Станція установки пожежогасіння має бути забезпечена 100%ним запасом вогнегасного порошку та робочого газу.

11.3.3.4. Усі типи установок порошкового пожежогасіння допускаються до експлуатації тільки у тому разі, якщо вони забезпечені зарядом робочого газу у кількості, не менше ніж передбачено паспортом на конкретну установку.

11.3.3.5. Джерела тепла повинні встановлюватися на відстані не менше від резервуарів з вогнегасним порошком та балонами для робочого газу.

11.3.3.6. За наявності розподільного пристрою біля нього має бути табличка із зазначенням найменування і місцезнаходження захищуваних приміщень.

11.3.3.7. У приміщенні, де розміщується станційне обладнання, мають бути в спеціально обладнаних шафах комплекти засобів першої медичної допомоги, а також засобів захисту органів дихання.

11.3.3.8. Приміщення, де розміщується станційне обладнання, має бути замкнено на замок, ключі від якого повинні бути в обслуговуючого і оперативного (чергового) персоналу.

11.3.3.9. У приміщенні, де розміщується станційне обладнання, мають бути схеми обв’язки станції і принципова схема установки пожежогасіння.

11.3.3.10. Забороняється:

- здійснювати заряджання установки вогнегасним порошком, термін придатності якого закінчився, без відповідної перевірки його на відповідність технічним умовам;

- здійснювати одночасно заряджання установки різними марками вогнегасних порошків;

- проводити всі види профілактичних та ремонтних робіт з технічного обслуговування установки за увімкнутої системи автоматичного пуску;

- експлуатувати балон для робочого газу та резервуар для вогнегасного порошку, термін повторного огляду яких закінчився;

- допускати до експлуатації установки з несправними вузлами та елементами.

11.3.3.11. Приміщення, в яких виконується заряджання резервуарів вогнегасним порошком, мають бути обладнані припливно-витяжною місцевою вентиляцією.

11.4. Установки аерозольного пожежогасіння

11.4.1. Щотижневе технічне обслуговування установок аерозольного пожежогасіння включає перевірку:

- зовнішнім оглядом цілості приладів та обладнання (наявність пломб на щитах електроживлення тощо);

- працездатності технічних засобів, що входять до складу установок: сповіщувачів, приймально-контрольних приладів тощо;

- цілості електричних мереж запуску генераторів вогнегасного аерозолю.

11.4.2. Щомісячне технічне обслуговування установок аерозольного пожежогасіння включає перевірку:

- величини напруги живлення;

- працездатності пристрою автоматичного увімкнення резервного живлення;

- мереж блокування, сигналізації, захисту;

- надходження сигналів тривоги на приймально-контрольний прилад під час імітації пошкодження вказаних мереж;

- працездатності приладів пожежної сигналізації та пристроїв запуску генераторів вогнегасного аерозолю відповідно до вимог технічної документації на вказані засоби (при цьому слід ужити заходів щодо виключення можливості хибного їх спрацьовування).

11.4.3. Після закінчення роботи генераторів вогнегасного аерозолю відчиняти двері для провітрювання приміщення персоналу об’єкта дозволяється не раніше ніж через 10 хвилин, а допуск його в захищуване приміщення дозволяється після провітрювання та зниження концентрації аерозолю та видимості не менш 5-. Допускається для провітрювання використовувати пересувні вентиляційні установки.

11.4.4 Після осідання аерозолю в приміщенні необхідно провести вологе прибирання (бажано підкисленою водою з рівнем рН= 4-5). Працівники повинні застосовувати гумові рукавиці, захисні окуляри та респіратори типу «Лепесток-200».

11.4.5. Утилізація генераторів вогнегасного аерозолю, що відслужили свій термін експлуатації, проводиться згідно з технічною документацією підприємства-виробника.

11.4.6. Установки аерозольного пожежогасіння мають бути забезпечені 100%, за відношенням до розрахункової кількості, запасом генераторів вогнегасного аерозолю. У разі захисту кількох приміщень одного підприємства окремими установками запас генераторів вогнегасного аерозолю визначається із розрахунку не менш 100 % заміни генераторів кожного типу в приміщенні, де встановлена установка з найбільшою їх кількістю.

11.4.7. Зберігання запасу генераторів вогнегасного аерозолю здійснюється відповідно до вимог нормативної та технічної документації на них. Запас генераторів може зберігатися на складах підприємств, установ і організацій, які здійснюють обслуговування установок захищуваного об’єкта за умови можливості оперативної доставки генераторів на об’єкт.

12. Системи оповіщення людей про пожежу і керування евакуацією

12.1. Порядок використання систем оповіщення необхідно визначати в інструкціях з їх експлуатації та в планах евакуації, де потрібно також зазначати осіб, які мають право приводити систему до дії та відповідають за працездатний стан систем оповіщення.

12.2. Персонал, який відповідає за евакуацію, оповіщується в першу чергу.

У лікувальних та дитячих дошкільних закладах, а також спальних корпусах шкіл-інтернатів повинні оповіщатися тільки адміністрація та обслуговуючий персонал.

12.3. У готелях, лікарнях, санаторіях та інших будинках, у разі виникнення пожежі, уночі слід передбачати попереднє ввімкнення звукової сигналізації з метою розбудити людей. Після цього подається сигнал «Увага» (по радіо або ввімкненням світлового табло) і передається мовне оповіщення.

12.4. Системи оповіщення необхідно виконувати з урахуванням можливості прямої трансляції мовного оповіщення та керівних команд через мікрофон для оперативного реагування в разі зміни обстановки або порушення нормальних умов евакуації.

12.5. Для передавання текстів оповіщення та керування евакуацією допускається використовувати внутрішні радіотрансляційні мережі мовлення, наявні на підприємстві (за умови забезпечення надійності оповіщення). Текст оповіщення має бути заздалегідь записаний на пристрій, що відтворює звук (для іноземців текст оповіщення записується англійською або їх рідною мовою).

12.6. Кожного дня перед початком роботи оперативний (черговий) персонал повинен контролювати положення вимикачів, перемикачів, тумблерів, а також справність світлових індикаторів, присутність пломб на приладах, що входять до складу системи оповіщення (джерело повідомлень, підсилювач, блок комутації тощо).

12.7. Щотижня оперативний (черговий) персонал повинен протирати від пилу пристрої, що входять до складу системи оповіщення.

12.8. Один раз на три місяці обслуговуючий персонал повинен перевіряти:

- справність плавких запобіжників, номінальні значення напруги в електричних мережах основного і резервного джерела живлення, а також у електричних мережах, що з’єднують джерело повідомлення з оповіщувачами;

- автоматичне ввімкнення резервного живлення систем оповіщування у разі зникнення основного.

12.9. Не менше 1 - 2 разів на рік необхідно перевіряти працездатність систем оповіщення в режимах «Пожежа» та «Несправність» шляхом імітації спрацьовування сповіщувачів та порушень електричних мереж, що з’єднують джерело повідомлення з оповіщувачами.

При цьому необхідно контролювати:

- спрацьовування світлових індикаторів «Пожежа» або «Несправність» на приладі джерела повідомлення;

- спрацьовування світлових, звукових та мовних оповіщувачів у приміщеннях захищуваного об’єкта;

- якість повідомлень, що передаються (написи на світлових табло повинні легко читатися, а мовні повідомлення бути достатньої гучності та виразні);

- можливість зупинки передавання оповіщення та переходу в режим передавання повідомлення через мікрофон;

- відповідність номера оповіщення про евакуацію номеру зони захищуваного об’єкта, від якої надійшов сигнал про пожежу.

12.10. Щорічно обслуговуючий персонал має перевіряти надійність з’єднання всіх доступних випадковому доторканню металевих неструмопровідних частин приладів, що входять до складу системи оповіщення, з їх зажимом «заземлення», а також вимірювати значення опору між зазначеними частинами та зажимом «заземлення» на відповідність вимогам технічних умов на даний прилад.

12.11. Один раз на три роки обслуговуючий персонал повинен вимірювати значення електричного опору ізоляції між електрично не з’єднаними струмопровідними частинами приладів, що входять до складу системи оповіщення, а також між ними та їх корпусами на відповідність вимогам технічних умов на даний прилад.

13. Системи протидимного захисту

13.1. Для підтримування систем протидимного захисту в працездатному стані необхідно:

- щотижня перевіряти стан електровентиляторів, виконавчих механізмів, положення клапанів, засувок; наявність замків та пломб на щитах електроживлення автоматичних пристроїв, захисного засклення на кнопках ручного пуску;

- періодично очищати від бруду та пилу (у зимовий час - від обмерзання) вентиляційні решітки, клапани, виконавчі механізми, плавкі замки, кінцеві вимикачі; регулювати натяг пасів трансмісії вентиляційних установок, контролювати цілість повітроводів та їх з’єднань.

13.2. Щит (пульт) ручного керування пристроями системи протидимного захисту має бути забезпечений інструкцією про порядок їх увімкнення до роботи.

13.3. У черговому режимі димові клапани та заслінки системи протидимного захисту на всіх поверхах мають бути закриті.

13.4. Приміщення, де розміщуються електровентилятори систем протидимного захисту, має бути замкнено на замок, ключі від якого повинні бути в обслуговуючого і оперативного (чергового) персоналу.

13.5. Не менше одного разу на місяць слід проводити випробування систем протидимного захисту з увімкненням електровентиляторів (ручним способом або від пожежних сповіщувачів), про що складається акт.

14. Системи централізованого спостереження за протипожежним станом об’єктів та технічним станом установок пожежної автоматики

14.1. Утримування в працездатному стані систем централізованого спостереження за протипожежним станом об’єктів та технічним станом установок пожежної автоматики здійснюється відповідно до вимог цих Правил, НАПБ 04.005-92 Настанова з служби зв'язку та АСУ Державної пожежної охорони МВС України, технічної та експлуатаційної документації підприємств-виробників та постачальників обладнання, що входить до складу вказаних систем.

14.2. Під час розроблення та впровадження заходів, що спрямовані на утримування в працездатному стані систем централізованого спостереження за протипожежним станом об’єктів та технічним станом установок пожежної автоматики, необхідно враховувати також вимоги до технічного утримування автоматизованих інформаційних систем керування підрозділами Державної пожежної охорони та установок пожежної автоматики, що встановлені на об’єктах.

15. Вимоги безпеки та охорони навколишнього середовища

15.1. Під час експлуатації установок пожежної автоматики необхідно дотримуватись заходів безпеки, викладених у:

- НАПБ А.01.001-95 Правила пожежної безпеки в Україні;

- ДНАОП 0.00-1.21-98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів;

- ПУЕ;

- ДНАОП 0.00-1.07-94 Правила улаштування і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском;

- інструкції з експлуатації установок;

- інструкції з охорони праці.

15.2. В експлуатаційній документації мають бути передбачені заходи вимкнення несанкціонованого запуску установок пожежної автоматики.

15.3. Біля місця проведення випробувань установок пожежної автоматики, її елементів та ремонтних робіт мають установлюватись попереджувальні знаки із смисловим значенням «Обережно! Небезпечно!» згідно з ГОСТ 12.4.026-76 з пояснювальним написом «Ідуть випробування!», «Ремонт», а також розміщені інструкції та правила безпеки.

Про початок та закінчення випробувань необхідно повідомити на пожежний пост об’єкта або в територіальний орган державної пожежної охорони.

15.4. Входити до захищуваного приміщення після випуску до нього вогнегасної речовини до закінчення провітрювання дозволяється тільки в засобах захисту органів дихання, передбачених технічною документацією на конкретні установки пожежогасіння.

15.5. У приміщеннях, що захищаються установками об’ємного пожежогасіння (газового, аерозольного і порошкового), має бути вивішена інструкція про порядок дій та евакуації осіб, які працюють у цих приміщеннях, у разі спрацювання установки пожежогасіння.

Начальник Головного управління Державної пожежної охорони

МВС України

Г.В. Рева

Додаток 1

до пункту 4.4 Правил технічного утримування установок пожежної автоматики

Обов’язковий

Повідомлення про спрацювання установки пожежної

автоматики або її вимкнення

______________________________

(направляється до відповідного

____________________________________

територіального органу державного

____________________________________

пожежного нагляду)

1. Найменування підприємства та його місцезнаходження ___________

_____________________________________________________________

  1. Відомча належність _________________________________________
  2. Дата спрацьовування або вимкнення ___________________________

4. Характеристика захищуваного приміщення _____________________

_____________________________________________________________

  1. Причина спрацьовування або вимкнення ________________________

_____________________________________________________________

  1. Тип установки пожежної автоматики ___________________________

_____________________________________________________________

(для установок сигналізації також зазначити тип сповіщувача, а для установки _____________________________________________________________

пожежогасіння - тип пуску)

  1. Кількість сповіщувачів та зрошувачів, що спрацювали ____________
  2. Результати виявлення і гасіння пожежі _________________________