Щодо автомобільних доріг необхідно навести основні їх характеристики на існуючий стан, що забезпечують вирішення певних завдань ІТЗ ЦЗ (ЦО) для можливого транспортування евакуйова­них, а також проектні пропозиції, які сприяють вирішенню цих завдань. Зокрема, будівництво зовнішніх обходів населених пунктів, реконструкція автомобільних доріг, пропозиції щодо прокла­дання альтернативних доріг.

Щодо залізниць надаються основні їх характеристики на існуючий стан, що вже створюють умо­ви вирішення певних завдань ІТЗ ЦЗ (ЦО) з евакуації населення, а також проектні пропозиції, що сприяють їх реаліцації.

  1. Гідротехнічні заходи

На основі матеріалів схеми планування території АРК, області аналізуються можливості гідро­технічної мережі АРК, області на існуючий стан щодо забезпечення сталого функціонування по відношенню до різних надзвичайних ситуацій гідротехнічного профілю. Надається якісна оцінка проектних рішень щодо сталого функціонування території області стосовно можливого катаст­рофічного затоплення.

  1. Забезпечення захищеного автономного водопостачання

У складі розділу ІТЗ ЦЗ (ЦО) схеми планування території АРК, області головний акцент робить­ся на автономізацію забезпечення водою евакуйованого населення за рахунок захищених джерел водопостачання (тобто підземних джерел).

За даними прогнозних запасів підземних джерел по районах АРК, області виконується оцінка чисельності евакуйованих (при нормі забезпеченості 25 л за добу на особу), які можуть бути розміщені на території безпечних (тип 1 і тип 2) та безпечних районів із врахуванням місцевого на­селення.

За результатами оцінки.визначається можливість вибраних безпечних (тип 1 і тип 2) та безпеч­них районів забезпечення питною водою визначеної потенційної кількості евакуйованих.

  1. Забезпечення автономного енергопостачання

У складі розділу ІТЗ ЦЗ (ЦО) схеми планування території АРК, області головний акцент робить­ся на автономізацію забезпечення життєдіяльності евакуйованого населення.

Визначаються напрямки забезпечення енергією евакуйованого населення, яке може бути роз­міщене у безпечних (тип 1 та тип 2) та безпечних районах, за рахунок використання таких автоном­них джерел електропостачання, як вітроустановки, малі гідроелектростанції, геліоустановки, а також за рахунок впровадження як фотоенергетичного, так і теплоенергетичного обладнання, біое­нергетичних установок на основі використання джерела поновлюваної енергії біомаси з мож­ливістю комплексного поєднання декількох видів автономного енергозабезпечення.

  1. ВИКОНАННЯ РОЗДІЛУ ІТЗ ЦЗ (ЦО) НА МИРНИЙ ЧАС У СКЛАДІ СХЕМИ ПЛАНУВАННЯ ТЕРИТОРІЇ РАЙОНУ

    1. Розділ ІТЗ ЦЗ (ЦО) виконується згідно з завданням у додатку Б (Б.2).

Вихідна інформаційна база розроблення розділу однакова з даними, що необхідні для виконан­ня зонування території області за вимогами цивільного захисту (цивільної оборони) на мирний час. Це чисельність населення та житловий фонд за всіма населеними пунктами області (від міст до сільських населених пунктів).

Інша вихідна інформація надається замовником (згідно з додатком В (В.2)), яка одержана від територіальних органів виконавчої влади, що забезпечують реалізацію державної політики у сфе­рах цивільного захисту та структурних підрозділів з питань цивільного захисту Ради міністрів АРК або відповідної облдержадміністрації та райдержадміністрації. Крім того, для виконання розділу ІТЗ ЦЗ (ЦО) у складі схеми планування території району враховуються вирішення схеми планування території АРК або відповідної області.

В цілому для виконання розділу ІТЗ ЦЗ (ЦО) як вихідні дані використовуються графічні та текс­тові матеріали схеми планування території району. Креслення "Інженерно-технічні заходи цивіль­ного захисту (цивільної оборони) на мирний час" виконується з використанням проектного плану (основного креслення) у вдвічі меншому масштабі.

Основні техніко-економічні показники розроблення розділу ІТЗ ЦЗ (ЦО) представлені у додатку А (таблиця А.1).

Ступінь деталізації розділу ІТЗ ЦЗ (ЦО) на мирний час відповідає деталізації схеми планування території району згідно з ДБН Б. 1.1-13.

  1. Зонування території району на мирний час

    1. Виконання розділу ІТЗ ЦЗ (ЦО) у схемі планування району на мирний час починається з аналізу напрацювань, що виконані у розділі ІТЗ ЦЗ (ЦО) на мирний час у схемі планування території АРК або відповідної області.

Після проведеного аналізу визначаються зони за вимогами цивільного захисту (цивільної обо­рони) від найбільш небезпечних об'єктів як на території району, так і тих об'єктів, що впливають на район за його межами.

При виконанні зонування території області за вимогами ДБН В.1.2-4 на мирний час пропо­нується концепція побудови зонування від одночасної дії надзвичайних ситуацій від всіх хімічно не­безпечних об'єктів, від АЕС, від гідроелектростанцій (зони можливого катастрофічного затоплення).

Всі інші зони розглядаються як зони локального впливу на деякі локальні території району (зони від можливих аварій на складах боєприпасів тощо).

За наявності впливу АЕС із загальної зони можливого хімічного забруднення від впливових хімічно небезпечних об'єктів виділяються дві найбільш небезпечні зони:

  • перша зона можливого хімічного забруднення знаходиться на відстані до 2,5 км від джерела хімічної небезпеки;

  • друга зона можливого хімічного забруднення знаходиться на відстані від 2,5 км до 5,0 км від джерела хімічної небезпеки.

Відповідно до ДБН В. 1.2-4 від АЕС визначається ЗО- або 50-кілометрова зона можливого небез­печного радіоактивного забруднення та 100-кілометрова зона можливого сильного радіоактивного забруднення.

  • відповідності із розміщенням зазначених зон визначаються території безпечних (тип 1 і тип 2) та безпечних районів.

Безпечні райони (тип 1 і тип 2) знаходяться у 100-кілометровій зоні можливого сильного радіоактивного забруднення, але за межами першої та другої зон впливу можливого хімічного за­бруднення від магістральної залізниці і аміакопроводу, а також зони можливого катастрофічного за­топлення.

Безпечні райони знаходяться за межами 100-кілометрової зони можливого сильного радіоак­тивного забруднення, а також за межами першої, другої та третьої зон впливу можливого хімічного забруднення від магістральної залізниці і аміакопроводу та зони можливого катастрофічного затоп­лення (також враховуються інші небезпечні локальні зони).

За відсутності впливу АЕС (або незначному її впливі) загальна зона можливого хімічного за­бруднення розподіляється на три зони:

  • перша зона можливого хімічного забруднення знаходиться на відстані до 2,5 км від джерела хімічної небезпеки;

  • друга зона можливого хімічного забруднення знаходиться на відстані від 2,5 км до 5,0 км від джерела хімічної небезпеки;

  • третя зона можливого хімічного забруднення знаходиться на відстані більше 5,0 км від джере­ла хімічної небезпеки (і в тому числі і за межами зони можливого катастрофічного затоплення), відноситься до безпечних районів (тип 2).

Територія за межами впливу зони можливого хімічного забруднення та за межами зони можли­вого катастрофічного затоплення (також враховуються інші небезпечні локальні зони) відноситься до безпечних районів.

Визначені графічно зони характеризуються чисельністю населення, що розміщується в межах цих зон, у тисячах осіб.

Одним із головних завдань виконання зонування є визначення безпечних (тип 1 і тип 2) та без­печних районів за параметрами чисельності місцевого населення та параметрами житлового фон­ду, який розміщено в зазначених районах.

У процесі побудови зонування на території району уточнюються показники, розраховані у розділі ІТЗ ЦЗ (ЦО) у складі схеми планування території АРК або відповідної області для району.

  1. Наступним кроком виконання розділу ІТЗ ЦЗ (ЦО) на мирний час є розрахунки щодо визна­чення потенціалу безпечних (тип 1 і тип 2) та безпечних районів за ємністю їх житлового фонду для розміщення евакуйованого населення у безпечних (тип 1 і тип 2) та безпечних районах, якщо за розділом ІТЗ ЦЗ (ЦО) у складі схеми планування території АРК або відповідної області такі території у складі району передбачені.

Виконуються уточнюючі розрахунки ємності безпечних (тип 1 і тип 2) та безпечних районів за потенціалом житлового фонду на основі нормативних показників, що прийняті у розділі ІТЗ ЦЗ (ЦО), у складі схеми планування території АРК або відповідної області.

  1. Евакуації підлягає населення, що проживає у ЗО- або 50-кілометровій зоні можливого не­безпечного радіоактивного забруднення. При цьому часткове перекриття території населеного пун­кту зазначеними зонами потребує евакуації населення всього населеного пункту.

  2. Для обслуговування евакуйованого населення на територіях, де передбачено його розміщення, визначаються спеціалізовані центри. Ці спеціалізовані центри можуть бути розташова­ними в адміністративних районах або містах обласного значення, що знаходяться на території розміщення евакуйованого населення. В цих центрах розміщуються:

  • основні приймальні пункти;

  • об'єкти міжселищного медичного і торгово-побутового обслуговування та обслуговування по- страждалого населення закладами громадського харчування;

  • склади і бази для забезпечення міжселищного обслуговування.

На території безпечних районів, де відсутні адміністративні центри, відповідні заклади можуть бути розміщені у найбільш забезпечених магістрально-транспортною інфраструктурою селищах міського типу або великих селах.

Нормативна містобудівна база розрахунків об'єктів міжселищного медичного та торгово-побу­тового обслуговування та обслуговування постраждалого населення закладами громадського хар­чування, а також складів і баз на мирний час відсутня.

Рішення з розміщення зазначених центрів, що прийняті у розділі ІТЗ ЦЗ (ЦО) у складі схеми планування території АРК або відповідної області, конкретизуються у розділі ІТЗ ЦЗ (ЦО) району.

  1. Забезпечення захисними спорудами населення району із врахуванням чисельності працюючих на мирний час

    1. Розрахунок ємності захисних споруд виконується з урахуванням забезпечення сховища­ми населення області з трьома режимами фільтровентиляції у першій та другій зонах загальної зони можливого хімічного забруднення, що розраховані у відповідності із зонуванням території об­ласті за вимогами цивільного захисту (цивільної оборони) на мирний час.

Крім того, розрахунок ємності захисних споруд виконується з урахуванням забезпечення ПРУ населення області у ЗО- або 50-кілометровій зоні можливого небезпечного радіоактивного забруд­нення та у 100-кілометровій зоні можливого сильного радіоактивного забруднення (безпечні райони (тип 1)) із врахуванням забезпечення евакуйованих у цю зону необхідною ємністю протирадіаційних укриттів.

Наявність потреби у сховищах з трьома режимами фільтровентиляції у відповідних зонах змен­шує потребу у ПРУ.

Запропонований розрахунок ємності захисних споруд враховує все населення району, але за­гальна потреба у ємності захисних споруд у кожному населеному пункті повинна бути додатково збільшена на кількість працюючих. Зазначене питання вирішується у подальшому при розробленні генерального плану кожного населеного пункту.

У складі схеми планування території району виконується розрахунок чисельності працюючих в районі. Загальна потреба у ємності зазначених захисних споруд по району може бути більшою (орієнтовно на (10-30)%).

Виконуються розрахунки показників ємності сховищ з трьома режимами фільтровентиляції та ПРУ, які уточнюють показники, що прийняті у розділі ІТЗ ЦЗ (ЦО) у складі схеми планування тери­торії АРК або відповідної області.

  1. Захисні споруди, що знаходяться у зонах впливу можливого катастрофічного затоплення, необхідно пропонувати для переведення під інше функціональне використання.

Загальні потреби у ємності захисних споруд у зонах можливого небезпечного радіоактивного забруднення містять також потреби населення, що перебуває у зонах можливого катастрофічного затоплення. Уточнення додаткової ємності захисних споруд для розміщення евакуйованого насе­лення за межами зони можливого катастрофічного затоплення виконується при розробленні гене­ральних планів відповідних населених пунктів.

Загальний розрахунок ємності захисних споруд області містить також потреби населення, що перебуває у зонах впливу від можливих надзвичайних ситуацій на складах боєприпасів. Тому, окрім евакуації населення з цих населених пунктів, можна запропонувати підвищення ступеня захисту за­хисних споруд, які входять до загального розрахунку у цих населених пунктах, для захисту місцево­го населення у разі неможливості швидкої евакуації.

На основі вихідних даних, що одержані для розроблення розділу ІТЗ ЦЗ (ЦО), виконується аналіз врахування зазначених показників і за необхідності вносяться уточнення в показники, прий­няті у розділі ІТЗ ЦЗ (ЦО) у складі схеми планування території АРК або відповідної області, які сто­суються даного району.

  1. Містобудівні характеристики найбільш важливих потенційних джерел небезпеки, що можуть впливати локально на шляхи евакуації та проміжне або кінцеве розміщення евакуйованих на мирний час

Виконується містобудівний аналіз наявності потенційно небезпечних об'єктів та об'єктів підвй- щеної небезпеки на території безпечних (тип 1 і тип 2) та безпечних районів, на яких розміщується евакуйоване населення у межах розроблюваного району.