Іноді виникають проблеми, пов’язані з шумами, що містять значний низькочастотний складник, який хоч і сприймається слухом, може бути віднесений до інфразвуку.

  1. Висновки

У таблиці 2 наведені рекомендації щодо використання результатів вимірювань, проведених згідно з міжнародними стандартами, для оцінювання впливу на працівників різних видів шуму, вказаних у 5.1—5.4.

інші види впливу розглянуто у додатку А

.


Таблиця 2 — Використання результатів вимірювання згідно з міжнародними стандартами

Застосування

Стандарт ISO

Акустичні показники (виміряні або обчислені)

Номер

Назва

Вплив на слух

Визначання експозиції виробничого шуму, оцінювання обумовленого шумом погіршення слуху, оцінювання ризику його ушкодження (див. Положення про виробничі шуми)

1999

Акустика. Визначання експозиції (дози) виробничого шуму і оцінювання, обумов­леного шумом погіршення слуху

^-Аекв,Т /-ПІК />р,макс Lex,

Визначання послаблення звуку засобами захисту слуху поблизу порога чутності суб'єктивним методом

4869-1

Акустика. Засоби захисту слуху.

Частина 1.

Суб’єктивний метод вимірю­вання послаблення звуку

LpA

Lpc


4869-2

Акустика. Засоби захисту слуху. Частина 2. Оцінювання фактич­них A-зважених рівнів звукового тиску у разі застосування засобів захисту слуху

LpA

Вплив на мовне спілкування і безпеку

9921

Ергономічне оцінювання тощо

/-Аехв» LpA

Оцінювання шуму з точки зору його впливу на розбірливість мови

TR 3352

Акустика. Оцінювання шуму з точки зору його впливу на розбірливість мови

Ї-AN.T SIL Al

Стандартизація звукових сигналів небезпеки на робочих місцях

TR 4870

Акустика. Розроблення і калібрування тестів на розбірливість мови

^Аекв


7731

Сигнали небезпеки на робочих місцях. Звукові сигнали небезпеки

Labkb

Вплив на самопочуття (роздрату­вання, комфорт, моральний стан)

Розрахунок рівня гучності (можна застосовувати для оцінювання машин)

532

Акустика. Методи розрахо­вування рівня гучності

Lp в октавах Lp.B 1/3 октав

Опис і вимірювання шумів середовища Рекомендовано використовувати з урахуванням відповідних критеріїв для визначання рівня шуму у громадських місцях і одержання відгуку громадськості

1996-1

Акустика. Опис і вимірювання шуму середовища. Частина 1. Основні показники і методи

Lasxb.T

Опис і вимірювання обумовленого літаками шуму, чутного на земній поверхні

3891

Акустика. Методика опису обумовленого літаками шуму, чутного на земній поверхні

Labkb LpN

Опис інфразвуку з точки зору його впливу на людину

7196

Акустика. Характеристики частотного зважування для вимірювань інфразвуку




ДОДАТОК А
(довідковий)

ІНШІ ВИДИ ВПЛИВУ ШУМУ

А.1 Загальні положення

Стандартизація інших видів впливу шуму в даний час не так важлива, проте для деяких з них, розглянутих у цьому додатку, можна застосувати методики, викладені в цьому стандарті.

А.2 Вплив на людей з підвищеною слуховою чутливістю

Першим за значенням критерієм оцінювання впливу шуму на людину і спричиненого цим стресо­вого стану є еквівалентний A-зважений рівень постійного звукового тиску LAeKB7-. Однак зміст інформації і коливання рівня шуму можуть значно-впливати на психологічний стан людини.

Зв’язок між шумом і стресом в даний час недостатньо вивчений. Під час експериментальних до- сліджень встановлено, що внаслідок дії шуму збільшувалось вивільнення адренокортикотропного гор­мону (АСТН) і підвищувавсь рівень кортикостероїдів. Шум спричиняє звуження кровоносних судин і підвищення кров’яного тиску, діє на автономні нервові системи, спричиняючи розширення зіниць, та­хікардію і підвищення електропровідності шкіри. Всі зазначені прояви є нормальною психологічною ре­акцією на шум.

В даний час невідомо, чи виникає стресовий стан і до якого рівня він доходить внаслідок достат­ньо тривалої і постійної дії шуму, чи є він тимчасовим явищем, а також як цей стан проявляє себе, чи призводить до незворотних змін у стані здоров’я, а саме: чи підвищує кров’яний тиск, звужує крово­носні судини тощо. Тому необхідні додаткові дослідження у цьому напрямку.

А.З Вплив шуму на безпеку

Відомо, що вплив шуму на сприйняття мови і мовне спілкування у виробничих умовах може при­звести до нещасних випадків через повне або неповне нерозуміння інформації, неможливість почути попереджувальні вигуки, шум транспорту, що наближається, звуки від предметів, що падають, тощо. Зв’язок між працівниками, що працюють у засобах захисту слуху, вимагає особливої уваги, тому виникає потреба оцінювання і опису сприймання звукових реплік або сигналів крізь ці засоби. На рівень розбі­рливості мови в умовах навколишнього шуму впливають також індивідуальні слухові можливості пра­цівника. Великої уваги заслуговують також проблеми передавання мовних сигналів у навчальних при­міщеннях, конференц-залах тощо.

Проводять опрацювання міжнародних стандартів щодо шумів, створюваних аварійними засобами, попереджувальними і аварійними сигналами. Прикладом такого стандарту є ISO 7731. У цих стандар­тах наведено часові відрізки, частоти і рівень шумів, що потребують детального частотного аналізу.

А.4 Вплив на продуктивність праці

Найчастіше шум характеризують еквівалентним A-зваженим рівнем постійного звукового тиску Ідекв.тпротягом достатньо тривалого часового інтервалу Т.

Вплив шуму на продуктивність праці залежить не тільки від властивостей шуму, а також від ха­рактеру виконуваної роботи, особистих якостей працівника тощо. Очевидно, що коли роботу виконують за звуковими командами, маскування команд шумом заважає роботі. У цьому випадку виникає потре­ба збільшити гучність звукових сигналів чи команд. Оцінювання продуктивності праці у цьому випад­ку має базуватись на досвіді працівника і вивченні конкретного виробничого середовища.

Шум може відволікати людину, впливати на її психофізіологічний стан. Імпульсні звуки здатні спри­чиняти переляк і пошкоджувати слух. Шум може вплинути на увагу людини і внаслідок цього підвищити або знизити продуктивність праці. Якщо виконують монотонні операції, продуктивність не завжди зни­жується через шум, проте розумова діяльність, пов’язана з необхідністю підтримання належної ува- •ги, збирання інформації і аналітичними процесами, найбільш чутлива до шуму. Вплив шуму також знач­ною мірою залежить від типу шуму, його тривалості і характеру роботи.

Міжнародних стандартів у цій сфері на даний час немає.

А.5 Роздратування, комфорт, моральний стан

Роздратування в даному контексті — це почуття незадоволення, обумовлене виникненням шуму. Вплив шуму на виникнення роздратування, почуття комфорту і моральний стан залежить від фізичних, психологічних і економічних обставин, тому індивідуальна реакція на той самий шум може бути дуже різною.

Розроблена низка акустичних показників для оцінювання залежності роздратування від шумової експозиції, серед яких треба відзначити рівень гучності у просторі і у навушниках, який може бути обчислений за аналізуванням результатів вимірювань у октавних і третинооктавних частотних смугах (ISO 532) і рівень сприйняття шуму LPN, обчислений за аналізуванням результатів вимірювань у тре­тинооктавних частотних смугах (ISO 3891, призначений, здебільшого, для оцінювання шуму літаків).

Оцінювальна (рейтингова) величина шуму NR, визначена за аналізом результатів вимірювань шуму у октавних частотних смугах — це один з багатьох показників, розроблених для оцінювання рівня шуму у людській спільноті для визначання реакції людей на шум. Для оцінювання властивостей се­редовища можна користуватись іншими показниками шуму.

Незалежно від того, за якою акустичною шкалою оцінюють шумову експозицію (дозу шуму) і роз­дратування, спричинене нею, треба визнати, що реакція людей дуже різниться внаслідок різниці пси- хосоціальних особливостей. Наприклад, шум, створюваний людьми, зазвичай подразнює більше, ніж механічний шум. Однак еквівалентний A-зважений рівень постійного звукового тиску обох видів шуму за певний часовий інтервал є дуже корисною величиною для оцінювання роздратування, самопочут­тя і морального стану.

Потрібно відзначити, що не завжди шум сприймається як небажаний чинник. Музика на вироб­ництві може покращити настрій, маскувальний шум невисокого рівня в офісі може створити ефект уса­мітнення і знизити завади від інших видів шуму (див. А.4).

ДОДАТОК В
(довідковий)

ПРИКЛАД ОБЧИСЛЕННЯ ЕКВІВАЛЕНТНОГО А-ЗВАЖЕНОГО
РІВНЯ ПОСТІЙНОГО ЗВУКОВОГО ТИСКУ 1АеквГ

ЗА ФОРМУЛОЮ, НАВЕДЕНОЮ У 4.3.4

Оцінюють шум під час різних видів виробничої діяльності на робочому місці (або будівельному майданчику) майстра і працівників відповідно до окремих часових інтервалів 7). Визначанню підлягає еквівалентний A-зважений рівень постійного звукового тиску £.АеквТЇ постійних характерних шумів у кож­ному часовому інтервалі. Визначають також експозицію (дозу) шуму, що надходить від сусідніх робо­чих місць під час виконання вказаних вище видів діяльності.

Вид діяльності

Ті, хв

^Аекв.Г, ДБ

101д^-10'’А'“ дБ

1 Свердлування отворів

5

107

87,2

2 Різання труб циркулярною пилкою

285

91

88,7

3 Закручування Гвинтів електричною викруткою

70

98

89,6

4 Маркування і підготовка

120

89

83



Величину ДАекВі 8г обчислюють за формулою, наведеною в 4.3.4, для Т = £ 7} = 8 год. У цьому ви­падку ДАеКв,8г = 94 дБ.

ДОДАТОК С

(довідковий)

ВИЗНАЧАННЯ РЕЙТИНГОВОГО (ОЦІНЮВАЛЬНОГО) РІВНЯ

С.1 Формула для розрахунку оцінювального рівня

Оцінювальний рівень для розрахункового часового інтервалу обчислюють за такою формулою: (^-Аг, Тг)і (^-АеквТг)і +^Ті + К-|/,

де 7) — тривалість розрахункового часового інтервалу (див. С.5);

(Z-Ar, л-)/ — еквівалентний A-зважений рівень звукового тиску постійного шуму протягом розрахун­кового часового інтервалу для /-того вимірювання;

Ку, — поправка на наявність тональних звуків протягом відлікового часового інтервалу (див. С.2);

Кі — поправка на наявність імпульсної складової протягом і-того часового інтервалу (див. С. 3).

Примітка 13-У цьому додатку розрахунковий часовий інтервал ідентичний нормалізованому часовому інтервалу, про який йдеться у 4.2.3.

Якщо тональні звуки або імпульси шуму наявні лише протягом певної частини розрахункового часового інтервалу, величини Кт і Кі треба скоригувати пропорційно тривалості цих звуків і імпульсів, або за допомогою формули:

(Ч,ТГ),. = юіду-f Tj дБі

де (^-агг )( — оцінювальний рівень шуму протягом розрахункового і-того часового інтервалу;

Тг —тривалість розрахункового часового інтервалу;

Tj — тривалість /-тої частини розрахункового часового інтервалу (див. С.5);

(Z-Аекв, Tr)j — еквівалентний A-зважений рівень постійного звукового тиску за часовий інтервал Tj -ту частину розрахункового інтервалу;

/<; = KTj+ Ку — сума поправок на наявність тонального й імпульсного складників шуму за часовий інтервал Tj.

Результат заокруглюють до найближчого більшого числа в децибелах.

С.2 Поправка на наявність тонального складника

Якщо тональний складник є суттєвим для характеристики шуму протягом певного часового інтер­валу, під час розрахунку оцінювального значення рівня LArтреба врахувати поправку до величини ек­вівалентного A-зваженого рівня постійного звукового тиску, визначену з урахуванням тривалості часо­вого інтервалу, під час якого цей тональний складник був наявний. Величину цієї поправки треба вка­зати. Достатньо простої методики об’єктивного оцінювання величини поправки на наявність тонального складника Кт не розроблено.

Примітка 14. На практиці помітний тональний складник шуму можна визначити у спектрі третинооктавної частотної смуги, якщо рівень звуку у цій третинооктавній смузі перевищує рівень звуку у суміжних смугах на 5 дБ і більше, проте зазвичай для детального аналізування наявності одного або кількох тональних звуків у шумовому сигналі необхідно провести аналіз у більш вузьких частотних смугах.

Якщо тональні складники чітко чутні у загальному шумі і їх наявність легко визначити аналізуван­ням у третинооктавних смугах, поправка на наявність таких звуків становитиме (5—6) дБ. Якщо такі складники ледве вловлюються під час прослуховування та(або) їх важко визначити за допомогою вузь- космугового аналізатора, достатньо ввести поправку величиною (2—3) дБ.

С.З Поправка на наявність імпульсного складника,