3. Функціонування Систем радіаційного контролю

3. 1. Відповідальність і повноваження.

Відповідальність, повноваження і взаємодія всього персоналу, керуючого, виконую-чого і перевіряючого роботу, яка має вплив на якість, повинні бути чітко визначені. Це особливо відноситься до персоналу, якому необхідні організаційна свобода і повноважен-ня для:

1) проведення заходів, що направлені на попередження появлення невідповідної продукції;

2) виявлення і реєстрації будь-яких проблем в області якості продукції;

3) перевірки виконання рішень;

4) контролю за невідповідною продукцією, її постачанням або монтажем до того часу, поки виявлені дефекти або незадовільні умови не будуть усунені.

3.2. Постачальник повинен призначити представника керівництва, який, незалежно від інших покладених на нього зобов'язань, повинен мати певні повноваження і нести постійну відповідальність за своєчасне виконання вимог норм та правил захисту від радіації.

3.3. Внутрішня перевірка відповідності методів і форм діяльності служби РК встано-вленим вимогам.

Перевірки і наступні заходи повинні проводитись у відповідності з документально оформленими процедурами.

Результати перевірок повинні оформлятися документально і доводитися до відома персоналу, що відповідає за перевірену ділянку роботи.

4. Вибір типу Системи радіаційного контролю

4.1. Системи радіаційного контролю у будівництві 1-го і 2-го типу мають принци-пову відмінність.

В системах 1-го типу реалізується перший принцип радіаційної безпеки - "непере-вищення встановленої лозової межі". Система забезпечує дотримання встановлених нормативних значень радіаційних параметрів.

В системах 2-го типу реалізується третій принцип радіаційної безпеки - "зниження дози випромінювання до як найнижчого рівня". Система забезпечує постійне зниження значень радіаційних параметрів шляхом використання замість нормативних - контрольних рівнів.

4.2. Додержання основних принципів радіаційної безпеки є державною політикою України (важливість проблеми зросла після аварії на ЧАЕС). Основним типом Систем РК слід вважати 2-й тип "Систематичні радіаційні обстеження" і при вирішенні питання про вибір надавати їм перевагу.

4.3. Питання про вибір Системи вирішує постачальник, яким може бутиюридична або фізична особа, Вибір полягає у вирішенні наступних питань:

1) виконувати РК силами власної служби РК або залучити для цих цілейпостійну службу РК (державну або приватну);

2) за якою Системою РК повинна працювати служба РК.

Ці питання на першому етапі вибору вирішуються за допомогоюекономічного порівняння варіантів. Тут можуть бути використані методи, рекомендовані системою стандартів ІСО серії 9000 і методичними рекомендаціями з їх застосування, При цьому необхідно врахувати, що в ринкових умовах і при виході підприємств на міжнародний ринок якість продукції і витрат, пов'язаних з якістю, стають важливим фактором економічного стану підприємства, і зокрема, такого показника, як прибутокпідприємства.

4.4. Основними умовами для вибору Системи 2-го типу є:

1) політика Постачальника (Замовника) спрямована на забезпечення високої якості продукції і підвищення конкурентоспроможності на ринку;

2) економічна доцільність підтверджена розрахунками;

3) наявність великих обсягів будівництва що дозволяє накопичити достатній масив інформації.

5. Джерела інформації

5.1. Публікація МКРЗ № 60

5.2. ДБН В.1.4-1.01-97 Система норм і правил захисту від іонізуючих випроміню-вань у будівництві. Регламентовані радіаційні параметри. Допустимі рівні.

5.3. Норми радіаційної безпеки НРБ - 76/87

5.4. Основні санітарні правила ОСП - 72/87

5.5. Система якості, Збірник нормативно-методичних документів

5.6. Наукові звіти НЦРМ АМН України НВФ "РОСА" Мінчорнобилю України, інституту "Київоргбуд".

РОЗДІЛ 2.

СЛУЖБИ РАДІАЦІЙНОГО КОНТРОЛЮ В БУДІВНИЦТВІ

  1. Загальні положення

1.1. Всі положення цього розділу мають статус рекомендованих. Користу-вач має право відступати від цих рекомендацій в межах, що не призводять до порушення обов'яз-кових вимог Системи норм та правил зниження рівня іонізуючих випромінювань ПРН в будівництві.

1. 2. До розділу включено рекомендації, що базуються на сучасних, най-більш ефективних результатах наукових досліджень та розробках в галузі радіацій-ної безпеки. Рекомендовано новітні вимірювальні прилади та методики.

2. Місце служб РК в Системі радіаційного контролю

2.1. В будівельній галузі України після аварії на Чорнобильскій АЕС створе-но Систему норм та правил зниження рівня іонізуючих випромінювань ПРН. Сис-темою охоплено як вимоги безпеки та захисту людей, так і умови, в яких здійсню-ється будівництво або експлуатуються збудовані об'єкти.

Вимоги норм радіаційної безпеки згруповано у два розділи: — радіаційні параметри; — радіаційний контроль;

2.2. Радіаційний контроль в Системі виступає як інструмент визначення відступу від встановлених рівнів радіаційних параметрів та джерело об'єктивноїінформації для вибору методів та засобів захисту від іонізуючих випромінюваньу випадку перевищення рівня параметрів. Маємо логічний ланцюг:

Побудова цього логічного ланцюга регламентується обов'язковими нормативними документами, а другорядні та допоміжні питання, які можутьмати багатоваріантний характер - рекомендованими додатками до них.

2. 3. Для виконання нормативних вимог радіаційного контролю будівництвав Україні створюються Системи радіаційного контролю, побудова якихрегламентується НД, як обов'язковими, так і рекомендованими. Ці Системимають багаторівневу складну структуру і містять в собі ряд структурнихелементів та зв'язків між ними.

3. Функції служб радіаційного контролю.

3. 1. Функції служб РК випливають із основних завдань систем радіаційного контролю, застосування яких в будівництві регламентоване ДБНВ.1.4-0.01-97. В цілому ці функції охоплюють забезпечення, управління тапокращання якості будівництва.

3. 2. Основною функцією служб РК є контрольна - забезпечення систематичного (постійного) технологічного контролю - яка забезпечує додержання відповідних нормативних чи встановлених вимог. Згідно п. 3. 3 ДБНВ.1.4-2.01-97 основна функція реалізується двома шляхами:

- одноразові радіаційні обстеження, спрямовані на забезпечення нормативного рівня радіаційних параметрів будівельної продукції і управлінняякістю в межах діючих норм радіаційних параметрів; функція цього типубазується на прийнятті "неперевищення нормативної дозової межі;

- систематичні радіаційні обстеження, спрямовані на забезпечення умовдля постійного покращання якості, тобто покращання радіаційних параметрівбудівельної продукції; функція цього типу базується на принципі "зниженнядози випромінювання до можливо низького рівня" і забезпечує постійнезниження значення радіаційного рівня шляхом використання контрольнихрівнів випромінювання, як нормативних. Контрольні рівні встановлюютьсяадміністрацією підприємств за погодженням з органами державного санітарногонагляду. Для практичної реалізації цього принципу необхідно виконати великийобсяг підготовчих робіт і надалі постійно нагромаджувати і аналізувати великиймасив інформації про радіаційні обставини в організаціях-постачальниках,організаціях-споживачах сировини та організаціях-виготовлювачах готової про-дукції.

3.3. Системою норм і правил зниження рівня іонізуючих випромінювань(ПРН) в будівництві (ДБН В.1.4-1.01-97) регламентовані допустимі рівні такихпоказників: рівні ефективної сумарної питомої активності природнихрадіонуклідів (Аеф) в сировині і будівельних матеріалах; потужність поглиненоїдози (ППД) зовнішнього гамма-випромінювання в повітрі приміщень;середньорічної еквівалентної рівноважної об'ємної активності (ЕРОА) радону222Rn в повітрі приміщень.

Згідно з цими нормативами служби РК повинні забезпечити виконаннятаких робіт:

3.3.1. Контроль ефективної сумарної питомої активності (Аеф) природнихрадіонуклідів (ПРН) продукції (будівельних матеріалів та сировини) проводитьсязгідно з "Методикою визначення ефективної сумарної питомої активності природнихрадіонуклідів" (розділ 3 Посібника до ДБН В.1.4-2.01-97). В залежності від одержаних результатів оформляються:

при концентрації природних радіонуклідів (ПРН), яка не перевищуєнормативну величину 370 Бк/м3 (див. ДБН В.1.4-1.01-97), - паспорт радіаційноїякості будівельного матеріалу (додаток 4, ДБН В. 1. 4-0. 02-97);

при концентрації природних радіонуклідів (ПРН), яка перевищуєнормативну величину 370 Бк/м3 - перерозподіл будівельних матеріалів по 2-3класах використання в будівництві (див, ДБН В.1. 4-1. 01-97).

3.3.2. Вимірювання ППД зовнішнього гамма-випромінювання в приміщеннях будинків, які здаються в експлуатацію, згідно з "Методикою вимірювання потужності поглиненої дози в повітрі приміщень" (відповідно розділу 4 Посібника до ДБН В.1.4-2.01-97), Результати вимірювань оформляються у вигляді акту (додаток 6 ДБН В.1.4-0.02-97), Один примірник акту додається до документів приймально-здавальної комісії при прийманні будівлі з експлуатацію, а другий, при необхідності, передається в територіальну санітарно-епідеміологічну станцію (СЕС).

3.3.3. Вимірювання ЕРОА радону в приміщеннях будинків, які здаються в експлуатацію, згідно з "Методикою визначення еквівалентної рівноважної об'ємної активності радону в повітрі приміщень" (Розділ 5 Посібника до ДБН В.1.4-2.01-97). Результати вимірювань оформляються у вигляді акту (додаток 7, ДБН В.1.4-0.02-97). Один примірник акту додається до документів приймально-здавальної комісії при прийманні будівлі в експлуатацію, а другий, при необхідності, передається в територіальну СЕС.

3.3.4. Підготовка річних звітів згідно з додатком 5 до ДБН В. 1. 4-0. 02-97.

3.3.5. Вимірювання ППД і ЕРОА радону в приміщеннях будівель нового і старого фондів у випадку конфліктних ситуацій і регламентація відповідних захисних заходів (при перевищенні нормативів ППД і ЕРОА) згідно з критеріями для прийняття рішень, визначених в даний час.

4. Права та обов'язки служб РК.

4.1. Радіаційний контроль в будівництві дозволяється виконувати державним і приватним службами, як в складі державних і приватних організацій, так і самостійним службам, які мають статус державного чи приватного підприємства, зареєстрованого встановленим чином. Незалежно відпідпорядкованості і статусу всі служби радіаційного контролю повинні пройти обов'язкову акредитацію в Держстандарті України (за погодженням з МОЗ України відповідно до діючого законодавства) і мати протокол зіставлення, який забезпечує єдність вимірювань радіаційних параметрів в будівництві на території України (додаток 1 ДБН В.1.4- 0.02-97). Встановлено наступний порядок видачі протоколу зіставлення;

Державному центру радіаційного контролю протокол зіставлення видається НЦРМ АМН України;

регіональним лабораторіям (лабораторним центрам) радіаційного контролю - Державним центром радіаційного контролю;

лабораторіям I-го та ІІ-го рангу — регіональними лабораторіями радіаційного контролю або лабораторіями радіаційного контролю, яким це право надане Державним центром радіаційного контролю;

постам радіаційного контролю — лабораторіями 1-го та ІІ-го рангу.

4.2. Служби радіаційного контролю зобов'язані:

4.2.1. Мати повний комплекс затвердженої нормативної, методичної, юридичної і інформаційної документації, контрольного, вимірювального і дослідницького обладнання, умов для його ефективного розміщення і зберігання, які дають їм право і можливість якісного виконання робіт в обсязі визначенихфункцій.

4.2.2. Кваліфіковано використовувати обладнання, включаючи:

- Вибір відповідного контрольно-вимірювального і дослідницького бладнання і визначення необхідних вимірів і їх точності.

- Забезпечення необхідної точності і вірності контрольно-вимірювального ідослідницького обладнання.

- Ведення реєстрації повірок контрольно-вимірювального і дослідницькогообладнання.

- Оцінку і документування достовірності попередніх результатів контролю івипробувань з підготовкою відповідної документації в тому разі, коли виявлено,що повірка обладнання втратила силу.

- Забезпечення припустимих умов навколишнього середовища для прове-дення градуювань і безпосередньо робіт з контролю, замірів і випробувань.

- Забезпечення збереження функціональної придатності і точності конт-рольно-вимірювального і дослідницького обладнання при вантажо-розван-тажувальних роботах, зберіганні і складуванні.

4.2.3. Мати потрібні приміщення для проведення вимірів і випробувань.Приміщення повинні відповідати за виробничою площею (див. розд. 5), станом ізабезпечуваними в них умовами (температура, вологість, чистота повітря, освітленість, звуко- і віброізоляція, захист від випромінювань магнітного, електричного і других фізичних полів, постачання електроенергією, водою, повітрям, теплом, холодоагентом і т. п.) вимогам методик, які застосовуються, а також санітарним нормам і правилам, вимогам техніки безпеки і збереження навколишнього середовища.

Повинен контролюватись доступ до місця проведення вимірів івипробувань, а також визначені умови доступу в приміщення осіб, які невідносяться до персоналу даної лабораторії.

4.2.4. Мати необхідний штат співробітників.

4.2.5. Приймати необхідні рішення при виявленні перевищень нормативіврадіаційних параметрів.

4.2.6. Результати вимірів і випробувань вводити в пам'ять ЕОМ і зберігатив банках даних (для служб радіаційного контролю, які працюють за типомсистематичних радіаційних обстежень - лабораторії 1-го рангу) з метоювикористання їх для обгрунтованого встановлення контрольних рівніврадіаційних параметрів об'єктів будівництва і загальної оцінки якостібудівництва.