- швартування лопатей несучого і рульового гвинтів ПС (якщо це потрібно виконати за метеорологічними умовами аеродрому для даного типу повітряного судна);

- висадки пасажирів;

- заземлення ПС і засобу заправки, а також з'єднання ПС і засобу заправки провідником для вирівнювання потенціалів;

- природного чи штучного охолодження гарячих частин ПС до температури, встановленої технологією технічного обслуговування;


- видалення розлитих ПММ з поверхонь місць стоянок ПС, поверхонь ПС і устаткування, що використовується;


- перевірки наявності засобів, що застосовуються при гасінні пожежі на місцях стоянки повітряних суден;


- а також при відсутності запаху ПММ в салонах, багажних, службових і технічних відсіках повітряного судна.


8.12.4. Під час заправки повітряного судна (зливі палива) забороняється :


- виконувати будь-які види робіт з технічного обслуговування і ремонту ПС і заправних засобів, а також вантажно-розвантажувальні роботи;


- користуватися відкритим полум’ям, несправними переносними лампами для контролю робіт щодо заправки (зливу);


- приєднувати (і відмикати) аеродромне джерело електричного живлення до бортової мережі повітряного судна;


- вмикати або вимикати джерела і споживачі електричного живлення, крім перемикачів електросигналiзації паливних баків повітряного судна;


- розміщувати двигун заправного засобу (ПЗ, агрегату) під крилом заправляємого повітряного судна;


- проїжджати або зупинятися під крилом ПС будь-яким видам транспорту;


- починати заправку, якщо немає вільного шляху відходу (відводу) заправного засобу від ПС і при наявності сильного перегріву гальмових пристроїв коліс.


Забороняється відкрита заправка ПС паливом при дощі і сильному вітрі з пилюкою, під час грози (при розрядах атмосферної електрики) і закрита - при грозових розрядах.


8.12.5. Заправку (злив) ПС необхідно здійснювати строго за технологією Типової технологічної карти.


8.12.6. Розмотування з барабанів роздавальних рукавів з наконечниками і тросів - провідників для вирівнювання потенціалів статичної електрики слід виконувати після перевірки надійності кріплення наконечників і знімання з фіксаторів обертових барабанів при ручному приводі, в напрямку, перпендикулярному осі обертання барабана і з використанням захисних рукавиць.


8.12.7. При верхній заправці ПС необхідно страхувати піднімання заправника по стрем'янці (драбині) на площину ПС і подавати йому роздавальний кран (пістолет). По закінченні заправки ПС необхідно прийняти від заправника роздавальний кран і страхувати його спуск по стрем'янці.


При заправці ПС необхідно знаходитися з навітряної сторони для того, щоб виключити влучення ПММ на незахищені частки шкіри.


8.12.8. Відстій палива необхідно зливати в чистий посуд, а після перевірки виливати в призначену для цього тару.


Зливати відстій на покриття місця заправки категорично забороняється.


8.12.9. При верхній заправці необхідно застосовувати тільки спеціально передбачені для даного типу ПС стрем'янки. Перед початком роботи необхідно переконатися в тому, що стрем'янка встановлена стійко і не може викликати ушкодження ПС при його осаді від навантаження паливних баків. На високо розташованих частинах ПС, щоб уникнути падіння з висоти, необхідно застосовувати страхувальні пояси.


8.12.10. Штирі вирівнювання потенціалів статичної електрики, передбачені на роздавальних кранах і наконечниках, повинні бути приєднані до гнізд на заправних горловинах і штуцерах ПС до опускання роздавального крану в заправну горловину паливного бака (при верхній заправці) або перед стикуванням роздавального наконечника зі штуцером системи централізованої заправки ПС (при нижній заправці).


8.12.11. У тих випадках, коли у горловини бака ПС немає приймального гнізда, краном-пістолетом слід доторкнутися до обшивки ПС на відстані не менше 1,5 м від заправної горловини і лише після цього вставити кран в горловину бака, щільно притиснувши його, і не переміщати під час всієї заправки.


8.12.12. Кришки, лючки і пробки заливних штуцерів і горловин паливних баків ПС і засобів заправки слід розкривати тільки призначеним для цієї мети інструментом, що виключає іскроутворення. Забороняється виконувати зазначену роботу шляхом нанесення ударів.


8.12.13. Для попередження перекидання ПС, у випадку можливої критичної зміни центрівки, під хвостову частину фюзеляжу повинен бути встановлений страхувальний підйомник у передбаченому місці. При цьому повинні виконуватись протипожежні заходи згідно з Правилами пожежної безпеки в Україні та НПО ГА-85 (розділ 2, пп. 49, 61 цих Правил).


8.13. Робота з лакофарбувальними матеріалами


8.13.1. При роботі з лакофарбувальними матеріалами можуть мати місце такі основні небезпечні та шкідливі виробничі фактори :

- ударна хвиля під час вибуху посудин, працюючих під тиском, або під час вибуху пари горючих речовин; полум’я під час пожежі;


- розміщення робочого місця або робочої зони на відстані не менше 2 м від неогороджених перепадів на висоті 1,3 м і більше;


- падаючі вироби авіаційної техніки, інструмент і матеріали;


- підвищений рівень шкідливих речовин в повітрі робочої зони.


  1. Фарбувальні роботи необхідно виконувати відповідно до вимог Правил і норм техніки безпеки, пожежної безпеки і виробничої санітарії для фарбувальних цехів, Вимог безпеки при роботі з лакофарбувальними матеріалами (розділ 2, пп. 23, 28 цих Правил) і цих Правил.

8.13.3. При відсутності фарбувальних цехів на підприємствах, у винятковому порядку, допускається виконувати фарбування на спеціально відведених і обладнаних для цієї мети площадках, в ангарах або на відкритому повітрі при виконанні додаткових вимог :


- допуску до фарбувальних робіт осіб, які пройшли перед початком робіт позаплановий інструктаж ;


- встановлення на час проведення робіт посту добровільної пожежної дружини, приведення засобів пожежегасіння в стан готовності.


8.13.4 Для кожного фарбувального цеху керівництвом підприємства повинен бути складений план ліквідації аварій. Забороняється допускати до роботи осіб, які не ознайомлені з планом ліквідації аварій і не знають його в частині, що стосується місця їх роботи.


8.13.5. Для виконання фарбувальних робіт в ангарі із застосуванням ручних розпилювачів необхідно : перевірити справність воріт ангара і системи пожежегасіння; відімкнути ПС від усіх джерел живлення електроенергією.


8.13.6. На період фарбування ПС, безпосередньо біля воріт ангара, де виконується фарбування, повинен знаходитись автотягач з водієм. До ПС, яке фарбується, необхідно під'єднати водило для полегшення буксирування. Шлях евакуації ПС необхідно звільнити від сторонніх предметів, устаткування та інших повітряних суден.


8.13.7. При проведенні фарбувальних робіт забороняється : виконання інших робіт, які не відносяться до зазначеної технології; присутність в приміщенні сторонніх осіб, а також проїзд транспортних засобів.


8.13.8. Під час виконання робіт з знежирювання поверхні у середині ПС розчинники повинні знаходитися в тарі, що щільно закривається, не б'ється, ємкістю не більше двох літрів.


При фарбувальних роботах на ПС кількість лакофарбувальних матеріалів на робочому місці не повинна перевищувати п'яти літрів.


8.13.9. При фарбуванні розпиленням поверхонь ПС слід застосовувати місцеві пересувні вентиляційні установки, що відповідають вимогам пожежної безпеки. В місцях фарбування за допомогою вентиляційних пристроїв слід підтримувати розрідження повітря, що запобігає виходу шкідливих речовин назовні і їх розповсюдженню по приміщенням фарбувальних цехів.


8.13.10. Не допускається фарбування одночасно зовнішньої і внутрішньої поверхонь повітряного судна. Фарбувальні роботи повинні починатися з найбільш віддаленого від основного евакуаційного виходу відсіку. При цьому забороняється: одночасна робота в декількох відсіках; прокладка рукавів вентиляційної установки крізь основні евакуаційні виходи.


8.13.11. При фарбуванні внутрішніх поверхонь ПС необхідно передбачати не менше двох отворів із протилежних його сторін : один - для видалення забрудненого, інший - для припливу свіжого повітря.


Фарбування слід починати з боку отвору для видалення повітря.


При фарбувальних роботах у внутрішніх об'ємах ПС на робочому місці повинен знаходитись вогнегасник (вуглекислотний).


8.13.12. Після закінчення фарбувальних робіт ангар необхідно провітрити протягом не менше 3 годин. До цього підключати джерела електроенергії до ПС і проводити які-небудь роботи в електроустановках, що знаходяться під напругою, забороняється.


8.13.13. Для запобігання утворення і накопичення зарядів статичної електрики необхідно забезпечити заземлення поверхонь помостів і робочих площадок цеху, дверних ручок, поручнів, сходів, рукояток приладів (при цьому ПС заземлюється не менше, чим в двох точках), згідно з Правилами захисту від статичної електрики (розділ 2, п. 10 цих Правил).


8.13.14. Всі заземлюючі пристрої повинні бути виконані відповідно до Правил будови електроустановок (розділ 2, п. 53 цих Правил). Перед початком фарбувальних робіт необхідно виконати перевірку справності заземлюючих пристроїв шляхом вимірювання їх опору. Значення опору струму заземлюючих пристроїв не повинно перевищувати 10 Ом.

8.13.15. Приготування робочих речовин необхідно виконувати в фарбозаготівельних відділеннях, обладнаних примусовими припливно-витяжними вентиляційними системами і засобами пожежної техніки, що розміщаються в приміщеннях, розташованих біля зовнішніх стін з віконними отворами і самостійним евакуаційним виходом і ізолюються від суміжних приміщень неспалимими стінами.


8.13.16. Фарбувальні площадки необхідно позначити знаками безпеки, а також передбачити огорожу вибухопожежонебезпечної зони відповідно до Правил пожежної безпеки в Україні (розділ 2, п. 44 цих Правил).


8.13.17. Застосування лакофарбувальних матеріалів з вмістом свинцевих сполук понад 1% можливо за умови забезпечення в повітрі робочих приміщень концентрації свинцю і його неорганічних сполук не вище 0,01 мг/л. Забороняється застосування лакофарбувальних матеріалів, що містять свинець, при фарбуванні розпиленням внутрішніх об'ємів повітряного судна.


8.13.18. Забороняється застосовувати бензол, метанол, діхлоретан і піробензол як розчинники і розріджувачі для лакофарбувальних матеріалів. Застосування ксилолу, для розріджування лакофарбувальних матеріалів, треба обмежувати шляхом заміни його на інші розчинники в усіх випадках, де це дозволено технічними умовами.


8.13.19. Для фарбування розпиленням забороняється застосовувати лакофарбувальні матеріали, до складу яких входять хлоровані вуглеводні.


8.13.20. При розміщенні обладнання для фарбувальних робіт слід забезпечити зручність його обслуговування і безпеку евакуації працюючих в аварійній ситуації.


Відстань від установки безповітряного розпилення до іншого устаткування, не пов'язаного з фарбувальними роботами, повинна бути не менше 5 м.


8.13.21. Фарбування дрібних і середніх деталей і вузлів авіаційної техніки повинно провадиться в фарбувальній камері, обладнаною вентиляцією.


8.13.22. При фарбуванні методом пневматичного розпилення перед роботою слід оглянути фарбувальну камеру, апаратуру, розпилювач, шланги, фарбонагнітальні бачки і переконатись в тому, що вони справні. При цьому необхідно враховувати, що апаратура яка використовується і працює під надмірним тиском (понад 0,7х105 Па), повинна відповідати Правилам будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (розділ 2, п. 4 цих Правил).


8.13.23. Перед приєднанням до інструменту шланги слід продути стисненим повітрям, при цьому струмінь повітря необхідно направити вгору (вище людського зросту). Місця з'єднання шлангів зі штуцерами повинні бути закріплені хомутами, застосування для цієї мети дроту не дозволяється.


8.13.24. У процесі роботи слід контролювати покази манометра. Підвищувати тиск в фарбонагнітальному бачці вище робочого забороняється.


8.13.25. Не слід допускати перекручування шлангів і зіткнення їх із гострими кромками деталей.


8.13.26. Під час роботи фарборозпилювача необхідно уникати зайвого розбризкування фарби і надмірного її розпилення.


8.13.27. Сушіння пофарбованих виробів повинно виконуватись в сушильних камерах, обладнаних вентиляцією, що виключає можливість утворення в камері вибухонебезпечних концентрацій і перешкоджає виходу повітря в приміщення. В фарбувальних цехах і сушильних камерах повинні бути установлені автоматичні сигналізатори до вибухонебезпечних концентрацій та інші протипожежні заходи згідно з НПО ГА-85 (розділ 2, п. 52 цих Правил).


Вироби, що пофарбовані лакофарбувальними матеріалами і висихають при кімнатній температурі, допускається сушити на місцях фарбування або в укриттях (шафи, камери), обладнаних місцевою витяжною вентиляцією.


Сушіння лакофарбувальних матеріалів, нанесених на поверхню ПС і великогабаритних агрегатів, треба виконувати на місцях фарбування при працюючій вентиляції.


8.13.28. Тару, робочі ємкості і фарбувальну апаратуру треба очищати і мити тільки в спеціально обладнаних місцях, що мають місцеві примусові вентиляційні системи. Прибирання приміщень й устаткування слід виконувати щодня після закінчення роботи "мокрим" способом та інші протипожежні заходи згідно з Правилами пожежної безпеки в Україні та НПО ГА-85 (розділ 2, пп. 44, 52 цих Правил).


8.13.29. Після закінчення робіт рештки лакофарбувальних матеріалів слід прибрати в цехові кладовки. Обтиральні матеріали (ганчірки, шмаття, тощо) після використання, слід скласти в металеві ящики з кришками і в кінці зміни винести в спеціальні місця, відведені за вказівкою пожежної охорони.


Тара з-під лакофарбувальних матеріалів повинна бути щільно закрита кришками і складатися на спеціально відведених площадках за межами цеху на відстані не менше 50 м від будівель і споруд.