При визначенні розрахункових значень деформацій вологості їх характеристичні величини слід множити на коефіцієнт надійності за навантаженням yf = 1,1.




Відносна вологість повітря <р, %

Рисунок 9 - Залежність вологості w листового 1 і екструзійного 2 азбестоцементів від відносної вологості повітря ф


  1. Напруження с^, о2, МПа, в елементах однопрольотних вільно обпертих безкаркасних плит і панелей з двома обшивками від дії температури і вологості слід визначати за формулами:

- у зовнішніх 1 і внутрішніх 2 обшивках:

(

(50)

(51)

(52)

Є1 _ е2 ) 1$ 1

2Л Q + 81 + 8 2

2 - є,)Е2Ь2

2

- у заповнювачі:


/?о + 8 +82

0,3(є-| -є2)(8-|+82) (Е-, + Е2 ) (8 <| + 8 2 )

2/70+8-|+82у 2hQ

де Gp - модуль зсуву матеріалу заповнювача, що приймається для пінопластів відповідно до чинних нормативних документів, МПа.

  1. Розрахунок центрально-стиснутих елементів

    1. Напруження в центрально-стиснутих екструзійних конструкціях ст, МПа, слід визначати за формулою:

о — - , (оЗ)

фА>г

де N - поздовжня сила, кН;

Ф - коефіцієнт поздовжнього згину, що приймається відповідно до рисунка 10 залежно від гнучкості елемента X;

АЬг - площа поперечного перерізу брутто, м2.

Граничне значення гнучкості X для конструкцій слід приймати не більше ніж 100.

0,9 -х ■ - -*4- -—““

! ; j і

0,7 - -—- - • — к - -

0,5 . !

03 г

0,1' • Г — —1

0 20 40 60 80 100

Гнучкість елемента X

Рисунок 10 - Графік для визначення коефіцієнта поздовжнього згину <р

  1. Розрахункову довжину конструкції /0, м, завантаженої поздовжньою силою, слід визна­чати шляхом множення геометричної довжини елемента на коефіцієнт ц, що дорівнює:

  • при шарнірно закріплених кінцях елемента - 1,0;

  • при одному шарнірно закріпленому і другому затисненому кінці - 0,8;

  • при одному затисненому і другому вільно навантаженому кінці - 2,2;

  • при обох затиснених кінцях - 0,65.

У разі рівномірно розподіленого по довжині елемента осьового навантаження коефіцієнт ц слід приймати таким, що дорівнює:

  • при обох шарнірно закріплених кінцях - 0,73;

  • при одному затисненому і другому вільному кінці - 1,2.

  1. Розрахунок стиснуто-зігнутих елементів

  1. .1.4.1 Напруження в стиснуто-зігнутих екструзійних конструкціях ст, МПа, слід визначати за формулою:

- у крайніх розтягнутих волокнах:

Л/ MRt

ст = — + — ; (54)

An MRm

- у крайніх стиснутих волокнах:

N MRC. .

ст = — + — , (55)

A ^WR ^vyr'm



де Ап - площа поперечного перерізу нетто елемента, м2;

  1. , - коефіцієнт, що враховує додатковий момент від поздовжньої сили при деформації

елемента:

^=1 ; (56)

4>AbrRc

И/ - розрахунковий момент опору поперечного перерізу елемента, м3.



7.2 Розрахунок елементів азбестоцементних конструкцій за граничними станами другої групи

  1. Прогини елементів будівель і споруд з азбестоцементних конструкцій не повинні переви­щувати величин, наведених в таблиці 2.

Таблиця 2

Елементи конструкцій

Граничний прогин в частинах прольоту, не більше

Плити покриттів

1/200

Панелі стін будівель: промислових житлових і громадських

1/200

1/300

Хвилясті і профільовані листи

1/150



  1. При визначенні прогину азбестоцементних каркасних плит і панелей жорсткість при згині D, МПам2, слід визначати за формулою:

D

(57)

= Ealr.
  1. При визначенні прогину азбестоцементних обшивок каркасних плит і панелей жорсткість при згині обшивок 2- МПа м2 (на одиницю ширини), необхідно визначати за формулою:

^1,2 -


^1,25?,2

12(і -у2)


(58)



  1. При визначенні прогину азбестоцементних екструзійних плит і панелей жорсткість при згині слід приймати за моментом інерції перерізу брутто.

  2. При визначенні прогину безкаркасних плит і панелей, у тому числі з обрамленням їх по контуру, жорсткість при згині слід визначати за формулою, МПа м2:

О — - (59)

К2

де К2 - коефіцієнт, що визначається за формулою:

/2(2/?о +8ї + 82)Gpb ’

де b - ширина плити або панелі, м.

  1. Максимальний прогин f, м, однопрольотних вільно обпертих каркасних плит і панелей з двома обшивками від впливу температури або вологості слід визначати за формулою:

М

(61)

І2

де М - згинальний момент від впливу температури або вологості для розрахунку за першою групою граничних станів, що визначається згідно з формулою (42), МН-м.

  1. Максимальний прогин f, м, однопрольотних вільно обпертих безкаркасних плит і панелей з двома обшивками від впливу температури або вологості слід визначати за формулою:

М

(62)

І2

де М - згинальний момент від впливу температури або вологості для розрахунку за першою групою граничних станів, що визначається згідно з формулою (42), МН-м.

  1. Максимальний прогин f, м, однопрольотних вільно обпертих безкаркасних плит і панелей із двома обшивками від впливу температури або вологості слід визначати за формулою:

(

(63)

єі + є2)/2

/ —

4(2/7о +§і +32)

  1. РОЗРАХУНОК ЕЛЕМЕНТІВ З'ЄДНАНЬ АЗБЕСТОЦЕМЕНТНИХ КОНСТРУКЦІЙ

    1. При розрахунку з'єднань обшивок з дерев'яним каркасом розрахункове зусилля Ts, МН, яке може бути сприйняте одним елементом з'єднання з умови зминання матеріалу каркаса, необхідно визначати за формулою:

/2

7g = 7Л j ^СйС > (64)

ZL + о

ДЄ

d -діаметр елемента з'єднання, м;

Es - модуль пружності матеріалу елемента з'єднання, МПа.

  1. При розрахунку з'єднань обшивок з металевим каркасом розрахункове зусилля Ts, МН, яке може бути сприйняте одним елементом з'єднання з умови зминання матеріалу каркаса, слід визна­чати за формулою:

Ts= 0,258adRip, (66)

де 8g - товщина полиці металевого каркаса, м.

  1. При розрахунку з'єднань обшивок з каркасом розрахункове зусилля Ts, МН, яке може бути сприйняте одним елементом з'єднання з умови зминання матеріалу обшивок, необхідно визначати за формулою:

Ts= 0,25ddRlp. (67)

  1. При розрахунку з'єднань обшивок з каркасом розрахункове зусилля Ts, МН, яке може бути сприйняте одним елементом з'єднання з умови його зрізу, слід визначати за формулою:

Ts= 0,25nd2Rbs. (68)

  1. ВКАЗІВКИ ЩОДО ПРОЕКТУВАННЯ АЗБЕСТОЦЕМЕНТНИХ КОНСТРУКЦІЙ

    1. Азбестоцементні плити і панелі слід застосовувати за умови захисту конструкцій від корозії відповідно до 4.7 в зовнішніх огорожах будівель - при вологості внутрішнього повітря приміщень не більше ніж 75 %, у внутрішніх огорожах - при вологості не більше ніж 85 %.

    2. При проектуванні азбестоцементних конструкцій для будівель, що зводяться в районах з температурою зовнішнього повітря найбільш теплої і холодної доби відповідно понад 25 °С і нижче мінус 40 °С, слід застосовувати пресовані азбестоцементні листи.

При проектуванні каркасних плит і панелей для внутрішніх огорож будівель з мокрим режимом приміщень слід застосовувати пресовані азбестоцементні листи.

  1. Безкаркасні плити і панелі з утеплювачем з пінопластів слід застосовувати в огорожах будівель з неагресивним або слабоагресивним середовищем, з сухим і нормальним режимами приміщень.

Безкаркасні плити і панелі слід застосовувати в огорожах будівель з вологим режимом приміщень лише за наявності пароізоляції.

  1. У каркасних і безкаркасних плитах і панелях слід застосовувати азбестоцементні листи з во­логістю не більше ніж 8 % за масою. У екструзійних плитах і панелях вологість азбестоцементу має бути не більше ніж 4,5 % за масою.

У каркасних і екструзійних плитах і панелях вологість мінераловатного утеплювача не повинна перевищувати 8 % за масою, а пінопласту - 12 % за масою.

  1. У проектах слід вказувати умовні познаки і сорт азбестоцементних листів відповідно до національних стандартів і технічних умов і прийняті величини тимчасового опору (границі міцності) згину. •

  2. Азбестоцементні листи для конструкцій слід приймати завтовшки не менше ніж 6 мм.

  3. При проектуванні азбестоцементних каркасних плит і панелей відстані між осями шурупів, болтів або заклепок слід приймати не менше ніж 30с/ (де d - діаметр шурупа, болта або заклепки), але не менше ніж 120 мм і не більше ніж 3 Ост - для плит покриттів, не більше ніж 408 - для панелей стін (де 8 - товщина азбестоцементної обшивки). Відстань від осі шурупа, болта або заклепки до краю азбестоцементної обшивки повинна бути не менше ніж 4с/ і не більше ніж 10d.

  4. У каркасних азбестоцементних плитах і панелях, в яких каркас з'єднується з азбестоцемен­тними листами на клею, на кінцевих ділянках каркасів слід передбачати встановлення одного бол­та, гвинта або заклепки.

  5. При проектуванні азбестоцементних плит і панелей з дерев'яним каркасом і обрамленням діаметр отворів в обшивках під шурупи слід виконувати на (1-1,5) мм більше за діаметр шурупа.

При проектуванні азбестоцементних плит з дерев'яним каркасом не допускається цвяхове з'єднання обшивок з каркасом.

  1. При проектуванні азбестоцементних плит і панелей з металевим каркасом і обрамленням діаметр отворів в обшивках слід виконувати на (1-2) мм більше за діаметр стрижня елемента з'єднання або встановлювати пружні прокладки між каркасом і обшивками. Під головки елементів з'єднань слід встановлювати шайби.

  2. При проектуванні безкаркасних плит і панелей фенолформальдегідні пінопласти слід за­стосовувати лише в конструкціях з обрамленням по контуру.

  3. У безкаркасних плитах і панелях без обрамлення по контуру відкрита поверхня утеплюва­ча має бути захищена від зволоження гідроізоляційними покриттями.

  4. При проектуванні безкаркасних конструкцій клейові з'єднання обшивок із заповнювачем з пінопласту слід виконувати за всією площею з'єднання.

  5. У безкаркасних плитах і панелях з обрамленням по контуру крок шурупів, гвинтів і закле­пок, що з'єднують обшивки з обрамленням, слід приймати не менше ніж 30с/, але не менше ніж 120 мм і не більше ніж 500 мм, для плит і панелей з утеплювачем з фенолформальдегідного піноп­ласту - не більше ніж 300 мм. Відстань від осі шурупа (гвинта, заклепки) до краю обшивки слід прий­мати не менше ніж 4d і не більше ніж 10с/.

  6. При проектуванні кріплень і примикань плит і панелей, а також плоских і хвилястих листів до несучих елементів конструкцій будівель слід, як правило, забезпечувати свободу розрахункових деформацій від впливів температури та вологості на азбестоцементні конструкції.

Проектувати азбестоцементні конструкції у разі стиснення їх температурно-вологісними де­формаціями слід з врахуванням зусиль, що виникають при цьому.

  1. Для зменшення деформацій від впливу вологи слід передбачати гідрофобізацію або за­хист водостійкими фарбами поверхонь азбестоцементних конструкцій.

У необхідних випадках на поверхню плит і панелей слід наносити пароізоляцію.

    1. При проектуванні азбестоцементних плит довжину опорної частини плити слід передбача­ти за розрахунком, але не менше ніж 4 см.

    2. При проектуванні кріплень безкаркасних плит і панелей до несучих елементів конструкцій будівель слід забезпечувати прикріплення до цих елементів обох обшивок.

    3. Азбестоцементні плити покриттів, що мають дерев'яний або металевий каркас, а також екструзійні плити можуть використовуватися як елементи жорсткості (в'язі). При цьому конструктив­не рішення плит і їх кріплень до несучих конструкцій будівель повинне забезпечити стійкість еле­ментів каркаса будівлі і сприйняття навантажень і впливів. .

    4. Встановлення кріпильних елементів на азбестоцементних плитах і панелях необхідно ви­конувати в заздалегідь розсвердлені отвори. Пробивка отворів забороняється.

    5. Не допускається прикладення до азбестоцементних листів, обшивок каркасних і безкар­касних плит і панелей зосереджених навантажень (від трубопроводів, устаткування тощо). Прикла­дання таких навантажень допускається до екструзійних плит і панелей, а також до каркасів плит і панелей.

    6. Конструктивне рішення торців екструзійних плит і панелей повинне забезпечувати надій­ний захист утеплювачів від зволоження і випадіння.

    7. Поздовжні і поперечні стики між плитами покриттів і між стіновими панелями слід утеплю­вати і герметизувати в нижній і верхній частинах.

    8. При проектуванні стін з азбестоцементних листів або панелей слід, як правило, передба­чати цоколь з інших матеріалів заввишки не менше ніж 0,3 м від рівня вимощення.

    9. При розрахунку азбестоцементних конструкцій на зусилля, що виникають при транспортуванні і монтажі, навантаження від власної ваги слід множити на коефіцієнт перевантаження 3,0.

    10. Всі азбестоцементні конструкції повинні проектуватися з відповідним класом вогнестій­кості відповідно до таблиці 4 ДБН В.1.1-7, в залежності від ступеня вогнестійкості будинків і споруд.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ

    1. Охорона праці на підприємстві повинна відповідати вимогам Закону України "Про охорону праці", ДСТУ 3273.

    2. Виробничі приміщення, де виготовляються азбестоцементні конструкції, повинні мати штучне і природне освітлення відповідно до ДБН В.2.5-28.

    3. Приміщення повинні бути обладнані вентиляцією згідно з ДСТУ Б.А.3.2-12, ДБН В.2.5-67.

    4. Робітники повинні бути забезпечені санітарно-побутовими приміщеннями згідно з ДБН В.2.2-28. Виробничі приміщення повинні бути забезпечені водопровідною водою і каналізацією згідно з ДБН В.2.5-64, питною водою, якість якої відповідає вимогам ГОСТ 2874. Комунікації повинні бути заземлені відповідно до ГОСТ 12.1.030.

    5. Мікрокліматичні умови у виробничих приміщеннях повинні відповідати вимогам ДСН 3.3.6.042.

    6. Рівень шуму на робочих місцях робітників не повинен перевищувати нормативних згідно з ДСН 3.3.6.037, параметри вібрації - нормативних величин згідно з ДСН 3.3.6.039; напруга електро­магнітних полів промислової частоти 50 Гц - величина згідно з ДСН 3.3.6.096.

    7. При виконанні робіт з азбестоцементними конструкціями (вантажно-розвантажувальні, монтажно-заготівельні, будівельно-монтажні роботи) обов'язкове застосування індивідуальних за­собів захисту органів дихання (респіраторів).

    8. При проведенні робіт повинні виконуватись загальні вимоги захисту працівників згідно з ДСТУ 7238, ДСТУ 7239, НПАОП 0.00-4.01. Для захисту очей і обличчя повинні використовуватись засоби індивідуального захисту згідно з ГОСТ 12.4.013, рукавиці для захисту рук від механічних по­шкоджень згідно з ГОСТ 12.4.010. Правила вибору та застосування засобів індивідуального захисту органів дихання згідно з НПАОП 0.00-1.04, засобів захисту органів дихання згідно з ДСТУ EN 143, ДСТУ EN 149.

    9. Пожежна безпека виробничого процесу азбестоцементних конструкцій повинна забезпечу­ватися системою запобігання пожежі, системою протипожежного захисту і системою організаційно-технічних заходів. Системи пожежної безпеки мають запобігти виникненню пожежі і впливу на людей небезпечних факторів пожежі.

    10. Групи будівельних матеріалів для виготовлення азбестоцементних конструкцій за ток­сичністю продуктів горіння встановлюються залежно від значення показників токсичності продуктів горіння, які визначаються відповідно до ДСТУ-Н Б А.3.2-1.

  2. ВИМОГИ ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ

    1. У процесі виробництва азбестоцементних конструкцій повинні виконуватися вимоги СП 5808.

    2. Контроль повітря робочої зони необхідно здійснювати за найбільш характерними і небез­печними хімічними речовинами, перелік, клас небезпеки, гранично-допустима концентрація (ГДК) та особливості дії на організм людини - відповідно до ГОСТ 12.1.005. Вміст шкідливих речовин у повітрі робочої зони контролюється згідно з ГОСТ 12.1.005, ГОСТ 12.1.014 і методиками Міністер­ства охорони здоров'я України МУ 4436.

    3. Рівень радіаційної безпеки сировини, готової продукції повинен відповідати вимогам НРБУ. Ефективна сумарна питома активність природних радіонуклідів не повинна перевищувати 370 Бк/кг.

    4. Контроль за станом навколишнього природного середовища, який включає охорону атмос­ферного повітря та грунту, контроль за скидом стічних вод повинен здійснюватися відповідно до ДБН В.2.5-64, ДСП 201, ГОСТ 17.2.3.02, СанПиН 4630, СанПиН 42-128-4690, ДСанПіН 2.2.7.029.