1. Не дозволено застосовувати стаціонарні трубопроводи для насосів і насосних агре­гатів рукавів (гнучких шлангів).

  2. Виконання електрообладнання, автоматики та КВП, що розташовують у вибухонебез­печних зонах (у приміщеннях чи у разі зовнішнього розташування) повинні відповідати класу при­міщення чи установки, категорії і групі вибухонебезпечних середовищ згідно з ГОСТ 12.1.010, ГОСТ 12.1.011, ГОСТ 12.2.020, ГОСТ 17494 (МЭК 34-5).

Дозволено застосовувати електродвигуни, автоматику та вторинні КВП звичайного виконан­ня за умов їх розміщення в приміщеннях окремо від насосів з подачею в стінне ущільнення повітря під тиском, що перевищує тиск повітря в насосній залі.

Електричні прилади та первинні давачі, які встановлюють безпосередньо на насосі, електро­двигуні чи поблизу них, повинні мати вибухозахисне виконання згідно з ГОСТ 12.2.020 і ПУЭ [1].

    1. Перед запуском насоса необхідно проконтролювати провертання ротора від руки без заїдання чи зачіпання, заповнення насоса перекачуваною рідиною, наявність мастильних мате­ріалів у вальницях та з'єднувальних муфтах.

    2. Інструменти, які застосовують під час експлуатування для збирання чи розбирання насосів і насосних агрегатів не повинні спричиняти іскроутворення.

  1. ВИМОГИ ДО КОНСЕРВУВАННЯ, ПАКУВАННЯ, ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

    1. Консервування насосів та насосних агрегатів і пакування повинні забезпечувати, за за­даних умов транспортування та зберігання, необхідні терміни зберігання насосів, насосних агре­гатів, їх складових частин, інструмента, пристроїв та запасних частин.

    2. Консервувати необхідно згідно з ГОСТ 9.014. У цьому разі проточну частину насосів, у ра­зі необхідності, треба консервувати таким чином, щоб консервація видалялася без розбирання насоса.

    3. Пакувальна тара повинна бути достатньо міцна, вона має унеможливлювати переміщен­ня в ній насоса чи насосного агрегату під час транспортування, підіймання та переміщування.

Навантажувально-розвантажувальні роботи треба проводити згідно з ГОСТ 12.3.009.

  1. Під час транспортування та зберігання насоса або насосного агрегату без пакувальної тари консервування та покриття повинні забезпечувати терміни зберігання, задані нормативними документами.

  2. Патрубки насосів та інші отвори в насосах, допоміжних трубопроводах повинні бути за­криті, щоб запобігти потраплянню в них сторонніх предметів та атмосферних опадів.

  3. Патрубки насосів повинні бути опломбовані консерваційними пломбами. Відповідальні роз'єми та з’єднання повинні мати пломби згідно з вимогами технічної документації.

  4. Щоб запобігти пошкодженню вальниць насосів, внаслідок вібрації під час транспортуван­ня, ротор насоса повинен бути надійно закріплений відповідними способами залежно від його маси та конструкції вальниць. Способи закріплення треба зазначати в технічній документації.

  5. Під час транспортування і переміщування насосів та насосних агрегатів без пакуваль­ної тари троси не повинні торкатися гострих країв, кутів чи ребер.

  6. Стропувальні пристрої треба закріплювати на насосах та насосних агрегатах за місця, позначені в конструкторській документації (чи на пакувальній тарі). Під час підіймання устатковання необхідно унеможливити його провертання чи перекидання.

У місцях кріплення, призначених тільки для транспортування окремих деталей чи складових частин, повинні бути прикріплені попереджувальні таблички або знаки, що забороняють кріплен­ня стропувальних пристроїв у разі загального підіймання насоса чи агрегату.

    1. У разі встановлення насоса чи насосного агрегату на опорну поверхню транспортного засобу необхідно забезпечувати його стійкість до перекидання та провертання під час транспор­тування.

    2. Зберігати насосне устатковання необхідно відповідно до технічних умов та експлуата­ційної документації.

  1. ВИМОГИ ЩОДО МОНТАЖУВАННЯ, ПЕРЕДАВАННЯ В ЕКСПЛУАТАЦІЮ І ПІД ЧАС ЕКСПЛУАТУВАННЯ

    1. Монтажувати насосне устатковання треба згідно з технічною та експлуатаційною доку­ментацією підприємства-виробника та проектувальника установки.

  • цьому разі повинно бути враховано такі вимоги:

  • значення величини NPSHa для насосів повинно бути не менше NPSHr, зазначеного в конст­рукторській документації розробником насосів (у цьому разі тиск на вході в насос не повинен пе­ревищувати значення, зазначеного в конструкторській документації);

  • для того, щоб унеможливити дії підвищеної температури, що може призвести до терміч­ної небезпеки, споживачем повинні бути передбачені заходи безпеки (наприклад, огороджування, екранування, кожухи, ізолювання);

  • максимальна температура частин насосного устатковання, що знаходяться в межах дос­тупного для персоналу контакту, за нормальних умов експлуатування (НУЕ) і ГДК, що не переви­щує норм згідно з ГОСТ 12.1.005, не повинна перевищувати значень, зазначених у таблиці 2.

  • кнопки аварійного вимикання насосного агрегату треба встановлювати за межами агрега­ту (чи на щиті), щоб унеможливити випадкове натискання;

  • наявність поручнів та східців, що необхідні для монтажування, обслуговування і демонта- жування насосного устатковання.

Таблиця 2

Матеріал доступної частини насосного агрегату

Максимально допустима температура, °С

Поверхні, до яких під час НУЕ необхідне доторкання, або можливе доторкання в обмеженому просторі

Поверхні, до яких можливе доторкання в необмеженому просторі

Метал

68

80

Кераміка

73

84

Штучний

80

90



  • 2.1.1 Санітарні норми, правила та гігієнічні вимоги для працюючих відповідно до 6.1.2.

  • 2.1.2 Сигнальні пристрої та застережні знаки повинні мати забарвлення згідно з ГОСТ 12.4.026.

  • 2.1.3 Монтажні і демонтажні роботи в умовах експлуатування треба забезпечувати інструмен­том, пристроями, транспортними і вантажопідіймальними механізмами.

  1. Під час монтажування та експлуатування насосного агрегату повинні забезпечува­тися заходи пожежної безпеки та засоби протипожежного захисту об'єктів та персоналу згідно з ГОСТ 12.1.004.

  2. Для забезпечення заходів безпеки під час монтажування та здавання в експлуатацію на­сосних агрегатів, відмова яких може призвести до негативних наслідків, повинен залучатися шеф- персонал підприємства-виробника насоса. Необхідність присутності шеф-персоналу визначають технічні умови, експлуатаційна документація чи договір (контракт).

  3. Експлуатування насосного агрегату та його обслуговування, зупинення, профілактичні оглядання та запуски повинен здійснювати навчений персонал, відповідно до експлуатаційної до­кументації на насосний агрегат.

  4. В експлуатаційній документації насосного агрегату та експлуатаційній (інформаційній) документації споживача треба наводити відомості про наслідки у разі хибного спрацьовування пристроїв захисту.

ДОДАТОКА
(довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

  1. Правила устройства электроустановок. М., Энергоатомиздат, 87

  2. ДСН 3.3.6.037-99 Державні санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку

З ДСН 3.3.6.039-99 Державні санітарні норми виробничої загальної та локальної вібрації

  1. ДСН 3.3.6.042-99 Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень

  2. СНиП ІІ-4-79 Естественное и искусственное освещение

  3. СП 1042-73 Санитарные правила организации технологических процессов и гигиеничес­кие требования к производственному оборудованию.

13.110,

23.080

Ключові слова: насоси, вимоги безпеки, безпечні конструкції, джерела небезпеки, види небезпеки.