Власник або уповноважений ним орган повинен роз'яснити працівникам причини перегляду норм праці, а також умови, за яких мають застосовуватися нові норми.

Про запровадження нових і зміну чинних норм праці власник або уповноважений ним орган повідомляє працівників не пізніш як за один місяць до запровадження.


(Із змінами, внесеними згідно з указами Президії

 Верховної Ради Української РСР від 29.07.81 р. N 2240-X,

 від 24.01.83 р. N 4617-X;

 у редакції Указу Президії Верховної Ради

 Української РСР від 27.05.88 р. N 5938-XI;

 із змінами, внесеними згідно із

 Законом України від 10.07.2003 р. N 1096-IV)


Стаття 87. Строк дії норм праці


Норми праці встановлюються на невизначений строк і діють до моменту їх перегляду у зв'язку зі зміною умов, на які вони були розраховані (стаття 85).

Поряд з нормами, встановленими на стабільні за організаційно-технічними умовами роботи, застосовуються тимчасові і одноразові норми.

Тимчасові норми встановлюються на період освоєння тих чи інших робіт за відсутністю затверджених нормативних матеріалів для нормування праці.

Одноразові норми встановлюються на окремі роботи, які носять одиничний характер (позапланові, аварійні).


(Із змінами, внесеними згідно з Указом Президії

 Верховної Ради Української РСР від 24.01.83 р. N 4617-X;

 у редакції Указу Президії Верховної Ради

 Української РСР від 19.05.89 р. N 7543-XI)


Стаття 88. Умови праці, які мають враховуватися при розробленні норм виробітку (норм часу) і норм обслуговування


Норми виробітку (норми часу) і норми обслуговування визначаються виходячи з нормальних умов праці, якими вважаються:

1) справний стан машин, верстатів і пристроїв;

2) належна якість матеріалів та інструментів, необхідних для виконання роботи, і їх вчасне подання;

3) вчасне постачання виробництва електроенергією, газом та іншими джерелами енергоживлення;

4) своєчасне забезпечення технічною документацією;

5) здорові та безпечні умови праці (додержання правил і норм з техніки безпеки, необхідне освітлення, опалення, вентиляція, усунення шкідливих наслідків шуму, випромінювань, вібрації та інших факторів, які негативно впливають на здоров'я робітників, і т. ін.).


Стаття 89. Заміна і перегляд єдиних і типових норм


Заміна і перегляд єдиних і типових (міжгалузевих, галузевих, відомчих) норм здійснюється органами, які їх затвердили.


(У редакції Указу Президії Верховної Ради

 Української РСР від 27.05.88 р. N 5938-XI)


Стаття 90. Порядок визначення розцінок при відрядній оплаті праці


При відрядній оплаті праці розцінки визначаються виходячи з установлених розрядів роботи, тарифних ставок (окладів) і норм виробітку (норм часу).

Відрядна розцінка визначається шляхом ділення погодинної (денної) тарифної ставки, яка відповідає розряду роботи, що виконується, на погодинну (денну) норму виробітку. Відрядна розцінка може бути визначена також шляхом множення погодинної (денної) тарифної ставки, яка відповідає розряду роботи, що виконується, на встановлену норму часу в годинах або днях.


Стаття 91. Збереження попередніх розцінок при впровадженні винаходу, корисної моделі, промислового зразка чи раціоналізаторської пропозиції


За працівником, який створив винахід, корисну модель, промисловий зразок або вніс раціоналізаторську пропозицію, що зумовили зміну технічних норм і розцінок, зберігаються попередні розцінки протягом шести місяців від дати початку їх впровадження. Попередні розцінки зберігаються і в тих випадках, коли автор зазначених об'єктів інтелектуальної власності раніше не виконував роботи, норми і розцінки на яку змінено у зв'язку з їх впровадженням, і був переведений на цю роботу після їх впровадження.

За іншими працівниками, які допомогли авторові у впровадженні винаходу, корисної моделі, промислового зразка чи раціоналізаторської пропозиції, попередні розцінки зберігаються протягом трьох місяців.


(У редакції Закону України

 від 28.02.95 р. N 75/95-ВР)


Стаття 92. Встановлення нормованих завдань при почасовій оплаті праці


При почасовій оплаті працівникам встановлюються нормовані завдання. Для виконання окремих функцій та обсягів робіт може бути встановлено норми обслуговування або норми чисельності працівників.


(У редакції Указу Президії Верховної Ради

 Української РСР від 27.05.88 р. N 5938-XI)


Стаття 93. Виключена. 


(Із змінами, внесеними згідно з Указом Президії

 Верховної Ради Української РСР від 24.01.83 р. N 4617-X;

 виключена згідно із Законом

 України від 05.07.95 р. N 263/95-ВР)


Глава VII

ОПЛАТА ПРАЦІ


Стаття 94. Заробітна плата


Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.

Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначаються цим Кодексом, Законом України "Про оплату праці" та іншими нормативно-правовими актами.


(У редакції Закону Української

 РСР від 20.03.91 р. N 871-XII;

 Закону України від 10.09.96 р. N 357/96-ВР)


Стаття 95. Мінімальна заробітна плата. Індексація заробітної плати


Мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці (обсяг робіт).

До мінімальної заробітної плати не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частину третю виключено 

Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється і переглядається відповідно до статей 9 і 10 Закону України "Про оплату праці".

Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб.

Заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.


(Із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом

 Української РСР від 20.03.91 р. N 871-XII;

Декретами Кабінету Міністрів України від 09.12.92 р. N 7-92,

 від 31.12.92 р. N 23-92;

 законами України від 10.09.96 р. N 357/96-ВР,

 від 01.06.2000 р. N 1766-III,

 від 18.11.2004 р. N 2190-IV)


Стаття 96. Тарифна система оплати праці


Основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники). 

Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати.

Формування тарифної сітки (схеми посадових окладів) провадиться на основі тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).

Віднесення виконуваних робіт до певних тарифних розрядів і присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам провадиться власником або уповноваженим ним органом згідно з тарифно-кваліфікаційним довідником за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником).

Кваліфікаційні розряди підвищуються насамперед робітникам, які успішно виконують встановлені норми праці і сумлінно ставляться до своїх трудових обов'язків. Право на підвищення розряду мають робітники, які успішно виконують роботи більш високого розряду не менш як три місяці і склали кваліфікаційний екзамен. За грубе порушення технологічної дисципліни та інші серйозні порушення, які спричинили погіршення якості продукції, робітникові може бути знижено кваліфікацію на один розряд. Поновлення розряду провадиться в загальному порядку, але не раніше ніж через три місяці після його зниження.

Посадові оклади службовцям установлює власник або уповноважений ним орган відповідно до посади і кваліфікації працівника. За результатами атестації власник або уповноважений ним орган має право змінювати посадові оклади службовцям у межах затверджених у встановленому порядку мінімальних і максимальних розмірів окладів на відповідній посаді.


(Із змінами, внесеними згідно із Законом

 Української РСР від 20.03.91 р. N 871-XII;

 Законом України від 04.01.92 р. N 2032-XII;

законами України від 10.09.96 р. N 357/96-ВР,

 від 01.06.2000 р. N 1766-III,

 від 10.07.2003 р. N 1096-IV,

 від 18.11.2004 р. N 2190-IV)


Стаття 97. Оплата праці на підприємствах, в установах і організаціях


Оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Оплата може провадитися за результатами індивідуальних і колективних робіт.

Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті.

Власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.

Оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.


(Із змінами, внесеними згідно із Законом

Української РСР від 20.03.91 р. N 871-XII;

 Законом України від 04.01.92 р. N 2032-XII;

Декретом Кабінету Міністрів України від 31.12.92 р. N 23-92;

у редакції Закону України від 10.09.96 р. N 357/96-ВР;

 із змінами і доповненнями, внесеними згідно із

 законами України від 10.07.2003 р. N 1096-IV,

 від 21.10.2004 р. N 2103-IV)


Стаття 98. Оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету


Оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.


(Із змінами і доповненнями, внесеними згідно з указами Президії

 Верховної Ради Української РСР від 24.01.83 р. N 4617-X,

 від 27.05.88 р. N 5938-XI;

 Законом Української РСР від 20.03.91 р. N 871-XII;

 у редакції Закону України від 10.09.96 р. N 357/96-ВР)


Стаття 99. Виключена. 


(Із доповненнями, внесеними згідно з Указом Президії

 Верховної Ради Української РСР від 27.05.88 р. N 5938-XI;

 у редакції Закону Української

 РСР від 20.03.91 р. N 871-XII;

 виключена згідно із Законом

 України від 10.09.96 р. N 357/96-ВР)


Стаття 100. Оплата праці на важких роботах, на роботах

із шкідливими і небезпечними умовами праці,

на роботах з особливими природними

географічними і геологічними умовами та

умовами підвищеного ризику для здоров'я


На важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я встановлюється підвищена оплата праці. Перелік цих робіт визначається Кабінетом Міністрів України.


(У редакції Закону України

 від 15.12.93 р. N 3694-XII)


Стаття 101. Виключена. 


(Із змінами, внесеними згідно з указами Президії

 Верховної Ради Української РСР від 24.01.83 р. N 4617-X,

від 27.05.88 р. N 5938-XI;

 Законом Української РСР від 20.03.91 р. N 871-XII;

 виключена згідно із Законом

 України від 10.09.96 р. N 357/96-ВР)


Стаття 102. Виключена.


(Із змінами, внесеними згідно з Указом Президії

 Верховної Ради Української РСР від 24.01.83 р. N 4617-X;

 виключена згідно з Указом Президії Верховної

 Ради Української РСР від 27.05.88 р. N 5938-XI)


Стаття 1021. Оплата праці за сумісництвом


Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.

Умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій визначаються Кабінетом Міністрів України.


(Доповнено статтею 1021 згідно із

 Законом України від 10.09.96 р. N 357/96-ВР)


Стаття 103. Повідомлення працівників про запровадження нових або зміну діючих умов оплати праці


Про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.


(Із змінами, внесеними згідно з Указом Президії

 Верховної Ради Української РСР від 29.07.81 р. N 2240-X;

 у редакції Закону України від 10.09.96 р. N 357/96-ВР)


Стаття 104. Оплата праці при виконанні робіт різної кваліфікації


При виконанні робіт різної кваліфікації праця почасових робітників, а також службовців оплачується за роботою вищої кваліфікації.

Праця робітників-відрядників оплачується за розцінками, встановленими для роботи, яка виконується. В тих галузях народного господарства, де за характером виробництва робітникам-відрядникам доручається виконання робіт, тарифікованих нижче присвоєних їм розрядів, робітникам, які виконують такі роботи, виплачується міжрозрядна різниця. Виплата міжрозрядної різниці та умови такої виплати встановлюються колективними договорами.