5.7.6. Ширина під'їздів для пожежної техніки до джерел протипожежного водопостачання повинна бути не менше 4 м. Проїзди влаштовуються кільцевими, наскрізними, а для тупикових проїздів - з майданчиками розміром 12 х 12 м для розвороту пожежних автомобілів.

5.7.7. Протипожежні розриви від найближчого торгового місця до місць для збирання горючих відходів мають бути не менше 15 м.

5.7.8. На території відкритих ринків забороняється:

проводити вогневі та інші пожежовибухонебезпечні роботи під час функціонування ринків;

розводити багаття, палити сміття, використовувати відкритий вогонь.

6. Технічні засоби протипожежного захисту

6.1. Ринки повинні бути забезпечені технічними засобами протипожежного захисту (внутрішнім і зовнішнім протипожежним водопостачанням, автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації, системами оповіщення про пожежу і протидимного захисту тощо) відповідно до проектних рішень, вимог будівельних та нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки.

6.2. Технічні засоби протипожежного захисту ринків утримуються відповідно до вимог НАПБ А.01.001-2004 та інших нормативно-правових актів з цих питань.

6.3. Системи оповіщення про пожежу на ринках, розміщених на відкритих майданчиках, повинні забезпечувати чутність текстів, що передаються, у цілому на всій площі ринку, а за необхідності - послідовно або вибірково окремими секторами (ділянками).

6.4. Магазини, павільйони, групи кіосків та приміщення адміністративного призначення слід обладнувати автоматичними установками пожежної сигналізації незалежно від їхньої площі з виведенням сигналу про пожежу у приміщення з цілодобовим перебуванням чергового персоналу. У разі відсутності приміщень з цілодобовим перебуванням чергового персоналу сигнали про пожежу від установок пожежної сигналізації слід виводити на світлозвукові оповіщувачі, що встановлюються ззовні приміщень.

У разі страхування кіосків їхніми власниками або орендарями дозволяється не обладнувати кіоски автоматичними установками пожежної сигналізації.

6.5. Камери схову, у яких зберігаються матеріальні цінності (крім приміщень категорій Г, Д за вибухопожежною та пожежною небезпекою), обладнуються автоматичними установками пожежогасіння (водяного, порошкового, аерозольного, газового) незалежно від площі.

6.6. Контейнери, зібрані в групи, у яких зберігаються товарно-матеріальні цінності, після закінчення роботи ринку та у вихідні дні повинні розглядатися як складські приміщення, що мають бути обладнані автоматичною пожежною сигналізацією. За неможливості обладнання цих контейнерів автоматичною пожежною сигналізацією вони можуть бути обладнані автономними установками пожежогасіння.

6.7. Приміщення ринків, які повинні обладнуватись автоматичними установками пожежної сигналізації, в обґрунтованих випадках замість вказаних установок можуть обладнуватись автономними установками пожежогасіння.

7. Первинні засоби пожежогасіння

7.1. Будинки, споруди, приміщення, пересувні пункти торгівлі, автотранспортні засоби, кіоски, палатки і відкриті майданчики ринків мають бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння.

7.2. Види, кількість і порядок розміщення первинних засобів пожежогасіння регламентуються підрозділом 6.4 та додатком 2 до НАПБ А.01.001-2004, а також додатком 1 до цих Правил.

Для будинків, споруд і приміщень, невказаних у цих Правилах, вид, кількість та порядок розміщення вогнегасників слід визначати, враховуючи пожежну небезпеку об'єктів, що захищаються, відповідно до Типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 N 151 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за N 554/9153 (НАПБ Б.03.001-2004).

7.3. Контроль за утриманням і готовністю до дії первинних засобів пожежогасіння повинні здійснювати призначені відповідальні особи, члени добровільної пожежної дружини, а також власники та орендарі (відповідно до укладених договорів).

7.4. Для утримання первинних засобів пожежогасіння в будинках, спорудах та інших приміщеннях, а також на відкритих майданчиках обладнуються спеціальні пожежні пости, щити, стенди, шафи.

7.5. Первинні засоби пожежогасіння необхідно розташовувати в легкодоступних місцях та таким чином, щоб не захаращувати ними проходи, виходи, шляхи евакуації.

7.6. Первинні засоби пожежогасіння, що розміщені поза приміщеннями, на відкритих майданчиках, слід утримувати так, щоб уникнути потрапляння на них атмосферних опадів та сонячних променів.

7.7. На пожежних постах, стендах, щитах розміщуються вогнегасники, ящики з піском, лопати, бочки з водою, відра, ломи, багри, покривала з негорючого теплоізоляційного полотна, сокири тощо.

7.8. Пожежні щити (стенди), шафи та засоби пожежогасіння фарбуються відповідно до ГОСТ 12.4.026-76* "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности".

7.9. Експлуатація та технічне обслуговування вогнегасників здійснюються відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 N 152 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за N 555/9154 (НАПБ Б.01.008-2004).

7.10. Вогнегасники, встановлені за межами приміщень або в неопалюваних приміщеннях та не призначені для експлуатації за мінусових температур, знімаються холодної пори року (не нижче +5° C).

7.11. Про місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння слід інформувати обслуговуючий персонал і відвідувачів ринків за допомогою знаків відповідно до ГОСТ 12.4.026-76* "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности", які вивішуються у видних місцях усередині та ззовні приміщень.

7.12. Використані вогнегасники або вогнегасники, що потребують перезарядження, замінюються відповідною кількістю заряджених вогнегасників.

8. Електроустановки

8.1. Електроустановки ринків (можливість їх застосування, монтаж, налагодження та експлуатація) повинні відповідати вимогам ПУЕ, ДНАОП 0.00-1.32-01, ДБН В.2.5-23-2003 "Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення", НАПБ А.01.001-2004, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (далі - ПТЕ), Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (ДНАОП 0.00-1.21-98) та цих Правил.

8.2. Відстань від повітряних ліній електропередач до будинків та споруд, які містять пожежонебезпечні приміщення, а також горючих дахів та поблизу частин будинків і споруд, що виступають, місць зберігання горючих матеріалів має відповідати величинам, визначеним ПУЕ.

8.3. Місця проходження проводів, кабелів через конструкції будинків, споруд та кіосків (павільйонів) зашпаровуються на всю товщину негорючим матеріалом.

8.4. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо).

8.5. В електропроводках пожежонебезпечних зон слід застосовувати відгалужувальні та з'єднувальні коробки з відповідним ступенем захисту (з негорючих матеріалів, які мають бути постійно закриті кришками).

8.6. При розміщенні кіосків (павільйонів) групами допускається прокладати транзитні електричні мережі зовнішніми конструкціями будинків у металевих трубах зі встановленням з'єднувальних коробок.

8.7. Повітряний ввід електромережі в окремо розташований будинок чи споруду або загальний повітряний ввід для групи споруд має здійснюватися так, щоб забезпечити захист місця вводу електромережі від потрапляння атмосферних опадів.

Відстань по вертикалі від проводів вводу до даху повинна бути не менше 0,5 м, до землі - не менше 2,75 м. Допускається влаштування вводу кабельним прокладанням.

8.8. Плавкі вставки запобіжників повинні бути каліброваними із зазначенням номінального струму вставки. Застосування саморобних некаліброваних вставок забороняється.

8.9. У разі відкритого прокладання захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів слід відокремлювати їх від горючої поверхні шаром негорючого ізоляційного матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менш ніж на 0,01 м.

8.10. Усі електроспоживачі й електричне обладнання, які встановлюються в будинках та спорудах ринків, повинні бути промислового виготовлення і мати апарати захисту від струмів короткого замикання та перевантаження. Переріз та ізоляція проводів, номінальний струм плавких вставок і автоматів мають відповідати струмовому навантаженню.

8.11. Необхідно передбачити такі види освітлення: робоче, аварійне, евакуаційне. Місця встановлення світлової реклами визначаються проектом.

Відкриті торговельні майданчики та майданчики із суцільними навісами повинні освітлюватися світильниками для зовнішнього освітлення із суцільними розсіювачами.

В індивідуальних проектах слід передбачати встановлення покажчиків пожежних гідрантів (за їх наявності).

8.12. Електросвітильники з лампами розжарювання обладнуються захисними скляними ковпаками і встановлюються на негорючій основі. Допускається застосування безстартерних електросвітильників з люмінесцентними лампами.

8.13. Освітлювальна електромережа кіосків (павільйонів) монтується так, щоб світильники були розміщені на відстані не менше 0,2 м від поверхні будівельних конструкцій, якщо вони виконані з горючих матеріалів, і не менше 0,5 м від горючих товарів і тари.

8.14. Світлові рекламні вивіски (табло) повинні обладнуватися окремими апаратами захисту.

8.15. Кіоски, павільйони, палатки, пересувні пункти торгівлі, що розташовуються на відкритих територіях, улаштованих за межами населених пунктів, обладнуються блискавкозахистом відповідно до РД 34.21.122-87 / Минэнерго СССР "Инструкция по устройству молниезащиты зданий и сооружений".

8.16. При експлуатації електроустановок забороняється:

використовувати кабелі і проводи з пошкодженою ізоляцією чи ізоляцією, яка втратила захисні властивості;

прокладати електромережі з пластмасовою ізоляцією у приміщеннях, які не опалюються;

залишати без нагляду ввімкненими в мережу електроприлади;

користуватися пошкодженими розетками, вимикачами, розподільними коробками тощо;

підвішувати світильники на електричних мережах;

використовувати електрообладнання для підвішування одягу та інших предметів, а також заклеювати ділянки електропроводів папером, шпалерами;

обгортати електричні лампи папером, тканиною та іншими горючими матеріалами;

прокладати транзитні лінії силових і освітлювальних електромереж над горючим покриттям споруд.

9. Опалення

9.1. Опалення ринків, розміщених у будинках та спорудах, повинно бути центральним водяним (паровим). Дозволяється застосовувати для опалення службових приміщень будинків, що розміщені на території відкритого ринку, газове обладнання за умови виконання вимог ДБН В.2.5-20-2001 "Інженерне обладнання будинків та споруд. Газопостачання". У кіосках (павільйонах) слід передбачати електричне або водяне опалення, чи електричну кабельну систему опалення згідно з ДБН В.2.5-24-2003 "Електрична кабельна система опалення".

9.2. Для електричного опалення слід використовувати масляні електрорадіатори, електропанелі, електрокалорифери промислового виготовлення відповідно до експлуатаційної документації на них.

9.3. При експлуатації масляних електрорадіаторів, електропанелей або електрокалориферів повинна бути передбачена самостійна електромережа з пусковими і захисними приладами.

9.4. Електронагрівальні прилади повинні розташовуватися на негорючій основі. Відстань від поверхні приладу, що випромінює тепло, до горючих матеріалів і конструкцій торговельної споруди повинна бути не менше 0,5 м.

9.5. Приміщення з цілодобовим перебуванням працівників охорони ринку за узгодженням з місцевим органом державного пожежного нагляду дозволяється обладнувати пічним опаленням, яке повинно відповідати вимогам НАПБ А.01.001-2004 та СНіП 2.04.05-91 "Отопление, вентиляция и кондиционирование".

10. Протипожежне водопостачання

10.1. Внутрішній протипожежний водопровід передбачається в будинках ринків, якщо їх будівельний об'єм складає 500 м3 і більше з розрахунку: один струмінь з витратою води 2,5 л/с відповідно до СНіП 2.04.01-85 "Внутренний водопровод и канализация зданий".

10.2. Зовнішнє протипожежне водопостачання повинно передбачатися від кільцевої мережі міста або від підземного резервуара місткістю 50 - 100 м3 (залежно від вимог, викладених у проекті ринку), або від пожежних водоймищ та резервуарів відповідно до розрахунку за СНіП 2.04.02-84 "Водоснабжение. Наружные сети и сооружения".

10.3. У будинках та спорудах ринку з торговельною площею 900 м2 і більше слід встановлювати пожежні насоси. Приміщення для пожежних насосів (насосної) повинно мати площу не менше 20 м2 і вихід безпосередньо назовні.

10.4. Приміщення водомірного вузла може бути об'єднане з насосною за умови, що сумарна площа становитиме не менше 22 м2.

10.5. Якщо на насосній станції немає постійного чергового персоналу, то приміщення повинно замикатися на замок, а місце зберігання ключів - зазначатися написом на дверях.

11. Порядок спільних дій працівників (відвідувачів) ринків, учасників торгівлі та підрозділів пожежної охорони під час ліквідації пожеж

11.1. У разі виникнення пожежі дії адміністрації ринку, ДПД передусім мають бути спрямовані на забезпечення безпеки людей та їх евакуацію згідно з планом евакуації з приміщень та території ринку (додаток 2).