Коефіцієнт безпеки 1,3 відповідає збільшенню на 30% величини проектної концентра­ції у порівнянні з вогнегасною концентрацією, що буде потребувати додаткової кількості во- гнегасної речовини. Обставини, які не можуть бути адекватно враховані застосуванням цього коефіцієнта (хоча за деяких умов вони враховуються іншим вимогами цього стандарту) і ко­ли може виникнути потреба в додатковій кількості вогнегасної речовини (тобто більше ніж 30 %), наведено нижче, проте вони не обмежуються цим перелікоом:

  1. В разі витікання вогнегасної речовини з негерметичного приміщення. Це врахова­но у цьому стандарті вимогами щодо випробувань цілісності і герметичності приміщення для досягнення необхідної тривалості витримки.

  2. В разі витікання через те, що двері відчинено під час випускання вогнегасної ре­човини або одразу після нього. Це має бути передбачене робочими протоколами для інди­відуальних ризиків.

  3. Якщо важливо звести до мінімуму кількість токсичних або корозійно-активних продуктів, які утворюються під час пожежі.

  4. Якщо важливо звести до мінімуму кількість токсичних або корозійно-активних продуктів розкладу вогнегасної речовини.

  5. Якщо надмірне витікання з приміщення відбувається в результаті розширення во- гнегасної речовини.

  6. Якщо гарячі поверхні, нагріті полум’ям або іншим способом, можуть спричинити розклад вогнегасної речовини і, таким чином знизити її ефективність.

  7. Якщо металеві поверхні, нагріті полум’ям, можуть діяти як джерело запалювання, через недостатнє їх охолодження протягом подавання вогнегасної речовини і тривалості витримки.

На практиці застосування цього стандарту може призводити до використання більш високих коефіцієнтів безпеки, наприклад, за рахунок використання об'ємів брутто, а не об'ємів нетто і проектування систем, розрахованих на мінімальні температури експлуатації, а не на ті, що існують в реальних умовах.

Попередження. За деяких умов гасіння газового струменя може бути небезпечним. Як першочерговий захід необхідно перекрити джерело газу.

  1. Флегматизування

Флегматизувальні концентрації повинні застосовуватись у тих випадках, коли мо­жуть існувати умови для наступного повторного спалахування або вибуху. Ці умови існу­ють коли чинні обидва фактори:

  1. кількість горючої речовини, дозволена для зберігання у приміщенні, достатня для досгнення у всьому приміщенні концентрації, не меншої, ніж половина величини нижньої концентраційної межі поширення полум’я;

  2. леткість горючої речовини під впливом полум’я достатня, щоб досягти нижньої концентраційної межі поширення полум’я в повітрі (максимальна температура навколиш­нього середовища або температура горючої речовини перевищує температуру спалаху в за­критому тиглі) або система пожежогасіння достатньо інерційна, щоб виявити і погасити пожежу раніше, ніж леткість горючої речовини в результаті пожежі зросте до небезпечного рівня.

Мінімальні проектні концентрації, що використовуються для флегматизування газових середовищ за наявності в атмосфері парів горючих рідин і газів, визначаються під час випробу­вань за методикою, наведеною у додатку D, з урахуванням коефіцієнта безпеки 10%.

  1. Загальна кількість вогнегасної речовини, необхідна для об’ємного пожежогасіння

    1. Загальні положення

Кількість вогнегасної речовини, що необхідна для досягнення проектної концентра­ції, розраховується з рівнянь, наведених у 3.6.2 або 3.6.3, або з даних, наведених у таблиці 3. Кількість вогнегасної речовини, що необхідна для об’ємного пожежогасіння, наводиться у відповідних частинах ISO 14520, присвячених конкретним вогнегасним речовинам.

Додатково до цих вимог щодо розрахованої концентрації національні стандарти мо­жуть вимагати додаткової кількості вогнегасної речовини для компенсації впливу специфі­чних факторів, які негативно впливають на ефективність пожежогасіння (див. 7.5.1) або якщо це необхідно з огляду на фізичні характеристики конкретної вогнегасної речовини (див. 7.9.1.2).

  1. Зріджені гази

Розрахунок проводиться за формулою:

де М - загальна кількість вогнегасної речовини, необхідна для об’ємного пожежогасіння кг;

C - проектна концентрація, % об.;

V - вільний об'єм пожежонебезпечного об‘єкта, тобто загальний об‘єм, з якого ви­ключено об'єм конструкцій, непроникних для вогнегасної речовини, м3;

S - питомий об'єм вогнегасної речовини, м3/кг: S=k1+ k2T;


k1, k2 - константи, характерні для відповідної вогнегасної речовини, надані її ви­робником;

T - мінімальна очікувана температура в захищеному об'ємі, оС.

  1. Незріджені гази

Розрахунок проводиться за формулою:

V In

5


100

100- с)


(2)



де Q - загальна кількість вогнегасної речовини, необхідної для об’ємного пожежога­сіння, за температури і тиску, прийнятих для розрахунку завантаженням3;

C - проектна концентрація, % об.;

V - вільний об'єм пожежонебезпечного об‘єкта, тобто загальний об‘єм, з якого ви­ключено об'єм конструкцій, непроникних для вогнегасної речовини, м3;

SR - питомий об'єм, за даних температурі і тиску, м3/кг;

S - питомий об'єм вогнегасної речовини, м3/кг: S=k1+k2T, за температури T і абсо­лютного тиску 1,013 бар;

k1, k2 - константи, характерні для відповідної вогнегасної речовини, надані її виро­бником;

T - мінімальна очікувана температура в захищеному об'ємі, оС.

  1. Врахування висоти над рівнем моря

Проектна кількість вогнегасної речовини повинна коригуватися з урахуванням атмо­сферного тиску зовнішнього середовища, який може відрізнятись більш ніж на 11% (відпо­відає зміні висоти приблизно на 1000 м) від стандартного тиску над рівнем моря (абсолют­ний тиск 1,013 бар). Тиск навколишнього середовища залежить від висоти над рівнем моря, від примусового підвищенням або зниження тиску в захищуваному приміщенні, а також від барометричного тиску, пов'язаного з погодою. Кількість вогнегасної речовини визнача­ється шляхом множення кількості, визначеної за 7.6, на відношення величини середнього атмосферного тиску в приміщенні до стандартного атмосферного тиску на рівні моря. Поп­равочні коефіцієнти для газів наведено в таблиці 5. Поправочні коефіцієнти для конкрет­них вогнегасних речовин необхідно розраховувати.

Таблиця 5 - Поправочні коефіцієнти

Еквівалентна висота над рівнем моря, М

Поправочний коефіцієнт (для ідеальних газів)

-1000

1,130

0

1,000

1000

0,885

1500

0,830

2000

0,785

2500

0,735

3000

0,690

3500

0,650

4000

0,610

4500

0,565



  1. Тривалість витримки

    1. Важливо, щоб ефективна концентрація вогнегасної речовини не тільки досягалася, але і підтримувалася протягом достатнього проміжку часу для досягнення ефективності під час пожежогасіння. Це однаково важливо для всіх класів пожежі, оскільки тривкі джерела запалю­вання (такі як, електрична дуга, джерело теплоти, киснево-ацетиленовий факел або “глибинний” вогонь) можуть призвести до повторного займання, як тільки вогнегасна речовина розсіялася.

    2. Суттєво визначити ймовірний проміжок часу, протягом якого вогнегасна кон­центрація буде підтримуватися в межах захищуваного приміщення. Цей проміжок назива­ється тривалістю витримки. Передбачувана тривалість витримки повинна визначатися під час випробувань з вентилятором, встановленим у дверях, згідно з методикою, наведеною у додатку Е, або під час випробувань з повним випуском вогнегасної речовини. При цьому враховуються фактори, які базуються на таких критеріях:

  1. на початку витримки концентрація вогнегасної речовини у всьому приміщенні по­винна дорівнювати проектній концентрації;

  2. в кінці витримки концентрація вогнегасної речовини на рівні найвищого пожежо- небезпечного об‘єкта у приміщенні повинна бути не меншою за вогнегасну концентрацію;

  3. тривалість витримки повинна бути не меншою, ніж 10 хв, якщо інше не вказане повноважними органами.

  1. Технічні характеристики системи

    1. Тривалість випускання вогнегасної речовини

      1. Зріджена вогнегасна речовина

Випускання зрідженої вогнегасної речовини має бути здійснене якнайшвидше, щоб придушити вогонь і обмежити утворення продуктів розкладу. Ні в якому разі тривалість випускання, необхідна для досягнення 95 % від проектної концентрації, не повинна пере­вищувати 10 с за температури 20 оС, якщо інше не вимагається повноважним органом.

Тривалість випускання визначається, як проміжок часу, потрібний для випускання з насадків 95 % маси вогнегасної речовини, необхідної для досягнення проектної концентра­ції за температури 20 оС. Для зріджених вогнегасних речовин цей показник можна прибли­зно визначати, як проміжок часу між першою появою рідини біля насадка і моментом, коли з насадка починає виходити здебільшого газоподібний струмінь. Для встановлення відпо­відності до вимог, викладених у цьому пункті, необхідно використати гідравлічний розра­хунок відповідно до 7.3 або до затверджених інструкцій з проектування типових систем.

  1. Незріджена вогнегасна речовина

Тривалість випускання, необхідна для досягнення 95 % від проектної концентрації для незрідженої вогнегасної речовини, не повинна перевищувати 60 с за температури 20 оС, якщо інше не вказане повноважним органом. Для встановлення відповідності до вимог, ви­кладених у цьому пункті, необхідно використати гідравлічний розрахунок відповідно до 7.3 або до затверджених інструкцій з проектування типових систем.

  1. Тривале випускання

В разі необхідності тривалого випускання його швидкість повинна бути достатньою для підтримання необхідної концентрації протягом заданої тривалості витримки.

  1. Введення в дію і приймання

    1. Загальні положення

В цьому розділі викладено мінімальні вимоги щодо введення у дію і приймання сис­теми газового пожежогасіння.

  1. Випробування

    1. Загальні положення

Повністю змонтована система перевіряється і випробовується компетентною особою для отримання дозволу повноважного органу. В системах повинні використовуватися тіль­ки обладнання і прилади, розроблені відповідно до національних стандартів. Щоб визначи­ти, що система була належним чином встановлена і буде функціонувати відповідно до про­екту, необхідне проведення випробувань згідно з 8.2.2 - 8.2.9.

  1. Перевірка приміщення

Захищуване приміщення повинне повністю відповідати його проекту.

  1. Огляд механічних вузлів

    1. Система розподільного трубопроводу повинна бути перевірена на відповід­ність документації з проектування і монтажу.

    2. Типорозміри насадків трубопроводів і, за необхідності, редукторів тиску, по­винні відповідати проекту системи. Перехідники трубопроводів і висота розташування трій­ників повинні бути перевірені на відповідність проекту.

    3. З’єднувальні елементи трубопроводу, насадки і пристрої для кріплення тру­бопроводів повинні бути надійно закріплені для запобігання недопустимих вертикальних або бокових зміщень під час випускання вогнегасної речовини. Насадки повинні встанов­люватися таким чином, щоб трубопровід не міг від‘єднатися під час випускання вогнегас- ної речовини.

    4. Під час монтажу розподільний трубопровід необхідно оглянути всередині для виявлення можливості попадання масла або бруду, які можуть забруднити захищувану зону або вплинути на розподілення вогнегасної речовини в результаті зменшення ефективної площі перетину отвору насадка.

    5. Насадки необхідно орієнтувати таким чином, щоб вогнегасна речовина опти­мально розподілювалася.

    6. Якщо на насадках встановлені дефлектори, то вони повинні бути розташовані так, щоб одержати максимальний ефект.

    7. Вихідні насадки, трубопровід і монтажні скоби повинні бути встановлені та­ким чином, щоб вони не могли завдавати ушкодження персоналу. Вогнегасна речовина не повинна прямо потрапляти до зони, де може перебувати персонал за звичайних умов робо­ти, або на будь-які незакріплені об'єкти чи полиці і подібні поверхні, на яких є незакріплені предмети, що можуть зірватися.

    8. Всі резервуари для зберігання вогнегасної речовини повинні бути розташова­ні відповідно до затверджених креслень.

    9. Всі резервуари і монтажні скоби повинні бути надійно закріплені відповідно до вимог виробника.

    10. Випробування з випусканням вогнегасної речовини, як правило, не рекомен­дуються. Однак, якщо випробування з випусканням вогнегасної речовини проводяться, то необхідно визначити масу вогнегасної речовини шляхом зважування або іншими дозволе- ними способами. Вимірювання концентрації повинне виконуватися, як мінімум, у трьох точках, одна з яких повинна бути розташована у найбільш пожежонебезпечному місці.