Енергетичний аналіз треба виконувати з певною періодичністю для своєчасного актуалізування, а також у разі істотних змін, що стосуються будівель, поліпшення, систем або процесів.

  1. Базовий рівень енергетичних характеристик

Організація повинна встановити базовий рівень енергетичних характеристик, використовуючи при цьому інформацію щодо первинного енергетичного аналізу, використовуючи дані за період, прийнятний для ідентифікації використання та споживання організацією енергії. Зміни, що стосуються енергетичних характеристик, потрібно вимірювати відносно базового рівня енергетичних характеристик.

Коригування базового рівня енергетичних характеристик треба виконувати, якщо

  • показники енергетичної ефективності більше не відображають режими використання та споживання енергії організацією;

  • відбулися значні зміни процесів, робочих схем або енергетичних систем, або

  • згідно з попередньо визначеним методом.

Базовий рівень енергетичних характеристик має бути підтримано і зареєстровано відпо­відним чином.

  1. Показники (індикатори) досягненої енергоефективності

Організація має визначити показники досягненої енергоефективності (ІЕЕ), що є прийнятними для здійснення моніторингу та вимірювання своїх енергетичних характеристик. Методологія визначення та актуалізації цих показників має бути задокументована і має підлягати аналізуванню на регулярній основі.

ІЕЕ треба аналізувати й порівнювати з базовим рівнем енергетичних характеристик установле­ним порядком.

  1. Енергетичні цілі, завдання та плани заходів з енергетичного менеджменту

Організація повинна встановити, запровадити та підтримувати документально оформлені енергетичні цілі й завдання для відповідних функцій і рівнів керування, процесів, устатковання чи засобів обслуговування на рівні організації. Для досягнення поставлених цілей і завдань необхідно встановити конкретні строки.

Поставлені цілі й завдання має бути узгоджено з енергетичною політикою. Завдання потрібно узгодити з цілями.

Під час постановления та аналізування цілей і завдань організація повинна враховувати законодавчі та інші вимоги, які вона зобов’язалася виконувати, режими значного використання енергії та можливості для поліпшення енергетичних характеристик відповідно до результатів енергетичного аналізу. Організація також повинна враховувати свої фінансові, функційні та бізнес- умови і технологічні можливості, ураховуючи інтереси зацікавлених сторін.

Організація має розробити, упровадити та дотримуватися планів заходів щодо досягнення своїх цілей і завдань. Ці плани мають охоплювати

  • розподіл відповідальності;

  • необхідні засоби та строки для досягнення кожної поставленої цілі;

  • викладення методу, за допомогою якого провадитимуть перевіряння поліпшення енергетичних характеристик;

  • викладення методу перевіряння отриманих результатів.

Ці плани заходів треба задокументувати і їх треба оновлювати з певною періодичністю.

  1. Впровадження та функціювання

    1. Загальні положення

Організація повинна використовувати плани заходів та інші вихідні дані за результатами процесу планування для впровадження та забезпечення належного функціювання.

  1. Компетентність, підготовленість і обізнаність

Організація повинна забезпечити, щоб кожний/усі працівник(и), що працює(-ють) для організації чи за її дорученістю, стосовно використання енергії, був(-ли) компетентними завдяки відповідній освіті, тобто на основі навчання та підготування, певних навичок або досвіду. Організація має визначити потреби в навчанні та підготуванні персоналу у сфері керування режимами використання енергії та функціювання СЕМ. Організація має організувати навчання й підготування персоналу або вжити інших заходів для задоволення цих потреб.

При цьому необхідно забезпечити ведення та зберігання відповідних записів.

Організація повинна забезпечити, щоб кожний/усі працівник(и), що працює(-ють) для неї чи за її дорученістю, усвідомлював(-ли)

  1. важливість відповідності енергетичній політиці, процедурам і вимогам СЕМ;

  2. свої функційні обов’язки та відповідальність за досягнення відповідно до вимог СЕМ;

  3. переваги, пов’язані з поліпшенням енергетичних характеристик;

  4. вплив (фактичний або потенційний) своєї роботи щодо використання та споживання енергії й те, як його робота сприяє загальному внеску у досягнення енергетичних цілей і завдань, а також потенційно можливі наслідки недотримання встановлених процедур.

  1. Обмін інформацією

Організація має забезпечити внутрішній інформаційний обмін з питань енергоефективності та СЕМ, відповідно до розміру організації.

Організація повинна розробити та запровадити процес, за допомогою якого кожен працівник, що працює для організації або за її дорученістю, мав би можливість висловлювати своє міркування або пропонувати поліпшення СЕМ.

Організація має вирішити питання про те, чи буде вона здійснювати зовнішній інформаційний обмін з питань своєї енергетичної політики, СЕМ і енергетичних характеристик і задокументувати прийняте рішення. У разі, якщо рішення щодо зовнішнього обміну інформацією буде прийнято, то організація повинна розробити та запровадити методи такого інформаційного обміну.

  1. Документація

    1. Вимоги до документації

Організація повинна встановити, запровадити та забезпечувати збереження інформації на паперових, електронних або на будь-яких інших носіях, щоб зафіксувати основоположні елементи СЕМ та їх взаємодію.

У документації СЕМ має бути зазначено:

  1. сферу застосування та обмеження щодо СЕМ;

  2. енергетичну політику;

  3. цілі, завдання, плани заходів;

  4. документи, зокрема протоколи, що відповідають вимогам цього стандарту.

у) інші документи, які організація вважає необхідними.

Примітка. Ступінь і обсяг документації можуть розрізнятися для окремих організацій через

  • масштаб організації й тип її діяльності;

  • складність процесів і їх взаємний вплив;

  • рівень компетентності персоналу.

4.5.4.2 Керування документацією

Необхідне за цим стандартом і СЕМ документування має бути регульованим. Воно охоплює технічне документування в тих випадках, коли це потрібно.

  1. Організація має розробити, упровадити й підтримувати процедуру(-и), яка(-і) передбачає(-ють) а) підтвердження адекватності документів до їх оприлюднення;періодичний аналіз та оновлення документів, за потреби;

  2. забезпечення ідентифікації змін і статусу перегляду документів;

  3. забезпечення наявності відповідних версій чинних документів у місцях їх застосування;

  4. забезпечення дотримання розбірливості документів, та простоти ідентифікації;

  5. забезпечення ідентифікації та керування розсипкою документів зовнішнього надходження, визначених організацією як необхідних для планування й функціювання СЕМ;

д) запобігання ненавмисному застосуванню застарілих документів і застосування належної ідентифікації цих документів, залишених для будь-яких потреб.

4.5.5 Керування операціями

Організація має ідентифікувати та планувати операції та роботи, які пов’язані із суттєвим використанням енергії, а також узгоджувати їх з енергетичною політикою, цілями, завданнями, планами заходів у сфері енергетики, щоб забезпечити їх виконання, згідно з заданими умовами через а) визначення та встановлення критеріїв для ефективного експлуатування та технічного обслуговування, пов’язаних зі значним використанням енергії, коли їх відсутність може призвести до значного відхилення енергетичних характеристик від бажаних значень;

  1. експлуатування та обслуговування будівель, процесів, систем і устатковання, відповідно до встановлених операційних (робочих) критеріїв;

  2. належне інформування персоналу, що працює для організації або, за її дорученістю, з питань керування робочими операціями.

Примітка. Плануючи позаштатні чи надзвичайні ситуації, або потенційні аварії, що передбачають забезпечення відповідним устаткованням, організація може вирішити врахувати рівень енергетичних характеристик під час визначання своєї реакції на виникнення таких ситуацій.

  1. Проектування

Організація повинна розглядати можливості поліпшення енергетичних характеристик, і керування робочими операціями під час проектування нових, модифікованих і реконструйованих споруд, устат­ковання, систем і процесів, які можуть мати значний вплив на її енергетичні характеристики.

Результати оцінювання енергетичних характеристик необхідно, за потреби долучати до опису технічних вимог щодо проектування та забезпечення необхідними коштами відповідного(-их) проекту(-ів).

Результати роботи з проектування має бути відповідно задокументовано.

  1. Забезпечення енергетичними послугами, продукцією, устаткованням і енергією

Під час закупівлі енергетичних послуг, продукції й устатковання, які мають або можуть суттєво впливати на обсяги використання енергії, організація має інформувати постачальників про те, що будуть також оцінювати енергетичні характеристики.

Організація має розробити та запровадити критерії оцінювання ефективності використання енергії, енергоспоживання та енергоефективності протягом запланованого чи очікуваного періоду закупівель, під час закупівлі енергії з використанням матеріалів, устатковання й послуг, що, як очікують, можуть суттєво впливати на енергетичні характеристики організації.

Організація має, наскільки це можливо, визначати та задокументувати специфікації на за­купівлю енергії, щоб ефективно її використовувати.

Примітка. Стосовно докладнішої інформації див. додаток А.

4.6 Перевіряння

  1. Моніторинг, вимірювання й аналізування

Організація має забезпечити періодичне проведення моніторингу, вимірювання та аналізу ключових характеристик своїх операцій, що визначають енергетичні характеристики. Ключові характеристики мають охоплювати щонайменше

  1. суттєві значення використання енергії та інші результати енергетичного аналізу;

  2. відповідні параметри, що суттєво впливають на енерговикористання;

  3. показники ІЕЕ;

  4. ефективність планів заходів щодо досягнення поставлених цілей та завдань;

  5. оцінку фактичного енергоспоживання, порівняно з очікуваним.

Результати процесу моніторингу та вимірювання ключових характеристик треба відповідно реєструвати.

Зважаючи на розмір і специфіку організації та наявного устатковання для моніторингу й вимірювань, має бути розроблено та впроваджено план енергетичних вимірювань.

Примітка. Засоби вимірювання можуть варіюватися від стандартних приладів обліку підключених до енергомережі, для малих організацій, до систем моніторингу та проведення вимірювань, підключених до прикладного програмного забезпечення, яке здатне консолідувати дані й робити автоматичний аналіз. Організація має сама визначати засоби та методи вимірювання.

Організація має визначити та періодично аналізувати свої потреби щодо проведення вимірювань. Організація повинна забезпечити, щоб обладнання, яке використовують під час проведення моні­торингу та вимірювання ключових характеристик, забезпечувало отримання точних і відтворюваних даних. Треба зберігати записи, пов'язані з калібруванням та іншими заходами, що стосуються встановлення точності й відтворюваності отриманих результатів.

Організація має досліджувати та реагувати на значні відхили енергетичних характеристик від запланованих значень.

Необхідно документувати результати цих робіт.

  1. Оцінювання відповідності законодавчим та іншим вимогам

Організація повинна оцінювати відповідність своєї діяльності законодавчим та іншим вимогам, які організація зобов'язалася виконувати та які стосуються використання та споживання енергії.

Необхідно задокументувати результати оцінювання відповідності.

  1. Внутрішній аудит СЕМ

Організація має провадити внутрішні аудити з запланованою періодичністю задля встанов­лення того, що СЕМ

  • відповідає запланованим заходам у сфері енергетичного менеджменту, і вимогам цього стандарту;

  • відповідає встановленим енергетичним цілям і завданням;

  • результативно запроваджена, підтримувана в робочому стані і поліпшує енергетичні характеристики.

Програму та графіки аудитів треба планувати з урахуванням статусу й важливості процесів і ділянок, що підлягають аудиту, а також результатів попередніх аудитів.

Вибір аудиторів і порядку проведення аудитів мають забезпечувати об'єктивність і неупередженість процесу аудиту.

Документацію щодо результатів аудиту треба зберігати та доводити до відома найвищого керівництва.

  1. Невідповідності, корекції, коригувальні та запобіжні дії

Організація має опікуватися фактичними та потенційно можливими невідповідностями, а також має здійснювати коригувальні та запобіжні дії, охоплюючи такі: