Препарат/ показання до використання

Рекомендований інтервал (місяці)

Екстрена імунопрофілактика правця імуноглобуліном людини протиправцевим

3

Пасивна імунопрофілактика гепатиту А нормальним імуноглобуліном людини

3

Пасивна імунопрофілактика гепатиту В специфічним імуноглобуліном проти гепатиту В

3

Пасивна імунопрофілактика кору нормальним імуноглобуліном людини

- стандартна контактному (без імунодефіциту);

- з імунодефіцитом

5

6

Трансфузія крові

- відмиті еритроцити;

- еритроцити з додаванням консерванту (adenine saline);

- цільна кров (Ht 65%);

- цільна кров (Ht 35-50%);

- плазма/ тромбоцити

-

6

6

6

7

Імуноглобулін против цитомегаловірусний в/в

6

В/в імуноглобулін

- сепсис;

- тромбоцитопенічна пурпура;

- хвороба Кавасакі

8

10

11

Інтервал між плановим щепленням, виконаним напередодні, і щепленням ККВ має бути не менше 1 місяця.

У В А Г А!

Особи від 16 до 29 років, що мали гострі захворювання, загострення хронічних захворювань або знаходились на стаціонарному лікуванні у період проведення додаткової імунізації, повинні бути щеплені ККВ відразу після одужання або настання ремісії.

2.2. Холодовий ланцюг.

Холодовий ланцюг – це система, що забезпечує необхідні температурні умови зберігання і транспортування імунобіологічних препаратів від підприємства-виробника до вакцинованого.

Дотримання і підтримання правильного температурного режиму під час транспортування і зберігання вакцин є одним з основних завдань медичних працівників у ході проведення додаткової імунізації.

Жива вакцина проти кору і краснухи досить чутлива до високої температури, особливо у розведеному стані. Тому дотримання і підтримання необхідного температурного режиму під час транспортування і зберігання вакцин є виключно важливим завданням, що гарантує ефективність і безпечність додаткової імунізації.

Зберігання вакцини на пункті щеплень

У холодильниках, які виділені для зберігання імунобіологічних препаратів, забороняється одночасне зберігання інших лікарських засобів і сторонніх матеріалів, харчових продуктів.

Вакцина і розчинники до неї зберігаються при температурі від +2 до +8°С, допускається зберігання розчинника при кімнатній температурі.

Вакцина зберігається на верхній полиці холодильного відділення, розчинник – на нижній полиці. Морозильне відділення використовується лише для заморожування холодових елементів.

Забороняється зберігати вакцину ККВ на полицях дверей або у самому низу холодильника.

Пункти щеплень, які не мають холодильника, повинні бути оснащені термоконтейнером і сумкою-холодильником, що призначені для перевезення і зберігання вакцини при температурі від + 2°С до + 8°С. При відсутності термоконтейнера бажано мати 2 сумки-холодильники, одна - для транспортування, інша - для зберігання вакцини протягом робочого дня.

У випадку наявності у холодильнику інших вакцин, необхідно розмістити їх окремо, у місці, що виключає їх помилкове використання.

Між рядами коробок з вакциною необхідно залишати проміжки для вільної циркуляції повітря.

У нижній частині холодильного відділення мають бути розміщені ємності, заповнені водою. Це допоможе підтримувати температуру у камері на постійному рівні.

Потрібно вимірювати і вести облік температури у холодильнику два рази на день: на початку і в кінці робочого дня. Показання температури необхідно вносити у журнал (листок) обліку температури холодильнику.

Термометр, що використовується для вимірювання температури, має бути розміщений у середній частині основного відділення холодильнику.

На пункти щеплень, які оснащені холодильниками, вакцина доставляється за 1-2 дні до початку додаткової імунізації в повному об’ємі, що необхідний для охоплення населення цільової групи на протязі додаткової імунізації (якщо дозволяють об’єми холодильника). У деяких випадках протягом додаткової імунізації вакцина може доставлятись декілька разів з інтервалом у 3-5 днів у відповідних кількостях.

На пункти щеплень, де немає холодильників, вакцина доставляється щоденно в обсязі, необхідному для вакцинації населення протягом одного робочого дня.

Розведена вакцина, якщо не використовується негайно, має зберігатись тільки в холодильнику або в сумці-холодильнику з зачиненою кришкою не більше 6 годин.

Категорично заборонено заморожувати розведену вакцину.

ККВ надзвичайно чутлива до світла, тому протягом робочого дня її слід накривати темним ковпачком або папером.

На пунктах щеплень, оснащених холодильниками, холодові елементи слід заморожувати у морозильних камерах.

На пунктах щеплень, де відсутні холодильники, холодові елементи дозволяється заморожувати у розміщених поблизу закладах або житлових будинках, за умови попередньої домовленості.

Необхідно завжди мати 2 комплекти холодових елементів, для кожної сумки або термоконтейнера. Під час використання одного комплекту, інший повинен знаходитись у морозильній камері холодильника.

При розрахунку періодичності доставки вакцини на пункти щеплень необхідно враховувати об’єм термоконтейнера або сумки для транспортування вакцин та час, протяом якого термоконтейнер/сумка зберігають температуру не вище +8°С, відповідно даних таблиці:

Вид термо-

контейнера, сумки

Кількість доз ККВ, (без розчинника), що одночасно розміщуються у даний об’єм

Кількість

необхідних

холодових елементів

Час, на протязі якого зберігається

температура

від +2 до +8°С

Об’єм

5 770 доз

31 шт

3 діб

Об’єм

1 100 доз

12 шт

1 добу

Об’єм .

400 доз

4 шт

1 добу

НЕ розміщуйте вакцину на полицях дверей холодильника.

НЕ зберігайте в холодильнику вакцину з простроченим терміном використання.

НЕ зберігайте в холодильнику для вакцини інші лікарські засоби, продукти харчування, напої і т. д.

Транспортування вакцини

Під час транспортування вакцина ККВ має зберігатись при температурі від +2°С до +8°С. Транспортування здійснюється у термоконтейнерах або сумках-холодильниках.

У термоконтейнерах транспортуються великі кількості вакцини на далекі відстані протягом 1-3 днів.

Сумки-холодильники (об’єм і .) призначені для транспортування невеликих партій вакцини на короткі відстані, при температурі +2 °С до + 8°С, протягом одного робочого дня.

Для підтримання оптимального температурного режиму у термоконтейнери і сумки-холодильники закладаються раніше заморожені холодові елементи у відповідних кількостях.

Як завантажити сумку-холодильник:

Дістаньте із морозильника необхідну кількість (один комплект) холодових елементів і розкладіть їх на столі;

залиште їх на деякий час (5-15 хв.) до появи крапель конденсату на поверхні;

витріть холодові елементи насухо і розмістіть їх вздовж внутрішніх стінок (якщо об’єм .) і на дно сумки-холодильника або термоконтейнера;

покладіть вакцину ККВ у термоконтейнер або сумку-холодильник. При завантаженні покладіть вакцину на дно ближче до холодових елементів. Зверху покладіть розчинник. Для попередження заморожування розчинника уникайте його дотикання до холодових елементів. Для цього помістіть розчинник у невелику картонну коробку або обгорніть папером;

при необхідності покладіть зверху холодові елементи;

закрийте сумку-холодильник пінопластовою кришкою або кришкою з поролону;

щільно закрийте зовнішню кришку;

не відкривайте кришку в дорозі!

Холодовий ланцюг під час днів додаткової імунізації.

Зберігання вакцини під час днів додаткової імунізації – одна з найвразливіших ланок холодового ланцюга, так як при проведенні щеплень флакони з вакциною ККВ відкривають, суху речовину розчиняють (відновлюють), а медпрацівник використовує один і той же флакон декілька разів. Медичний працівник, що виконує щеплення, несе особливу відповідальність за збереження якості вакцини на останньому і найбільш найважливішому етапі холодового ланцюга.

Основні правила дотримання холодового ланцюга під час днів додаткової імунізації:

на початку робочого дня перевірте температуру у холодильнику і зареєструйте її значення у листку реєстрації температури;

якщо температура у холодильнику в межах +2°С до + 8°С і/або індикатори на флаконах в нормальному стані, вакцину можна використовувати;

якщо температура у холодильнику не відповідає +2°С до + 8°С, і/або індикатор на флаконі змінив колір і свідчить про непридатність вакцини, її потрібно знищити;

дістаньте із морозильника заморожені холодові елементи, покладіть замість них відпрацьований раніше комплект, щоб заморозити його до наступного робочого дня;

підготовлений комплект (після появи крапель конденсату і протирання) завантажте в сумку-холодильник;

помістіть в сумку-холодильник необхідну кількість вакцини і розчинника для проведення щеплень протягом дня;

дістаньте із сумки-холодильника один флакон з вакциною і один флакон з розчинником. Розводьте вакцину стерильними одноразовими шприцами об’ємом 5,0 мл тільки тоді, коли Ви готові до початку проведення щеплень (особи, що підлягали вакцинації, прийшли на пункт щеплень);

під час проведення щеплень зберігайте флакон з розведеною вакциною в отворах пінопластової або поролонової кришки сумки-холодильника, завантаженої підготованими холодовими елементами; не ставте сумку-холодильник на сонце.

новий флакон з вакциною і розчинником діставайте із сумки-холодильника і розводьте лише після того, як використали попередній флакон;

перевіряйте показання флаконних термоіндикаторів;

флакони з розведеною вакциною ККВ використовуйте лише протягом 6 годин після розведення!

2.3. Безпечна практика ін’єкцій при імунізації

Медичні працівники часто зазнають ризику поранитися голками. При цьому відбувається контамінація незначною, але дуже небезпечною кількістю крові, що може призвести до інфікування ВІЛ, вірусами гепатитів В і С, збудниками інших інфекцій. Випадкові уколи голками медичних працівників частіше всього відбуваються при надіванні ковпачка на голку до і після ін’єкції, порушенні правил знищення шприців та голок, внаслідок чого виникає небезпека випадкового контакту з використаним медичним інструментарієм.

Дотримання правил безпеки ін’єкцій при проведенні додаткової імунізації, коли одночасно щеплюється велика кількість людей, набуває особливо важливого значення.

Безпечна практика ін’єкцій при імунізації передбачає гарантію безпеки людей, що отримують вакцинацію, медичного персоналу, який проводить щеплення, а також суспільства в цілому.

Безпечне використання ін’єкційного матеріалу та вакцини

Щоб знизити можливий ризик виникнення небажаних наслідків вакцинації у ході проведення додаткової імунізації проти кору і краснухи, всім медичним працівникам необхідно сурово дотримуватись наступних правил безпечної практики імунізації:

Категорично забороняється проводити щеплення вдома.

Не проводити щеплення без наявності протишокових засобів.

Проводити вакцинацію у чистому спеціально відведеному місці.

Мити руки з милом перед початком роботи і у випадку їх забруднення кров’ю або іншими виділеннями, при необхідності обробляти деззасобами.

Вакцини і розчинник перед введенням мають мати однакову температуру (від +2 до +8˚С).

Для кожного щеплення використовувати окремий стерильний СБ-шприц.

Для розведення кожного флакона вакцини використовувати окремий стерильний одноразовий 5,0 мл шприц і окрему стерильну голку.

Не доторкатись до стерильної голки, носика шприца руками.

Не залишати голку у флаконі з розведеною вакциною.

Вводити повну дозу вакцини (0,5 мл) глибоко під шкіру (додаток 2).

Завжди знищувати розведену вакцину через 6 годин і в кінці робочого дня.

Для проведення обробки місця ін’єкції використовувати стерильні ватні тампони і 70% спирт, не користуватись раніше змоченими тампонами.

Не класти на стіл використаний тампон, шприц і голку, як до, так і після вакцинації.

Не надівати ковпачки на голки після ін’єкції.

Використані шприци та голки відразу ж поміщати у КБУ.

Не перезаповнювати КБУ, їх потрібно заповнювати на ¾ об’єму.

Не викидати заповнені КБУ.

Не зберігати заповнені КБУ у місцях, доступних для населення.

Розведення (відновлення) вакцини:

Оскільки вакцина надходить у сухому вигляді, перед використанням її потрібно відновити (розчинити).

впевніться, що температура вакцини і розчинника в межах від +2°С до + 8°С, флаконні термоіндикатори вказують на придатність вакцини, тільки тоді починайте розведення (додаток 3);

відновлювати вакцину потрібно безпосередньо перед використанням;

для розведення дозволяється використовувати тільки розчинник того ж виробника, що і вакцина, отриманий разом з вакциною;

перед розведенням потрібно впевнитись, що флакони з вакциною і розчинником неушкоджені, мають відповідні етикетки, а термін придатності не закінчився;