Для уникнення непотрібного випускання вогнегасної речовини в навколишнє сере­довище можуть звичайно використовуватися інші способи оцінки, наприклад, випробуван­ня зі створенням надлишкового тиску за допомогою вентилятора, розташованого у дверях, описане в додатку E. Однак, випробування з випусканням вогнегасної речовини може про­водитися, якщо воно дозволено повноважним органом.

  1. Повинна бути забезпечена відповідна кількість вогнегасної речовини для одержання необхідної концентрації. Для визначення необхідної кількості вогнегасної речо­вини повинні перевірятися фактичні об'єми приміщень шляхом порівняння з наведеними у розрахунках систем. Необхідно враховувати час на відключення вентилятора і закриття за­сувки.

  2. Якщо до складу трубопровода входить не більше одного поворотного з'єдну­вального елемента між резервуаром для зберігання і вихідним насадком і якщо весь трубо­провід не був перевірений на герметичність, необхідно провести такі випробування:

  1. трубопровід повинен бути перевірений на герметичність протягом 10 хв під тис­ком 3 бар. Через 10 хв падіння тиску не повинне перевищувати 20% від величини ви­пробувального тиску;

  2. вся система трубопроводу повинна піддаватися гідравлічним випробуванням під тиском, що перевищує максимальний робочий тиск не менше ніж у 1,5 рази, протягом 2 хв, при цьому не повинно бути витікань. По завершенні випробувань система трубопроводу повинна бути продута з метою видалення вологи.

Рекомендується, за можливості, гідравлічні випробування проводити на території виробника.

Увага. Випробування пневматичним тиском створює потенційний ризик травм для персо­налу, що перебуває в зоні випробувань, в результаті викидання стисненого повітря в разі пошко­дження трубопроводу. Перед початком пневматичних випробувань із зони проведення випробу­вань повинні бути евакуйовані люди та виконані необхідні заходи безпеки для персоналу, який проводить випробування.

    1. Трубопровід необхідно випробувати з використанням азоту або іншого ана­логічного газу, щоб пересвідчитись, що він герметичний, а переріз трубопроводу і насадки вільні.

  1. Перевірка герметичності приміщення

Приміщення, що захищається системою об’ємного пожежогасіння повинне бути пе­ревірене на відсутність будь-яких значних нещільностей, які можуть призвести до того, що в ньому протягом заданого проміжку часу не буде утримуватися задана вогнегасна концен­трація. Нещільності, за їх наявності, повинні бути усунені (див. також 7.4.1). Якщо відсутні інші вимоги повноважних органів, то необхідно провести випробування за методикою, на­веденою у Додатку E.

  1. Перевірка електричних вузлів

    1. Всі системи електропроводки повинні бути встановлені згідно з вимогами ві­дповідних національних стандартів і креслень системи. Електропроводки змінного і пос­тійного струму не повинні бути об'єднані в спільному трубопроводі, якщо вони не екрано­вані належним чином і не заземлені.

    2. Вся монтажна електропроводка повинна бути випробувана на справність за­землення і відсутність короткого замикання. Під час випробувань монтажної електропро­водки всі електронні блоки (типу димових сповіщувачів, сповіщувачів полум’я, спеціаль­ного електронного обладнання для інших сповіщувачів або їх монтажних баз) повинні бути видалені, а перемички встановлені таким чином, щоб запобігти можливості пошкодження цих пристроїв. Після випробувань означені вузли повинні бути встановлені на штатні міс­ця.

    3. Для забезпечення роботи систем виявлення загорянь, сигналізації, управління і приведення в дію повинні використовуватися достатні й надійні основні й резервні дже­рела електроживлення відповідно до 6.4.

    4. Всі допоміжні системи (такі як: звукове оповіщення про пожежу, пристрої оповіщення, дистанційні пристрої оповіщення, системи вентиляції, відключення електро­живлення і т.п.) перевіряються на функціонування відповідно до вимог проектної докумен­тації на систему.

Пристрої оповіщення про пожежу повинні бути встановлені так, щоб їх можна було почути (побачити) за нормальних умов роботи системи і навколишнього середовища.

За можливості, всі системи вентиляції та відключення електроживлення повинні бу­ти такими, щоб після відключення живлення можна було зробити їх ручний запуск.

    1. Необхідно перевірити системи, в яких використовується аварійне відключен­ня. Ця функція не повинна впливати на інші допоміжні системи, типу систем припинення подавання повітря або електроенергії, де вони вимагаються проектом.

    2. Необхідно перевірити тип і розташування сповіщувачів, щоб вони відповіда­ли визначеному проектом системи і вимогам виробника.

    3. Необхідно перевірити правильність монтажу пристроїв ручного випускання вогнегасної речовини, доступність, правильність маркування і захищеність від ушкоджень.

    4. Необхідно перевірити, щоб була можливість приведення в дію всіх пристроїв ручного випускання вогнегасної речовини двома різними способами. Вони повинні бути правильно марковані. Особлива ретельність потрібна у випадку, коли пристрої ручного ви­пускання вогнегасної речовини більш ніж для однієї системи розташовані поблизу один від одного і можуть бути невірно приведені в дію. В цьому випадку пристрої ручного випус­кання вогнегасної речовини повинні бути чітко марковані у відношенні того, яку пожежно- небезпечну зону вони захищають.

    5. Необхідно перевірити, щоб для систем, у яких передбачено основний і резер­вний запас, перемикач “основний/резервний” був правильно установлений, легкодоступний і чітко маркований.

    6. Необхідно перевірити, щоб у системах з використанням вимикачів затримки, які вимагають постійного прикладання ручного зусилля, означені вимикачі було встанов­лено в легкодоступних місцях у межах зони небезпеки і чітко марковано.

    7. Необхідно перевірити правильність встановлення і легкодоступність пульта управління.

  1. Функціональні випробування

    1. У випадку, якщо система підключена до віддаленого пункту централізованого спостереження, необхідно повідомити його персонал про факт проведення випробувань си­стеми пожежогасіння, тобто що не вимагається жодних дій з боку пожежних підрозділів. Необхідно повідомити весь задіяний у випробуваннях персонал об'єкта про те, що вони проводитимуться і проінструктувати його відносно послідовності дій.

    2. Необхідно відключити або видалити пристрої, що забезпечують подавання вогнегасної речовини з резервуара і селекторні клапани (за наявності), щоб у разі приве­дення системи в дію не відбулось випускання вогнегасної речовини. Замість пристроїв по­давання вогнегасної речовини з резервуара необхідно під’єднати імітатори.

Для пристроїв подавання вогнегасної речовини з електричним пуском ці імітатори можуть включати лампи або вимикачі. До складу пристроїв подавання вогнегасної речови­ни з пневматичним пуском можуть входити манометри. У будь-якому випадку необхідно користуватися рекомендаціями виробника.

    1. Необхідно перевірити кожен відповідний сповіщувач.

    2. Необхідно перевірити дотримання необхідної полярності на всіх сигнальних пристроях і допоміжних реле.

    3. Необхідно перевірити наявність всіх кінцевих пристроїв.

    4. Необхідно перевірити правильність подавання сигналів про несправність всіх контрольованих ланцюгів.

  1. Функціональні випробування системи

    1. Необхідно привести в дію всі ланцюги сповіщення. Усі сигнальні функції по­винні виконуватися згідно з вимогами проекту.

    2. За наявності резервного ланцюга системи сигналізації необхідно перевірити його спрацювання. При цьому перевіряється, що всі функції резервної системи сигналізації виконуються відповідно до вимог проекту.

    3. Перевіряється спрацювання пристрою ручного випускання вогнегасної речо­вини на відповідність вимогам проекту.

    4. За необхідності перевіряється робота вимикача затримки на відповідність ви­могам проекту. Необхідно пересвідчитись, що всі візуальні і звукові контрольні сигнали надходять на пульт управління.

    5. Необхідно перевірити роботу всіх клапанів і сповіщувачів, якщо їх випробу­вання не призводять випускання вогнегасної речовини. “Одноразові” клапани, в яких вико­ристовуються мембрани, не повинні випробовуватися.

    6. За наявності пневматичного обладнання, необхідно перевірити його на герме­тичність, щоб переконатись у правильності його функціонування.

  2. Перевірка дистанційного управління (за наявності)

    1. Необхідно від‘єднати основне джерело електроживлення і після цього переві­рити спрацювання вхидних пристроїв (по одному кожного типу) від резервного джерела живлення. При цьому перевіряється одержання сигналу тривоги на пульті дистанційного управління. Після чого необхідно під‘єднати основне джерело електроживлення.

    2. Під час імітування аварійного стану пристроїв кожного типу перевіряється отримання відповідного сигналу на пульті управління.

  3. Основне джерело електроживлення пульта управління

    1. Необхідно перевірити, що пульт управління підключено до відповідного дже­рела живлення і марковано належним чином. Цей пульт повинен бути розташований у лег­ко доступному місці, але при цьому доступ до нього повинен бути дозволений тільки пер­соналу, що має спеціальний дозвіл.

    2. Необхідно перевірити роботу системи у разі приведення в дію від джерела ре­зервного живлення під час імітування порушення енергопостачання основного джерела ві­дповідно до вимог фірми-виготовлювача.

  4. Завершення випробувань на функціонування

Коли всі випробування на функціонування проведено (8.2.6 - 8.2.9), повторно з‘єднують кожний резервуар системи так, щоб активація ланцюга випуску призводила до реального випуску вогнегасної речовини. Необхідно відновити повністю дієздатність сис­теми відповідно до вимог проекту. Необхідно повідомити пункт централізованого спосте­реження і весь обслуговуючий персонал, що випробування системи пожежогасіння повніс­тю закінчено, а система повернута в дієздатний стан відповідно до вимог, встановлених до­кументацією фірм-виготовлювачів.

  1. Свідоцтво про завершення випробувань системи пожежогасіння на функці­онування і документація на неї

Монтажна організація повинна передати користувачу відповідне свідоцтво про заве­ршення випробувань на функціонування, повний комплект інструкцій, розрахунків і крес­лень на встановлену систему, а також свідоцтво про те, що система відповідає всім вимо­гам цього стандарту з детальним описом всіх відхилень від рекомендацій. У свідоцтві по­винна бути вказана проектна концентрація і, у випадку проведення, звіти про всі додаткові випробування, включаючи випробування дверного вентилятора.

  1. ОГЛЯД, ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ, ПЕРЕВІРКА І НАВЧАННЯ

    1. Загальні положення

Цей розділ визначає вимоги до огляду, обслуговування і випробувань систем газово­го пожежогасіння і навчання персоналу, який займається технічним обслуговуванням і оглядом.

  1. Огляд

    1. Загальні положення

      1. Щорічно або частіше, якщо це вимагає повноважний орган, всі системи по­винні бути повністю оглянуто і перевірені в роботі компетентним персоналом.

      2. Протокол огляду з рекомендаціями повинен зберігатися у власника системи.

      3. Не рідше одного разу у 6 місяців вміст резервуарів повинен перевірятись та­ким чином:

  1. зріджені гази: для галоідовуглецевих вогнегасних речовин, якщо в резервуарі від­бувається втрата маси вогнегасної речовини більше ніж 5% або втрата тиску (за даної тем­ператури) більше ніж 10%, то він повинен бути знову наповнений або замінений;

  2. незріджені гази: для інертних газових вогнегасних речовин, тиск - покажчик кіль­кості вогнегасної речовини. Якщо інакше не визначене повноважним органом, у випадку, коли в резервуарі з вогнегасною речовиною втрата тиску (за даної температури) більше ніж 5%, він повинен бути знову перезаряджений або замінений. У випадку використання для контролю манометрів або контролюючих вагу приладів, вони повинні бути порівняні з окремим повіреним пристроєм не рідше одного разу на рік.

  1. Вся вогнегасна речовина, що видалена з резервуарів на час технічного обслу­говування або ремонту, повинна бути зібрана і повторно використана або утилізована від­повідно до існуючих законів і інструкцій.

Суміші інертних газів, що звичайно містяться в атмосфері землі від цієї вимоги зві­льнено.

    1. Дата огляду й ім'я особи, яка провела його, повинні бути вказані на ярлику, що прикріплюється до резервуара.

  1. Резервуар

Резервуари повинні піддаватися періодичним випробуванням відповідно до вимог національних стандартів.

  1. Рукава

Усі рукава системи повинні бути щорічно перевірені на наявність пошкоджень. Як­що візуальна перевірка показує будь-який дефект, рукав повинен бути замінений.

  1. Приміщення

    1. Не рідше одного разу на 12 місяців повинна бути проведена перевірка з ме­тою визначення змін об'єму або інших змін у захищуваному приміщенні, які могли б ви­кликати витоки або вплинути на ефективність вогнегасної речовини. Якщо візуально ці зміни не можуть бути визначено, то необхідне проведення перевірки герметичності примі­щення відповідно до додатку E.

    2. У випадку, якщо під час випробувань з перевірки герметичності приміщення, виявлено підвищені витоки, які можуть призвести до неможливості витримки вогнегасної речовини протягом встановленого часу, необхідно провести ремонтні роботи.

    3. У випадку, якщо виявлена зміна об'єму приміщення або виду небезпеки в йо­го межах, або обидві зміни водночас, система повинна бути перепроектована для забезпе­чення необхідного рівня протипожежного захисту.