Коли об’єкт адміністративного керування перебуває в деактивованому робочому стані, інші атрибути можуть виявитися причиною нероботоздатності відповідного ресурсу. Деактивація може впливати чи не впливати на процеси, що перебувають під адміністративним керуванням.

Якщо ресурс виявляється нероботоздатним через те, що на використання інших ресурсів, від яких він залежить, накладено адміністративну заборону, або через те, що деяка інша сконфігурована інформація несумісна з операцією, цей ресурс можна ввести в роботоздатний стан процедурами адміністративного керування. Оброблення інформації, що показує нероботоздатність ресурсів через деякий конкретний фізичний дефект, і метод усунення дефекту не входять у сферу дії функції адміністративного керування станами.

Якщо стан деякого ресурсу залежить від стану іншого ресурсу, то характер цієї залежності може бути визначено аналізуванням поводження об’єкта адміністративного керування, який представляє або залежний ресурс, або обидва ресурси. Змінення стану в забезпечуваному об’єкті адміністративного керування може через взаємини з іншими об’єктами адміністративного керування обумовити конкретний перехід стану залежного об’єкта адміністративного керування.

  1. Стан життєвого циклу

Цей атрибут стану відображає план для об’єкта адміністративного керування, що представляє ресурс. Описані ресурси можуть мати атрибут життєвого циклу, який вказує, що їхнє розміщення планується, відстежується або адміністративно керується. Логічні ресурси, наприклад зв’язок, не описано, але їхнє розміщення також можна планувати, відстежувати або адміністративно керувати за допомогою атрибута життєвого циклу.

Переходи стану життєвого циклу показано нижче (див. рисунок 8).



Рисунок 8 — Діаграма переходів станів життєвого циклу



8 ГРУПОВІ ВИЗНАЧЕННЯ

У цьому розділі визначено набір групових атрибутів і повідомлень та їхні відповідні параметри й семантику.

  1. Групові атрибути

У цьому стандарті визначено такі специфічні для адміністративного керування атрибути, абстрактний синтаксис яких визначено в ССІТТ Rec. Х.721 | ISO/IEC 10165-2.

  1. Атрибути станів

У цьому стандарті визначено такі атрибути станів:

  • адміністративний стан;

  • робочий стан;

  • стан використання.

  1. Атрибут робочого стану

Це однозначний атрибут, що може тільки читатися. Він може приймати такі значення:

  • деактивований: ресурс цілком нероботоздатний і не може обслуговувати користувача (користувачів);

  • активований: ресурс частково чи цілком роботоздатний і доступний для використаАня.

Див. у 8.1.2 інформацію щодо атрибутів статусу, які можна описувати за допомогою наведених вище значень робочого стану.

  1. Атрибут стану використання

Це однозначний атрибут, що може тільки читатися. Він може набувати одне з таких значень, із яких не всі застосовні до кожного класу об’єкта адміністративного керування:

  • незайнятий: ресурс у цей момент не використовується;

  • активний: ресурс використовується і має достатню робочу продуктивність колективного користування для одночасного обслуговування додаткових користувачів;

  • зайнятий: ресурс використовується, але в цей момент не має достатньої робочої продуктив­ності колективного використання для одночасного обслуговування додаткових користувачів.

Див. у 8.1.2 інформацію щодо атрибутів статусу, які можна описувати за допомогою наведених вище значень стану використання.

  1. Атрибут адміністративного стану

Це однозначний атрибут, що може тільки читатися. Він може набувати одне з таких значень, із яких не всі застосовні до кожного класу об’єкта адміністративного керування:

  • заблокований: ресурсу адміністративно заборонено надавати послуги своїм користувачам;

  • вимкнений: використання ресурсу заборонено тільки на цей момент. Оскільки система залишається у вимкненому стані, адміністратор може в будь-який час перевести об'єкт адміні­стративного керування в розблокований стан;

  • розблокований: ресурсу незалежно від його роботоздатності адміністративно дозволено надавати послуги своїм користувачам.

  1. Атрибути статусу

Ці атрибути призначено для визначення атрибутів робочого стану, стану використання й/чи адміністративного стану ресурсу. Значення кожного атрибута статусу може вказувати на наявність однієї чи кількох конкретних умов, які можна застосовувати до цього ресурсу. Наявність кожної з цих умов може вказувати (безпосередньо чи неявно) на деяке відповідне значення атрибутів робочого стану, стану використання, адміністративного стану чи будь-якого їхнього сполучення. Ці передбачувані значення описано окремо для кожної умови статусу.

У цьому стандарті визначено атрибути таких статусів:

  1. аварійний статус (alarm status)',

  2. процедурний статус (procedural status);

  3. статус доступності (availability status);

  4. статус керування (control status);

  5. резервний статус (standby status);

  6. невідомий статус (unknown status).

  1. Атрибут аварійного статусу

Це багатозначний атрибут, що допускає як читання, так і запис. Він може ставати нулем або кількома описаними нижче значеннями, не усі з яких застосовано до кожного класу об’єктів адміністративного керування.

Якщо значення цього атрибута представлено порожньою множиною, тоді передбачають, що жодної з описаних нижче умов статусу немає:

  • відновлення: ресурс у цей момент перебуває під час відновлення чи ремонту. У значенні «відновлення» робочий стан або активований, або деактивований;

  • критичний: один або кілька критичних аварійних сигналів вказують, що в ресурсі виявлено збій, який ще не виправлено. Робочий стан об’єкта адміністративного керування або активований, або деактивований;

  • головний: один або кілька головних аварійних сигналів, що вказують, що в ресурсі вияв­лено збій, який ще не виправлено. Робочий стан об’єкта адміністративного керування або активо­ваний, або деактивований;

  • другорядний: один або кілька незначних аварійних сигналів, що вказують, що в ресурсі виявлено збій, який ще не виправлено. Робочий стан об’єкта адміністративного керування або активований, або деактивований;

  • аварійний сигнал, що очікує на виконання: у ресурсі виявлено один або кілька аварійних сигналів. Умови можуть означати блокування або активацію. Якщо робочий стан активований, то додаткові атрибути, що належать до цього класу об’єкта адміністративного керування, можуть указати характер і причину умов, а також відповідні послуги.

Наявність зазначених умов для стану позаштатної ситуації не вимикає генерацію таких повідомлень про збійні ситуації.

Примітка Повідомлення щодо позаштатної ситуації визначено в ССІТТ Rec. Х.733 | ISO/IEC 10164-4.

  1. Атрибут процедурного статусу

Цей атрибут забезпечується тільки тими класами об’єкта адміністративного керування, які представляють деяку процедуру (наприклад процес тестування), що проходить через послідов­ність фаз. Залежно від визначення класу об’єкта адміністративного керування може знадобитися ввести цю процедуру в певну фазу, щоб забезпечити роботоздатність ресурсу та його доступність для використання (тобто для активації об'єкта адміністративного керування). Не всі фази необхідні для кожного класу об’єкта адміністративного керування. Якщо значення цього атрибута — порожня множина, тоді об'єкт адміністративного керування готовий, наприклад, для виконання ініціалізації.

Якщо значення цього атрибута — порожня множина, це означає, що жодної з описаних нижче умов статусу немає:

  • потребує ініціалізації: ресурс потребує того, щоб ініціалізацію було активовано адміні­стратором, перш ніж він (адміністратор) зможе виконувати свої нормальні функції, та якщо цю процедуру ще не ініційовано. Адміністратор може активувати цю процедуру як дію. Може також відбуватися умова завершення. Робочий стан — деактивований;

  • не ініційовано: ресурс потребує ініціалізації, перш ніж він зможе виконувати свої нормальні функції, та якщо цю процедуру ще не ініційовано. Ресурс ініціює себе сам автономно, але його робочий стан може бути деактивованим або активованим залежно від визначення класу об'єкта адміністративного керування;

  • ініціалізація: ресурс має потребу в ініціалізації, перш ніж він зможе виконувати свої нор­мальні функції, та якщо цю процедуру вже ініційовано, але ще не завершено. Якщо є ця умова, тоді умови, яка потребує ініціалізації, немає, оскільки ініціалізація вже почалася. Робочий стан може бути деактивованим або активованим залежно від визначення класу об’єкта адміністративного керування;

  • звітування: ресурс завершив деяку операцію оброблення й повідомляє про результат операції, наприклад, процес тестування надсилає свої результати. Робочий стан —• активований;

  • завершення: ресурс перебуває у фазі завершення. Якщо ресурс повторно не ініціює сам себе в автономному режимі, то є також умова «потрібно ініціалізація» і робочий стан — деактиво­ваний. В іншому разі робочий стан може бути деактивованим або активованим залежно від визна­чення класу об’єкта адміністративного керування.

  1. Атрибут статусу доступності

Це багатозначний атрибут, що допускає як читання, так і запис. Він може приймати нуль або кілька описаних нижче значень, не всі з яких застосовно до кожного класу об’єкта адміністративного керування.

Якщо значення цього атрибута представлено порожньою множиною, тоді передбачають, що жодної з описаних нижче умов статусу немає:

  • тестування: ресурс перебуває на тестуванні. Якщо є атрибут статусу керування та він має значення, зарезервоване для тестування, тоді звичайним користувачам буде відмовлено у використанні ресурсу та його адміністративний стан буде заблокований. Тести, що не вилучають додаткових користувачів, можна здійснювати в робочому або адміністративному стані, однак ре­зервування для умов тестування не повинно відбуватися;

  • збій: ресурс має внутрішню несправність, що перешкоджає його функціюванню. Робочий стан — деактивований;

  • вимкнене живлення: ресурс не має живлення й потребує його подання. Наприклад, запо­біжник або інші захисні пристрої вимкнули живлення або надходить знижена напруга. Робочий стан — деактивований;

  • автономний режим: потрібно виконання звичайної операції для введення ресурсу в опе­ративний режим і переведенню його у стан, доступний для використання. Операція може бути ручною, автоматичною чи комбінованою. Робочий стан — активований або деактивований;

  • вимкнення: ресурс введений у неактивний стан внутрішнім керівним процесом згідно із заздалегідь установленим часовим розкладом. За нормальних умов можна очікувати, що керування відновить активність ресурсу в деякий запланований момент часу, і тому цей стан розглядають як необов’язковий. Робочий стан — активований або деактивований;

  • залежність: ресурс не може функціювати через те, що інші ресурси, від яких він залежить, — недоступні (тобто ресурс не представлений тим самим об’єктом). Наприклад, пристрій недо­ступний через відімкнення живлення контролера. Робочий стан — деактивований;

  • часткова роботоздатність: послуга, яку забезпечує ресурс, у деякому відношенні має знижену роботоздатність, наприклад відносно швидкодії чи робочої продуктивності. Невдача в тестуванні або неприйнятні показники робочих характеристик позначають, що деякі або всі по­слуги не функціюють або рівень обслуговування знижено через наявність дефекту. Однак ресурс залишається доступним для надання послуг або тому, що деякі послуги задовільні, або тому, що погіршене обслуговування краще, ніж ніяке. Може бути визначено специфічні для об’єкта атрибу­ти для надання додаткової інформації, що показує, наприклад, які послуги не функціюють, і сам характер зниження роботоздатності. Робочий стан — активований;

  • не інстальовано: ресурс, представлений цим об’єктом адміністративного керування, відсут­ній або неповний. Наприклад, немає змінного модуля, від’єднано кабель або не завантажено про­грамний модуль. Робочий стан — деактивований;

  • заповнення журналу: вказує умови заповнення журналу реєстрації подій, семантику яких наведено в ССІТТ Rec. Х.735 | ISO/IEC 10164-6.

  1. Атрибут статусу керування

Це багатозначний атрибут, що допускає як читання, так і запис. Він може бути нулем або кількома описаними нижче значеннями, не всі з яких застосовано до кожного класу об'єкта адміністративного керування.

Якщо значення цього атрибута представлено порожньою множиною, тоді передбачено, що жодної з описаних нижче умов статусу немає:

  • підлягає тестуванню: ресурс доступний для звичайних користувачів, але одночасно може бути протестовано його в непередбачений час, унаслідок чого ресурс може проявити незвичайне для користувача поводження;

  • частина послуг заблокована: це значення показує, що адміністратор заблокував частину послуг ресурсу для його користувача. Адміністративний стан — розблокований. Прикладами є за­борона вхідних або вихідних послуг, блокування запису за допомогою ключа, блокування читання;

  • зарезервований для тестування: ресурс адміністративно не доступний для звичайних користувачів через те, що його має бути протестовано. Адміністративний стан — розблокований;

  • припинено: надання послуг користувачам ресурсу тимчасово адміністративно припинено. Ресурс може зберігати знання про поточних користувачів і/або запити на використання залежно від визначення класу об’єкта адміністративного керування, але не може відновити надання послуг, доки не буде знято умову припинення. Адміністративний стан —■ розблокований.