Захист кріпильних елементів
Необхідно передбачити засоби захисту від випадкового послаблення зовнішніх та внутрішніх кріпильних елементів, а також пристроїв індикації рівня рідини, пробок та інших частин для заповнювання або спускання рідини.Приклади засобів захисту від випадкового послаблення:
заповнення нарізі клеєм;
застосування стопорних шайб;
закріплювання головок болтів дротом.
Попереджувальні написи не вважаються достатніми.
Індикація захисного рівня
Покажчики рівня
Покажчик(и) рівня захисної рідини, що відповідають вимогам 4.6.1—4.6.3, повинні забезпечувати в умовах експлуатації просте перевіряння рівня рідини в кожному відділенні.
Маркування
Максимальний і мінімальний рівні захисної рідини, припустимі за нормального режиму роботи, потрібно маркувати згідно з 6 с) із врахуванням ефектів розширювання та стискання, що виникають у разі зміни робочої температури в межах діапазону температури навколишнього середовища, зазначеного виробником.
Конструкція
Конструкція, за винятком випадків, коли виробник може довести, що за нормального режиму роботи витік у покажчиках рівня неможливий, повинна бути така, щоб з урахуванням ефектів розширювання та стискання, що виникають унаслідок зміни робочої температури в межах діапазону температури навколишнього середовища, регламентованих виробником, мінімально можливий рівень заповнення захисною рідиною не міг опуститися нижче за рівень, необхідний для виконання вимог 4.8.
Документація, підготовлена виробником, має підтверджувати, що прозорі частини покажчика будуть зберігати свої механічні та оптичні властивості в разі контакту з захисною рідиною.
Для негерметичного електрообладнання допустимо застосовувати щупи за умови, що вони надійно закріплені в робочому положенні, і що задоволені вимоги 4.4 щодо захисту від зовнішніх впливів. Має бути забезпечене марковання відповідно до 6 d).
Гранична температура
Менша з двох значень наведеної нижче температури є граничною й не повинна бути перевищена:
температура на вільній поверхні захисної рідини не повинна перевищувати значення, яка на 25 °С менша за мінімальну температуру спалаху (у закритому тиглі) для цієї рідини;
температура на вільній поверхні захисної рідини або в будь-якій точці поверхні електрообладнання, до якої може мати доступ вибухонебезпечне газове середовище, не повинна перевищувати межі, установленої в ІЕС 60079-0 для відповідного температурного класу.
Глибина занурювання
Струмовідні частини електрообладнання потрібно занурити у захисну рідину не менше ніж на 25 мм нижче її поверхні в разі мінімально можливого рівня за винятком провідників, що відповідають вимогам ІЕС 60079-7 до довжин шляхів струму спливу та електричних зазорів або являють собою частину кола, згідно з ІЕС 60079-11, з видом вибухозахисту «іа» або «ІЬ».
Електрообладнання, компоненти або провідники, що не відповідають зазначеним вище вимогам, повинні мати такий РВЗ:
Ма або Mb для обладнання групи І, або
Ga або Gb для обладнання групи II.
Національна примітка
Електрообладнання, компоненти або провідники, що не відповідають зазначеним вище вимогам, повинні мати РВЗ 0 або 1.
Капілярний або сифонний ефект
Має бути унеможливлений витік захисної рідини внаслідок капілярного або сифонного ефекту.
Пристрої для зливання рідини
Пристрої для зливання рідини мають бути надійно ущільнені, забезпечені від ослаблення та мати кріпильні елементи, захищені від випадкового видалення.
Герметичні оболонки
Герметичні оболонки мають бути:
повністю заварені, або
ущільнені накривками із кріпильними елементами, які захищені від випадкового видалення.
Негерметичні оболонки
Негерметичні оболонки мають бути оснащені технічними засобами для розширювання оливи та захисним пристроєм (що відновлюється після спрацьовування тільки вручну і автоматично від'єднує напругу живлення в разі пошкодження у заповненій оливою оболонці), які призводять до виділення газу із захисної рідини.
Зовнішні з’єднання
Вводи або кабелі, використовувані для введення електричних провідників в оболонки з оливовим заповненням «о», мають бути невід’ємною частиною оболонки. Якщо введення провідників в електрообладнання з оливовим заповнювачем «о» або Ex-компонент забезпечується кабелем, то затискні пристрої мають бути виконані відповідно до вимог ІЕС 60079-0 щодо кабельних вводів і не можуть бути вилучені без видимого пошкодження оболонки.
ПЕРЕВІРЯННЯ ТА ВИПРОБОВУВАННЯ
Типові випробовування
Випробовування герметичних оболонок підвищеним тиском
Випробовування оболонки, яка заповнена захисною рідиною не менше ніж до максимального допустимого рівня, проводять підвищеним тиском, що дорівнює півторакратному значенню порога спрацьовування розвантажувального пристрою. Випробовувальний тиск підтримують не менше ніж 60 с. Під час випробовувань розвантажувальний пристрій має бути заглушений.
Результат випробовування вважають позитивним, якщо немає руйнування або залишкової деформації оболонки, яка призводить до порушення її властивостей, — згідно з 4.4 та 4.8.
Випробовування герметичних оболонок зниженим тиском
Внутрішній тиск оболонки, що не містить захисної рідини, зменшують на значення, яке еквівалентне зміні тиску в разі зменшення рівня захисної рідини від максимального до мінімального припустимого значення з урахуванням коливань температури навколишнього середовища, зазначених у документації.
Через 24 год збільшення тиску не має перевищувати 5 %.
Випробовування негерметичних оболонок підвищеним тиском
Усередині оболонки, яка заповнена рідиною до максимального рівня, в разі наявності загермети- зованого розвантажувального пристрою створюється тиск, який дорівнює півторакратному значенню атмосферного. Випробовувальний тиск підтримують не менше ніж 60 с.
Результати випробовувань вважають позитивними, якщо після їх закінчення немає руйнування або залишкової деформації оболонки, яка призводить до порушення властивостей, — згідно з 4.4 та 4.8.
Контрольні випробовування
Гзрметичні оболонки
Кожна герметична оболонка має бути послідовно піддана таким двом випробовуванням:
підвищеним тиском — з згідно 5.1.1. Для зварених оболонок ці випробовування можна не проводити, якщо в процесі типових випробовувань їх випробовували чотирикратним допустимим тиском (тобто рівним шестиразовій уставці розвантажувального пристрою) і витримали їх за критеріями 5.1.1;
зниженим тиском, згідно з 5.1.2, або еквівалентним прискореному випробовуванню із застосуванням більш низького тиску, запропонованого виробником. У цьому випадку виробник повинен документально підтвердити, що під час цього випробовування досягається те саме граничне значення витоку, що й протягом 24 год випробовування згідно з 5.1.2.
Негерметичні оболонки
Кожну негерметичну оболонку потрібно випробовувати згідно з 5.1.3. Для зварених оболонок ці випробовування можна не проводити, якщо за типових випробовувань їх піддавали випробовуванню чотирикратним запропонованим тиском (тобто 600 кПа) і витримали випробовування за вимогами 5.1.3.
МАРКОВАННЯ
Електрообладнання, частини електрообладнання та Ex-компоненти із оливовим заповненням «о» треба маркувати згідно з ІЕС 60079-0 і марковання має містити таку додаткову інформацію:
назву використовуваної захисної рідини;
межу спрацювання (вставку) розвантажувального пристрою (де необхідно);
мінімальний і максимальний рівень захисної рідини, згідно з 4.6, альтернативно може мати марковання, що повністю визначає умови заповнювання;
у разі використання щупа, згідно 4.6.3, попереджувальний напис «УВАГА! Необхідно повернути щуп на місце після використання» або технічно еквівалентний текст.
ІНСТРУКЦІЇ
Кожне електрообладнання з оливовим заповнювачем «о», згідно з ІЕС 60079-0, треба супроводжувати інструкціями, що містять такі додаткові відомості:
періодичність заміни захисної рідини, зокрема дані про особливості використання захисних рідин;
експлуатаційні вимоги щодо застосовуваних осушників, наприклад, коли використовують негер- метичні оболонки із пристроями для дихання.
ДОДАТОК НА
(довідковий)
ПЕРЕЛІК НАЦІОНАЛЬНИХ І МІЖДЕРЖАВНИХ СТАНДАРТІВ,
НА ЯКІ Є ПОСИЛАННЯ У ЦЬОМУ СТАНДАРТІ
ДСТУ ISO 2719:2006 Визначення температури спалаху горючих речовин методом Пенського-Мар- тенса в закритому тиглі (ISO 2719:2002, IDT)
ГОСТ 12.2.020-76 ССБТ. Электрооборудование взрывозащищенное. Классификация. Маркировка (Система стандартів безпеки праці. Електрообладнання вибухозахищене. Класифікація. Марковання).
Код УКНД 29.260.20
Ключові слова: вибухозахищене електрообладнання, олива, заповнювач, марковання, випробовування, вид вибухозахисту.
Редактор С. Ковалець
Технічний редактор О. Марченко
Коректор Т. Калита
Верстальник С. Павленко
Підписано до друку 24.05.2012. Формат 60 х 84 1/8.
Ум. друк. арк. 0,93. Зам. Ціна договірна.
Виконавець
Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр
проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»)
вул. Святошинська, 2, м. Київ, 03115
Свідоцтво про внесення видавця видавничої продукції до Державного реєстру
видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції від 14.01.2006 серія ДК № 1647