Таблиця 1 — Класифікація знаків безпеки

Клас

Параметр

Класифікація

Підпункти, у яких подано посилання

1

Робоче середовище3

І — Внутрішнє

Е — Зовнішнє

S — Спеціальне

4.2.2, 5.3, 5.4,

7.3, 7.4



Кінець таблиці 1

Клас

Параметр

Класифікація

Підпункти, у яких подано посилання

2

Основний матеріал: R — Жорсткий;

F — Г нучкий

Р — Пластмаса

М — Метал

О — Інший

4.2.3, 5.4, 7.4

3

Фотометрична влас­тивість15

Р — Фосфорес­центний

R — Світлоповер­тальний

О — Звичайний

4.2.3.3, 5.3,

5 5, 5.6, 7.3,

7.11

4

Спосіб освітлення

Є — Зовнішнє

Т — Внутрішнє (зсередини)

В — Зовнішнє та внутрішнє

4.2.4, 5.2, 7.11

5

Метод закріплення

М — Механічний

Р — За допомогою клейкої речовини, чутливої до тиску

А — Інший

4.2.5, 5.7, 7.12

6

Поверхня

Н — Із сильним глянцем

1 — Із середнім глян­цем

L — Зі слабким глянцем

5.1.5

а Установлено такі класи робочих середовищ.

— Внутрішнє І: для нормального використання в середовищі, де навколишня температура перебуває в межах від 10 °С до 30 °С і мають місце помірні чинники, які зумовлюють погіршення властивостей, наприклад удар, стирання, ко­роткі періоди, коли температура виходить за межі вказаного вище діапазону, вплив ультрафіолетового випромінення або агресивної атмосфери. Очікується, що знаки безпеки будуть регулярно протиратися з використанням неагресивних чистильних засобів.

  • Зовнішнє Е: для нормального використання у кліматичних умовах, які охоплюють сезонні та добові коливання температури та вологості, а також піддавання впливу сонячного світла, вітру та вологості Кліматичні умови можна за­давати точніше, наприклад «Північна напівкуля», «Тропіки» — і доповнювати описом передбачуваного опору впливу певної' атмосфери.

  • Спеціальне S для нормального використання в робочих середовищах, окрім тих, які віднесено до класів І або Е, опис яких подають для задавання спеціальних параметрів виробу.

  • Фосфоресцентний, світлоповертальний і звичайний —типи знаків безпеки, визначені відповідно до розділу 3



  1. Фізичні властивості основних матеріалів і знака безпеки

В описі виробу має бути подано докладну інформацію про інші фізичні властивості матеріа­лу, з якого зроблено знак безпеки, що мають вибиратися з поданого нижче переліку, якщо вони застосовні, а також посилання на методи випробування, якими потрібно користуватися для визна­чення фізичних властивостей:

  • товщина;

  • розміри;

  • густина;

  • межа міцності на розтяг/подовження в момент розриву/абсолютне значення;

  • межа міцності на розрив гнучких матеріалів;

  • межа міцності на розшарування багатошарових композитних матеріалів.

Після випробування відповідно до 7.10 потрібно подати в описі виробу підклас основного матеріалу, з якого зроблено знак безпеки, як жорсткий (R) або гнучкий (F). Матеріал потрібно відно­сити до жорстких, якщо зроблена з нього стрічка шириною 50 мм, один кінець якої жорстко закрі­плено на рівній поверхні, згинається під власного вагою за температури (23 ± 2) °С на кут < 5° на довжині 200 мм і < 15° на довжині 300 мм. Матеріал потрібно відносити до гнучких, якщо зробле­на з нього стрічка шириною 50 мм, один кінець якої жорстко закріплено на рівній поверхні, зги- нається^під власного вагою за температури (23 ± 2) °С на кут понад 5° на довжині 200 мм і понад 15° на довжині 300 мм.

  1. Фотометричні властивості та властивості поверхні

Під час постачання потрібно надати опис вигляду друкованої поверхні знака безпеки.

Необхідно подати опис методу репродукування, яким потрібно користуватися для створення графічних елементів, символів, кольорів безпеки й контрастних кольорів, він також має містити інформацію стосовно того, здійснюється репродукування кожного елемента на поверхні чи під нею.Опис виробу має містити інформацію стосовно колориметричних і фотометричних властиво­стей, визначених і перевірених відповідно до ISO 3864-1.

У разі фосфоресцентних знаків безпеки опис виробу має містити інформацію стосовно кольо­ру фосфоресценції. Його потрібно визначати за спектральною випромінювальною здатністю та її зв’язком зі стандартними кольорами порівняння протягом перших 5 хв періоду фосфоресценції після накачки з використанням джерела освітлення, яким користуються під час випробовування відповідно до 7.11.5.2 а) за методом, описаним в СІЕ 15.2.

Опис виробу має містити інформацію про результати випробування згідно із 7.3 з наданням умов проведення випробування (якщо вони відрізнялися від тих, які вказано у 7.3).

У разі знаків безпеки, віднесених до фосфоресцентних (Р) відповідно до 4.1, опис виробу має містити інформацію про підклас за зниженням яскравості (див. 5.5), яка має надаватися разом з інформацією про основний клас за фотометричними властивостями як РА, РВ, PC або PD.

Фотометричні властивості знаків безпеки, віднесених до світлоповертальних, під час поста­чання має бути віднесено до підкласів R1 або R2 відповідно до ISO 3864-1.

  1. Метод освітлювання

У разі знаків безпеки, які передбачено освітлювати зсередини, опис виробу має містити всі особливі температурні умови експлуатування, яким може бути піддано знак безпеки, що виника­ють унаслідок впливу джерел освітлення, а також будь-які особливі вимоги до джерела освітлен­ня, які можуть впливати на колориметричні та фотометричні властивості знака безпеки.

У разі фосфоресцентних знаків безпеки виробники/постачальники повинні надавати опис сто­совно властивостей, які характеризують зниження яскравості. Мінімальна інформація, яку потрібно надавати, має стосуватися властивостей, які характеризують зниження яскравості за різних рівнів освітлення та джерел освітлення, визначені відповідно до 7.11.5.2. Якщо це необхідно за угодою між виробником/постачальником і споживачем, відповідно до вимог 4.2.6 щодо надання додатко­вого опису або для характеризування знаків безпеки й компонентів, які забезпечують рух безпеч­ним шляхом, для використання відповідно до ISO 16069, опис виробу має містити проміжки часу, необхідні для зниження яскравості до 3 мкд/м2 і до 2 мкд/м2 в умовах випробування із забезпечен­ням умов накачки, описаних у 7.11.5.1 та 7.11.5.2 відповідно.

  1. Метод закріплення

Опис виробу має містити інформацію стосовно рекомендованого методу (методів) закріплення знака безпеки.

Якщо разом зі знаком безпеки постачають клейку речовину, чутливу до тиску (Р), як невід'ємну частину комплекту постачання, то потрібно надати опис клейкої речовини з використанням пода-° ної нижче класифікації за властивостями. За необхідності можна надавати одну чи більше комбі­націй класів.

— Р — Незнімна: клейку речовину призначено для забезпечення перебування знака в певно­му місці, до якого його прикріплено на весь період експлуатування.

— R — Знімна: чутлива до тиску клейка речовина, яку можна видаляти, що забезпечує мож­ливість легкого знімання знака протягом передбаченого терміну його експлуатування без нанесен­ня суттєвої шкоди поверхням, до яких знак було прикріплено.

— М — Зі змінним місцеположенням: чутлива до тиску клейка речовина, місце розташуван­ня якої можна змінювати, яку можна наносити на поверхню й наносити повторно щонайменше двічі без шкідливого ефекту.

  • S — Спеціальна: клейка речовина, яку призначено для нанесення на грубі неполярні по­верхні чи підкладки з низькою поверхневою енергією.

  • L — Низькотемпературна: клейка речовина, яку можна наносити за температур до 4 °С.

  • V — Дуже низькотемпературна: клейка речовина, яку можна наносити за температур нижче ніж 4 °С.

За потреби може бути вказано межі температури.

У разі знаків безпеки, віднесених до класів, які передбачають використання чутливої до тис­ку клейкої речовини (Р) як методу закріплення відповідно до 4.1, опис виробу має містити інфор­мацію стосовно підкласу міцності клейкої речовини (див. 5.7).

Виробники/постачальники повинні надавати опис належних умов зберігання знаків безпеки до моменту їхнього закріплення, а також будь-яких вимог до обслуговування знаків і догляду за ними.

  1. Опис додаткових технічних характеристик

Якщо знак безпеки відповідає одній або більшій кількості додаткових вимог до технічних ха­рактеристик, описаних у розділі 6, то в описі виробу має міститися інформація стосовно цих ха­рактеристик.

  1. ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

    1. Усі знаки безпеки

      1. Стійкість до дії полум'я

Під час випробовування за одним із методів, описаних у 7.7, знаки безпеки, виготовлені з інших, ніж метал, скло або кераміка, матеріалів, мають відповідати вимозі до одного з названих нижче показників якості залежно від того, який метод випробовування вибрано:

  • мати кисневий індекс не менше ніж 26 (див. 7.7.2);

  • витримувати випробування розжареним дротом за температури 850 °С (див. 7.7.3);

  • належати до негорючих матеріалів (див. 7.7.4).

  1. Стійкість до дії вологи

Після випробування згідно із 7.2 під час візуального оглядання знака безпеки неозброєним оком у порівнянні з новим контрольним зразком, який не піддавали випробуванню, не має бути суттєвих ознак появи вм'ятин, розділення, розколювання, руйнування лакофарбового покриву, набухання, відшарування, утворення пухирців, облуплювання, великих подряпин або розтріскуван­ня матеріалу та/або його графічних компонентів.

  1. Стійкість до дії дроту

Після випробування згідно із 7.16 під час візуального оглядання знака безпеки неозброєним оком у порівнянні з новим контрольним зразком, який не випробовували, не має бути суттєвих ознак появи вм’ятин, розділення, розколювання, руйнування лакофарбового покриву, набухання, відшарування, утворення пухирців, облуплювання, великих подряпин або розтріскування матері­алу та/або його графічних компонентів.

  1. Адгезія зображення, надрукованого на поверхні

Під час випробовування згідно із 7.8 на липкій плівці не повинні з’являтися великі ділянки із друкованими зображеннями.

  1. Глянець

Під час вимірювання під кутом 60° відповідно до ISO 2813, поверхню кольору чи знаку без­пеки має бути віднесено дб одного з таких трьох класів:

  • Н (із сильним глянцем): більше ніж 75 одиниць;

  • І (із середнім глянцем): від 50 одиниць до 75 одиниць;

  • L (зі слабким глянцем): менше ніж 50 одиниць.

  1. Знаки безпеки, які освітлюються зсередини

Після випробування згідно із 7.13 за будь-якого значення температури, вказаного в таблиці 8 або найвищої температури експлуатування, вказаної в описі виробу, під час візуального оглядання знака безпеки неозброєним оком у порівнянні з новим контрольним зразком, який не піддавали випробуванню, не має бути суттєвих ознак появи вм’ятин, розділення, розколювання, руйнування лакофарбового покриву, набухання, відшарування, утворення пухирців, облуплювання, великих подряпин або розтріскування матеріалу та/або його графічних компонентів.

  1. Стійкість до дії погодних умов знаків безпеки, призначених для використання поза межами приміщень

Після випробування принаймні за одним із методів, описаних у 7.3, протягом часу, регламен­тованого 7.3 або погодженого між виробником/постачальником і споживачем, фотометричні вла­стивості знака безпеки мають залишатися в межах діапазонів фотометричних і колориметричних параметрів, згідно з ISO 3864-1 і відповідати відповідним підкласам, передбаченим цим стандар­том (див. 5.5). Під час візуального оглядання знака безпеки неозброєним оком у порівнянні з но­вим контрольним зразком, який не випробовували, не має бути суттєвих ознак появи вм’ятин, роз­ділення, розколювання, руйнування лакофарбового покриву, набухання, відшарування, утворен­ня пухирців, облуплювання, великих подряпин або розтріскування матеріалу та/або його графіч­них компонентів.

  1. Стійкість до дії сольового розчину, який розпилюють, та корозійна стійкість знаків безпеки, призначених для використання поза межами приміщень

Після випробування згідно із 7.4 протягом 100 год, під час візуального оглядання знака без­пеки неозброєним оком у порівнянні з нойим контрольним зразком, який не піддавали випробуван­ню, не має бути суттєвих ознак появи вм’ятин, розділення, розколювання, руйнування лакофар­бового покриву, набухання, відшарування, утворення пухирців, облуплювання, великих подряпин або розтріскування матеріалу та/або його графічних компонентів.

Ця вимога до робочої характеристики також стосується знаків безпеки, віднесених до таких, які призначено для використання у спеціальних умовах (S), але тільки в тих випадках, коли до та­ких спеціальних умов належить експлуатування поза межами приміщень (Е).

  1. Фосфоресцентні знаки безпеки