

4.3.3.6. Регулювати механізми бульдозера повинні двоє працівників, з яких один знаходиться бiля механізму, який регулюють, а інший — біля органів управління. Особливу увагу необхідно приділяти безпеці, коли вмикаються муфти зчеплення та переміщуються важелі управління.

4.3.4. Скрепери

4.3.4.1. Жорстке зчеплення причiпних скреперів з трактором повинно бути продубльоване канатним зчепленням. Причому довжина його повинна бути мінімальною, але достатньою, щоб не брати участь в роботі при справному жорсткому зчепленнi та зразу включитися в роботу при його розриві, не допускаючи натягнення гумових рукавів при гідравлічному управлінні.

4.3.4.2. При розриві жорсткого зчеплення тягач треба негайно зупинити. Працювати на гнучкому зчепленнi заборонено.

4.3.4.3. Робота скрепера із незашплiнтованим запобіжним шворнем забороняється.

4.3.4.4. Не допускається наближати причiпнi скрепери до укосу виємки на відстань меншу 500 мм і до укосу свіжонасипаного насипу на відстань менше 1000 мм.

4.3.4.5. Забороняється переміщати скрепер з грунтом на узвіз чи спуск з кутом нахилу більшим зазначеного в паспорті і розвантажувати скрепер, посуваючи його назад чи під укіс.

4.3.4.6. Очищати ківш скрепера від грунту, що налип, дозволяється лопатою чи скребком після повної зупинки трактора, очищати ківш руками чи ногами забороняється.

4.3.4.7. В процесі роботи забороняється сідати на скрепер або ставати на його раму. Тракторист повинен слідкувати за тим, щоб ніхто не заходив у простір між скрепером і трактором.

4.3.4.8. Якщо необхідно зупинити на деякий час агрегат, тракторист зобов’язаний зупинити двигун трактора.

4.3.4.9. Робота скреперів у мокрих глинястих грунтах чи в дощову погоду забороняється.

4.3.4.10. При переїздах ківш скрепера повинен бути піднятий над землею не менше ніж на 350 мм.

4.3.4.11. Транспортувати скрепер поза ділянкою роботи дозволяється тільки із розвантаженим насосом (лебідкою). Для чого ківш повинен бути додатково закріплений на рамі гаком або канатом.

4.3.4.12. В темний час доби скреперні роботи на косогорах не дозволяються.

4.3.4.13. Зарізати грунт скреперами можна тільки на прямолінійних ділянках. Не допускаються повороти скрепера з наповненим ковшем, але не піднятим над землею.

4.3.4.14. При роз’єднаннi скрепера і тягача передню частину скрепера необхідно підняти і надійно закріпити. При тривалому знаходженнi скрепера в такому положенні передню частину скрепера треба встановити на міцні опори (клiтi). Роз’єднання і з’єднання скрепера з тягачем роблять за допомогою вантажопідйомних засобів і під керівництвом механіка.

4.3.5. Розподiльник щебеню

4.3.5.1. Пiд час виконання лiнiйних робiт по улаштуванню поверхневої обробки дорожнiх покриттiв, на початку укладання розподiльником щебеню i висiвок на проїжджу частину дороги, забороняється пiд’їжджати до бровки насипу ближче нiж на 1 м.

4.3.5.2. Якщо розподiльник причеплений до буксуючого автомобiля-самоскида, водiй може подавати автомобiль заднiм ходом тiльки по сигналу робiтника, який знаходиться бiля розподiльника.

4.3.5.3. Пiд час роботи розподiльника забороняється знаходитися робiтникам у бункерi останнього, а також у кузовi автомобiля-самоскида.

4.3.5.4. При завантаженнi щебеню причiпного розподiльника автомобiлем-самоскидом дорожнi робiтники повиннi знаходитись вiд нього на вiдстанi, не менш як 5 м.

4.3.5.5. Пiд час вивантаження щебеню з автомобiльного розподiльника знаходження дорожнiх робiтникiв ближче 5 м вiд розподiльного пристрою не допускається.

4.3.5.6. Забороняється шуровка в розподiльному пристрої застрягшого щебеню при працюючому пристрої i пiднятому кузовi.

4.3.5.7. При роботi автомобiльного розподiльника щебеню на пересiченiй мiсцевостi пiднiмати кузов допускається тiльки на спусках.

4.3.5.8. При пiднятому кузовi розподiльника не допускається обслуговування i ремонт автомобiля, розподiльного пристрою. За крайньої необхiдностi виконання таких робiт необхiдно поставити надiйнi упори пiд пiднятий кузов.

4.3.6. Грейдери і автогрейдери

4.3.6.1. Забороняється робота автогрейдера і грейдера на ділянках, де є великі камені і пеньки.

4.3.6.2. Розвертання автогрейдера або грейдера в кінці захватки, а також на крутих поворотах треба здійснювати на мінімальній швидкості.

4.3.6.3. Монтаж укісника і подовжувача, винесення ножа вбік для планування укосів, а також перестановку ножа повинні виконувати двоє робiтникiв.

4.3.6.4. Причiпний грейдер дозволяється транспортувати в зчепi з транспортним засобом зi швидкістю, що не перевищує 30км/г. За наявностi мiсця для машинiста пiд час транспортування грейдера на ньому повинен знаходитись машинiст.

4.3.6.5. На свіжонасипаних насипах висотою понад 1,5 м робота допускається тільки під наглядом майстрА. Відстань між бровкою полотна і колесами автогрейдера або гусеницями трактора повинна бути не менш як 1000 мм.

4.3.6.6. Під час роботи на грейдері-елеваторі необхідно дотримуватися таких вимог:

не перевищувати кут нахилу 22о відвального конвеєра до горизонту, а при сильному вітрі його треба відповідно зменшувати;

перед збільшенням вильоту конвеєра і при роботі на місцевості з уклоном понад 8о необхідно висунути праве заднє колесо до крайньої межі;

при навантажуванні грунту на транспорт зазор між конвеєром і бортом повинен бути не менше 500 мм;

вести роботу на швидкості, що відповідає другій передачі трактора;

при транспортуванні грейдера-елеватора його конвеєр і плунжерну балку треба підняти до крайньої межі;

при зміні кута нахилу конвеєра необхідно подати попереджаючий сигнал.

4.3.6.7. Для запобігання перекиданню грейдер-елеватора при його перевезенні по дорозі з великими поперечними уклону, а також при поворотах в кінцях захватки задню вiсь треба максимально розсунути, конвеєр підняти до крайньой межі та рух здійснювати на першій передачі.

4.3.6.8. Робота грейдер-елеватора забороняється:

якщо несправний механізм для очищення стрічки;

коли не працює звуковий сигнал;

в дощову погоду без необхідного освітлення;

в дощову погоду на піщаних грунтах;

при поздовжнiх і поперечних уклонах планувальної територiї, що перевищують 12о.

4.3.6.9. Автогрейдери повиннi бути обладнанi дзеркалом заднього виду.

4.3.6.10. Перед початком руху назад машинiст зобов’язаний подати звуковий сигнал.

4.3.7. Котки самохідні та причiпні, вiброкотки

4.3.7.1. На котки моторнi, причiпнi і вiброкотки поширюються вимоги безпеки праці для рухомих машин, а безпечні умови

обслуговування двигунів внутрішнього згоряння, подані в цьому

розділі.

4.3.7.2. Котки повиннi бути обладнанi дзеркалом заднього виду.

4.3.7.3. Перед початком руху назад водiй зобов’язаний подати звуковий сигнал.

4.3.7.4. Котки, що застосовуються для укочування асфальтобетонних покриттiв, повинні бути обладнані пристроєм для змочування вальціВ. Змочування вальців вручну забороняється.

4.3.7.5. Забороняється працювати на котках, у яких зіпсована гальмівна система.

4.3.7.6. Зчеплення причiпного котка із тягачем необхiдно робити, піднявши передню частину котка домкратом. При цьому необхідно стежити, щоб другий домкрат не давав можливість опускання задньої частини кузова з баластом.

4.3.7.8. Завантаження кузова баластом можна проводити тільки після приєднання котка до тягача і зняття домкратів.

4.3.7.9. Відчіпляти причiпний коток дозволяється після зупинки тягачА. При цьому передбачають заходи проти його перекидання. Відчiпляти пневмоколісний коток без розвантаження баласту забороняється.

4.3.7.10. Під час укочування причiпними котками забороняється рух тягача заднiм ходом.

4.3.7.11. Відстань між бровкою насипу і ходовою частиною тягача повинна бути не менше 1,5 м, при цьому необхідно слідкувати за тим, щоб край вальця котка не наближався до бровки ближче 500 мм.

4.3.7.12. Машинiсту котка забороняється залишати машину, не заглушивши двигун.

4.3.8. Асфальтоукладачi

4.3.8.1. При укладанні асфальтобетонних покриттiв iз застосуванням асфальтоукладача необхідно дотримуватися таких вимог:

під час завантаження бункера асфальтоукладача забороняється знаходитися поблизу бокових стінок бункера, щоб уникнути опіків гарячою сумішшю;

при роботі вигладжуючою плитою з підігрівом, необхiдно стерегтися дотику до кожуха, який знаходиться над нею;

до опускання навісної частини оператор повинен переконатися у відсутності людей позаду машини.

4.3.8.2. Розпалювання пальника для підігрівання вигладжуючої плити необхідно проводити в такому порядку і з дотриманням таких застережень:

в лоток пальника покласти мотлох або бавовняні кінці, змочені гасом, і обережно запалити їх факелом (але не сірником), заздалегідь закривши кран паливопроводу;

коли змійовик достатньо нагріється (через 5-6хв.), поступово відкрити кран паливопроводу так, щоб струмiнь палива спочатку був слабким і при горінні пальника доводився поступово до необхідної інтенсивності.

Забороняється пуск зразу великої кількості паливА. Розпалювання і регулювання форсунки роблять, знаходячись збоку. Забороняється залишати без нагляду працюючу систему підігріву.

4.3.9. Автогудронатори

4.3.9.1. Під час роботи на автогудронаторі, крім дотримання вимог, зв’язаних з експлуатацією і обслуговуванням автомобілів, необхідно дотримуватися додаткових вимог, зв’язаних з механізованим прийманням і роздачею в’яжучих матеріалів.

4.3.9.2. До наповнення цистерни необхідно:

автогудронатор встановити на горизонтальному майданчику і загальмувати;

переконатися у відсутності застиглого в’яжучого в трубопроводі і приймальному шланзі;

перевірити надійність з’єднань в трубопроводі і приймальному шланзі;

перевірити і усунути засміченість фільтра в приймальному шланзі;

перед підключенням редуктора переконатися в тому, що насос провертається вручну і, якщо обертання ускладнено, розігріти застигле в’яжуче в насосі переносною форсункою.

4.3.9.3. Наповнювати цистерну слід тільки через фільтр при малих або середніх обертах насоса до 3/4 об’єму.

4.3.9.4. Забороняється наливати в цистерну розігріті в’яжучі, якщо в ній чи в системі розподілу є залишки води. Забороняється також розріджувати в’яжучий матеріал в цистерні і знаходитися під наповненою цистерною.

4.3.9.5. Перед виїздом з бази необхiдно перевірити надійність кріплення розподільних труб і ручного розподільника.

4.3.9.6. Перед запалюванням форсунки необхідно перевірити надійність приєднання паливопроводу, справність подачі палива, тиск в паливному бачку, а також відсутність крапель і підмоклих мiсць бітуму в топці.

4.3.9.7. Вимоги безпеки при розпалюваннi форсунки викладенi в п. 4.3.8.2.

4.3.9.8. При підігріванні в’яжучого матеріалу в цистерні автогудронатора забороняється:

розпалювати пальники і робити підігрів, якщо в’яжуче покриває жарові труби шаром менше 200 мм;

розпалювати пальники, якщо цистерна залита повністю, і немає вільного об’єму для розширення в’яжучого внаслідок нагрівання;

нагрівати в цистерні обводнене в’яжуче;

заправляти паливний бак форсунок бензином (лiгроїном) замість гасу.

4.3.9.9. Забороняється підіймати розподiльні труби після розливання в’яжучого до переключення на циркуляцію.

4.3.9.10. До початку розливання в’яжучого матеріалу слід загасити форсунки і закрити вентилі трубопроводу подачi палива.

4.3.9.11. При розливаннi бітуму з розподільного шланга забороняється кому-небудь, крім машиніста, знаходитися ближче 15 м від місця розливання. При цьому водiй повинен знаходитися з навiтряного боку.

При перервах в роботі сопло розподільної труби повинно бути опущено вниз.