1. ВИМОГИ ТА/АБО ЗАХОДИ ЩОДО ГІГІЄНИ

Всі види небезпеки можна унеможливити або зменшити, якщо обладнання буде продумано скон­струйоване і придатне для монтажу, експлуатації, очищання і технічного обслуговування.

Вимоги щодо гігієни для різних зон обладнання залежать від функції зони, виду оброблюваного харчового продукту і видів небезпеки для харчового продукту.

  1. Конструктивні матеріали

    1. Загальні вимоги

Матеріали повинні бути придатні для застосовування за призначеністю. Поверхні матеріалів і покривів повинні бути міцні, легко очищатись і, у разі потреби дезінфікуватись. Вони не повинні мати зламів, повинні бути стійкі до утворення тріщин, відшарування, ерозії і під час використовування за призначеністю перешкоджати проникненню небажаних речовин.

  1. Зона харчового продукту

На додаток до загальних вимог за 5.1.1 матеріали, за умов експлуатації за призначеністю, повинні бути:

  • тривкі до корозії;

  • нетоксичні;

  • неабсорбувальні (за винятком випадків, коли це технічно або технологічно неможливо).

Матеріали повинні:

  • не надавати харчовому продуктові невластивого запаху, кольору або присмаку;

  • не сприяти забрудненню харчових продуктів і не впливати шкідливо на харчовий продукт.

Національна примітка. В Україні для поверхонь обладнання, що контактують з харчовим продуктом або впли­вають на нього, застосовують матеріали та покриви, які мають дозвіл органів Держсаннагляду на таке застосовуван­ня. Рівні міграції токсичних елементів та хімічних сполук у харчовий продукт, що контактує, встановлено у чинних нор­мативних документах.

  1. Конструкція

    1. Зона харчового продукту

      1. Поверхні

Поверхні повинні бути придатні для очищання і, у разі потреби, дезінфекції. Для цього вони по­винні бути гладкі, суцільні або герметичні.

Конструкція і властивості поверхні повинні запобігати мимовільним відділянням частинок із зони продукту та їх повторному поверненню до неї, якщо це повернення буде сприяти небезпеці перероб­люваного продукту.

На поверхні у невеликих щілинах не повинні залишатись рештки продукту, які важко звідти ви­далити і які сприяють небезпеці забруднення. Ці вимоги відносяться також до частин обладнання, які знімають у разі очищання.

Обробляння поверхні згідно з ISO 468 потрібно виконувати за технічними вимогами, обмежени­ми оцінкою показників Rz і Ra, встановлених спеціальними С-стандартами для обладнання.

Примітка. На додаток до цих загальних вимог поверхні у зоні, що ке контактує з харчовим продуктом, або у зоні бризок потрібно розглядати як зони харчового продукту, де можливе забруднення, наприклад, там, де продукти контак­тують з руками.

  1. З’єднання

    1. Жорсткі з'єднання

З’єднання повинні бути герметичні та гігієнічні. Потрібно уникати заглибин, щілин, тріщин, країв, що виступають, внутрішніх виступів, мертвих зон (рисунки В.4, В.5 і В.6).

  1. Рознімні з’єднання

Рознімні з’єднання повинні бути точно припасовані та гігієнічні (рисунки В.7, В.8, В.9 і В. 10).

  1. З’єднувальні елементи

Потрібно уникати з'єднувальних елементів, зокрема гвинтів, болтів, заклепок тощо. Якщо це тех­нічно неможливо, то вони повинні очищатися і, у разі потреби, дезінфікуватися (рисунок В. 11).

  1. Стік

В обладнанні повинен бути автоматичний стік або рідину, що залишається, потрібно видаляти іншими методами (рисунки В. 12, В.13І В. 14).

  1. Внутрішні кути і грані

Внутрішні кути і грані повинні бути сконструйовані так. щоб їх можна було очистити і, у разі по­треби, продезінфікувати (рисунок В. 15).

Внутрішні кути і грані повинні відповідати вимогам, які встановлено спеціальними С-стандарта- ми для обладнання.

  1. Мертві зони

Під час конструювання, виготовляння та установлювання обладнання потрібно, наскільки це тех­нічно можливо, уникати мертвих зон (рисунки В.16 і В. 17).

Мертві зони, яких неможливо уникнути, повинні бути виконані так, щоб їх можна було очистити, у разі потреби, продезінфікувати і видалити звідти продукт.

  1. Підшипники і вали

Підшипники потрібно розміщувати поза зоною харчового продукту, за винятком, коли це техніч­но неможливо, або змащувати нешкідливими для харчового продукту мастильними матеріалами. Вони повинні бути доступні для очищання і. у разі потреби, для дезінфекції (рисунки В. 18 і В. 19).

Вали та їх ущільнення у зоні харчового продукту повинні самозмащуватися (продуктом) або їх потрібно змащувати нешкідливим для продукту мастилом. Вони повинні бути доступні для очищан­ня і, у разі потреби, для дезінфекції.

Примітка. Вимоги до обладнання, використовуваного в асептичних процесах, можна взяти зі спеціальних С-стан- дартів.

  1. Оснащування приладами

Оснащування приладами повинно відповідати вимогам розділу 5 (рисунки В.20 і В.21).

  1. Обшивка, накривки і дверцята

Ці деталі повинні бути сконструйовані так, щоб унеможливити будь-який шкідливий вплив (на­приклад, за рахунок будь-якого прониклого та/або накопиченого бруду), їх потрібно очищати і, у разі по­треби, дезінфікувати.

  1. Пристрої керування

Якщо немає ручного контакту з продуктом, зони або деталі обладнання, які обслуговує оператор з метою контролювання, можна розглядати як зони, що не контактують з харчовим продуктом. У разі контакту рук з продуктом, внаслідок якого можливе його забруднення, ці зони або деталі потрібно роз­глядати як зони харчового продукту відповідно до 3.4.1.

  1. Зона бризок

Зона бризок повинна бути сконструйована і виготовлена аналогічно зоні харчового продукту.

Оскільки бризки від харчових продуктів не повертаються знову у продукт, то вимоги до конструкції зони повинні бути менш жорсткі, на підставі припущення, що це не впливає негативно на продукт:

  • технічні вимоги до якості поверхні і матеріалів, з яких її виготовлено, повинні бути менш су­ворі, і повинні допускатись більш високі значення Rz і Ra;

  • внутрішні кути і грані повинні мати менший радіус, ніж для зони харчового продукту, їх потрібно очищати і, у разі потреби, дезінфікувати.

Підшипники, ущільнювачі, вали тощо, що розміщені у зоні бризок, можна змащувати мастилом, непридатним для продукту за умови, що це не чинить шкідливого впливу на продукт.

  1. Зона, що не контактує з харчовим продуктом

На додаток до загальних вимог відповідно до 5.1.1 незахищені поверхні зон, що не контактують з харчовим продуктом, повинні бути виготовлені з корозійнотривких матеріалів або з матеріалів, що задовольняють вимоги цього стандарту (за допомогою покриву або фарби). Ці поверхні потрібно очи­щати і, у разі потреби, дезінфікувати, вони не повинні забруднювати продукти і шкідливо на них впли­вати.

Обладнання повинно бути сконструйовано і виготовлено так, щоб запобігти накопиченню вологи, проникненню і скупченню забруднювальних і шкідливих речовин і, щоб було можливе контролювання, технічне обслуговування, введення в дію, очищання і, у разі потреби, дезінфекція. Порожнини повинні бути повністю закриті і ретельно загерметизовані.

  1. Пристрої живлення

Пристрої живлення, трубопроводи, з’єднання і пов’язані з ними частини обладнання, повинні відповідати вимогам згідно з 5.2.1,5.2.2 і 5.2.3 відповідних зон, до яких вони відносяться, і не повинні створювати небезпеку, як зазначено у розділі 4.

  1. КОНТРОЛЮВАННЯ ВИМОГ ТА/АБО ЗАХОДІВ З ГІГІЄНИ

Контролювання відповідності вимогам щодо гігієни потрібно проводити, використовуючи один або декілька методів контролювання, наведених у таблиці 1.

Таблиця 1

Відповідний підпункт

Вимога

Контролювання

5.1.1

Міцність

Перелік матеріалів (харчових продуктів, умов переробляння і очищання тощо) та/або практичне або функційне контро­лювання

5.1.1

5.2.1.1

5.2.1.3

5.2.1.5

5.2.1.6

5.2.1.7

5.2.1.9 5.2.2 5.2.3

Очисність та/або продезінфіковність

Візуальне контролювання (креслення; на обладнанні) га/або практичне, мікробіологічне або функційне контролювання

5.1.2

5.2.3

Тривкість до корозії

Перелік матеріалів (харчових продуктів, умов очищання і пе­реробляння тощо) та/або практичне або функційне контро­лювання

5.1.2

Нетоксичність

Перелік матеріалів або практичне випробування для мате­ріалів і об'єктів, передбачених для контакту з харчовими продуктами

5.1.2

Неабсорбовність

Перелік матеріалів або практичне випробування для мате­ріалів і об'єктів, передбачених для контакту з харчовими продуктами



Закінчення таблиці 1

Відповідний підпункт

Вимога

Контролювання

5.1.2

Відсутність передавання харчовому продуктові невластивих запахів, кольору або присмаку

Перелік матеріалів або практичне випробування для матеріалів і об’єктів, які передбачені для контакту з харчовими продуктами

5.1.2

5.2.3

Відсутність забруднення харчового продукту і негатив­ного впливу на нього

Перелік матеріалів або практичне випробування для матеріалів і об’єктів, передбачених для контакту з харчовими продуктами

5.2.1.1

Конструкція поверхні

Візуальне контролювання (креслення; на обладнанні)

5.2.1.1

5.2.2

Обробляння поверхні

Вимірювання згідно з ISO 468

5.2.1.2.1

Жорсткі з’єднання

Візуальне контролювання

5.2.1.2.2

Рознімні з’єднання

Візуальне контролювання

5.2.1.3

З’єднувальні елементи

Візуальне контролювання

5.2.1.4

5.2.1.6

5.2.3

Стік

Візуальне контролювання (креслення; на обладнанні) і практичне випробування

5.2.1.5

5.2.2

Внутрішні кути і грані

Вимірювання

5.2.1.6

Мертві зони

Візуальне контролювання

5.2.1.7

Підшипники і вали

Візуальне контролювання

5.2.1.9

Обшивка, накривки, дверцята

Візуальне контролювання

5.2.1.10

Пристрої керування

Візуальне контролювання

5.2.2

Зона бризок

Див. відповідні підпункти у 5.2.1 вище

5.2.3

Зона, що не контактує з харчовим продуктом

Див. відповідні підпункти у 5.2.1 вище

5.2.4

Пристрої живлення

Див. відповідні підпункти у 5.2.1 вище

Примітка 1. Закрите обладнання для харчової промисловості можна розглядати, як очищуване, якщо його мож­на перевірити практичним контролюванням всього обладнання і його окремих складових частин.

Примітка 2. Відкрите обладнання для харчової промисловості можна розглядати, як очищуване, якщо воно відпо­відає вимогам таблиці 1 і спеціальним стандартам.



  1. ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ СПОЖИВАЧА

Інформація про застосовування відповідно до призначеності обладнання для харчової промисло­вості і обмеження повинно бути викладено у настанові для споживача.

Дотримуючись вимог до конструкції і виготовляння, основною метою є максимально унеможли­вити або зменшити всі види небезпеки.

За наявності видів небезпеки, які не можна унеможливити, споживачі повинні бути проінформо­вані про всі використовувані заходи, охоплюючи потребу спеціального навчання.

Інформація для споживача повинна відповідати вимогам розділу 5 EN 292-2:1991. У розпоряд­ження споживача потрібно надати настанову з експлуатації.

  1. Настанова з експлуатації

Настанова з експлуатації повинна відповідати вимогам і рекомендаціям згідно з 5.5 EN 292-2:1991 і вміщувати принаймні зазначену нижче інформацію.

  1. Інформація щодо установлювання

Зокрема:

  • необхідна площа для експлуатації і технічного обслуговування, наприклад, щоб виконувати не­обхідні заходи під час установлювання обладнання. Потрібно забезпечити достатній доступ до облад­нання і прилеглих зон для обслуговування і очищання, щоб можна було підтримувати необхідний гігієнічний стан обладнання;

  • допустимі навколишні умови і, у разі потреби, вживання заходів для того, щоб харчовий про­дукт, що перебуває у процесі обробляння на відкритому повітрі, не зазнавав шкідливого впливу, на­приклад, повітряних потоків, пилу або рідин внаслідок витоку рідини, конденсації або аерозолів.

  1. Інформація щодо очищання

Настанова з експлуатації повинна містити рекомендовані засоби для очищання і дезінфекції, а також вказівки щодо очищання, дезінфекції, промивання і контролювання чистоти.

Спосіб і частота очищання різних поверхонь залежить від оброблюваних харчових продуктів і пов'язаної з цим небезпеки. Виробник повинен надавати спеціальні вказівки щодо відповідного ви­користовування.