3. Скорочення.

ПТО – пункт технічного обслуговування вантажних вагонів, пункт технічного обслуговування рефрижераторних вагонів.

ППС – промивально-пропарювальна станція.

РРС – рефрижераторний рухомий склад.

Укрзалізниця – Державна адміністрація залізничного транспорту України.

СЕС – санітарно-епідеміологічна станція.

ТРА – техніко-розпорядчий акт.


4. Загальні положення.

4.1. Правила встановлюють вимоги безпеки під час технічного обслуговування і ремонту вантажних вагонів та рефрижераторного рухомого складу на підприємствах вагонного господарства залізниць.

Правила поширюються на роботи з технічного обслуговування і ремонту вантажних вагонів в вантажних вагонних депо, рефрижераторних депо, на пунктах технічного обслуговування вантажних вагонів (далі – ПТО).

Ці Правила не поширюються на технічне обслуговування і ремонт пасажирських вагонів, а також на роботи з поточного ремонту і підготовці цистерн до наливу нафтопродуктами та вагонів бункерного типу для нафтобітуму на промивально-пропарювальних станціях і пунктах підготовки до наливу.

4.2. Під час ремонту і технічного обслуговування вагонів відповідно до ГОСТ 12.0.003-74 на працівників можуть впливати такі основні небезпечні і шкідливі фактори:

  • рухомий склад, який рухається і транспортні засоби: машини, механізми, елементи підіймально-транспортного і іншого обладнання, які рухаються;
  • вироби, заготовки і матеріали, що переміщуються;
  • предмети і інструмент, які можуть впасти з висоти;
  • електрична напруга;
  • підвищена запиленість і загазованість повітря робочої зони;
  • підвищені рівні шуму і вібрації на робочому місці;
  • недостатня освітленість робочої зони;
  • підвищена або понижена температура, вологість, і підвищена швидкість руху повітря робочої зони;
  • підвищена або понижена температура поверхні обладнання;
  • фізичні перевантаження під час переміщення вантажів вручну;
  • нервово-психічні перевантаження під час виконання робіт на висоті, в замкнених об’ємах і роботах на коліях.

4.3. Рівень шуму і вібрації на робочих місцях не повинні перевищувати значень ГОСТ 12.1.003-83 і ГОСТ 12.1.012-90.

4.4. Освітленість робочих місць в приміщеннях і на відкритих площадках депо, ПТО повинна відповідати вимогам НАОП 5.1.11-3.02-91 і НАОП 5.1.11-3.04-86 .

4.5. Вміст шкідливих речовин у повітрі робочої зони в приміщеннях і на відкритих площадках депо, ПТО повинен відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005-88.

4.6. Для забезпечення пожежної безпеки і вибухобезпеки виробничих процесів необхідно дотримуватись вимог НАПБ А.01.001-95, ГОСТ 12.1.004-91, ГОСТ 12.1.010-76.

4.7. Загальні вимоги до побудови і улаштування депо, ПТО повинні відповідати НАПБ А.01.001-95 і НАПБ В.01.010-97/510.

4.8. Для всіх будинків та приміщень виробничого та складського призначення підприємств вагонного господарства залізниці повинна бути визначена категорія щодо вибухової та пожежної небезпеки відповідно до НАПБ Б.07.005-86 (ОНТП 24-86).

4.9. Установи пожежної сигналізації та пожежогасіння повинні постійно утримуватися у справному стані та відповідати вимогам ДБН В.2.5-13-98.

4.10. Для всіх будинків та приміщень, а також зовнішніх виробничих і складських дільниць, повинно бути визначено клас вибухонебезпечної або пожежонебезпечної зони за ДНАОП 0.00-1.32-01, який необхідно позначити на вхідних дверях до приміщення, а також на межах зон всередині приміщення та із зовні.

4.11. Організація і ведення технологічних процесів у депо, на ПТО повинні відповідати державним стандартам, нормативно-технічній і технологічній документації на відповідні процеси, а також вимогам НАПБ В.01.010-97/510.

4.12. З метою охорони навколишнього середовища у депо, на ПТО необхідно постійно підтримувати у справному стані вентиляційні і очисні споруди. Справність і ефективність вентиляційних і очисних споруд визначається на основі результатів аналізів, які проводяться органами СЕС або лабораторіями підприємства.

4.13. На території депо, ПТО повинні бути окремі ємкості для збирання і збереження залишків нафтопродуктів, баласту, який забруднений і просочений нафтопродуктами, матеріалу для обтирання і інших відходів.

4.14. Баласт, обтиральні матеріали і інші предмети, забруднені нафтопродуктами, які збираються з колій і території депо, ПТО повинні знезаражуватися і вивозиться у спеціально відведені місця.

4.15. Забруднені етильованим бензином шпали, рейки з кріпленнями, стрілочні переводи, площадки з твердим покриттям, а також інші ділянки території повинні знешкоджуватися кашкою хлорного вапна або гасом.

4.16. Баластний шар і земляна поверхня, а взимку і сніг, які забруднені етильованим бензином, повинні бути зняті на всю глибину просочення, вивезені на спеціальні бетоновані площадки, місце розташування яких погоджено з СЕС залізниці і органами державного пожежного нагляду, облиті гасом і пропалені. Очищене місце необхідно засипати чистим піском або щебенем.

4.17. Відпрацьовані води під час миття вагонів, візків, колісних пар, підшипників, роликів і інших вузлів і деталей повинні збиратися і знешкоджуватися.

4.18. Порядок відводу відпрацьованих вод на очисні споруди, місця випуску відпрацьованих вод після нейтралізації, вимоги до комплексу очисних споруд визначаються відповідно до ДНАОП 0.03-3.01-71.

4.19. Під час розроблення технічних процесів з технічного обслуговування і ремонту вагонів необхідно керуватись цими Правилами і діючими нормативними документами.

4.20. Для певних видів робіт або за певною професією з технічного обслуговування і ремонту вагонів з урахуванням вимог цих Правил, повинні бути розроблені інструкції з охорони праці, які діють на підприємстві відповідно до ДНАОП 0.00-4.15-98, НАПБ А.01.001-95, НАПБ В.01.010-97/950 і вивішені на робочих місцях.

4.21. Інструкції по пожежній безпеці розробляються відповідно до НАПБ А.01.001-95.

4.22. Забезпечення пожежної безпеки підприємств технічного обслуговування і ремонту вантажних вагонів і рефрижераторного рухомого складу покладається на їх керівників або уповноважених ними осіб.

4.23. Контроль за станом охорони праці на підприємствах вагонного господарства повинен здійснюватись згідно з НАОП 5.1.11-4.03-86.


5. Вимоги безпеки під час маневрової роботи і огородженні вагонів.

5.1. Маневрова робота і огородження вагонів на коліях депо, ПТО повинні проводитись згідно з нормативними документами залізниць України: ЦРБ-0004, ЦШ-0001, ЦД-0001, ТРА станції, технологічного процесу і інструкції з охорони праці під час проведення маневрової роботи, яка діє на підприємстві, погодженої і затвердженої в порядку, встановленому на залізниці.

Вимоги ТРА з безпечного приймання, відправлення і проходження рухомого складу по коліях станції повинні міститися в технологічному процесі роботи ПТО.

5.2. Керування маневровими роботами і контроль за встановленням і зняттям сигналів огородження повинне здійснюватись працівниками змін, які призначені наказом начальника депо (ПТО). Вони повинні слідкувати за безпечним переміщенням вагонів, розчепленням і зчепленням рухомого складу, за знаходженням працівників під час маневрових робіт, за відсутністю людей у вагонах і під вагонами, за своєчасним огородженням та зняттям огородження рухомого складу. Огородження составів поїздів і вагонів переносними сигналами повинні проводити особи із складу робітників зміни, на яких ці обов’язки покладають керівники зміни.

5.3. Відповідальний за безпечне проведення маневрових робіт діє згідно інструкцій, зазначених в п. 5.1.

5.4. Огородження колій депо і ПТО, на яких проводиться огляд, технічне обслуговування і поточний ремонт вантажних вагонів, повинно бути централізоване. У разі відсутності централізованого огородження, переносні сигнали огородження повинні встановлюватися на вісі колії на відстані 50 м від крайніх вагонів. Якщо відстань від вагона до граничного стовпчика менше 50 м, переносний сигнал огородження з цього боку встановлюють на вісі колії проти граничного стовпчика.

5.5. Стрілочні переводи на коліях замикаються на замок, ключі від якого повинні зберігатися у особи, відповідальної за проведення робіт з технічного обслуговування, ремонту вагонів і проведення маневрових робіт.

5.6. Вагон або групу вагонів, які ремонтуються на спеціально відведених коліях, крім постійних переносних сигналів, огороджують додатково спареними гальмовими башмаками, які розміщують на обох рейках на відстані не менше 25 м від крайнього вагона або навпроти граничного стовпчика, якщо відстань до нього менше 25 м.

5.7. Огородження місця робіт проводиться на період їх виконання і знімається після їх виконання за вказівкою особи, відповідальної за проведення робіт. Зняття сигналів огородження повинно проводитися тільки після закінчення робіт і виведення працівників від поїзда (вагона) на безпечну відстань особою, відповідальною за проведення робіт. Порядок встановлення і зняття огородження розробляється відповідно до місцевих умов і відображається в технологічному процесі підприємства, затвердженому в установленому порядку.

5.8. Огородження рефрижераторного рухомого складу на коліях станції під час проведення технічного обслуговування або поточного ремонту зовнішнього обладнання секції проводиться за письмовою заявкою особи, відповідальної за роботу на секції, черговому по станції (маневровому диспетчеру).

Огородження рефрижераторних вагонів, які подані на колії ПТО, виконуються працівниками ПТО у порядку, встановленому технологічним процесом роботи.

Не дозволяється зняття огородження до повідомлення механіка керівникові робіт по технічному обслуговуванню вагонів про закінчення роботи.

5.9. До початку роботи особа, відповідальна за роботу на секції, повинна отримати письмовий дозвіл на виконання робіт від чергового по станції (маневрового диспетчера), а потім особисто переконатися в наявності огородження. Робота без огородження не дозволяється.

5.10. Розставляти рефрижераторні вагони біля рампи ПТО необхідно на відстані між ними не менше 5 м.

Розставлені вагони біля рампи ПТО закріплюються гальмовими башмаками бригадою складачів під наглядом відповідального за проведення маневрових робіт працівника ПТО.

5.11. Маневрова робота на коліях депо, ПТО повинна проводитися відповідно до технологічних процесів, забезпечуючи: особисту безпеку працівників, зайнятих на маневрових роботах; контроль технічного обслуговування, ремонту вагонів; збереженість рухомого складу.

5.12. Маневрова робота на спеціально виділених ремонтних коліях і коліях депо повинна виконуватися під керівництвом навченого працівника і призначеного наказом начальника депо.

Маневри поштовхами, зчеплення і розчеплення вагонів під час руху поїзда не дозволяється.

5.13. Під час виконання маневрових робіт, пов’язаних з подачею і виводом вагонів, на тупиковій спеціалізованій колії вагоноремонтні машини повинні знаходитися в кінці тупика і огороджуватися спареними башмаками, встановленими перед машиною на відстані не менше 5 м. На вагоноремонтних машинах повинен горіти сигнал, що забороняє виконання маневрів.

5.14. На наскрізних спеціалізованих коліях маневри можуть виконуватися і в разі наявності на них вагоноремонтних машин. При цьому швидкість руху локомотива і вагонів не повинна перевищувати 5 км/год, а на вагоноремонтній машині повинен горіти сигнал, що дозволяє виконання маневрів.

5.15. У разі виявлення несправностей у ходових частинах вагона, які створюють загрозу сходу з рейок, а також під час перекосу кузова або зламу його деталей несправні вузли і деталі повинні бути замінені або надійно закріплені. Якщо заміна неможлива, то дозволяється переміщення вагона по одному, під безпосереднім наглядом майстра або бригадира, не допускаючи перебування людей на сусідніх міжколійях. Швидкість пересування не більше 3 км/год за командою складача поїздів.

5.16. Огляд, технічне обслуговування і ремонт вагонів потрібно виконувати після їх огородження..


6. Вимоги безпеки під час технічного обслуговування і поточного (відчіплювального) ремонту вагонів.

6.1. Усі види робіт на ПТО повинні проводитися відповідно до вимог ГОСТ 12.3.002-75, цих Правил і технологічних процесів, які діють на підприємстві.

6.2. Для проходу робітників до місця виконання робіт і назад повинні бути визначені маршрути руху, які позначені показчиками “Службовий прохід”. В нічний час маршрути руху повинні освітлюватися.

6.3. До огляду, технічного обслуговування і ремонту вагонів можна приступати тільки після отримання дозволу оператора (диспетчера) ПТО або чергового по станції (маневрового диспетчера), який він повинен дати по двобічному парковому зв’язку після вмикання системи централізованого огородження составів поїздів або одержання інформації про огородження переносними сигналами.

Оглядачі вагонів по двобічному парковому зв’язку або переносному радіозв’язку зобов’язані повторити отриманий дозвіл, підтвердивши цим, що повідомлення оператора зрозуміли вірно.

6.4. Цистерни і вагони бункерного типу для нафтобітуму проходять огляд і відбір для завантаження і технічного обслуговування тільки після визначення виду вантажу, який перевозився в них раніше.

При неможливості встановлення виду вантажу, який раніше перевозився, або сумнівів, які виникли, необхідно провести лабораторний хімічний аналіз залишків вантажу.

6.5. Внутрішній огляд цистерн на коліях станції прилягання до ППС повинна проводити бригада промивальників-пропарювальників ППС в складі не менше трьох осіб. На одного із них покладаються обов’язки відповідального за безпечне проведення робіт в бригаді, який зобов’язаний підтримувати постійний зв’язок з робітниками ПТО.

6.6. На електрифікованих коліях роботи з огляду, технічного обслуговування і ремонту вагонів необхідно виконувати відповідно до вимог ДНАОП 5.1.11-1.48-00 і вимог інструкції з охорони праці, яка діє на підприємстві.

6.7. На електрифікованих коліях роботи з огляду і технічного обслуговування дахів вагонів і розташованого на них обладнання дозволяється виконувати після зняття напруги в контактній мережі і заземлення контактної мережі, згідно з НАОП 5.11-1.14-87.